Život v zemi disidentů


„Svou pravdu nebudeme skrývat“ Nebojácný Cimrmanův protirakouský pamflet nalezený v důmyslně maskované dutině krumpáče.

Zmodernizovaný pohled na československou historii podsouvá představu země naplněnou kvádry disentu, tedy masou, nenávidějící tehdejší režim. Monolitnost odporu kazili tak zvaní režimní umělci. Těmi byli, až na malé výjimky všichni, a tak se na ně nevztahuje #MeToo: „I já chtěl, režim sem, režim tam, peníze a slávu.“

Minulost nelze pojímat jako společnost hlupáků, kteří nalítli režimní propagandě a proti nim stojící disidenty, kteří riskujíce vlastní pohodlí burcovali, burcovali a burcovali…

Obrázek se změní, když vezmeme v úvahu, že jsme nežili ve vzduchoprázdnu, že svět, tedy USA, Evropa i oblast RVHP  či Varšavské Smlouvy, prošel v letech 1945-1989 vlastním vývojem. Vždy šlo o geopolitické zájmy a likvidaci nežádoucího pokusu o vybudování sociálního státu.

Tlachy o demokracii, tedy vládě lidu, měly být klínem, pro politické oslabení států východního bloku. Ve světě žádná demokracie neexistuje. „Zavedené demokracie“ jsou ovládány penězi. Poslední Obamovo zvolení přišlo na miliardu dolarů. Lze předpokládat, že stejná částka byla investována i do poraženého kandidáta. Mezi takové peníze nikdo další nepronikne.

Naše „demokracie je ohrožena“ ječí ti, kteří ztrácejí půdu pod nohama. „Slíbili jsme (cosi) voličům“ zní výmluva, proč místo spolupráce chtějí bořit vše, co pochází od protivníka.

Bojujeme za lidská práva v Tibetu a Číně, ale neuvědomujeme si, jak obtížně dosažitelná jsou ta naše, definovaná v Článku 30 Listiny základních práv a svobod:

(1) Občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci, jakož i při ztrátě živitele.

(2) Každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění   základních životních podmínek.

Přiměřenost hmotného zabezpečení ani pomoc v hmotné nouzi nejsou dostatečně definovány. Z potřebného se stává sprostý podezřelý, který místo podpory naráží na výmluvy, proč to či ono nejde. Na střechu nad hlavou se nedostalo.

První část svého pracovního života 1965-1986 jsem prožil v Praze.  Od roku 1967 jsem pracoval na Přírodovědecké fakultě KU. Byli jsme parta nestraníků z vlastní vůle. Většina z nás měla „za pasem“ rok nebo dva na některé západní univerzitě.

Měli jsme výhrady k lidské blbosti, která se vyskytuje v každém režimu a je, jak říkával Jan Werich, nevyplelitelná.

Žili jsme ve společnosti, která měla chyby, ale byla naše. Neměli jsme potřebu bořit, co se vyvíjelo směrem k lepšímu. Byli jsme „režimními“ studenty, vědci, pedagogy a v tom nejširším slova smyslu režimními občany.

Současný pohled zpět je ovlivněn potřebami propagandy, tedy upravené pravdy, šířené prostřednictvím ÚSTR. Vhodná informace se zdůrazní a nevhodná potlačí.

Jako příklad lze uvést měnovou reformu z roku 1953. Zdůrazňuje se, že Zápotocký lhal, lid byl okraden a protestoval. Potlačuje se informace o tom, že po válce došlo k měnovým reformám ve většině evropských zemích, byl odstraněn přídělový systém a bylo zavedeno pensijní a zdravotní pojištění pro celou populaci.

Mluví se o tom, že komunisté nechtěli rock’n’roll. Nemluví se o tom, že v některých státech USA byl Elvis Presley na indexu a jeho koncerty byly zakazovány. Pánevní pohyby Elvise byly  považovány za škodlivé pro oči cudných jižanských mladíků. Rock’n’roll, černošský slangový výraz pro rychlý sex (povalit a pomuchlovat), byl některými americkými pablby považován za komunistický import.

Mluví se o tom, že byla potlačována angličtina. Nemluví se o tom, že „ochrana vlastního jazyka“ a obecněji národní kultury není omezena na komunistický režim. Stačí se podívat na Québec, jak si chrání francouzštinu. Nemluví se o tom, že kamarádi říkali anglicky zpívajícímu Bobkovi, že je blbej, protože mu stejně nikdo nerozumí a kdyby zpíval česky, dal by obživu českým textařům.

Mluví se o tom, že režim byl nepřátelský vůči pilotům, kteří přežili válku o Británii a vrátili se domů. Nemluví se o tom, že utíkali z republiky, aby mohli bojovat proti vlastní zemi, kdyby vypukla další válka. Která nenávist byla dřív – režimu vůči nim nebo jejich vůči režimu?

Mluví se o disentu, jako o zachránci naší společnosti. Nemluví se o tom, že události konce osmdesátých let byly výsledkem geopolitických her.

Nemluví se o tom, že politický disent je určitý způsob podnikání nebo, chcete-li, obživy. Musíte mít produkt, vhodného investora, reklamu a ochranu před krachem. Takový pohled je možné dále zcyničtět: úspěšný disident získá moc, majetek a kariéru.

V povídce Šimka a Grossmanna „K čemu mě otec nutil“ je tato pasáž:

Před branou ukázal otec na píchačky, blyštící se u vchodu a pravil: „Přestáváš být dítětem, stáváš se soustružníkem. Kupředu, Václave!“ Mistr Podhola mě přivítal širokým úsměvem: „Tvého otce znám, chlapče, vedl u nás stávky. Ty však budeš muset pracovat!“

Zmínil jsem prostředí nestraníků na Přírodovědecké fakutě. Také my jsme museli pracovat. Neměli jsme čas na hry s pseudorevolučními myšlenkami, které disent šířil prostřednictvím zahraničních vysílaček.

Disent jsme nezajímali, ten si dokola obehrával svůj scénář mírného pokroku v mezích zákona. Žádné trhání košil a pochod s obnaženou hrudí proti pomyslným komunistickým kulometům. Žádný program. Žádné výzvy ke svržení nenáviděného režimu. Ostatně i Charta 77 byla šířena jen prostřednictvím Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy.

Disent nás nezajímal, stejně tak jako nás nezajímali trempíři, kteří kdysi jezdili pod širák z Branického nádraží. Disent se po roce 1989 stal součástí establishmentu. Ti „chytřejší“ získali moc, peníze a postavení. Stav společnosti jim byl a je u prdele.

O disidentech se na fakultě nemluvilo. Pokud vím, Chartu 77 na fakultě nikdo nepodepsal. Směska komunistů poražených v roce 1968 a několik nestraníků kolem Havla nikoho nezajímala.

Nebyl to náš šálek čaje.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Královských Vinohrad se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Život v zemi disidentů

 1. strejda napsal:

  Ukládám do rodinného archivu, abych se nemusel namáhat s podobným sepisováním pro potomky. Také to nějak podobně pamatuji.
  Platilo: Žili jsme ve společnosti, která měla chyby, ale byla naše. Neměli jsme potřebu bořit, co se vyvíjelo směrem k lepšímu.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Včera byl na „24“ pořad, kde se rozebíralo vysoké procento lidí, kteří byli spokojenější před r. 89…
  Neříkám, že k těmto lidem patřím.
  Nicméně jsem se dozvěděl, jak to byla hrozná doba a že tím, že jsem chodil do práce, že jsem de facto kolaboroval s tím režimem.
  V mnoha jiných příspěvcích nám ti správní zase vysvětlovali, že vzdávání holdu K.Gottovi, je vlastně takový odpustek (Gott nebojoval a byl úžasný, já taky nebojoval, tak vlastně nejsem taky tak špatný)
  Za sebe a mé okolí mohu říci, že žádné špatné svědomí ani žádné komplexy nemám.
  Je trochu zvláštní, že ti, kteří tak kritizují dobu před 89 dnes vystupují aktivně proti d e m o k r a t i c k y zvolenému prezidentovi, d e m o k r a t i c k y ustavené vládě atd.
  Když to budu chtít hodně odlehčit tak největší rozdíl mezi dobou před a po 89 je, že před 89 jsme rozbíjeli sítě amerických špiónů, zatímco dnes (a vlastně za Rakouska -wachmeister Flanderka ) rozbíjíme síť ruských špiónů.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Bezesporu je nutné poděkovat autorovi za článek a porovnání utrpení před a po sametu.
  Obdobné zkušenosti prezentoval i Štěpán Kotrba.
  „No, zaprvé bych to nenazval revolucí, ale státním převratem. Zadruhé si myslím, že krást se nemá, a zatřetí, byl jsem příliš blízko, než abych mohl soudit bez určitých subjektivních pocitů, které ne vždy byly zveřejnění hodné,“ řekl úvodem s tím, že celé dění viděl „příliš zblízka“.
  „Víte, možná, že máme spoustu šťastných lidí, možná, že máme daleko bohatší lidi, ale jako země jsme utrpěli, už nejsme Československo. Nechali jsme si rozbít stát. Nechali jsme si ho rozkrást, nechali jsme si vnutit představu, že jinak to nejde. To je špatně,“ vysvětlil svůj pohled na věc.
  „Ale teď 30 let – výročí; ti komunisti měli 40 let na to, aby tu zemi zdevastovali. No jo, ale kolik továren, kolik přehrad, kolik mostů, kolik sídlišť jsme postavili my v rámci toho rozvinutého kapitalismu bez přívlastku za 30 let? Až si na tuhle otázku každý z nás odpoví poctivě, a nemusí to zveřejňovat, tak pak můžeme soudit,“ vyzývá k zamyšlení Kotrba.
  No a jak dobu před a po 1989 budou chápat naši potomci :
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sametova-revoluce-jako-komiks-chteli-jsme-aby-predmluvu-napsal-komunista-ondracek-77709
  Tož asi tak, jak o této době budou mluvit naše děti.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Naprosto dokonalé a neb když funguje právní matematika tj. 40% + 40% = 80%.
   Neboli pokud v různých místech Česka volí více jak 120 % místních voličů.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  po osmačtyřicátém si jedni komanči vyřídili účty s jinými ( Slánský a spol ), po osmašedesátém reformní odstrčili stalinisty a v osmdesátém devátém stalinisti nabrali znovu dech. Teď ovšem jako disidenti. Ty živil celá léta Západ a tak jim to vrátili z našeho i s úroky. Aby se neřeklo, tak se notně přiživil i klér a sudeťák má také neřekl poslední slovo. Kdo chvíli stál, už stojí opodál ( jak tvrdili komanči ) a já čumím jak vejr, že jsem prošvihl tu dobu, kdy se zhaslo.
  Kamarádíme se s těmi, co nás vždy zradili a pliveme na ty, kteří nás zachránili před vyhubením. Angláni říkají cosi ve smyslu, aby Bůh ochraňoval královnu. Kdyby mu vybylo trochu času, ať se podívá i k nám, bylo by třeba.

  To se mi líbí

 5. Minorita napsal:

  Pěkně shrnuto autore 👍, moc pěkně. Napsal jste to za mne … Naprostý souhlas. Už příliš dlouho veřejnost mlčí vůči demagogii, lžím, šíření nejen ideologické nenávisti, omezenosti, a mnohým dalším společensky demoličním, nejen mediálním projevům a zvratkům , denně rozšiřovaných mnoha figurami jak s disidentskou, tak s pochybnou minulostí ( o současnosti nemluvě ) , mnohými masmédii, jenž jsou řízeny stejně „kovanými“ jedinci, či jednajícími v jejich zájmu.
  Celých 30 let mne ta „vyvolená, zvláštní“ skupina lidí, jenž se ohání disidentskou minulostí, disidentstvím, spolu s „údajnými“ represemi přesvědčuje, že jde o velmi postradatelné jedince, jejichž poplyšová instalace do funkcí se dá nazvat skoro katastrofou …

  To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Někdy si osud s námi podivuhodně zahrává. Povedlo se mi zařadit tenhle článek den poté, co vyšel ten (ne)slavný průzkum. Akorát že do plánu jsem jej dával už někdy v sobotu nebo neděli. Kdy jsem ještě o žádném průzkumu nevěděl.

  To se mi líbí

 7. oh napsal:

  NATO by se mohlo zapojit, míní Stoltenberg:
  „Severoatlantická aliance vítá zlepšení situace v severovýchodní Sýrii, k němuž přispěla dohoda USA s Tureckem. Prohlásil to ve středu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož dává příměří šanci na politické řešení situace, které aliance preferuje před vojenským. Stoltenberg rovněž přivítal německý návrh na vytvoření mezinárodně kontrolované bezpečné zóny do níž by aliance mohla zapojit své síly.“
  Aneb sice jsme k údajnému zlepšení nijak nepřispěli, ale mohli bychom situaci v Sýrii zase rozesrat prostřednictvím „pomocí“ „mezinárodního společenství“, čili obvyklé koalice ochotných a všehoschopných.

  To se mi líbí

 8. Antimon napsal:

  Už tu někdo napsal že je to nutno uschovat, abych nemusel, svými slovy a neuměle, líčit vnukům jak jsme s babičkou žili 👍

  To se mi líbí

 9. tata napsal:

  O DISIDENTU SI MYSLÍM SVÉ,už jenom s dostupných informací,když byl zde tak tvrdý teror jak je možné že špičky disidentu ,jejich děti studovali v zahraničí.AKORÁT využívali pěnez na snadný život a chlastačky

  To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No když si vzpomenu jak se ksichtil po posledních volbách, obávám se že si na to křeslo myslel už tehdy, jako by mu to někdo slíbil a nesplnil, a to ještě neměli tolik těch oných prů… jak včil….
    Proto asi ta snaha o změnu volebních zvyklostí… proč jinak tak fofrem…

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Já Vám nevím, ale nějak mi nejde na rozum, že si všichni ti pisálci, užvanění politici a podobná sebranka neuvědomují, že tím vlastně vytvářejí národ nadlidí s nejvyšším pánembohem. Protože ač ta naše modrá kulička už díky technice není tak velká, přesto/ač na takový rozsah jich zase až tak moc není/ mají prsty ve všem a vše ovládají. Vždyť je to jen otázka času, kdy si lid obecný začne myslet, že něco je špatně a kdoví jak to vůbec je a že možná za jejich vlády by bylo líp, zvlášť v zemích postižených západní horečkou. hmm….

    To se mi líbí

 10. jaa napsal:

  ještě jedna zajímavost,
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/male-jaderne-reaktory-urychluji-nastup-miri-do-polska-i-estonska-cesi-na-ne-zatim-spolehat-nechteji-81598?seq-no=1&dop-ab-variant=3&source=article-detail
  I když nechápu, proč se naši obracejí na ameriku a nikoliv přímo na Japonce. hmm….

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.