Ekologická aktivistka Greta a jej pravda…


Pred pár dňami prevzala šestnásťročná ekologická aktivistka Greta Thunbergová ocenenie „Veľvyslankyňa  svedomia“ od organizácie Amnesty International. Generálny tajomník AI Kumi Naidoo, vyhlásil, že je to ocenenie nielen pre Gretu, ale aj pre všetkých mladých, ktorým nie je osud planéty ľahostajný a ktorí protestujú proti klimatickým zmenám.

Toto ocenenie, ako prvý,  od AI dostal  pred rokmi Václav Havel.

Greta sa preslávila, nielen protestmi mladých „Piatky pre budúcnosť“, ale  medializovanou plavbou na plachetnici na septembrový klimatický summit OSN v New Yorku, ale aj rôznymi vystúpeniami napríklad na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, či v Európskom parlamente, alebo na Svetovom summite R20 vo Viedni.

 1. augusta Greta spolu s inými mladými ľuďmi protestovala pred budovou OSN a potom sa stretla s predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN M.F. Espinosovou.

Zaujímavú správu však priniesol portál iRozhlas s názvom „Jak zachránit planetu  a nezničit blahobyt“ a to, že v duchu bude spolu s Gretou a študentmi protestovať aj poradca generálneho tajomníka OSN, popredný expert na globálny rozvoj Jeffrey Sachs, ktorého nemecký týždenník Die Zeit označil za vodcovskú osobnosť vedeckej komunity, ktorá rieši spôsoby, ako prestať zaťažovať planétu skleníkovými plynmi  tak, aby neutrpelo svetové hospodárstvo a bol zabezpečený rozvoj blahobytu pre všetkých, aj pre vyspelé štáty, ale aj pre krajiny tretieho sveta a skončili sa tak vojny o nerastné suroviny- fosílne palivá.

Áno, je to ten J. Sachs, ktorého ekonomické reformy boli použité v postsocialistických krajinách v deväťdesiatych rokoch a boli nazývané „šokovými terapiami“. Sachs  zastáva tézu, že dopravu, autá a kúrenie, či klimatizáciu,  je potrebné elektrifikovať najlepšie z obnoviteľných zdrojov, alebo atómu. A pre ostatné odvetvia priemyslu je nutné vymyslieť riešenie bez skleníkových plynov.

Krásna myšlienka, ktorú je podľa neho potrebné, čo najrýchlejšie uskutočniť.

A o to viac zaujímavá, že sa o nej mnohí dozvedajú práve v súvislosti s protestmi mladých za záchranu planéty.

Majú byť protesty mladých ľudí nátlakovou akciou najmä pre tie štáty, ktoré žijú z týchto nerastných surovín a obchodujú s nimi?

Kde je vlastne skutočná pravda?

Greta Thunbergová verí tej svojej. Verí, že svojím konaním môže zachrániť planétu.

Ale mnohí ľudia jej neveria, práve kvôli tomu, ako rýchlo sa z nej stala ekologická celebrita, ktorá je tvárou študentských protestov. Protestov detí, ktoré žijú v konzumnej spoločnosti a nechcú sa jej vzdať a v skutočnosti podporujú len sofistikovaný spôsob preberania ekonomickej nadvlády  a moci,  pomocou  ovládnutia energetického   priemyslu, na ktorom je celé ľudstvo životne závislé.

Ak by mladí ľudia chceli skutočnú zmenu, tak by protestovali najmä proti nivočeniu Zeme nadnárodnými korporáciami, ktorým ide tak, ako aj v tomto prípade, len o moc a čo najvyšší zisk a osud planéty a ľudí, ktorí na nej žijú ich v skutočnosti nezaujíma. Takto sa stávajú rovnakými ekologickými pózermi, akými  sú aj bohatí ľudia, ktorí majú síce plné ústa ekológie, ale sú výkladnou skriňou kapitalizmu a konzumu, ktorého sa nemienia vzdať.

Posledné desaťročia je svet v neustálej vojne, či už v rôznych formách hybridnej, ekonomickej, či tej skutočnej.

A planéta trpí, je vyčerpaní, znivočená bezuzdným rabovaním a ničením jej bohatstva, na ktorom sa nikto z tých ľudí, ktorí ju drancovali a drancujú nepodieľali.

Ľudstvo dokázalo za necelé dve storočia zničiť to, čo vzniklo priamo pri  zrode Zeme, alebo tak ako fosílne palivá, vznikalo milióny rokov a čo mohlo, nebyť chamtivosti elít, slúžiť stáročia a všetkým.

Vedci, ale aj filozofovia bijú na poplach už pár desaťročí, ale  ich hlas bol často umlčaný vyšším princípom mocných sveta, mocou a ziskom za každú cenu.

Za problémom skleníkových plynov nie sú len fosílne palivá a plytvanie nimi, je za tým najmä nadmerný konzum tejto spoločnosti, ktorý jej je umelo podsúvaný ako výška životnej úrovne.

A toto si mladí ľudia nedajú vziať, pretože je to pre nich forma blahobytu. Blahobytu, na ktorý aj vďaka nim dopláca planéta.

Tak aká je skutočná pravda Grety Thunbergovej, ekologickej aktivistky, ktorá verí, že dokáže zmeniť svet k lepšiemu a zachrániť planétu?

𝕯𝖊𝖛𝖆𝖓𝖆

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/komentare/greta-thunbergova-zmena-klimatu-klima_1908310629_ako

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/greta-thunberg-aktivistka-ochrana-klimatu-amnesty-international_1909171120_vtk

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/522470-hluk-riziko-bez-toalety-ziadny-komfort-ekoaktivistka-greta-plava-do-ameriky/

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/524273-thunbergova-demonstrovala-spolu-so-stovkami-mladych-pred-centralou-osn/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs

Písané pre Blog Pravda.sk

 

A já přidám ještě jeden odkaz. Sice jen na wiki, ale i tak má něco do sebe

Aspergerův syndrom

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Ekologická aktivistka Greta a jej pravda…

 1. blbíš napsal:

  Moc sem nepochopil, Bavore, smysl článku, tedy přesněji, proč Devano ten článek sem zavěšujete? On někdo se sdělovaným má výrazný potíže? Ono se s tím sdělovaným dá nesouhlasit? Ono tam je uvedeno něco, co by nebylo známý?

  Ale pravda, nemusím všemu rozumět, tak počkám na diskusi, co se vlastně z toho rozvine.

  Já vlastně jenom čekám, kdy začne ta Slimem slibovaná kolona po tom Grétiným cvokhausu konečně přicházet s řešením, návrhy, tézemi, výpočty, důkazy, nad kterýma by se dalo už konečně diskutovat, neboť tak jak zatím uchopili problémy, tak s tím mám velkej problém a asi nejenom já! Prostě nic co by vycházelo z možností, které jsou hodně omezený, selského rozumu, zato se nám vrchovatě dostává „hrc-prc, od zdi ke zdi“! Místo toho se dozvídám o profláknutým Sachsovi a „jeho“ alarmický elektrifikaci „ber kde ber“ a že se to musí „ … čo najrýchlejšie uskutočniť…, nebo, že se nikdo nechce vzdát vymožeností vzešlých z toho špinění uhlíkem. No, přátelé, za mě, s tím ať dou do háje, to ví i Gréta co nic NEMUSÍ, proto taky snad panikaří, nebo se výrazně mýlím?

  To se mi líbí

  • Devana napsal:

   Tento článok je trošku staršieho dáta, pôvodne bol určený čitateľom na Slovensku, pretože o Gréte Thunbergovej a kampani okolo nej, je oveľa slabšia informovanosť ako u vás.
   Týmto článkom som chcela upozorniť aj na to, aké je skutočné pozadie celej Gretománie a že nesie jasné znaky či už mediálnej manipulácie.
   U nás už viac ako rok prebieha snaha o prevrat a liberáli vedú vojnu proti občanom vlastného štátu. Táto kampaň má veľmi podobný scenár, ako bol u nás pri voľbe bývalého prezidenta, ale aj súčasnej prezidentky a u vás sa ním riadi hnutie Milion chvilek pro demokracii.
   V jednom z aktuálnejších článkov som uviedla, kedy vlastne prišla Gréta na scénu.
   Po neúspešných pokusoch vyvolať vojnu s Ruskom prostredníctvom prevratu na Ukrajine, po zmarenom prevrate vo Venezuele, či situácii v Sýrii.
   V záplave informácií, mnohé ostávajú skryté.
   Odrazu prišla hrdinka, ktorá vyzýva vlády na riešenia problémov, ale sama neuvádza
   žiadne konkrétne riešenia. Vyzýva k protestom najviac ovplyvniteľnú a manipulovateľnú skupinu ľudí, ale nevyzýva k tomu, začnime my samotní šetriť planétu a vzdajme sa konzumu…
   Nič také okrem obvinení som doteraz nezachytila.
   A je potrebné zamyslieť sa nad tým, kto v minulosti protestoval pri vášmu prezidentovi.
   A tiež nad tým, ako aj vaše niektoré celebrity tliachajú prázdne frázy a snažia sa ovplyvňovať verejnú mienku.
   Kto robil prevrat v novembri 89 a koho na to využil?
   Môže sa stať, že budeme žiť v ešte väčšej totalite ako žijeme….
   Aj vďaka Grete a nespokojným mladým ľuďom, ktorí sú v súčasnosti vychování tak, že nevedia, čo je to zodpovednosť.

   To se mi líbí

  • Devana napsal:

   A trochu ma mrzí pán Blbíš, že ste nepostrehli sarkazmus, ktorý som použila pri spomínanom riešení pána Sachsa, alebo ste už zabudli na šokové ekonomické terapie v bývalom Československu a iných krajinách?
   Ak sa podarí „ekologický majdan“ tak nás čaká poriadna šoková terapia.
   Žiaľ, z tej poslednej sa mnoho ľudí ešte doteraz nespamätalo…

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Pochopil-nepochopil, to je úplně jedno, Deveno, ale moje poznámka je o tom, proč tady a proč sem nosíte dříví do lesa. Copak už jednou nepřestane to okecávání – přehrabování všeobecně známých věci, copak už konečně nebudeme brát Grétu jako to, co není důležitý a co ani podle Slima nestojí za řeč (skoro), protože je to pouhý bubnování těch co neví a nic NEMUSÍ. Tady pro nás je, vážení, velice důležitý, až nám tady Slim ohlásí ty jím viděný kolony, co už snad dou za Gtétou a budou MUSET něco umět, až přijdou s něčím (téze, výpočty, důkazy, návrhy, řešení), nad čím už se dá konečně smysluplně diskutovat a co bude muset mít širokej konsensus. Jenže já se obávám, aby to, co si Slim myslí že bude, už vlastně bylo (a to myslím tak jak píšu, nikoli, abych Slima nějakám způsobem shazoval, on na to svý má plný právo a já zase na to svoje!!!)! Myslím tím minulým časem to již započatý, plíživý a silový bez všeobecnýho konsensu, třeba viz ten Váš Sachs, Deveno, byť nám to předhazuje jako sarkasmus … bylo by hej, kdyby tomu tak mělo bejt!
    P.S.
    i když ono to moje „okecávání“ taky není pravda, protože ono se i dělá! Copak nikdo nevidí, jakej jsme udělali velkej krok od „uhlíkem umouněného bolševika“ až do dnešní doby? Kdo nevidí ten pokrok a mluví jen o Grétě, je naprostej ignorant, nehoden pozornosti!
    Gréta má JENprávo na svoje panikaření, neměla možnost vidět to „dřív“ a to „teď“, jako každej mladej může bejt nedočkavá, ale to je asi tak všechno, co může/můžou!

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Muvíš mi z duše. Taky jsem se chtěl původně optat, jestli je nutný furt recyklovat tu pomatenou hysterku, místo toho, aby se na ni co nejdřív zapomnělo. Ale pak jsem se na to vykašlal.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      to neděláš dobře, vone, s těma sirkama… všiml sis, jak snadně a s přehledem přebírám Tvoji dříve neotřesitelnou pozici?
      Ale těší mě, žes´, ač souhlasil, nedáš palec, na rozdíl vod jiných se alespoň umíš vyjádřit.

      To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To je tak. Slim tvrdil, že je týden Grety. A tak má týden Grety. Ono vlastně ani tak nejde o tu nemocnou chudinku. Pořád jde o nebezpečí, které se skrývá v alarmismu, v důsledcích akcí, které právě prostřednictvím zneužité dívky kdosi v pozadí chystá. Já jsem přesvědčen, že hodně věcí spolu totiž souvisí. Třeba alarmismus a podpora imigrace, která se občas mění na invazi.

   To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Původně jsem chtěl postnout jenom úvodní fotku, ale mi to nejde. Ale ono to docela i stojí za přečtení:
  https://www.reflex.cz/clanek/komentare/97748/alexandra-udzenija-vrteti-klimatem-aneb-komu-patri-budoucnost.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Když oni to furt rozmazávají – nepátrám proč asi, ale až se téma rozpitvá ze všech stran – zmizí, aby udělalo místo dalšímu… určitě se už chystá….Psavců a „taky odborníků“ na fšecko je pořád dost

  https://a2larm.cz/2019/10/psychiatr-matys-greta-thunberg-a-jeden-neeticky-rozhovor/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   No vida, doc. Zvěřina ctí Goldwaterovo pravidlo.

   Jinak díky za vysoký citační index, hoši. 😀 I když Bavor si už zase mýlí, který je týden

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Není zač, na to Vaše vysvětlení se prostě zapomenout nedá! Dosud sem z něho konsternován, co bych zapíral. Očekával jsem spíš vostrou odbornější odteplovací argumentaci než ten pro mě nestravitelnej akcent na bubnování Gréty.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Vaše očekávání je marné. Vzývatelé Svaté Grety nemají argumenty, mají jen dogmata. A dogmata (jak by jistě rytíř vysvětlil), jsou pevná a neměnná. Tak bylo stanoveno a tak to platí. V tomto případě Přikázání Svaté Grety.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.