Historia magistra … (?)


Pôvodne som v nadpise chcel ako parafrázu známeho citátu dopísať ekológiu, ale nenašiel som, ako sa to povie po latinsky. Ani v starovekom Ríme, ani v stredoveku nemali v slovníku slovo pre takéto panské huncútstvo. Podľa encyklopédie Britannica toto slovo vynašiel až Ernst Haeckel, nemecký biológ, koncom 19. storočia. Zdalo by sa teda, že až moderná veda objavila zložité vzťahy medzi organizmami a svojim okolím. Že dovtedy si ľudia neboli vedomí toho, ako pôsobia na svoje ekosystémy a na krajinu. Ako keby žili len z ruky do úst.

Americký básnik, spisovateľ, mierový a ekologický aktivista Wendell Berry prišiel s niekoľkými zaujímavými myšlienkami, medzi iným aj o tom, že treba znegovať osídlenie Ameriky. Čo tým myslel? Presne to, čím sme začali. Berry napísal, že prví Európania prišli do Ameriky s víziou, ale nevideli. Mali pred sebou víziu kultúrneho sveta v Európe, odkiaľ prišli a tejto vízii podriadili všetko svoje konanie. Tejto vízii sa snažili prispôsobiť krajinu, ktorú našli v Amerike. Neboli schopní naozaj vidieť to, čo ich obklopovalo, neboli schopní zmeniť seba na obraz tejto krajiny a skutočne sa s touto krajinou zžiť.

Ako píše článok o veľmi rozsiahlom archeologickom výskume v Tasmánii, čo je najväčší ostrov Austrálie, v Austrálii to prebiehalo rovnako. Farmári obsadzovali hlavne mierne zvlnené bezlesné oblasti, na ktorých mohli chovať dobytok a ovce a pestovať rastliny privezené zo severnej pologule. Absencia veľkých predátorov bola pre chov veľmi priaznivá a keďže nebolo na čo strieľať, niektorí farmári si z Európy priviezli králiky ako živé terče. Čo sa dialo ďalej, je spomenuté vari v každej učebnici ekológie. Králiky v priebehu niekoľkých desaťročí zaplavili celú Austráliu a boli doslova pohromou. Na zníženie ich počtu nepomáhalo strieľanie, jed, ploty, nič. Austrálska vláda nevymyslela nič lepšie ako vybíjať klin klinom a na hubenie introdukovaných králikov vo veľkom priviezla líšky a mačky. Vo výsledku to nebolo riešenie, ale umocnenie problému na druhú. Líšky a mačky sa síce tiež rýchlo rozmnožili, ale namiesto rýchlych a zdatných králikov si našli vhodnejšiu korisť medzi domácimi druhmi zveri a vtáctva. Takže sa znovu potvrdil citát Charlesa Darwina, ktorý mierne parafrázujem: „ktorýkoľvek kút sveta, ktorý biely muž našiel ako rajskú záhradu, začal po jeho príchode veľmi rýchlo starnúť“.

Európania teda v priebehu dvoch – troch storočí dokázali nenávratne zmeniť ekosystémy niekoľkých veľkých svetadielov. Práve z tejto perspektívy je zaujímavý archeologický výskum Tasmánie. Táto práca bola zameraná na prieskum, akým spôsobom pôvodní obyvatelia Tasmánie využívali prírodné zdroje. Skombinovala údaje o lokalizácii a charakteristikách (terénnych, klimatických a vegetačných) vyše 8 000 archeologických nálezísk z obdobia posledných 10 000 rokov a výsledkom bol matematický model a mapa lokalít, ktoré boli z hľadiska domorodcov vhodné na obývanie.

Archeológovia tieto výsledky hodnotia ako šokujúce. Na prvom mieste síce boli najčastejšie obývanými lokalitami pobrežia mora a veľkých riek, ale s výnimkou vysokých hôr na západe boli archeologické lokality rozmiestnené pomerne rovnomerne. Najväčším prekvapením bolo zistenie, že charakteristiky vegetácie na danom území korelovali s výskytom archeologických nálezov najmenej zo všetkých skúmaných parametrov. Čo to znamená?

V záveroch práce sa konštatuje, že sa týmito zisteniami vyvracia mýtus o tom, ako pôvodní obyvatelia nomádskym spôsobom klčovali a vypaľovali krajinu, aby ju prispôsobili na kultúrne obývanie. Namiesto toho sa Tasmánci naučili prežiť a pohybovať v krajine s každým typom vegetácie. A využívali krajinu tak, aby ju nezničili a aby si naďalej zachovávala svoj charakter. Treba pripomenúť, že počas tých 10 000 rokov žili Tasmánci v úplnej izolácii od ostatného sveta a teda nemohli počítať s tým, že keď svoju krajinu „vybývajú“, tak sa presťahujú inam, lebo „migrácia je ľudské právo“.

Úvahu, ako to Tasmánci bez modernej vedy – ekológie – dokázali, prinesiem v niektorom z ďalších článkov, ak sa v diskusii neukáže, že čitatelia majú rovnakú hypotézu ako ja. Tu na záver uvediem, kam sa Tasmánci stratili, lebo z odhadovaného počtu 15 000, koľko ich bolo v roku 1800, keď Tasmániu začali intenzívne osídľovať Európania, dnes už nežije ani jeden.

Vyššie sme si popísali, akým spôsobom Európania osídľovali Austráliu a vo svetle archeologického výskumu chápeme, že ten spôsob bol pre Tasmáncov nepochopiteľný a neprijateľný. Od samého začiatku chápali, že Európania majú v úmysle navždy zničiť ich známy svet. Dve civilizácie, ktoré sa takto stretli, boli nezlučiteľné a zákonite vyhral silnejší. Vo svetovej literatúre sa nájde mnoho autorov, ktorí popísali veľa  listov papiera, aby sa tento kolaps pôvodnej tasmánskej civilizácie nenazýval genocídou. Je však dobre zdokumentované (v zdrojoch), že úbytok pôvodného obyvateľstva bol výsledkom zámeru a plánovaných akcií, medzi ktorými nechýbali ani masové poľovačky.

V roku 1830 už ostalo asi len niekoľko stoviek Tasmáncov, keď sa guvernér rozhodol všetkých ostatných pochytať (rojnicou zo stoviek ozbrojených osadníkov) a presťahovať do koncentračného tábora na ostrov Flinders. Tu v starostlivosti britskej miestodržiteľskej vlády Tasmánci prospievali natoľko, že z roku 1869 sa v archívoch zachovali fotografie posledného živého Tasmánca.

A tak nám Tasmánia, popri ekologickom zázraku 10 000 rokov trvajúcej rovnováhy ľudskej populácie s prírodou, prináša aj (zatiaľ) jediný prípad úspešnej totálnej genocídy.

 

Zdroje:

https://www.britannica.com/science/ecology

https://en.wikipedia.org/wiki/Wendell_Berry

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/tasmanian-aboriginal-0012673

https://cs.wikipedia.org/wiki/Invaze_kr%C3%A1l%C3%ADka_divok%C3%A9ho_v_Austr%C3%A1lii

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jbi.13684

https://combatgenocide.org/?page_id=146

https://www.utas.edu.au/news/2018/1/18/513-explainer-the-evidence-for-the-tasmanian-genocide/

https://en.wikipedia.org/wiki/Aboriginal_Tasmanians

https://books.google.sk/books?id=rP1fAwAAQBAJ&pg=PA31&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

https://books.google.sk/books?id=khCffgX1NPIC&pg=PA79&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

https://books.google.sk/books?id=R5p7cRyK748C&pg=PA265&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

A jako důkaz nepromyšlených akcí tu předkládám

Billa se vrací k plastovým taškám. Na papírové měsíčně spotřebujeme 300 stromů, říká

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Historia magistra … (?)

 1. cobolik pacholik napsal:

  citam ze najeky jahodovy berry vidi vsetko co nevideli predtym to kurva si primaloval svoju viditelnu viziu z pred 300 rokov,moze zacat o spanieloch a vsetkych kurvach kolonialnych,co vyrabovali svet,ze jedny sa nevedeli zzit s okolitou prirodou pristahovalci do ameriky a budovali,ci cinili nieco na co boli nauceny,ci proste v nich bolo, a boli slepci,on dnes jasnovidec kurva,v tasmanii zili domorodci zistene pri vykopavkach,ze im nic nevadilo,nic nevypalovali a vsade im tam bolo jak na zamku,ja tym expertom pripomnem len jedno,vsade rozvojom narasta populacia,keby bola prisla len lodka mayflover s par stovkamy holoty religijnych fanatikov,nic by neboli narusili,ked nie indiani,zima a choroby by ich rady boli preriedili jak kurva,ty v tasmanii sa mnozili tiez a boli izolovany,ale z desat deti 8 umrelo a brali to tak,jak ked zdochne male kurca,jak tu v riti ,tak v tasmanii prirodzeny vyvoj sveta,rozvoj techniky narast populacie,medicina milove kroky v zachrane zivotov,sposobili to,co je teraz a nejake pindy a spekulacie u vatsiny zelenych pojebov podporovane uzernickou kurvou ,aby najebat z holoty peniaz,to je zakladany kamen ich ekologickych aktivit,najebat peniaz,co len dobre,bo tie aktivity jebnu na pysk,jak mnoho inych,proste holoty kopa,na aute chce chodit kazdy,a do jaskyn sa nikomu nechce,vsetci ty pojeby pouzivaju veci,ktore nicia naturu,jeden z miliona sa obmedzi a ostatny to jebnuty politruci svojej zelenej ideologie,ktora ma spasit svet o grete nema ani co pisat,greta to tah jak mrtve dieta na brehu egejskeho mora,ktore utekalo s matkou z afriky,ci sup okolo maleho cierneho dietata,ktore umiera od hladu a caka kedy bude po nom,nikto nepovie pravu pricinu,nenazranost nas ludi,vyjebana pohodlnost a preskurvena vyjebanost najbohatsich,staci kuknut na fotky o black friday,ked jebla burza,rozsirilo sa na celu zemegulu,hlavne jak popisuje fotky nejaky vyjebanek,ze jak bolo tazko,bo ivesticie jebli a holota jebala na banky a pod kazdu fotku tych biedakov myslim z tej krizi stacilo napisat,vyjebana ,nenazrata uzernicka kurva s pomocou vlady doprovadila holotu do totalnej biedy,toto hovori aj sprava,ale vyjebok pise jak komisar,tak ctete pepici kouzelnej vyklad nie z kristalovej koulicky,ale koulicky drotara
  ze jednoduchy pohlad, v jednoduchosti je pointa vsetkeho a co hlavne este ku tej krize,ze zarvalo potom 70 milonov holoty pre par nenazrancov,ktorych stacilo skantrit jak parchavych psov,bo poniektory ekonomovia,tu jasne nie len vtedy,ale aj nedavno v roku 2007 varovali,ze to jebne a aj jeblo,bo kurva zacinam mat demokratickej pravdy tak dost jak tej od soudruhu a musim priznat,ze soudruh to neciganil aneprevracal az tak jak vyjebany demokrat v sluzbe uzernickej ideologie,ktora si vyprodukovala svoj derivat zvany boj na zachranu civilizacie,ktory moze skoncit a byt poslednym bojom nazdar.

  Liked by 1 osoba

 2. Hudec napsal:

  Zajímavé čtení, které odhaluje další stránku mých neznalostí.
  Z textu bych vypíchl jedno tvrzení:
  „Zákonite vyhral silnejší“
  Tak už to bývá a historky o Davidovi mají jen potěšit nás prcky. Nakonec prostě vždycky vítězí silnější, je jen otázka čím a jak se ta síla měří. Kdysi nejvíc svaly, dnes…..?

  Liked by 1 osoba

 3. Bavor V. napsal:

  To se mi líbí

 4. Devana napsal:

  Veľmi silný článok…
  Podobným spôsobom boli vytláčaní obyvatelia viacerých kontinentov a bola im zaberaná ich pôda a domovina…
  Oni samotní sa stávali len lacnou pracovnou pracovnou silou v podobe otrokov, bez akýchkoľvek práv a stávali sa obeťami cielenej genocídy…

  Liked by 1 osoba

  • NavajaMM napsal:

   Ďakujem za reakciu. Mal som obavy, že ten genocídny záver prebije ekologickú pointu. Lebo darmo Európania považovali Tasmáncov za menejcennú rasu, tú ekológiu dnes nikto z technokratov neovláda tak dobre, ako oni. A keďže už sú vyhubení, tak sa to tajomstvo od nich ani nedozvieme.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.