Čo by mala pochopiť nielen Greta…Sadiť stromy nestačí…


Na úvod budem parafrázovať otázku, ktorá zaznela v jednej diskusii: Kto z vás ekoaktivistov, koľko zasadil vlastnoručne stromov?

Pekná myšlienka…

Ale…

V skutočnosti je to v súčasnej dobe už iba kozmetická úprava toho, čo ľudstvo napáchalo na Zemi.

Aj keď je veľmi dobrý pocit vidieť mladý les a nie jeden,  ktorý som aj ja pomáhala sadiť.  O to smutnejší  je pohľad na holoruby a zničenú krajinu okolo. A zničenej krajiny je čoraz viac.

Zničená krajina, haldy odpadu, špinavé rieky a moria, ale aj zbedačení ľudia, sú už len dôsledkom toho, čo túto skazu zapríčinilo.

Boj o záchranu planéty, ktorý v súčasnosti nastal a ktorého tvárou sa stalo dievčatko Greta, je obyčajným divadlom pre masy ľudí, ktorí žijú konzumným spôsobom života. Jeho pozadie je úplne iné, ako sa nás snaží presvedčiť mediálna kampaň.

Tento istý problém bol aj pred viac ako štyridsiatimi rokmi, keď o ňom napísal knihu Erich Fromm „Mať, alebo byť“. Už samotný názov knihy vystihuje podstatu problému súčasnej spoločnosti , na ktorý upozorňovali mnohí. Spomeniem napríklad humanistu Alberta Schweitzera.

Ani pred tým skoro pol storočím, nerobili svetové elity a politické špičky nič pre to, aby sa snažili ochrániť planétu pred skazou. Naopak túto skazu ešte znásobili, ešte väčšou podporou bezbrehého konzumu, ktorý je následok chamtivosti samozvaným elít a ktorým politické elity v skutočnosti slúžia.

Aj táto ekologická kampaň  bola spustená ako zástupný problém na zakrytie  skutočných problémov, ale aj ako pokus o novú zmenu režimu. Neprehľadná situácia na Ukrajine a zmarenie plánu vyvolať vojnu s Ruskom. Zmarený mocenský puč  vo Venezuele, keď ani osobný rozhovor s Bohom nepomohol  J. Guaidóvi stať sa venezuelským prezidentom, za ktorého sa tento bojovník proti komunizmu sám vyhlásil 23. januára tohto roku. Situácia v Sýrii, ale aj v Iráne zastavila snahy dostať sa ku svetovým zásobám ropy a aj zemného plynu. Stačí len vedieť, kto podporuje túto mediálnu ekologickú kampaň, jej dôvody. Je ním snaha prevziať ekonomickú a energetickú nadvládu pomocou ekologickej kampane , ktorá otvorene hovorí o elektrifikácii mnohých odvetví priemyslu, ale aj iných vecí z dôvodu  znižovania emisií z fosílnych palív.

Ani Greta a ani nikto  z kompetentných však nepomenuje a doteraz nepomenoval  problém, ktorý zabíja planétu a ľudstvo. Preto nie je  možné čakať od týchto ľudí nápravu tohto problému.

Je ním obrovská túžba „mať“ a mať stále viac a viac, bez ohľadu na následky chamtivosti. Toto všetko vedie k obrovskému plytvaniu všetkým, čo ľudstvo má .

Ale čo je viac?

Mať, alebo byť?

„Mať“ viac ako tí ostaní, bez ohľadu na to,  čo tým spôsobím, alebo či to vôbec potrebujem k životu?

Alebo „byť“? Byť človekom, súčasťou veľkého celku, ktorý tvorí planéta?  Byť človekom a správať sa ľudsky, nielen k vlastnému druhu, ale najmä k ostanému životu na Zemi?

Nie,  sadenie stromov už nestačí na to, aby sme zachránili planétu a tým aj seba, tak ako nestačia afektované prejavy o tom, ako je potrebné začať zachraňovať planétu elektrifikáciou.

Potrebnou  je zmena každého z nás a najmä zmena spoločenského systému, ktorý mnohým ľuďom, nedokážucim  vidieť viac ako svoje plné brucho, plnú peňaženku, honosný dom či auto a reprezentatívnu milenku, vyhovuje.

Dokážeme zmeniť  samých seba a začať od seba?

Dokážeme zastaviť skazu, na ktorej sa mnohí podieľajú aj tak, že len mlčia?

Dokážeme ešte  vnímať potreby živého sveta okolo nás, alebo len tie vlastné?

Dokážeme potlačiť vlastnú chamtivosť a rozumne využívať to, čo sme dostali darom a nepričinili sme sa o tom ničím?

Dokážeme  vlastným zodpovedným správaním zastaviť bezbrehý konzum?

Dokážeme prestať plytvať  s tým čo máme a spôsobovať tak nielen chudobu iných, ale najmä nivočenie prírody?

Sadiť stromy nestačí, ak sa sami nezmeníme  a nezasadíme hlavne semienka lásky a ľudskosti medzi sebou.

Sadiť stromy nestačí, ak  ostaneme slepými  a hluchými a budeme mlčať pri zabíjaní planéty a tým aj samých seba.

Aby sme mohli  niečo zmeniť, musíme zmeniť v prvom rade  samých seba. Vrátiť sa k základným morálnym hodnotám a etickým princípom. Potom dokážeme zmeniť spoločnosť a opäť môžeme sadiť stromy.

A mohli by nám k tomu pomôcť aj slová významného filozofa osemnásteho storočia Immanuela Kanta, ktoré budem voľne parafrázovať:

Konaj tak, ako keby  sa maximá tvojho konania z tvojej vlastnej vôle, mali stať všeobecným prírodným zákonom.

𝕯𝖊𝖛𝖆𝖓𝖆

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na Čo by mala pochopiť nielen Greta…Sadiť stromy nestačí…

 1. taras2 napsal:

  Konzum je fujky, nic proti tomu, ale když někdo autorce řekne, že naprosto hlavním a zcela převládajícím důvodem pro devastaci planety je její přelidnění, tak se uraženě stáhne: „Takový joztomijý jucicty a nozicty má to naše bejby…“

  S Vlkem i jeho nezpůsoby nesouhlasím v polovině jeho článků, v tomhle
  prelidneni-to-zmaknou-zenska-prava/
  má však naprostou pravdu. Všimněte si hlavně grafu, ten je drtivý.

  Když někdo řekne, že pokles počtu obyvatelstva je za stávající situace obrazem zdravého vývoje populace, tak se vyrazí těm humanitárním ploditelům, ne nepodobným králíkům v Austrálii, na hubě cink.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Jj, taky jsem dnes vlka za ten článek chválil (teda hlavně za ten graf). Jde to k jádru problému, i když to samozřejmě každý, kdo trochu přemýšlí, dávno ví..

   Ovšem – a to je taky zřejmé – pomíjí to další a ještě horší stránku věci: heterogenitu světové populace. Svět není jeden stát, jedna „Čína“. Populace roste silně nerovnoměrně a zřejmě nelze vzít mnoha plodným a chudým národům onu „zábavu chudých“. Ani jejich politikům chuť se prodrat do popředí.
   A „světovláda“ neexistuje, což je nejspíš dobře, zase z jiných důvodů. Takže, jak už jsem tu kdysi napsal, je to bohužel neřešitelný úkol. Mission impossible.

   Tady žádné pseudofilosofování nepomůže 😦

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Poznáte metódu „5 Whys“ na hľadanie riešení? Spočíva to v tom, že sa neuspokojíte odpoveďou na prvú otázku „prečo“ (preľudnenie) a pýtate sa ďalej.
   Vaše uspokojenie tou prvou odpoveďou ma totiž desí. Podľa toho by ste našli riešenie, ktoré propaguje napríklad Bill Gates – planétu treba vyprázdniť. Tu Slim má v sebe aspoň toľko ľudskosti, že radšej nahlas povie len „mission impossible“.
   Nuž, povedzme, že bohatí čoskoro planétu vyprázdnia na tú „zlatú miliardu“, ale čo potom? Vari to nebude všetko ďalej pokračovať až do potreby ďalšieho vyprázdnenia?
   „Preľudnenie“ – to jednoducho nie je pomenovanie jadra problému, lebo problém sa zas vráti v inom čase. A vôbec, ktovie, koľký historický návrat problému je toto dnešné preľudnenie?
   Autorka sa snaží hľadať odpovede na tie ďalšie „prečo“ v poradí.

   To se mi líbí

   • taras2 napsal:

    Kdyby tohle co vy napsal nepřítel, tak ho krátkou cestou pošlu vítekam.

    1. Slimův komentář jste zcela dezinterpretoval, napsal opak toho, za co to vydáváte.
    2. Podsouváte mi, že nabádám ke Gatesovu řešení.
    3. Věta „Preľudnenie“ – to jednoducho nie je pomenovanie jadra problému, lebo problém sa zas vráti v inom čase. A vôbec, ktovie, koľký historický návrat problému je toto dnešné preľudnenie? – je od základu nesmyslná, přelidnění JE jádro problému, ne že není, v historii ještě nikdy nebyla zeměkoule takhle přecpaná, lidstvo kráčí od statisícových počtů v době předhistorické k milionovým počtům na počátku civilizace až k dnešním miliardám. Tohle je ten skutečný hokejkový graf, ne ten vylhaný klimaalarmistický. Podívejte se k Vlkovi.
    4. Autorka řeší následky a obloukem obchází příčinu.

    Pokud lidstvo nenajde odvahu k čínskému řešení téhle katastrofy, nastoupí řešení děsivě krvavé, protože dojdou suroviny a zdroje a následná tragédie bude pomníkem krasoduchů vašeho formátu.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Taras, ja Vás tiež nepovažujem za nepriateľa a som trochu prekvapený tým konfrontačným tónom.
     Mimochodom, o populačnom vývoji v Európe, keď politici vyvolávajú paniku kvôli „vymieraniu“ som písal na viacerých miestach a súhlasím s Vami, že čínskym prístupom sa dá populačná explózia obmedziť za jednu-dve generácie. Práve v súvislosti s tým globálnym preľudnením nie je namieste hovoriť o „vymieraní“ a riešením nie je ani migrácia.
     Trochu som sklamaný Vašou reakciou, že myslieť viac do hĺbky ani nemá význam, že si na tej prvej úrovni Maslowovej pyramídy úplne vystačíme. Ja si totiž myslím, že treba hľadať aj príčinu preľudnenia. Ono je to tiež len dôsledok niečoho iného v našom konaní. A možno ani odpoveď na toto „prečo“ nebude posledná.
     Chápem, že myslenie bolí, ale ono to zas nedá toľko práce – myslieť lepšie ako Bill Gates.

     To se mi líbí

     • taras2 napsal:

      Nedivte se konfrontačnímu tónu, Navajo, když mě nepřímo označíte za nelidského, viz vaše reakce na Slima. A znovu ve svém druhém komentu naznačujete, že jsem líný myslet (myšlení bolí). Jste jenom neobratný, nebo to děláte schválně?

      Devanin článek je něco jako kázání faráře před nedělní mší. Lidstvo se má přestat honit za mamonem a státi se dobrým. Ale lidstvo se honí za majetkem co svět světem jest, chová se jako banda psychopatů a je to čím dál tím horší. Přitom ta úměra mezi chamtivostí (coby údajnou příčinou zla) a plýtváním, zločinným konzumem, nesedí, když je někdo chamtivý, tak neplýtvá, hrabe pod sebe.

      Planeta je zaneřáděná hlavně kvůli patologickému rozmnožování těch nejchudších vrstev, přičemž tento fenomén je způsoben jednak jejich primitivní mentalitou, nedostatkem intelektu, jednak kapitalismem, který výborně řeší obohacování úzké vrstvy parazitů a na zbytek populace kašle. Druhým důvodem pro ekologický disaster (nikoliv ale klimatický) je nedostatek finančních zdrojů k nápravě napáchaných škod, který je způsoben jednak opět kapitalismem (odčerpávání disponibilních zisků do kapes nemnohých) a také zčásti neužitečným používáním zdrojů zbytkových (armáda, války, byrokracie, nesmyslná až škodlivá řešení situace, viz obnovitelné zdroje, elektroauta atd.).

      To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Už naši předkové říkávali, že: “ Každé zlo je na něco dobré“ Takže 🙂
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/haaretz-zmeny-klimatu-udelaji-rusko-opet-velkym/

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Ešte iná odpoveď Tarasovi:
  Rast, expanzia (trvalo udržateľná) – to je mantra kapitalizmu. Kapitalizmus nič iného ako expanziu nezvláda.
  Sedíme v lietadle, ktoré dokáže len vzlietnuť a letieť stále vyššie. Keď sa minie palivo, tak koniec, tento stroj nedokáže stabilne klesať a už vôbec nie bezpečne pristáť.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.