Najstaršia flauta má viac ako 50 000 rokov


Pred niekoľkými týždňami som na krátkom poznávacom zájazde prvý raz navštívil Slovinsko. Musel som kvôli tomu preusporiadať svoj nabitý kalendár a preto sa mi tam ani veľmi nechcelo, už len kvôli nočnej ceste autobusom, ale sľúbil som… Nečakal som, že sa z toho stane jeden z najpôsobivejších zážitkov.

Už len to prebudenie v Júlskych alpách pri jazere Bled:

Slovinci rozprávajú po slovensky. Oni svojmu jazyku hovoria takto. A dorozumieme sa. Mnoho slov síce znie inak, ako sme zvyknutí, ale ten rozdiel nepociťujeme ako väčší, než keď našinec od Váhu prvý raz príde na divoký východ pod Vihorlat.

Veď posúďte sami. Keď som prechádzal po Národnom múzeu v Ľubľane, bola tam v miestnosti venovanej vrcholnému stredoveku aj táto riekanka:

Fascinujúce zistenie. Medzi nami sú vklinení na šírke niekoľko stoviek kilometrov Rakúšania (Nemci) a Maďari. A pritom sú naše jazyky tak podobné.

V Slovinsku sa s prekvapeniami roztrhlo vrece, asi o tom budem musieť ešte napísať v niektorom ďalšom článku. No na dnes je zlatým klincom vec avízovaná v nadpise. V Národnom múzeu majú na čestnom mieste kostičku s niekoľkými dierkami, ktorá sotva presahuje 10 cm. Má viac ako 50 000 rokov, našli ju v jaskyni Divje babe medzi nálezmi po neandertálcoch a ide o najstarší hudobný nástroj na svete – kostená flauta.

Slovinci sú na tento nález veľmi pyšní, lebo prevracia na hlavu hneď niekoľko zažitých predstáv svetových archeológov. Tí sa sprvoti veľmi skepticky stavali k tomu, že to je hudobný nástroj (tých primitívnych neandertálcov), aj k tomu, že by neandertálci boli schopní takej jemnej práce a vyvŕtali takéto presné dierky do špikovej kosti. Flauta nie je celá a akademici sprvoti kreslili ďalšie desiatky centimetrov na obidve strany, ktoré by bolo treba doplniť, aby bola úplná diatonická stupnica, podobne ako na iných kostených flautách, ktoré sa našli v Nemecku pred 10 rokmi, ale tie vyrobil už Homo sapiens a sú o 10 – 20 000 rokov mladšie.

Na tento exponát som civel asi dosť dlho, lebo ku mne pristúpila pani kustódka a porozprávala mi ešte niekoľko ďalších podrobností, ktoré neboli na informačnom paneli. Archeológovia so zoológmi zistili, že kosť bola z ľavého femuru asi dvojročného jaskynného medveďa. Tvar a veľkosť kosti naznačovala, že flauta je takmer celá, chýbajú len asi tri menšie úlomky.

Pani kustódka hovorí, že urobili presnú repliku tejto flauty, má tri dierky hore a jednu dolu a skutočne vydáva melodické zvuky. Takmer zo žartu som sa opýtal, či na nej vie niekto hrať a pani bez váhania prehlásila, že áno. Zalovila vo svojom mobile a pustila mi video, ako profesionálny hudobník Ljuben Dimkaroski na tejto flaute hrá spolu s celým orchestrom – Air na strune G od Bacha:

https://www.youtube.com/watch?v=wMG2RElOeiE

Dimkaroski je skutočný majster na tomto nástroji. Na tomto videu sú etudy, ako asi mohol na flaute hrať neandertálec, veď Bacha asi mohol ťažko, aj diatonická stupnica by bola príliš odvážnou hypotézou.

https://www.youtube.com/watch?v=AZCWFcyxUhQ

Môžeme sa presvedčiť, že táto nenápadná flautička neobyčajne flexibilne pracuje s tónom a neandertálec z nej mohol dostať podstatne viac, ako len napodobňovanie hlasov vtáctva. Aj toto je zistenie, ktoré niektoré teórie archeológov stavia na hlavu, veď estetické vnímanie a jemná práca prstov vôbec nesvedčia o zaostalosti a primitívnosti neandertálca.

Ako doklad, že flauta je v zručných rukách schopná maximálneho výkonu, Dimkaroski zahrá aj čardáš z Uhorských tancov od Bélu Bartóka – kus, ktorý hrajú sólovo najväčší virtuózi:

https://www.youtube.com/watch?v=mB9hTAj62u8

 

Zdroje:

https://www.nms.si/en/collections/highlights/343-Neanderthal-flute

https://en.wikipedia.org/wiki/Divje_Babe_Flute

https://the-slovenia.com/gastronomy/events/culture/national-museum-of-slovenia-ljubljana/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Najstaršia flauta má viac ako 50 000 rokov

 1. LB napsal:

  Moc pěkný článek!
  Ty krásné fotky mi připomněly, jak jsme se před lety po bledském jezeře projížděli na loďce /jestlipak se to ještě smí?/ a k tomu zvony vyzváněly poledne

  Liked by 1 osoba

 2. Miluše napsal:

  Ve Slovinsku je spousta krásných míst. Vedle Bledu i Bohinjské jezero, nádherné pohledy z Triglavu na horská pásma. Byla jsem okouzlena tím krajem. Teď znovu žasnu nad tím nálezem.
  „Kouzelná flétna“, kouzelné Slovinsko. Děkuji, pane Navajo, za krásné připomenutí.

  Liked by 1 osoba

 3. cobolik pacholik napsal:

  divoky vychod musim opravit zacina od hradu stara lubovna,ide cez plavecsky hrad,kde jan jiskra operoval s bratrikamy,potom kamenicky hrad,tak hanigovsky hrad,tak saris,potom kapusany pri presove na zempline nema hradov bo tam sa hutori a nie hvari a cesta viedla.cisto,cez saleny vychod,coho su znakom tie hrady,zemplin to len pridruzeny vychod,saris to elita a svetova holota ja reprezentujem(mnoho kouli vocima,,co to za reprezentant,kurva nech nekoulej a sledujou) a co sa tyka dorozumievania medzi slovanstvom,kazdy ma kus svojejho dristania,ale celkovo sme svoji a ten kdo nie je nas ,nedosiahne nad nas .
  bo saris ma aj ceske slova a zistil som,ze jiskra tam hojne operoval so svojim vojskom,tak,ked sa to tak zoberie DNA polovica cechov, ten saris jebany,bo vojaci tiez nieco zanechali,to iste v pepikove,kde operovali burani z vychodu za ceskoslovenska a dodnes operuju,hej plus kysuce a orava…
  jasne,nie ku clanku o slovinsku,ale men nevadi…

  Liked by 1 osoba

  • Devana napsal:

   Milý Čobolíčku Pacholíčku, Šariš má veľmi bohatú históriu, nielen tú o ktorej píšeš…
   Ale aj tú dávnu…
   Spomínaš si na viac ako 800 rokov starý dub v Dubinnom?
   Kedysi vraj rástol na kraji Slovanského Svätohája a prežil aj Bratrícke hnutie, dedinčania ho zachránili a zaplatili zaň obrovské odstupné, ale chránili ho celú dobu aj počas oboch vojen…
   Mnoho obcí má slovanské názvy a tiež žijem jednej z nich, v Slnovratove:-)

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    o dube v dubinnom nemam sajnu,bratrici to radili na vychode s jiskrou,najvacsia historia toho jebaneho vychodu,ze tam vzdy bola bieda v urcitych castiach a nase burakovo sa spomina po magyar ci deutch,ja neviem,ked spisy su po madarsky a nemecky,hlavne latinsky univerzalna rec na hentu dobu bola,aby sa ta zmes dorozumela,po sarisky to sturovci ked sa nemylim,je tam dost slov zo sariskeho,nejake kurvy to upravili,bo tak tam boli sariske ,ceske slovenske polske slova a tak by sme si rozumeli,teraz jedna rec ze vraj materinska a moja matka do mna nikdy nemluvila slovensky,ale sarisky,mala zostast ta od sturovcov,teraz by nebol problem burana zo sarisa rozumiet,cesi maju problem a litvini nemali rozumeli mi bibisi ja na nich bibis a oni na mna kokot.

    To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  ja si myslim,ze ta pistalocka,bola na dorozumievanie v tych kopeckoch a az potom sluzila jak hudobny nastroj…

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   To je jedno s druhým, Čobolík. V tých časoch bola aj „hudba“ hlavne na dorozumievanie, nebola to žiadna kratochvíľa na zabíjanie času. To dorozumievanie – napríklad aj ako dorozumievanie s duchmi tej jaskyne, medziiným…

   To se mi líbí

 5. Devana napsal:

  Navaja, ďakujem zo srdca za článok.
  O flautičke viem už niekoľko rokov a Neandertálci sú moja srdcovka. Snažím sa o nich nájsť čo najviac materiálov a napísala som aj niekoľko článkov.
  Napríklad aj o tom, ako ľudia dokážu zaškatuľkovať a dehonestovať niekoho o kom v podstate nič nevedia.
  Viac krát som písala, že boli na vyššej úrovni ako je dnešné ľudstvo, pretože neničili prírodu, tak ako to robí moderný človek, mali vyvinutý sociálny systém, starali o starých, chorých, bezbranných.
  A flauta a aj napríklad šperky a ozdoby sú dôkazom, že boli veľmi šikovní. Dokonca dokázali vyrábať aj prírodný tér, ktorý sa ťažko vyrába aj laboratórnych podmienkach.
  Ich zvláštny tvar lebky v tylovej časti, dokazuje že mali vyvinutejšiu tylovú časť mozgu, ktorá zodpovedá za tvorivosť, ostrejšie videnie a rozpoznávanie vzorov a trojdimezionálne videnie…
  Je toho mnoho…

  Liked by 1 osoba

 6. cobolik pacholik napsal:

  devanka nick bohovy,,neandrtalci boli v svojej dobe spicka,nic lepsie nebolo,bo dnes lahko to povedat,bo sa vie o tom,ze prirodu nenicili,nemali cim,ze boli sikovnejsi jak dnesna holota,co nema tu lebku vzadu vysunutu to na sto pro,bo dnesna holota 80% chcipne,ked vypnu telefon,elktrinu a zaduje vetrik,dalej co mali v tej zadnej vypuklej casti lebky,to nevie nikto,vsetko len dohad,bo dodnes o mozgu sa chuj vie na dnesne vydobitky,naisto tam mali vybavenie na prezitie,dnes to neni vacsina holoty nema tu zadnu cast tak vypkuklu,zostala len vyjebanost v tom zvysku palice,je pravda je toho mnoho v com neadrtalca nedobehneme,bo sme len vyjebany,bvtedy vyjebanost sa vola chytrost,schopnost sa zzit so situaciou dnes inteligencia vo vacsine palti,ze je to vyjebanost a najviac ma vkurvy,ked cujem workoholizmus,to kapitilisticke ideologicke slovo najvacsieho ojebu,ci prepracovanost,ci stres,to vsetko ojebvanie ideologicke demokracie,bo hlavna vec narodni demokraticke fronty je jej nenazranost,kus som zafilozofoval a budem za neadrtalca,co mi zily netrha,mas pravdu neadrtalec to bol velmi schopne stvorenie.bo inac by bolo po nom…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.