390-Proč se Američané vykašlali na Kurdy?


O této otázce hovořil populární ruský moderátor a analytik Vladimír Solovjev na rádiu „Vesti.fm“ s profesorem Jevgenijem Satanovským*) (ozdobeným přezdívkou „Armagedonovič“ – pro povahu svých sdělení a rezolutnost jednání s oponenty), předním expertem na politiku a hospodářství Izraele a dalších zemí Blízkého Východu. Přináším vám níže podstatný výtah prvních 30 min., věnovaných právě výše zmíněnému tématu…(překl.)

Sol.: Co se stalo? Proč se Američané najednou vykašlali na Kurdy? Jaká je reakce ve světě? Co máme dělat my?

Sat.: Na otázku, co máme dělat, odpovídám: – nejezdit do Ameriky – což ukázal poslední výslech agentem FBI naší poslankyně Státní dumy, která do USA jela na otevřené diskusní setkání. Chválabohu to našim poslancům došlo. Nervozita tu naprosto nemá smysl. Já jen docela nechápu slovo „najednou“, jestliže za celou dobu existence USA, a to je skoro 300 let, marně hledám někoho, na koho by se USA nevykašlaly. Pokaždé to bylo, samozřejmě „najednou“, ale těchto „najednou“ už je nějak příliš mnoho. Podívejme se, co se dělo s Indiány, kteří podepisovali a podepisovali smlouvy… Jde o to, že velký bílý otec z Washingtonu nepodepisuje smlouvy proto, aby je plnil, a spojenci nejsou od toho, aby je Státy před někým bránily a pomáhaly jim…

Jistě, Američané se vykašlali na Kurdy – ale museli jste být Kurdem, abyste věřili, že se na vás nevykašlou. Kolikrát jim naši vojáci navrhovali, aby urovnali svoje vztahy s Damaškem v míře, ve které je mohou urovnat lidé s vládou své země – pokud to místo za svoji zem považují – aby na jejich hranici stáli pohraničníci a ne polopartyzánké skupiny. Vše, co říkali naši vojáci a diplomaté, bylo vyslechnuto, někdy jim i odpovídali, že ano, ano – ale dál bylo vše jako s palestinským vedením, které, ať jsme jim radili cokoli, udělali přesný opak. A tak to bylo po desetiletí – v době sovětské i nesovětské. A Kurdové, kteří žijí podle klanů a rodů, jsou vzájemně nepřátelští, bojují proti sobě, zuřivě se nenávidí, a nesnáší je všichni, kdo v tom regionu žijí. A to zdaleka ne jen Arabové a Turci s Peršany – velké problémy jsou i v Iráckém Kurdistánu. Ale i mezi sebou. Když útočili radikálové IS na – pro Jezidy posvátný horský hřeben Sindžar v Iráku – tak jim Kurdové nechali napospas Jezidy, kteří jsou stejnými Kurdy jako oni. Dali jim možnost je vyřezat a pustili do Iráckého Kurdistánu  jen jakési zbytky. Ostatní byli buď pobiti, nebo prodáni do otroctví.

Když se na to, co se tam děje, podíváte seriózně, vidíte, že je tam vše jako u Indiánů. Náš rod sice bílé příliš v lásce nemá, ale toto sousední plémně ještě méně. A Erdogan toho využívá. A kromě toho s ním Kurdové po desetiletí válčí. Dělnická strana Kurdistánu se zabývá diverzní a teroristickou činností – jistě vyprovokovanou tvrdou nacionalistickou činností tureckých stran, počínaje dobou Atatürka, který zakázal užívání kurdského jazyka jako oficiálního. Takže ani pro Erdogana jaksi nejsou partneři – navíc všichni jejich vůdcové jsou ze Sýrie. Navíc má Erdogan svoji občanskou válku na vlastním území, která je podporována ze Sýrie – a co má tedy dělat, jestliže má možnost vytvořit nějakou bezpečnostní zónu? Je pochopitelné, že to vše cpe Evropě nebo Američanům a straší Evropany miliony migrantů v táborech na svém území, které chce rozmísit v onom nárazníkovém pásmu, a pokud ne – že je pošle do Evropy… Samozřejmě se žádní kurdší a arabští uprchlíci do Sýrie nevrátí – ani 2 miliony a dokonce ani 200 tisíc – to by je musel pobít jako kdysi Armény, což dnes není možné. A proto ta reálná hrozba jejich vyslání na západ.

Před tureckými jednotkami na ono severní syrské území půjdou turkmeni, proturečtí sunnitští bojovníci, takže ztráty turecké armády budou podstatně nižší než by mohly být – protože vystřelit si na Turka je pro kteréhokoli Kurda svatá věc, a pro syrského tím spíš. V každém případě půjde o omezenou operaci k převzetí kontroly nad nevelkým nástupištěm. Erdogan mluví o pruhu o šíři 10 km, zatímco Američané chtěli obsadit šíři 40 km. Místa, kde jsou syrské posádky a ruské letecké síly (VKS), prostě obejdou.

Je ale zajímavé, že Trump, který slíbil rozbít turecké hospodářství, pokud budou oběti, vyvolal v Turecku takovou vlnu antiamerikanizmu, že ten v Rusku se s tím nedá srovnat – je řádově menší. Jistěže je Turecko členem NATO a spojencem USA, ale turecké obyvatelstvo je prostoupeno takovou „láskou“ k USA… Navíc všechny Trumpovy vyhrůžky šíří i Erdogan po celém Turecku, ve smyslu: – tak vidíte, naše hospodářské problémy a naše krize není vinou mojí, ale Trumpovou – on se sám přiznal! Trump jistě může později říci, že to bylo jen v rámci diskuse – ale usazenina v Turcích zůstane. Pro Damašek je turecký útok faktorem sjednocujícím obyvatelstvo a pro Kurdy záminkou k jednáním se Sýrií na podmínkách Damašku, kterým se tak dlouho vyhýbali. Pokud jde o Turecko, tak tam Erdogan ztratil v municipálních volbách velká města (Istanbul, Ankaru, Antalii), což velmi stmelilo tureckou opozici v regionech. Proto Erdogan potřebuje velmi malou a velmi vítěznou válku. Do dlouhé partyzánské rvačky s velkými oběťmi Erdogan nepůjde.

Počet dosavadních obětí není zcela znám, ale budou. Turci nasadili svoje moderní Leopardy, které se ale Kurdové naučili odstřelovat. Navíc. Američané se na Kurdy sice vykašlali, ale ne tak úplně. Oni sice odešli ze směru pohybu tureckých vojsk, vyznačeného Erdoganem, ale dodávky zbraní nepřerušili. A proč taky – jestliže byli Kurdové jejich hlavními spojenci v boji proti IS? Takže toto území, které kontrolují Kurdové, plus které dosud kontrolovali Američané, a to je skoro třetina Sýrie – celé západní poeufratí – musí být nějak vyzbrojeno pro případ Asadova útoku. Ovšem oni se nebudou bránit proti Asadovi, ale budou se usilovně věšet na Erdogana.

Američané, slovy Trumpa, si nevytýčili plán na svržení Asada, nicméně plán trvá stejně, jako jejich plán na svržení Putina. A kdo vůbec řekl, že se Amerika nedrží svých cílů? Oni prostě nemohou všecko sníst dnes – něco si nechávají na zítra a pozítří.. A to je třeba chápat, protože nikdy nebývá dlouhodobé přátelství – ale to není ani dobře, ani špatně. Jen je třeba chápat, že tento krokodýl už je takový. Krokodýl se nedá ochočit, stejně jako varan – dříve, či později vás kousne, pokud ztratíte ostražitost. To je stejné jako s Krymem nebo se subpolárním regionem – bylo to proto, aby to Američané nesežrali. Asada budou v budoucnu potřebovat svrhnout, ale teď řeší běžné, aktuální problémy – Trump potřebuje vyhrát v příštím roce volby, a tak říká, že neměli lézt do Blízkého Východu, a ukazuje přitom na Obamu. On potřebuje potvrdit, že není Obamou – stejně jako Obama potřeboval potvrdit, že není Bush.

A v této situaci bude Trump dělat to, co dělá – m.j. ne proto, že by ho zajímali Erdogan, Asad, Sýrie, nebo někdo další. Jeho zajímá nerozhodnutý volič, který se kloní k podpoře Demokratické strany. Proto potřebuje vyrazit tohoto voliče ze soutěže demokratů, zdeptat Bidena a nechat včele Demokratické strany ultralevičáky, kteří tam slibují cosi, co připomíná bojovný socializmus, a které porazí snáze. Normální volič přece jen není úplný blázen. Právě proto Trump podpořil izraelský zákaz vjezdu dvou obzvlášť horlivých dam, kongresmanek – jedné palestinského a druhé somálského původu, proslavených agresivními útoky proti Izraeli. A kdo se v této situaci rozzlobil na Netanjahu? – Nancy Pelosi – ta ale přece prosazuje Trumpův impeachment… Veškerá americká zahraniční politika je vždycky politikou vnitřní – vždycky.

Sol.: – co máme dělat?

Sat.: Co máme dělat? – sedět na vršku a se zájmem sledovat, jak se dole dva tygři perou a do této rvačky nelézt. Bude-li třeba VKS podpořit Asadova vojska – tak přesnými údery zasáhnout. Bude-li třeba udělat to, co neudělali Američané, tedy pobít konečně islamisty – definitivně je pomlátit… o tom není pochyb. Na druhé straně to i Asadovi poskytne možnost k vyčištění teroristické enklávy, protože Turci budou mít jiné starosti. Pokud se ovšem Turecko při své operaci rozkmotří s Iránem, bude silně ohrožen „Astanský“ formát urovnání v regionu. Erdogan teď ale vůbec nepotřebuje se svářit s Moskvou. Asad nyní zase vůbec nepotřebuje situaci, kdy ho Francouzi nebo Američané se sladkým úsměvem a sliby nabádali, aby vypověděl ze svého území ruské základny, že pak bude vše o.k. My si pamatujeme, jak jsme pracovali na Blízkém Východě ještě za sovětských dob, pamatujeme si Sýrii, Egypt v době přechodu od Násira k Sadatovi – co se dělo s dluhy, atd. po rozpadu SSSR. Teď, když se ukazuje, že má Rusko peněz dost, a má i vojáky a moderní zbraně, protiletecké systémy mnohem modernější a spolehlivější, než Američané, což nedávno nechtěně názorně předvedla Saudská Arábie. Takže teď s námi mohou jednat a potřebují nás – ale pokus o naše podražení zůstane vždycky. Už Angličané říkali, že Araby nelze koupit – lze si je jen pronajmout…

Jak reagují na situaci okolní země?

V pondělí jsem měl ve svém vysílání izraelského profesora Epsteina, jeho vyprávění bylo přímo křikem duše ve smyslu, že – „Američané se na nás vykašlali“… Jistěže, mládenci! – vykašlali se na Kurdy a vykašlou se i na vás, a o tom není pochyb… Proto nezapomeňte vylaďovat svoje vztahy s Ruskou federací. Protože tady je přinejmenším návaznost politiky. Na Asada jsme se nevykašlali, když nechybělo mnoho a nebyl by. Máme totiž neblahé zkušenosti z doby Gorbačova a Jelcina, kdy se Rusko vykašlalo na všecky někdejší spojence…

Máme ale další špatné zkušenosti se vstřícností vůči našim „partnerům“, kdy Rusko bezplatně předalo do užívání Američanům velkou oblast severního šelfu s obrovskými zásobami nejen ropy a plynu, ale i ryb a krabů, – a to jen proto, že se tehdejší ruský zamini Ševardnadze rozhodl to podepsat… Jsem rád, že v Radě federace (horní komora parlamentu) byla předložena otázka přehodnocení této dohody Ševardnadze-Baker. Máme koneckonců nárok nějak poděkovat Američanům za to, co nám prováděli posledních pět let. Přičemž nikdo nebude věc řešit ozbrojenou silou – jen Američané přestanou pytlačit na našem území, stejně jako přestali Severokorejci. Totéž se týká v nedávné době, za prezidentování Medvěděva – gratis předání ještě většího kusu moře na opačném konci Norskému království. Obojí ohrožuje Severní mořskou cestu, a v obou případech jde jen o obnovu naší přítomnosti tam.

https://www.youtube.com/watch?v=0tF3Pb04NfQ

*) Satanovskij Jevgenij Janovič (1959) – zakladatel a ředitel soukromého Ústavu pro studium Blízkého Východu, třetí předseda Ruského židovského kongresu, autor deseti knih, častý účastník talk-show v ruských televizích

Překlad:  191014

Trochu jiný pohled pochází přímo ze Sýrie:

Sýrská armáda vstoupila do strategického severního města Manbij uprostřed narůstajícího syrsko-tureckého stand-off v regionu, který nyní viděl, jak tento zaměstnává své zástupce, aby vytlačil vládní síly z města.
Podle oficiálního syrského státního mediálního kanálu SANA vstoupila syrská armáda před několika minutami na Manbij a na žádost místních miliciových skupin, které se nedávno rozhodly spojit se s vládními silami, začala ve městě vytvářet body.
Tato událost přichází, když krajina   na sever a západ od Manbiju je svědkem bitvy mezi tureckými militanty a syrskou armádou a spojeneckými provládními místními bojovníky.
Situace na frontu zůstává neznámá u prvních nepotvrzených zpráv, že ruské válečné letouny začaly kroužit nad pozicemi tureckých skupin.
𝕭𝖆𝖛𝖔𝖗 𝖁.

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

61 reakcí na 390-Proč se Američané vykašlali na Kurdy?

 1. strejda napsal:

  Oni prostě nemohou všecko sníst dnes – něco si nechávají na zítra a pozítří..
  To je meritem věci a mnozí to nechápou. Amerika se nemění, je stále stejná, víc než 300 let. A dovolí si jen to, co si dovolit může. Nám to může být jedno, patříme do sféry jejího vlivu v dobrém i špatném a nemůžeme s tím nic dělat. Tvrdí se, že jsme si tento úděl sami zvolili, ale pravda to není. Je to dokonce lež. Pro jistotu nám demokraticky nedovolili se vyjádřit.
  Když to shrneme, dostaneme se zase na změnu monopolárního světa na multipolární. Dosavadní světový četník ztrácí a je to vidět. U nově stoupajících mocnosti sledujeme jejich úspěchy. A je to také vidět.
  Všichni si musí zvykat na novou situaci a osud světa – i nás – bude záležet na tom, jak to mocnosti zvládnou. My jsme ekonomicky součástí EU a je i na nás, jaká EU bude. Ale jsme také vojensky součástí USA a jeho servisní organizace NATO a tam na nás není vůbec nic. Maul halten a weiter dienen. Máme tolik možností rozhodování asi jako poručík vůči generálovi.
  Ale i ten poručík může mít vlastní hlavu, jen ji v tom marasmu najít. Kde je, kam se poděla? Existuje ještě? Kola dějin se točí dál a budou točit dokud lidstvo bude.
  Ostatně soudím že Evropa páchá sebevraždu, promyšleně a vědomě a čeká ji další nápor.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  armenska holota bola hnana po pusti v desiatkach tisic ludi,zeny a deti,nechana na pospas slnku,vycerpaniu a nakoniec smrti od hladu a smadu,dnes je v armenii rusky kontigent,nemyslim drustevny,ale vojensky,aby osman vedel s kym by mal do cinenia,co sa tyka pashmergy,vojovnici jak kurva,bo pre jedinu vec tak dobre bojuju,pre svoj kurdistan,kopa bohatych kurdov od reichu,cez canada,usa a severske staty ich financne podporuje,len neviem preco vojenska invazia,na nastahovanie sysrskych utecencov tam,sak oni su doma,uz viem najebat tam kurdom muslimov,co krvopotne ocistili od alahaistickych pojebov,ked amerika razatnejsie nezakroci,co neviem jak sa zachova vania,bo cujem v kostiach,ze on tam nakoniec zavedie poriadok a tym amerika strati na svojom imagem,naisto to vedia tu ritiari,proste nemaju prostriedky zvane peniaz,este co ma vkurvilo,ze ceske masmedia pisu,ze vybuchol iransky tanker a je poskodeny,vsade sa pise,ze ho trafila raketa,mozno dve,skurvena vahabisticka holota fahds,sa dusuje,ze oni muzikanti,u nich tiez plati,jak u nas,ked cigan hovori,ze ked pan boh da aj z motyky streli,co tak isto mlzia jak perzania,bo nejaky povstalci z yemen na taku akciu nemaju logistiku a vybavenie ked im zapalili rafineriu,tam este moze byt teplo,ked sa zacnu jebat vyznavaci jedineho alaha,len s rozdielom ucenia sia a suni.

  To se mi líbí

 3. vonrammstein napsal:

  A chtěl jsem tím vším říct, že pokud si nedržíš vlastní koule ve vlastní hrsti, zmáčkne ti je někdo jinej. A to fakt nechceš.

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Syrské Zdroje Odhalují Smluvní Podmínky Mezi Damaškem A SDF: Syrská Armáda Vstoupí Na Celý Východní Eufrat
  Informované syrské zdroje potvrdily Muraselonu, že v důsledku včerejšího setkání zástupců syrské vlády a syrských demokratických sil byly dohodnuty následující podmínky:

  SDF slibuje se všemi svými schopnostmi zachovat bezpečnost a územní celistvost zemí Syrské arabské republiky pod vlajkou Syrské arabské republiky a bude stát se Syrskou arabskou armádou proti tureckým hrozbám pod velením Prezidenta Bashara al-Assada.
  SDF umožní vstup sil syrské arabské armády, aby se zmocnili kontroly nad celou oblastí, která leží mezi Ayn Diwar na východě a Jarablus na západě, ze tří různých os: Tabqa, Manbij a Hasaka.
  Za těchto podmínek bude syrská armáda přítomna na všech územích severně a východně od Eufratu v koordinaci s místními vojenskými radami, zatímco oblast mezi Tal Abyad a Ras al-Ayn zůstane nestabilní oblastí operací až do jejího osvobození.

  Sýrská armáda již začala vstupovat do vesnic a měst v Raqqa a Hasaka na venkově s cílem odrazit tureckou agresi v severní Sýrii.

  To se mi líbí

 5. st.hroch napsal:

  Zajímavě se tématu věnuje V.V.Pjakin ve svém včerejším záznamu (konkrétně mezi 48´až 63´).. Předpokládám, že ho otitulkovaný „Irenou“ vystaví Outsidermedia někdy kolem přelomu hranice týdnů.

  To se mi líbí

 6. blbíš napsal:

  dík příteli hrochu za překlad,
  aby se v tom prase vyznalo, žejo?

  To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Možná že mýt 10 zbraní muže být pocit že to něco řeší,ve skutečnosti vubec nic,je to asi ve srovnání když Tsunami postavíte hráz s písku

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Proto je nemyju, nejsem maminka Sylvestra Staloneho. Zbraně nusí být mastný, aby fungovaly. Lopatu naproti tomu mazat nemusíte, funguje i suchá.

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A jinak, Vy vole: Když rezignujete dopředu a vůbec se nepokusíte ničemu postavit, ani s tou blbou nabroušenou lopatou, tak si za to můžete sám. Já se aspoň snažím.

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    Člověka jen muže překvapit což u VÁS UŽ NÉ ŽE JSTE jen hulvát,co mě ale překvapí že nechápete zdělení nebo spíše ho záměrně intepretujete po svém.NIKDY JSEM ZDE nekritizoval vastnictví zbraní,ani to že vlastníte 10 zbraní.Jenže vlastnictví zbraně muže řešit jen malé procento problému co se na nás řití…….problém je že jen malé procento lidí dokáže použit zbran jak to impretujete i zkušený policista má dost často velky problém když použije zbran a zabije a to je cvičen,natož člověk co nato cvičen není……kdežto většina darebáků to zvládá bez problému.Ano at kdo ví že dokáže zbran použít efektivně at ji vlastní……..ale kdo né je to jen na škodu…….vlastnictví zbraní řeší jen tak zanedbatelnou část nastalích problému.Zastavit to tsunami nepomůže vlastnictví zbraní ale odpor proti politikům jako Merklová a podobné…takže je usměvné argumentace o lopatě,psu,nebo kriplovi na ulici,konečně když člověk co nemá na to použít zbran a má ji tak je to naopak oto horší skorem jistota že ho darebák při spatření zbraně jen neokrade ale zabije……….ale to je knečně VÁŠ ZPUSOB DEBATY…HULVÁTSTVÍ

    To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A až Vás večer na ulici přepadne nějakej kripl s nožem, tak mu tu svoji repliku zarecitujte. Určitě to zabere.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Možná, ale každá i malá hráz proti vlně může být nakonec hrází velikou.

   To se mi líbí

 8. vonrammstein napsal:

  Nastoupila přesila liberalistickejch pacifistickejch akce neschopnejch kriplů. Tak se mějte podle vlastního uvážení.A pak si hlavně nestěžujte.

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   V dnešních reakcích mně překvapil počet palců dolů – nejspíš se opět zapojili Jandovic kazišuci…:-)

   To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  OT – pobavilo – spisovatel Bohuslav Vaněk-Úvalský a jeho „politicky korektní pohádky“
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Spisovatel-Greta-Posiraji-se-hruzou-a-tleskaji-Nanynky-delaji-propagandu-Milion-chvilek-se-povysuje-599618

  To se mi líbí

 10. vonrammstein napsal:

  Tady se učme. A může mi každej minusoiodní pičus vylízat rány.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A pokud si chcete fakt masochisticky zablbnout, tak tady máte kombinaci arménský kapely se syrským bubeníkem. Milujte svoje životy. I s těma nepovedenejma manželkama a manželama a dětma, který už byste po pubertě nejradši neviděli. Všechno ostatní je horší.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.