Z Plzně na konec světa


O existenci Gottfrieda (či Bohumíra) Lindauera jsem se dozvěděla úplně náhodou – hledala jsem něco jiného a Google mi bůhví proč nabídnul tohohle zajímavého člověka…

Gottfried (někdy uváděn i v české verzi jako Bohumír) Lindauer se narodil 5.ledna 1839 v Plzni, v rodině  Hynka (či Ignáce) Lindauera a jeho manželky Marie, rozené Šmídové. (Českou i německou verzi křestního jména u otce i syna Lindauerových uvádím úmyslně, nikde jsem totiž nenašla jasně řečeno, k jaké národnosti se vlastně hlásili.) Otec Lindauer byl zahradníkem a tak se i syn vyučil tomuto řemeslu. Víc, než zahradničení ovšem mladého Gottfrieda lákalo malování a tak r.1845 odešel do Vídně, aby studoval na malířské akademii. Jeho učiteli byli, mimo jiné, i významní malíři obrazů s náboženskou tématikou Josef von Führich a Leopold Kuppelwieser – mám dojem, že tito učitelé Lindauerovo dílo hodně ovlivnili. Studia ukončil v r. 1862 a vrátil se do Plzně.

Gottfried Lindauer, autoportrét, 1862

Zakázky se mladému malíři v Plzni příliš nehrnuly a tak, když nešly zakázky za ním, vydal se on za zakázkami. V Čechách po něm zbyl soubor dvou desítek deskových obrazů a nástěnné malby v kapli sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách

Interiér kaple – bohužel detailnější záběry na Lindauerovy obrazy jsem nenašla.

Lindauer působil i v Haliči, v Polsku a v Rusku, ale zřejmě se mu příliš nevedlo a když mu ješrě navíc začala hrozit vojna, rozhodl se pro radikální řešení: nasedl na loď a po více než čtvrt roce plavby z ní 6. srpna 1874 vystoupil v Port Nicholsonu na Novém Zélandě. Usadil se v městě Nelson, naučil se anglicky a r. 1881 se stal řádným občanem Nového Zélandu.

V počátcích svého novozélandského působení se živil převážně fotografováním, a pochopitelně i malbou. Maloval oficiální portréty novozélandských osadníků, ale i portréty původních obyvatel – Maorů.

Nakonec se usadil v městě Woodevill postavil si tu dům a ateliér, oženil se a měl dva syny. K stáru ho začal opouštět zrak a tak byl nucen v r. 1916 skončit s malováním.

Ani Gottfrieda Lindauera stáří neminulo.

 

Replika Lindauerova atelieru ve Woodeville nyní slouží jako jeho památník

Portrét Matthewa Campbella od Gotfrieda Lindauera, 1901

Busta Gottfrieda Lindauera, umístěná před replikou jeho atelieru

Hrob Gottfrieda Lindauera a jeho rodiny ve Woodeville

Jistě jste si všimli, že jsem téměř pomlčela o Lindauerově tvorbě a zcela pomlčela o tom, proč si ho na Novém Zélandu tak váží. To si totiž nechávám na druhou část vyprávění…

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Z Plzně na konec světa

 1. vonrammstein napsal:

  Jestliže se narodil 1839, studia ukončil v r. 1862 a autoportrét na prvním obrázku pochází z r. 1894, je někde něco blbě. Takhle nikdo v pětapadesáti nevypadá-kromě Doriana Graye, pochopitelně. Na tom obraze je mu tak maximálně 25.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   kacko pozor,veliky pozor AFB to ma kurva vzdy prekvapi,jak on kontroluje,ja kukam na fotky a seriem na roky,citam o nejakom z bohemie,co lezi na konci sveta a sameho co zijem tiez v riti ma zaujima,ze sa do tej riti pustil,ja tiez casom malujem,ale steny a pozor AFB,zeny to v 50 myslia,ze stale vyzeraju rovnako,zeny sa nikdy nepytat kolko ma rokov a kolko vazi to prve sa pytam to druhe viem hned,ze 50 kilove nemaju sancu, bo za boha neviem odhadnut kolik ta jebacka ma jari u chlapov toto iste ci baby ci chlapi vzdy tipnem mladsi vek a myslim,ze to bude tym,ze sam som uz polostary kokot,bo ked som bol mlady,vsetci mi pripadali stary a nikdy som nemal o svojom vyzore valnu predstavu,bo nie som kokot a vidim jak vyzeram,mozno pisem od temy,ale tak mi jebne s tym sa neda nic robit,hej slechta fifth moze vymazat,co pocitam,nebude robit,kazdy svojim sposobom je pojeb a ja tu z tych viac pojebanych,bo to vidim,ze take zvraty v reakcii na clanok ma malokto,ked tak dumam ja vlastne cely cas pisem k teme,bo moja tema to ten zasrany zivot.pre barz inteligentnych mozem byt blbecek,ale moja prax,mi ukazuje na nisa sport,ze nemienim stresovat z nejakych reakcii tohto typu,proste ma to nerusi.
   hej stara krabice casom dostane kopa a napise nieco,co moze barz inteligentnemu pripadat od temy,ale ja cujem tym nosom drotara,ze kurva trefa jak svina.

   To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  blbě je to s mejma prstíkama-překlepákama: Má to být 1862, tedy z roku ukončení studia. Obraz je v majetku Západočeského muzea v Plzni, Děkuju za upozornění. Já vůbec s těmi letopočty tentokrát hrozně zápasila. A jako odměnu za upozornění přikládám jeden odkaz – našla jsem ho před chvíli – aneb jak si na Novém Zélandu Lindauerových obrazů cení: https://plzensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/novozelandska-policie-ukazala-zaznam-kradeze-del-plzenskeho-umelce-lindauera-20170403.html

  To se mi líbí

 3. in napsal:

  Zajímavý článek, dík autorce.
  Mě zaujala taky ta doslovná transkripce jména z němčiny. Odvodil jsem si z toho, že Bohumil by zřejmě byl Gottlieb.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   ano, zcela správně. Nikde jsem nenašla ke které národnosrti se hlásil, jen zmínku, že zejména na Novém Zélandu používal variantu Gottlieb. Asi z praktických důvodů, Bophumil by tam znělo příliš exoticky. Ale to jsou jen moje teorie, ne fakta.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    oprava: česká verze Gottfrieda je BohumíR – BohumiL by byl Gottlieb. Tyhle komentáře píšu mezi vařením a je to bohužel na jejich kvalitě znát. 😦

    To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Zapomněl jsem podotknout:
  Právě jsem se…vrátil… z hradu…
  A bolí mne nohy. Hrozně mne bolí nohy. Byli jsem totiž na Kašperku a také na Pustém Hrádku. Když jsem tento výlet plánoval, věděl jsem, že budeme muset překonat určité výškové rozdíly. Ale nikde jsem tam nenašel varování, že je potřeba horolezecká výbava. Vyšplhat se totiž na Pustý Hrádek představuje lezení takřka po čtyřech jak nahoru, tak dolů. Ale ten výhled…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.