389-O světonázorech v politice


Michail Chazin

 Podíváme-li se do USA na začínající předvolební kampaň, všimněme si, že hlavní ratingoví hráči jsou, hrubě řečeno, penzijního věku. Je jim dost přes 70, což vypadá velmi podivně, protože v tomto věku energie obvykle slábne a je čím dál těžší pracovat s publikem.

Jistě, v souvislosti s Trumpem to vypadá docela sporně, my ale příliš nevíme, jakým byl před čtvrtstoletím. Byl nejspíš mnohem aktivnější, než je dnes. Ale vcelku vypadá situace pro Američany, kteří mají v oblibě mladé a průbojné, dost nezvyklá. Přece jen ale jedno vysvětlení tohoto jevu bych měl.

Jde o to, že pro kteréhokoli politika je zásadně důležitý moment, kdy vstupuje do aktivního politického života a seznamuje se s typickými, základními konstrukcemi popisu života: sociálními, ekonomickými, zahraničně politickými. Protože právě v rámci těchto konstrukcí, potom bude myslet a rozvíjet svoji činnost, budovat svoje vztahy s partnery, hledat spolupracovníky, bojovat s konkurenty a spolupracovat se svým elektorátem.

Připomeňme si Hillary Clinton a jejího manžela. Vstoupili do Demokratické strany počátkem 70. let, tedy v době, kdy strana za velkého kraválu bojovala o impeachment republikánského prezidenta Richarda Nixona (který byl v roce 1972 s obrovským náskokem opětovně zvolen na druhé období). Právě v té době se začala formovat dnešní liberální ideologie (znovu opakuji, že nikoli obecně liberální, ale její současná finančně-politická forma, nemající nic společného s formálním filozofickým liberalizmem), která definitivně zvítězila v roce 1980, kdy ve volbách amerického prezidenta zvítězil Ronald Reagan. Ale ti, kteří vstoupili do politického společenství od momentu zahájení impeachmentu prezidenta Nixona (v roce 1973), už jasně věděli, že právě tato liberální ideologie má budoucnost.

Předpokládáme-li, že jim tou dobou bylo 20 let, vychází nám, že ti, kteří se narodili po roce 1955, v podstatě nemohou vidět svět jinak, než s hlediska liberálního paradigmatu. A pokud ještě vezmeme v úvahu, že toto paradigma zmonopolizovalo veškerý společensko-politický diskurs, tak lidé, kterým je pod 65 let, dokonce ani nechápou, že existuje nějaký jiný diskurs. Ale všecky jejich pokusy o popis existující sociální a ekonomické problémy nevyhnutelně vedou k tomu, že předkládané modely a recepty jsou otevřeně liberální.

Pokud jde o liberální diskurs (v Rusku ho lze nazvat „liberastickým“ v zájmu jeho odlišení od liberalizmu klasického), – v podstatě jeho odpovědi na všecky otázky vedou jedinému receptu: – je třeba dát peníze bankám, ty zaplatí své poradenské organizace, a ty zase dají jedině správné odpovědi na všecky otázky. Ten, samozřejmě, ponechá bankéřům moc a odevzdá jim maximální příjem ze všech navrhovaných opatření.

Neštěstí je v tom, že v podmínkách dnešní krize takový model nefunguje, a to tak, že vůbec. Především proto, že – jak píši ve své knize, v níž je tomu věnována celá kapitola – liberální ekonomická teorie („economics“) tabuizuje příčiny vzniku této krize. Takže odpovědi na otázku na příčiny krize v liberálním diskursu nejsou, a být nemohou. A pokud nejsou odpovědi na příčiny, nemohou být ani odpovědi na otázku, jak z ní ven. Přesněji řečeno, přesvědčivé recepty. Pochybných úvah, od Summerse po Rubiniho, je kolik chcete. Ale to, že od roku 2008, kdy ani jedna z Nobelových cen – hlavní cena liberální ekonomie – nebyla udělena za výzkum příčin krize, hovoří samo za sebe. Liberální veřejnost demonstrativně odmítá o hlavním ekonomickém problému dneška jednat.

Ale lidé, kteří se k roku 1975 už zformovali (připomínám, že Trump se narodil v roce 1946 a dvacet let mu bylo v době, kdy u vlády byli Kennedyho a Johnsonovi demokraté), se vyznačují mnohem větší svobodou v oblasti přijímání nových idejí (nebo starých – ne nadarmo se moje poslední knížka jmenuje „Vzpomínky na budoucnost“), než jejich mladší konkurenti. Takže si mohou dovolit překročit rámec liberálního diskursu, což jim ještě před 10 lety zaručovalo definitivní zmizení z politického kolbiště a před 5 lety působilo obrovské problémy (třebaže už podle výsledku doplňovacích voleb v roce 2014 jsem dokázal vyhodnotit jako velmi vysokou, pravděpodobnost vzniku „fenoménu Trump“), ale dnes je to naprosto jasné.

Naučit politiky starší 25 let neliberálnímu přístupu (zatím nemluvím o protiliberálním, ale k tomu se dostaneme), prakticky není možné. Oni jsou ochotni přijmout „dívenku Grétu“, vinit Rusko z otravy Skripalových a Litviněnka, atd., ale posuzovat skutečné příčiny krize nedokáží. Nemají v hlavě odpovídající pojmy a slova, a uvést je tam lze jen pokud opustí svou práci a půjdou se učit tam, kde je mohou naučit neliberální koncepce. A budou se tam učit přinejmenším 10 let. Kdo je přitom bude živit, a jak se budou vracet do politiky – je otázka jiná. Takže nebude vyhnutí, a po Trumpovi přijdou do politiky lidé úplně mladí, a celá střední generace politiků (a o pět let později i starší) – to má spočítáno. U nás je, mimochodem, situace trošku jiná.

A protože staří politici jsou schopni říci něco, co národ vnímá jako adekvátní popis skutečnosti, a mladí toho schopni nejsou, tak staří vyhrávají. Dokonce i v USA. No, ale jaké z toho vylezou následky – to už je jiná otázka…

Zdroj: www.khazin.ru

Překlad: 191001

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na 389-O světonázorech v politice

 1. strejda napsal:

  Filosofická úvaha. Taková kostička do základů stavby nebo světélko ukazující na možnosti budoucího vývoje. Víc se k tomu říci nedá.

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Lord Keynes prišiel ako s novinkou s veľmi dobrou koncepciou multiplikátorov. Princíp je ten, že z ekonomiky je aj v tvrdých dátach viditeľný len vrchol ľadovca a čokoľvek politici urobia, sa pod hladinou viditeľnosti prejaví niekoľkonásobným efektom.
  Presne toto sa týka aj korupcie. Škodlivý efekt na spoločnosť je rádovo väčší ako ten samotný úplatok.
  A to isté sa týka aj pôsobenia liberastov. Zavádzajú do ekonomiky bordel a chaos, jeho náprava bude trvať násobne dlhšie, než ich pôsobenie.

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Také o světonázoru:

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  jen ak dotaz – chápe někdo smysl tvrzení toho bojovníka proti matuře z matiky. Já mám dojem, že je to nějak zamotané

  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/prumyslnici-chteji-tezkou-maturitu-aby-meli-levnou-pracovni-silu/

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   „.., jak by si představoval výuku matematiky, při které by nechtěl jen dosazovat čísla do vzorců, ale chtěl by sám s přispěním učitele matematiky přijít na vzorce.“
   (Student Schilke v ČT24)
   Nejsem si jistý, jestli to úplně chápu, ale už jsem četl něco hodně podobného:
   „Názor tety, že strýc byl vědeckým pracovníkem, také není možno úplně vyvrátit. V určitém smyslu slova byl člověkem, který objevil celou řadu chemických pouček a pravidel nejrůznějšího druhu. Všechna tato pravidla už před ním objevili jiní, ale strýc o tom nic nevěděl, a nelze proto jeho zásluhy přehlížet.
   Protože chemii vůbec nerozuměl, byly cesty jeho objevů posety trny a zkropeny potem, ale tím větší byla jeho radost ze získání zkušeností. Nebylo mu lze upřít sportovního ducha. Podobal se člověku, který po ovládnutí malé násobilky prohlásil svým učitelům: „Dál už mi nic neříkejte. Nechci nic slyšet o tom, že pan Pythagoras, Eudoxus, Euklides, Archimédes a tak dále vymyslili to a to. Nepotřebuji týt z toho, co objevili jiní. Dejte mi papír, tužku a kružidlo a nechte mne na pokoji. Však já na to přijdu sám.“

   (Zdeněk Jirotka o strýci Františkovi v románu Saurnin)
   Naskýtá se ovšem otázka, kolik „strýců Františků“, vypuštěných do světa současně, dokáže lidská civilizace přežít ❓ 😉

   To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  a to třetice
  HEČ my se máme,
  https://www.brnenskadrbna.cz/zpravy/spolecnost/15430-foto-kapucinske-terasy-v-brne-nove-zdobi-lavicka-vaclava-havla.html
  akorát mne mate, že na to z městské kasy, pokud jsem rozuměla dobře vytáhli 270tis. Stále trvající sbírka vydala jen 30…. divné, při té oblíbenosti… to se „umělci“ nepředali……

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.