100 plus 1 rok


Za pár dní uplyne 101 rok od konce Světové války, která se později začala označovat jako První. A tak mi dovolte, abych připomněl, co bylo původním cílem agresora – Německa, tehdy schovaného za Rakousko-uherského poněkud zestárlého a tedy slabou vůlí se projevujícího Františka Josefa I.. Cíle byly vyhlášeny rok po zahájení války, tedy v době, kdy se ještě Trojspolku dařilo.

Dodatek I. — „Životní zájem “ Německa.

Kancléři byla 20. května 1915 podána žádost šesti největšími průmyslovými a zemědělskými společnostmi, které representují mocné a široké zájmy v Německu.’ Domáhaly se, aby byla  Belgie podrobena Německu v „ohledu vojenském i tarifním, jakož i v peněžnictví, bankovnictví a poštovnictví“ . Severní Francie až k řece Sommě aby byla též annektována „k vůli našemu budoucímu postavení na moři,“ a průmyslové podniky v obsazených územích aby byly převedeny do německých rukou. Z Ruska že má býti zabrána část baltických provincií a území na jih ležící. Byla zdůrazňována nutnost nových zemědělských území, nových okresů horních a průmyslových, zejména belgického a severofrancouzského uhlí a železa.

Téměř všichni zástupci veřejného mínění v Německu, mimo sociální demokraty, hlásali dalekosáhlé annexe ve prospěch německé říše, jako cil války. Většina si přála těch částí severní Francie, které chovají uhlí a železo, celou Belgii a dobyté části Ruska, které obsahují bohatá hospodářská území a největší průmyslový obvod. Jest však také jiný směr — poměrně velmi slabá skupina —, který se obává, že by si Německo takovým mírem vyvolalo trvale nepřátele, a kteří doufali, že zisky německé budou spočívati v koloniích. Navrhovali, aby Kongo bylo odňato Belgii, Maroko Francii a různé ostrovy Portugalsku. I ti, kteří si přáli území od sousedů Německa, i ti. kteří požadovali kolonie, souhlasili s důležitostí cesty na jihovýchod.

Německo musí míti kontrolu nad zeměmi až k Perskému zálivu a po případě i nad Persii. „Od Berlina k Bombaji“ byl sen jistého pangermána. »

Podmínky byly stanoveny v žádosti přijaté 23. června 1915 a podepsané 1341 významnými muži v Německu, včetně 352 profesory, 153 pedagogy a duchovními. 145 vysokými úředníky, starosty a obecními úředníky, 148 soudci a advokáty, 252 malíři, spisovateli a nakladateli.

Vyhlašovala annexi celé severní části Francie, od Belfortu až k pobřeží kanálu La Manche, a převedení obchodních podniků a závodů do německého vlastnictví. Belgie měla býti podržena a jejím obyvatelům nedovolen žádný politický vliv v říši. Obsazená část Ruska měla býti podržena a země odkázána na Německo. Egypt měl býti odňat Anglii. Pokud se týče náhrad, „nesmíme váhati uložiti jich Francii co nejvíce“ .

Z knihy

AMERICKÉ VÁLEČNÉ CÍLE A MÍROVÝ PROGRAM
VYDAL VÝBOR VLÁDY SPOJENÝCH STÁTŮ PRO INFORMOVÁNÍ VEŘEJNOSTI.
CEORGE CREEL, Předseda – MINISTR ZAHRANIČNÍ A VNITRA.
MINISTR VÁLKY. – MINISTR NÁMOŘNICTVÍ.
WASHINGTON U.S.A.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na 100 plus 1 rok

 1. strejda napsal:

  Velká válka byla jen epizodou v rozmachu pangermánské říše. Sice epizodou důležitou, především ve vyhlášení jasných cílů. Historie potvrdila, že další válka, nazvaná Druhá světová, byla jen pokračováním velké války přejmenované na První světovou. Cíle zůstaly stejné, nebo se i rozšířily.
  Ale rokem 1945 a zničením germánské III. říše dějiny nekončí. Zeměkoule zůstala také stejná a ani politika se nezměnila. Změnily se jen metody. Ze dvou neúspěšných válek se Německo poučilo a změnilo taktiku. Výsledek je dobře vidět, třeba i na tom, že nejchytřejší Čech (myslí si to o sobě, tak mu to neberme, dostal za to i medajli) předpokládal před 30 lety, že se za 20 let dostaneme na úroveň Německa, tady z jedné třetiny na vystoupíme stejnou úroveň. Po 30 letech jsme stále na té třetině. Přitom pracovní úsilí je již stejné. Jen platí zásada, že se kolonie nikdy nesmí dostat na úroveň mateřské země.
  Paradoxem dějin je, že nic nejde podle plánu. Ekonomika se prosazuje, ale zázemí se rozpadá. Zmizel pud sebezáchovy, vyměňuje se obyvatelstvo a z pevnosti se stává skořápka. Poctivý Germán bude brzy slavit ramadán. Střed světa se začíná přesouvat.
  Učme se z dějin, je to velmi důležité. Učme ale také lid chápat význam dějin a nenechme si rozvrátit školství.

  Líbí se 1 osoba

 2. Bavor V. napsal:

  100+1 znamenalo také vyznamenávání osobností. Když si uvědomím, kolik našich občanů dostalo vyznamenání „in memoriam“, pak všechny kecy proti Zemanovu (?) výběru jsou pouhým vytím stepních kojotů (nemělo tam být ještě jedno „k“?). Lidé, kteří položili své životy za tu republiku, která právě 28.10.1918 vznikla, ty medaile aspoň „in memoriam“ měli mít dávno. A ten náš (ne)slavný dramatik si jich ani nevšiml. Musel odměňovat kamarádíčky.
  A když si vzpomenu na Milku Němcovou, která posledně ostentativně odnesla své pozadí do …, naprosto chápu, že ona a jí podobní exoti nebyli zváni. Sice dneska řvou, že se na ně zapomnělo, ale aspoň nemohli dělat prázdná a debilní gesta. Protože když je státní svátek, mají se k němu lidé chovat tak, aby jej uctili a ne aby jej trusové zneužili ke svým dětinským trucům.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.