Jak nám škodí hraboši


Máme pořád nějaké problémy. Tedy zemědělci mají problémy. Ono podnikání v zemědělství není právě jednoduché. Jednou prší málo, jindy moc, v nevhodnou dobu. Stejně tak je to s teplotami. A škůdci také zlobí podle svých nálad a ne podle představ zemědělců.

Jeden z mých kocourů si nějak poranil tlapku. Nemohl na ni pořádně došlápnout a když to ani po dvou dnech nepřestalo, rozhodli jsme se zajet s ním na veterinu. V pondělí ráno čekárna nabitá. Většinou psi, ale také jedna mladá žena s kočičkou. Na veterině se lidé rychle sblíží právě nad osudy svých mazlíčků a tak jsem se také dali do řeči. O jejích kočičkách, o našich kocourcích a nějakou bůhvíjakou cestou jsme došli až k přírodě. Žena patrně cosi o dějích kolem nás  chápala. Takže…

No a jsme zpět u těch hrabošů. Připomněla mi, proč se vlastně na polích dělávala hluboká orba. Ano, kvůli lepší absorpci vody. Ale také kvůli ničení cestiček a hnízd škodících hlodavců. Mělo mne to napadnout hned, když jsem viděl na jiném poli  hejno čápů, kteří se pohybovali právě za orajícím traktorem. Ano, lovili hraboše. Hraboše vyorané právě tou hlubokou orbou.

Jenže hluboká orba se evidentně neprovádí všude. Právě tato žena mluvila o tom, že zemědělci v okolí tomu moc nedávají. Naopak já jsem u nás podobnou orbu viděl. A zřejmě nejméně se hluboko oře v místech, kde se hraboši přemnožili.

A také jsem se dověděl jinou zajímavost. Dostali jsme se na hospodaření v lesích. Manžel je totiž dřevorubec. A v současnosti mu končí sezóna. Nejen kvůli zimě, ačkoli zimní dřevo mívá lepší kvalitu, ale hlavně kvůli penězům. Kvůli těm penězům, které správci lesů nemají na těžbu. Já vím, že současný stav lesních porostů je v celku neutěšený. Hodně polomů a hodně kůrovcového dřeva snižuje jeho hodnotu. Jenže ponechávání popadaných stromů naopak zvyšuje rizika dalších ztrát.

A také jsem se dověděl jednu zajímavost. V Parku Šumavském nechávali ležet kůrovcové a polomové kmeny s tím, že se časem rozpadnou a vytvoří úrodnou půdu pro novou vegetaci. Jenže se jednalo o dřevo resonanční, které má pořád svou hodnotu. Ale kmeny byly oloupány, což znamená, že se dřevo „zatáhne“ a jeho rozklad se tím značně zpomalí. Teď se prý vytahuje ven. Z již vzrostlé vegetace kolem.

Nějak se nám ti škůdci přemnožili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Jak nám škodí hraboši

  1. strejda napsal:

    Nějak se nám ti škůdci přemnožili.
    Kdyby jen v lese a na poli. Přemnožili se všude, kam se člověk podívá.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.