Fausta zblbla Margaréta a nás sa dnes snaží Gréta


Myslím, že globálna ekológia Zeme je jednou z najzložitejších vedeckých disciplín. Prakticky nepoznáme komplexnejší systém, v ktorom všetko so všetkým súvisí, a dokonca sme sa ešte nedostali do štádia, keď by mala táto vedná disciplína dostatok údajov. Vedecké ťažkosti sú umocnené aj tým, že tento systém je jedinečný. Nedajú sa s ním robiť porovnávacie štúdie, lebo nie je s čím porovnávať. A nedajú sa robiť ani opakované experimenty, lebo nevieme vrátiť čas späť.

Takže poviem jasne, neverím Gréte ani zeleným štrajkujúcim deťom, že presne rozumejú, čo robia a že poznajú riešenie ekologického rébusu. Neverím, že svet teraz náhle precitol a všimol si „spontánny protest nevinných detí“. Veď o devastácii prírody sa hovorí už od mojich školských čias. Pamätám si dokumentárne filmy o africkej prírode „Prežijú rok 2000?“ Pamätám si naše pionierske brigády na novom sídlisku, ako sme sadili stromy a ako som chodil od dverí k dverám, aby nám prišiel pomôcť niekto z dospelých. Prišiel jeden. Svet sa mení veľmi rýchlo. Mení sa krajina, menia sa okolnosti. Ľudia sa menia zo všetkého najpomalšie. Má zmysel po Grétinom prejave vrhnúť sa znovu do ekologickej problematiky?

Píšu o Gréte, že je psychicky postihnutá a že skôr než planetárnu klímu, je naliehavé zachrániť práve ju. Teda málokto vôbec chápe, čo sa deje. O ekológiu vôbec nejde. Alarmujúce je to, že znovu niekto dáva dohromady detskú križiacku výpravu. Áno, z dejín vieme, že keď niekto už raz nevedel, ako dosiahnuť svoje ciele, použil masovo deti. Nespomínam si, že by tie deti niekedy mali prospech z toľkej sústredenej pozornosti. Letmo si pripomeňme napríklad Herodesa.

Ale pozor. Sledoval som Grétin prejav v OSN pozorne a to, čo mnohí vnímali ako preafektované a strojené vystúpenie sa veľmi nápadne podobá na moje autentické pocity z toho obdobia sadenia stromov na sídlisku. Spomínam si, že som veľmi intenzívne prežíval to obdobie „postřižiny“, keď chlapec začína chápať, že to vo svete nefunguje tak, že hry a fantázie nebadane prerastú do sveta dospelákov, ale že veľký svet je úplne iná realita. Že aj dospelí len niečo deťom predstierajú, ale medzi sebou fungujú úplne inak. Homo homini lupus. Bol som podobne na dospelákov naštvaný ako Gréta a čo by som dal za to, aby som im mohol na takomto fóre vykričať, že síce chápem, keď si zo života robia peklo, je to ich voľba, ale nech zo mňa nerobia hlupáka. Kde berú tú drzosť a presviedčajú ma, že ten ich spôsob je jediný správny a nemám šancu, ak nebudem ako oni. Ale kto by ma počúval?

Veľmi rád by som Gréte veril, že nehovorí len za seba a že jej generácia to už nechce robiť po starom. Áno, priznám si, že ani ja a moja generácia svet nezachránila, dodnes nevieme, ako by sa to dalo a nemám nič proti tomu, aby som šiel stranou, pozeral a neprekážal. Lenže Gréta to nedokáže. Nedokáže to dnes, a ak nájde záľubu v blicovaní zo školy a vykašle sa na vzdelávanie a vedu, tak to nedokáže ani zajtra. Keby ma Gréta chcela počúvať, tak by som jej povedal, nech sa znovu vráti do školy, študuje a premýšľa, ako by to ona zariadila na svete lepšie. Lebo z týchto papalášov už žiadnymi prosbami ani hrozbami nič seriózneho nedostane.

Ale priznám, že som v duchu Gréte zatlieskal, keď tej zbierke svetových papalášov omlátila o hlavu práve vetu „business as usual“ (robme to ako vždy). Od roku 2008 je to moja najneobľúbenejšia veta a mnohokrát som mal sto chutí obúchať ju svojim šéfom o hlavu. Ale kto by ma počúval?

Ale Grétu počúvajú. Nerobím si ilúzie, že chcú, že precitli a že dostávajú rozum. Je smiešne myslieť si, že berú vážne Grétine vyhrážky, že urobí na zemi hrubú čiaru a bude sledovať, kto ju prekročí. Čo komu Gréta môže? Lenže ju počúvajú. Pretože za jej chrbtom cítia Mefista. Všetci si musia všimnúť, že hovorí z papiera a teda keď kričí, „skončili ste“ a svet sa už mení, či sa vám to páči alebo nie, nie je to afekt zo stresu. Každý chápe, že ona nemá tú moc, že keby to záviselo len od nej, tak by dodnes väčšina z nich ani nevedela, že existuje. Ale zároveň chápu, že Mefisto tú moc má.

A tak sa pýtam sám seba, kto je ten Faust, ktorému Mefisto adresuje posolstvo, že končí hra na „mladého Fausta“?

A neverím, že Mefisto je len hlásnou trúbou agendy Green New Deal, pretože oni tiež už desaťročia robia svoj „business as usual“. Skôr myslím, že situáciu vystihuje Grétin fiktívny krajan, švédsky kuchár z tretieho dielu Tarzana: „Ja myslím, že veľmi skoro veľmi fúka veľmi silný vietor“.

 

Zdroje:

https://twitter.com/GretaThunberg/status/1176209604268691461

 

 

A jak vidí Gretu dětský psichiatr:

Greta prožívá strach a úzkost. Svět je pro ni černobílý

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

67 reakcí na Fausta zblbla Margaréta a nás sa dnes snaží Gréta

 1. blbíš napsal:

  „nás sa snaží“ a tím nás mám velkej problém, příteli!

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … sakra těžká disciplína, s tolika neznámými, že … a … a jsme zase opět u Gréty a jejího hňupskýho propojování s touto vědní disciplínou! Je to tak debilní představa, že mě to Vaše “nás“ až uráží, i když samozřejmě vím jak to myslíte a proč ste to tak napsal!

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   s tím …

   To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Stařec a Ahele, a neb, jak sem se mýlil a klobouk v dlaních žmoulám.

  Ač jsem odsoudil Grétiny rodiče za to, že ji zneužívají, musel jsem po Ahelčině vysvětlení značně zrevidovat svůj názor, protože mi zbývající mozková buňka nahodila scénář, jako že já mám tu smůlu a sem otec postižený Gréty a říkám si, taky jednou umřu a Gréta zůstane zřejmě sama a ty sociální služby … kór ve Švédsku za pár let … brrr představa, žejo? A najednou mi to začalo docvakávat! Co kdybych vymyslel nějakej marketingovej trhák (jak naše Ahelka tvrdí), kterej nikdo nemá a ten bych propojil s mou holčičkou. Kde se nedá nic zkazit, ale i bez mozku dobře vydělávat? To taky již naznačila Ahelka – na internetu, kde ta moje postižená holčička v tom jeho virtuálním světě s přehledem přežije a dokonce může na sebe strhnout pozornost podobných postiženců. A když se trefí/me, voni si ji už sami umístí na pomyslný piedestal a hlavně ji za to budou ještě platit zelný magoři, globální šílenci, idioti všeho druhu a vyčůraní kapitalisti zase za reklamy, který na moji holčičku zavěšej. Sice nemám tušení kolik, ale rozhodně to bude k přežívání mojí dcerušky až tady nebudu. No a ta naše doba plná zelených zmetků a bezpohlavních hermafroditů přímo nabízí něco, o čem dneska zrovna píše náš Navaja. Strašně těžkou vědní disciplínu o globálním klimatu s nekonečným počtem neznámých, kdy i vědec na nobelový úrovni vlastně nic neví a s velkou pravděpodobností ani nikdy vědět nebude.

  A tak se stalo. Ti její rodiče s pomocí globálních pracek propojili svou dcerku s globálním klimatem, naučili ji pár frází, který budou mít stejný vyhlídky na úspěch jako toho nobelovýho vědce a hlavně se postarali a geniálně načasovali její PR, podařilo se jim oslovit dostatečný stádo hňupů a k těm největším hňupům do OSN-spolku si dokonce zaplachtili pro potlesk přes Atlantik!

  Obdivuhodní rodiče ti Malena Ernman a Svante Thunberg … a … a omlouvám se a klobouk dolů!

  Liked by 1 osoba

  • blbíš napsal:

   Nespomínam si, že by tie deti niekedy mali prospech z toľkej sústredenej pozornosti.
   … z dějinnýho pohledu velká pravda, Navajo, časy se však mění, řekl bych rovnou „na hlavu“, přiznejme si co my dva víme o vydělávání prachů – moře prachů? … Ale ať je po Vašem, nechám se překvapit, i proto jsem „starce“ pod Vás dneska napsal!

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    „přiznejme si co my dva víme o vydělávání prachů – moře prachů“
    Priateľu, áno, medzi tie det(in)ské sny patrí aj predstava, že človek je nesmierne bohatý a môže si dovoliť úplne všetko. Život sa postaral, že nemôžem povedať, že o tom, ako sa bohatne, nemám žiadnu predstavu. Robil som niekoľko rokov v banke a mal som možnosť vidieť do všetkého – teda ako to v niektorých prípadoch robia druhí. A máte to ako s atómovou bombou. Keď som si ako mladý vojak vybavil obrázky z Hirošimy, tak mi bolo jasné, že za takú cenu ten kapitalistický imperializmus vlastne poraziť nechcem.
    Tož tak asi.
    Na odľahčenie pridám príbeh, ako kuriózne sa niekedy dá prísť k obrovskému majetku alebo obrovskému dlhu. V hre monopoly je taká kartička „banka urobila omyl vo váš prospech, dostávate…“. Myslel som, že je to taká prehnaná fikcia, no raz sa stalo, že klient posielal niekam celkom banálnu platbu, zrejme sa to robilo ručne na pobočke, lebo internet banking má viac kontrol a nepustil by to, skrátka, niekto v banke sa preklikol a do políčka sumy zapísal číslo účtu. To bola desaťmiestna cifra a určite nezačínala jednotkou. Bolo to také vysoké číslo, že úrok za prečerpanie účtu za ten jeden deň, lebo v ten deň si to ešte nikto nevšimol a dostalo sa to až do uzávierkových denných súm, kde to na druhý deň huklo z mojej obrazovky, tak ten úrok za prečerpanie bol sumou celoročnej priemernej mzdy.
    Neviem naisto, no zrejme sa to podarilo urovnať skôr, než klient dostal infarkt. No predstavte si, že tá platba by náhodou smerovala na váš účet a že by vám banka ako bolestné, lebo to je tiež na infarkt, nechala aspoň ten úrok za jeden deň… 🙂

    To se mi líbí

 3. Miluše napsal:

  Díky, pane NavajoMM, mluvíte mi z duše. Pouze odsuzovat tu dívku je tak snadné. 🙂

  Liked by 1 osoba

 4. Bavor V. napsal:

  Ve stejný den, kdy Greta Thunbergová přednesla projev OSN o jejích obavách z klimatické nouze, zaslalo asi 500 vědců generálnímu tajemníkovi OSN doporučený dopis, ve kterém uvedlo, že v této oblasti neexistuje nouzová situace.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Na tu si pamatuju: to je ta ministryně spravedlnosti, co se v novinách svěřovala, že to má „ráda zezadu“. No vida, a už má syna na technice a taky se nám s tím svěřila. 😀

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tohle je opravdu to nejpodstatnější, co si z toho dokážete vzít? Nu což, kde nic není ani smrt nebere…

     To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Ta dáma se sexu evidentně nebojí. Hodně píše o rodinném právu a podle mě velmi rozumně.
     A vůbec má celkem sympatické názory, podle toho, co jsem od ní zatím v tisku četl.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      no jo, Hudče, bejvalá min. spravedlnosti si ale dovolila moc, napsala špatně o těch Grétiných apoštolech a … a tumáš kropáč.
      P.S.
      Protože sem to četl, tím „ráda zezadu“ se nesvěřovala, pouze to uvedla v kontextu odpovědi pro nějaký plátek, kde docela s nadhledem a pro ní typickým humorem odpovídala jinak na hloupoučké otázky současnýho světa = Me too (= zarážející podoba s grétenismem)
      P.P.S.
      Jedna z mála z normálních.
      P.P.P.S.
      Vy, Slime, ale musíte bejt hodně zákeřnej a pravděpodobně i zlej člověk, fakt k politování.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       A už se slétá letka, ještě čekám, kdy zareaguje na Slimovu obhajobu LB.

       To se mi líbí

       • LB napsal:

        No pane Bavore, nemám ve zvyku na provokace odpovídat, zvlášť ne na takhle naivní. Ale tady musím udělat výjimku, celkem náhodou jsem dnes četl Vidláka a tam jsem narazil na vašeho Alexe. Opravte si informace, vypadá to že už nedělá vlkovi „tiskového“.
        Sorry jako 😀

        https://www.vidlakovykydy.cz/comment/1848367#comment-1848367

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Však jsem také psal, že „býval“. Od doby, kdy jsem s tím prostorem přerušil veškeré kontakty, se pochopitelně mnohé změnilo. Ale to se mne netýká, já tam žádné vazby nemám. Jen povědomí, že něco tak vzdáleného existuje. Sorry jako..

        To se mi líbí

 5. berkowitz napsal:

  Kouzelné brýle :

  To se mi líbí

 6. bob napsal:

  Tak já sedy bojím více, než klimatické a ekologické katastrofy civilizace, která umožní té chudince vystoupit na půdě OSN, která v podstatě oslavuje záškoláctví vyvolané rovněž jejím jménem.
  Čím dále tím více si vybavuji pohádku H.Ch.A. o císařových nových šatech.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jak se začne něco omezovat, hned to přinese reakci, která pro omezovatele znamená ztrátu.
   Google odmítl zobrazovat ve Francii úryvky zpráv. Nepřijatelné, míní tisk

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Vždyť přesně to chtěli – aby Google nepřebíral jejich vzácný obsah a platil jim i za krátké úryvky a anotace článků. Se zrakem rozzářeným touhou po velkých penězích si na to prolobovali evropskou směrnici a nyní bude jejich přání splněno: Google jejich vzácný obsah přebírat přestane, čímž automaticky odpadne i jakýkoli důvod, proč by jim měl platit za anotace. Nejspíš vydavatelský managerdement zapomněl lobbistům nařídit, aby do té směrnice prosadili i povinnost Googlu od nich obsah nakupovat.
    „Boj se, tvé přání bude splněno!“ 😀

    To se mi líbí

 7. Slim napsal:

  Už nadpis je mylný. Markétka nezblbla Fausta, ale on jí. Ani Mefisto (Soros či kdo) není v té romantické historii podstatný, to je jen dobová ozdoba vlastní historicky primitivnějšímu myšlení středověku (Urfaust).
  Celý Faustův příběh se děje uvnitř něj, on zblbne sám sebe. Když se na to takhle podíváte, najdete se tam, hoši. 😀

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Slime, nesklamali ste. Lepšie ako ja viete, čo som vlastne chcel napísať a aj to, prečo som blb.
   Ste proste medzi nami lietadlo.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Znovu říkám, že s tím Vašim zblbnutím, který si my hoši máme tentokrát z Fausta vzít, nemám problém (podobně jako tehdá s Donem Quijotem), ale vadí mi ty Vaše povýšenecky naznačovací šťouchance, který necháváte bez odpovědí, tedy znovu: čím Vás odpovědi Gréty ve Vašem odkazu (19.9.2019-16:40, nebo později dokonce na půdě OSN) natolik zaujaly, v čem sou objevný a v čem spatřujete v Grétiných odpovědích názorovou samostatnost, pro kterou bychom my hoši od Fausta v ní měli vidět rovnocennýho partnera při řešení i pro odborníky těžkých klimatických záležitostí. Pro co bychom si před nimi (ní) měli sednout na prdel, jako už půl současnýho zblblýho světa?

   Nebo, že by náš Navaja měl pravdu a už fakt letadlo?

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Priateľu, toto je zbytočné, nevedie to nikam. Dajte radšej ešte nejakú príhodu starca zo života.
    Viete, už dlho sledujem, že niektorým ľuďom stačí prečítať si meno autora a majú vo všetkom jasno. Ak takí ľudia vezmú na vedomie aj nadpis, považujem to za vyznamenanie.
    Mimochodom, kladiete Slimovi veľmi ohľaduplné otázky. Mal by som sto chutí opýtať sa ho, čo urobí, keď zistí, že ten Grétin prejav je adresovaný práve jemu.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     proto sem psal, příteli, vo tý půlce zblblýho světa, která si myslí, že slova Gréty sou adresovaný někomu jinýmu, protože jich se to netýká. Ti když zrovna netleskaj, tak si namlouvaj, že řešení je v hysterčení, nicnedělání a viditelnosti molekul CO2. Ta druhá půlka, do který se počítám, samozřejmě nemá problém s kritikou mládí, má ale zásadní problém s tím nevzdělaným neskutečným hejhuláctvím současnýho grétenismu, potažmo Gréty samotný.

     Liked by 1 osoba

   • Slim napsal:

    Ale já už jsem vám odpověděl, byť nepřímo, ve druhé části zde:
    https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2019/09/21/trocha-poesie-nikoho-nezabije/#comment-137415

    Greta je „tisková mluvčí“, nebo bubeník před kolonou a jako taková NEMUSÍ upoutat novými teoriemi, být objevná 😀 , umět počítat rovnice, ani přesně poznať riešenie ekologického rébusu. To je zásadní nedorozumění…..

    Je politováníhodné, že tomu dobře nerozumí ani starý (a často přehnaný) ekologický nadšenec Václav Bělohradský a poněkud se ten „hlas vědy“ v uvedeném příspěvku snaží relativizovat; ve stylu postmodernistů, ke kterým patří. Je vidět, že neví, co je to hlavní člen Taylorova rozvoje, nebo, jak by možná řekl Jarda Hudec, že zapomněl „leninskou metodu hlavního článku“. 1)

    Zato onen německý novinář to chápe dobře. Greta už svou práci odvedla, teď jak dál?

    1) Pod čarou. Zkrátka, máme bohužel „dvojí kulturu“, jak to kdysi psal C.P. Snow; rostoucí specializace odtrhla „tvrdé“ vědy od „měkkých“, i když kultura má tvořit celek.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Víš, Slime, mám tu někde (a nemůžu najít) jeden Renčínův vtip. Popisovat kreslený vtip slovy je sice zvrhlost, ale v nouzi to učiním. Až najdu kresbu, doplním.
     Před objektivy kamer a smečkou fotografů, před stojany s mikrofony, sedí nakadeřená mondéna a obrací se přes rameno k takovému malému tlustém strejdovi se slovy:
     „A čeho že jsem to tisková mluvčí?“
     Nu tak nějak k té „tiskové mluvčí“ Grétě.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Už jsem to našel. Posílám Bavorovi.

      To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Špatných kreslených vtipů jsme tu viděli hafo. Evidentně nejsi při sobotě ve formě, když si myslíš že pitomá nakadeřená blondýna se týká Gréty, to promiň. Asi máš ze své praxe mylné zkušenosti

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Jednodušeji:
       Mám ze své praxe zkušenosti.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        Ještě jednodušeji!
        Renčín už bohužel nemohl potkat Grétu, takže za něho byla jednotka hlouposti holt pitomá nakadeřená blondýna! Ale kdybyste srabácky před sebe nepopostrkoval/li postižený děcko a nedopouštěli se tak čirýho faux pas, tak pochválím Hudce, protože kresba i text vtipu naopak sedí jak pr**l na nočníku.
        P.S.
        mimochodem Slime, Renčín neměl špatných vtipů

        Liked by 1 osoba

      • Josef K. napsal:

       Stále marně čekám, že Slim napíše něco, co by racionálně uvažujícímu člověku stálo za zamyšlení. Dost dobře ale nechápu, co má Greta společného s aproximací funkce polynomem stupně n, ani s nahrazováním funkcí nekonečnou mocninnou řadou. Ona snad má být bodem c, a přímo počátkem? To by odpovídalo, protože potom je c rovno 0. A jakou že práci Greta odvedla? Na začátku svého hysterického projevu čte z papíru: „Nepřišla jsem na toto slyšení s žádným připraveným projevem.“ A čte nejen tuto větu, ale prakticky celý projev. Podle mě někdo tak mentálně nedostatečný může inspirovat jedině slabomyslné hňupy nebo trapné propagandisty.

       To se mi líbí

       • LB napsal:

        Já to chápu velice dobře, je to narážka na Bělohradského námitku, že Greta zachází s vědou jako s jednotným objektem. Taky mi ta relativizace pravdy, kterou B. někdy provádí nesedí. Tu metaforu s nekonečnou řadou jste nepochopil

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Ve vzdálené galaxii býval jistý tuším že Alex, který také čekal, až se k něčemu vyjádří jeho guru a pak jen doplňoval a dovysvětloval, co tím nebo oním jeho guru vlastně chtěl vyjádřit.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        To se mi líbí

       • Josef K. napsal:

        LB Co je pro někoho metafora je pro mne blábol, na kterém není nic k chápání.

        To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Greta je „tisková mluvčí“, nebo bubeník před kolonou a jako taková NEMUSÍ upoutat novými teoriemi, být objevná.
     Ano, je to tak přes všechny zkušenosti kohokoliv, které se mohou týkat jiných záležitostí.
     Je to typický startovní pokus a jak to tak bývá, nevíme k čemu to má být dobré. Je klimatické téma hlavní motiv nebo vedlejší? Je tomu dávána taková pozornost, že slyšíme bubny v podzemí Morie znít docela hlasitě. Jen nevíme proč bubnují, co je to za armádu a co vlastně chce.
     Nikdo soudný si nemůže myslet, že světoví politici potřebují znát názory nějaké Grety, to je šaškárna pro plebs, vše to co říká, znají. Jde tedy zřetelně o něco jiného.
     Patrně je to jeden z procesů přeformátování společnosti. A v něm probíhá mnoho činností, na příklad imigrace do Evropy (Emigrace odněkud je trochu jiný proces a neměl by se považovat za totožní s imigrací).

     Liked by 1 osoba

    • blbíš napsal:

     Pro Kristovy rány, to fakt myslíte vážně, Slime? Tak Vaše odpověď na mý celkem jednoduchý otázky týkající se Gréty byste shrnul do pouhýho Vám postačujícího bubnování a navrch mi zasadil jedovatý KO na solar tvrzením, že nic NEMUSÍ, tedy, že ani víc od ní neočekáváte? Že to je jen jakýsi předvoj, kterej má vybubnovat lidi k řeži o klima jako kdysi ve válečných vřavách, nebo bubnováním zrychlit rytmus otroků třímajících v rukou vesla válečných galér, nebo pro ty, co při pohledu na krev hned blinkaj, něco jako hrábnutí do strun kytary v rytmu flamenga, tak aby těm sucharům vzkypěla krev v představě bejka za vraty koridy(= klimatický katastrofy)? A kurva, až tak mám chápat úlohu Vámi viděného hloupoučkého bubnujícího předskokana těch Vámi očekávaných „kolon“?

     No pane jo a ještě dokážete napsat, že je to nedorozumění, když my požadujeme, že MUSÍ!

     Tak Slime, až za tím Vaším bubnujícím cvokhausem, co nyní vůbec nic neumí a hlavně nic NEMUSÍ, přece jen nastoupí nějaká ta Vámi jistě už nyní viděná kolona, která přece jen něco bude MUSET umět, jinak byste byli přece za totální blby, zkrátka někdo, po kom my voláme místo Gréty, nebo změníte názor, tak nám dejte vědět. Do tý doby je diskuse na toto téma s Váma a Vám podobnýma naprosto míjející, čili zbytečná a to sem se vyjádřil velice něžně!

     To se mi líbí

 8. oh napsal:

  Peak Greta, aneb nestačí poslouchat vědce.
  „Pokud tedy už skutečně chcete uskutečnit dekarbonizaci světové ekonomiky, tak musí být levná, levná, levná. Tak levná, aby ji mohl realizovat i relativně chudý stát.
  Ale změny, které „Fridays for Future“ požaduje, vycházejí naopak velmi draho.
  ….
  Mentalita typu „musíme provést X co nejrychleji a za libovolnou cenu“ je naopak kontraproduktivní, protože libovolnou cenu nebude valná většina národů této země ochotna a schopna zaplatit.“

  Můžeme buďto řešit globální problémy globálně, a pak si IMHO nemůžeme dovolit panikařit, nebo můžeme v EU – podle tezí Greenpeace, německých Zelených a Svědků Gretiných – za obrovských nákladů „pozlacovat zlato“ a ty „naše“ emise, vyplývající z naší spotřeby, budou mít komín někde v Asii nebo v Africe. Blbý je na tom akorát to, že Země má jen jednu atmosféru. Společnou pro všechny a evropské lokální ekoblbnutí jí podle mě příliš neprospěje.
  Elektromobilita: Čeká se na dotace a velký průšvih
  Tažení proti dieselům a směrem k elektromobilitě v rámci boje za snižování oxidu uhličitého má viditelný dopad – automobilové emise v Evropě letos podruhé v řadě vzrostly. Automobilky jsou v klinči: evropští politici po nich chtějí snižovat emise prodejem elektroaut, ale zákazníci o ně nestojí.“
  Prostě, pořád odněkud vylézá ta stará známá odrhovačka: „Dotace, dotace, dotace!!!“ Někde se ovšem peníze na ty dotační prachy musí vzít…

  Liked by 1 osoba

 9. K-k. napsal:

  Koukala jsem na záznam Grétina vystoupení v OSN – přiznám se, že marně dumám, co to měla na tom taháku napsané. Vždycky vykřikla nějaké obecné heslo, vzala lísteček, chvíli do něj koukala – a pak vykřikla další obecné heslo. Na co k tomuhle potřebovala tahák? Asi všichni máme zkušenost s nějakým přednášením, nebo něčím podobným – člověk si napsal nanejvýš osnovu, případně nějaká čísla, která by nerad popletl – nic z toho Grétino vystoupení neobsahovalo. Tak co to z toho papírku četla?

  Liked by 1 osoba

  • Bavor V. napsal:

   No, ten dětský psychiatr (v příloze) to popsal celkem přesně.

   To se mi líbí

  • anonymní napsal:

   Proč myslíte, že na „konferenci“ připlula na plachetnici?
   Je nemocná a fotřík ji na té plavbě učil – driloval, jak má ty taháky číst.
   věřím, že to byla dřina pro oba. Každej den dobrej. Gréta z té lodi neměla kam zdrhnout a nebyli tam žádní dotěrní novináři.
   Nazpět to vemou éroplánem, emise, uhlíková stopa, na tom už jim nezáleží.
   P.S. Samozřejmě, nebyl jsem tam s nima, nejsem psycholog, jenom mi to připadá,jako pravděpodobné vysvětlení. Přece věděli, že výměnné letecké šachy s posádkami plachetnice a tomu odpovídající „uhlíkové stopy“ nemůžou utajit.
   Samozřejmě, taky se můžu plést a skutečně šlo jen o velkohubé, pokrytecké gesto.

   To se mi líbí

 10. Devana napsal:

  Skvelý článok, s veľa myšlienkami sa stotožňujem…

  To se mi líbí

 11. Slim napsal:

  Na okraj: na Kose v posledních dnech dva články, kt. stojí za pozornost. Jeden v pátek, o princetonské simulaci jaderné války, a druhý dnes k privatizaci Škody TS. Věcné, substantivní, doporučuji

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Život je změna: bývají okurkové sezóny a pak najednou nastane рог изоби́лия.

   Tenhle pocit jsem měl, když jsem si před spaním přečetl Girkina na Bavorově a po ránu 2 články na kose (spíš jsem je jen prolétl, mám dnes napilno). Všechno zajímavé, a ty dva nadpisy, co vytvořil vlk se fakt povedly, zvlášť ta slovní hříčka se slovem ‚kurz‘.

   Antonín Dvořák prý říkal, že všechno v hudbě se dát udělat „technicky“, ale melodie že musí být „napadnutá“. To první neumím posoudit, to druhé bude asi pravda

   To se mi líbí

 12. lujjza napsal:

  Pro připomenutí:

  29. září 1938 dojednána „Mnichovská dohoda“ čili Mnichovský diktát (Německo – Hitler, Anglie – Chamberlain, Francie – Daladier, Itálie – Mussolini) o postoupení pohraničních území Československa Německu.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichovsk%C3%A1_dohoda
  (…) „Mnichovská dohoda“ byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy. (…)

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   A to mediální ticho, že …

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Kéž by aspoň ticho. S tou kravinou vrchního BISáka Koudelky o „prosovětském výkladu dějin“ na školách, u které si Babiš bohužel neudělal čas Koudelkovi natrhnout prdel (přítomné dámy snad prominou), už Seznamžumpa a české elfstvo Boba Kartouse operují jako s potvrzeným faktem – vždyť to přeci napsala BIS do zprávy. 😦

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Pěkný hnus oh-u … Řekněme si na rovinu, že Andrej je velmi, velmi rozporuplná persona, do které nejspíše v komplexu vkládáme ( nebo mylně předpokládáme kladné činy ) více nadějí ( bohužel pro nás, ač si říkáme, že jsme otřískaní, tak politika je hnůj netušených rozměrů přitahující specifické povahy ), než je schopen a OCHOTEN ze své podstaty – osobnostní, a asi i morální, splnit.
     Argument, že „přehlédl, pozapomněl,…“etc. po ljeho etech v politice neberu, a evidentně jde o pro něho uzavřené téma, nebo-li, je mu fuč.
     Je sice skandální, že kontrarozvědka v té „prý demokracii“ ( to slovo bych zakázal 😉 ) určuje školní osnovy, že se natvrdo a nepokrytě přepisují dějiny, ale jednak měl, a stejně bude mít „jiné“ problémy, a bohužel je co by osoba z kategorie, které to vůbec neva, páč díky tomu má to, co má, a je tam, kde je …
     Navíc, vždyť by zase těžce kolaborantský ( otevřeně s fašismem, s nácky zatím tiše, jednotlivými kroky ) debilblok s médii v pozadí ječela jak pominutý, že prý ta DEMOKRACIE … 😉 …

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Odposlechnuto v diskuzi na Haló novinách: „Kdyby nebylo Benešova nadstandardního bratříčkování se se Stalinem, kdyby nebylo jeho idiotských myšlenek o ČSR coby mostu mezi SSSR a civilizovaným zbytkem Evropy, nebylo by Mnichova. Jen naprostý idiot by posílal své vojáky umírat za krajně nespolehlivého spojence. Naprosto iracionální fascinace slovanským „bratrem“ byla dalším důsledkem českého obrozeneckého nacionalismu.“
      Je to jenom standardní troll, nebo už progresivní absolvent Koudelkova inovovaného DějeBISu?

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Kdyby blbost jezdila na kole, tak by musel brzdit i do kopce.

       To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Cože, zdrojem jsou Haló noviny 😱 ??? Jeden by tipoval Bakaloservery 😉 … Troll to asi bude, nicméně i Filipova „podnikatelská buňka“ mlčí jako hrob … Období paradoxů a přepólované reality má již nějakou dobu otevřenou náruč …

       To se mi líbí

       • oh napsal:

        Je to přesně odsud.
        Na Haló novinách lezou do diskuzí pod články hodně divný týpci. Ta výše uvedená perla vypadla z nicku stieglitz. Troll, trottel, nebo tam chodí služebně, šířit Evropské Hodnoty? Ví bůh. (jak by řekl strýc František.. 🙂 )

        Nicméně, s potěšením konstatuji, že se mi zadařilo naštvat už jedenáct podporovatelů Koudelkova moderního DějeBISu. 😀

        To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tak já něco přidám.

     To se mi líbí

 13. anita napsal:

  Všechny ekoaktivisty bych poslala zcela nahý na první nedotčenou planinu a tam by mohli žít v souladu s přírodou, možná by pak měli zcela jiné starosti.
  Greta ve mně vzbudila pocit lítosti nad děvčetem, které někdo zneužívá ke svým pofiderným cílům, rádoby nového náboženství. Mučedník už je a kdo bude guru?
  Vše mě přimělo k zamyšlení, že „Matka příroda“ zřejmě pochybila, když stvořila opici úzkonosou a dovolila pomocí evoluce k vytvoření dnešního člověka. Sama si tím naběhla a člověk zpustoší celou Zemi ? Myslím, že si snámi sama poradí i bez Grety, pokud se lidé navzájem neuštvou mezi sebou sami. 🙂

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   A není to zbytečně moc „pravěké“ – tedy jestli by nestačil r. 1800 a dál … 😁 …
   Kruci, jak to jen v tom Švédsku dělají ( zřejmě dobrý dodavatel ), jeden genitální nápad za druhým …

   To se mi líbí

 14. lujjza napsal:

  Greta nebyla první mládežník, který burcoval:
  v červnu 1992 na summitu v Rio de Janeiro vystoupila s projevem 12letá aktivistka Severn Cullis-Suzuki…

  A Greta a její tatínek Svante Thunberg v Polsku 2018… velice výživné, včetně komentátora

  To se mi líbí

 15. Jiří Jírovec napsal:

  Nevím kolik mi bylo, když jsem se dozvěděl, že slunce jednou zhasne. A tak jsem se bál o lidi, kterým jednou bude zima.
  Žijeme v době, kdy se i velmi hloupý teenager může lecos dozvědět o světě.
  Greta je fenomen nedovzdělanosti. Hloupí politici před ní panáčkují, aby si nezadali. Nálepka mentální nedostatečnosti je pro ni výhodná, protože se jí nikdo na nic neptá. Mohlo by to totiž vypadat jako útok na bezbranné dítě. Co na tom, že patrně nerozumí ani těm jednoduchým heslům, která recituje.
  Gretě její loutkovodiči neřekli nic o složitosti světa, geopolitice, válkách a zločincích, kteří jsou ochotni náš svět zničit. Neřekli jí, že establishment již dávno zmáknul vědce, sociology, filosofy a konec konců i ekonomy, takže jejich slovo nemá žádnou váhu.
  Nevzdělanost je síla, praví Orwell. To platí i pro Gretu a její kousky, jimiž ohromuje ohlupený svět.
  Greta se dostala až do OSN. Kdyby nebyla omezená, chápala by, že svět je daleko víc ohrožen válkami. Mohla napadnout zkurvené politiky, kteří vydávají šílené miliardy na zbrojení, místo aby investovali do vědy a výzkumu.
  Skutečných odborníků je v každé disciplině málo až nepatrně. Ve sdělovacích prostředcích se s nimi nesetkáte, protože by, obrazně řečeno, snadno rozkopávali bábovičky uplácané neznalými.
  Jdou tam, kde jsou peníze.
  ČT uvedla pořad zmiňující výzkum týkající se hledání nejlepšího scénáře pro jadernou válku, tedy takového:
  „kde útočník použije jaderné zbraně, ale neutrpí odvetou, teroristickými útoky, občanskými protesty ani žádnými dalšími komplikacemi. Autoři z několika amerických univerzit zkoumali, jak na útočníka dopadnou ostatní efekty jaderných explozí – tedy především silná změna způsobená takzvanou jadernou zimou.“
  Tihle prostituti kladou občanské protesty na stejnou úroveň jako odvetný úder nebo terorismus. občanské protesty jsou ve stejné kategorii jako odveta.
  Je jim jedno, že na jejich závěry čekají politici a generálové, aby mohli zmáčknout knoflík a slavně zvítězit. S odpovědností vědce to nemá nic společného. Studie byla financována přes Fulbright Finland Foundation.
  Ekolog Bedřich Moldan, bývalý ministr životního prostředí se Grety zastal: „To, co říká, má smysl. Měli bychom to všichni a zejména politici vzít velmi vážně na vědomí. Podle mého sehrává Greta Thunbergová důležitou úlohu a velmi jejím vystoupením fandím.“
  Jenže to je pilátovské umytí rukou. Měl se vzít vážně on, jako politik, byť bývalý i jako vědec. Jenže to mu nikdo nezaplatí

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.