O čom ekoaktivistky Greta, Zuzana Čaputová a ich pochlebovači mlčia…


Na začiatok pár poznámok:

Pred pár rokmi som videla zaujímavý dokumentárny film, jeden z viacerých o tejto problematike, ktorý sa mi podarilo dohľadať a budem z neho čerpať v článku, pretože problém, o ktorom sa doteraz mlčí a informácie sa podávajú útržkovite, je dlhodobý a vedci už vtedy žiadali nápravu.

Pred pár týždňami som na jednej z dokumentárnych tv. staníc videla podobný dokument, kde mladá reportérka bola zdesená tým, čo videla. Tony hnijúcich potravín na skládkach, ktoré produkovali obrovské množstvo metánu.

Pred pár dňami som si chcela skrátiť cestu na autobus a išla som pomedzi bytovky v mestečku. Bolo ešte teplo a vzduchom sa šíril zápach z pootvorených kontajnerov, v ktorých boli vidieť vyhodené potraviny.

Tento týždeň mi človek, ktorého môžem nazvať priateľom, daroval veľmi zaujímavú knihu Ericha Fromma  „Mať, alebo byť“, ktorá dáva odpovede na mnohé dnešné problémy nielen človeka samotného, ale aj celej spoločnosti.

V dokumentárnom filme „Čerstvé, ale v kontajneri“, sa hovorí o obchodných praktikách supermarketov, ktoré vyhadzujú na skládky obrovské množstvo potravín, končiacich na skládkach ešte pred ukončením dátumu spotreby.

Sú v ňom  popísané praktiky a normy obchodníkov, aké potraviny môžu ísť na pulty obchodov. Tieto normy si stanovili samotní obchodníci a mnoho vypestovanej potravy skončí na skládkach len preto, lebo ich nespĺňa. V dokumente zaznelo, že supermarket podobného typu, ktorý dovolil natáčanie, vyprodukuje 500 – 600 ton potravinového odpadu ročne.

Podobným spôsobom sa vyhadzuje obrovské množstvo potravín ešte z veľkoskladov a veľkoobchodov.

Hnijúce potraviny na skládkach spôsobujú obrovské zaťaženie klímy, je to okolo 15% metánu, ktorý narúša ozónovú vrstvu. Ďalším problémom plytvania s potravinami je, zvýšená spotreba energií a ničenie prírody. V dokumente zaznelo že poľnohospodársky priemysel sa podieľa na vzniku skleníkových plynov asi jednu tretinu a aj to, že ak by sa prestala tvoriť len polovica z množstva odpadu, tak by to malo taký efekt, ako keby prestala jazdiť polovica áut.

Iným veľmi závažným problémom, ktorý súvisí s blahobytom a nenásytnosťou obchodníkov a západnej civilizácie je ten, že obrovské množstvo vyhodených potravín zvyšuje ich cenu a na blahobyt západného sveta dopláca časť toho chudobnejšieho, ktorého obyvatelia si kvôli tomu nemôžu dovoliť potraviny kúpiť, a tak vznikajú po svete hladomory.

V závere filmu zaznela veta: „Jedlo ktoré končí v Európe a Severnej Amerike v kontajneroch, by zasýtilo všetkých hladujúcich ľudí sveta – trojnásobne!“

Takže milí ekoaktivisti a protestujúci, ak chcete protestovať, je potrebné pomenovať problémy, pretože ich riešenia, napríklad v tejto oblasti sú veľmi jednoduché a je potrebné, začať od seba, vlastným konaním a zodpovednosťou voči prírode, voči celej planéte a všetkým ľuďom, ktorí na nej žijú.

Ono nestačí len afektovane rozprávať o klíme a skleníkových plynoch a uhlíkových stopách a nedokázať opustiť svoj blahobyt,  ktorý vytvára na iných miestach sveta nepredstaviteľnú biedu.

Alebo vymieňať na záchodoch papierové uteráky za látkové, ktoré sa budú prať, či vyhodiť plastové poháre a pritom zamestnávať armádu stajlistov a módnych dizajnérov a pretŕčať sa v honosných šatách a ani nevedieť, z čoho a ako boli vyrobené látky na ne.

Každý z protestujúcich, ktorý chce úprimne niečo urobiť pre planétu, by mal začať sám od seba.

Ale najmä je potrebné povedať, kto je v skutočnosti za tento stav na planéte zodpovedný, inak celé protesty vyznejú ako prázdne, afektované a falošné akcie, ktoré v skutočnosti zneužívajú práve tí, ktorí sú zaň  zodpovední.

A každý z nás, by sa mal zamyslieť nad tým, či chce len „mať“, alebo chce „byť“.

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=irtpzFMIlO4

𝕯𝖊𝖛𝖆𝖓𝖆

Článok pôvodne vyšiel na Blog Pravda.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na O čom ekoaktivistky Greta, Zuzana Čaputová a ich pochlebovači mlčia…

 1. Jiří Jírovec napsal:

  I prošlé potraviny mají určitou účetní hodnotu. Pokud se vyhodí do odpadu, odepíší se jako ztráta. Kdyby byly darovány chudým, vznikla by stejná finanční ztráta, ale vláda by přišla o prodejní daň. Je to absurdní, ale je to tak. Vyhozené potraviny je třeba zabezpečit proti krádeži. Zloděj, nebo hladový člověk by kradl věc nulové hodnoty, ale bude potrestán za vniknutí na soukromý pozemek nebo vylomení zámku. Pořádek musí být.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   S tým vyhadzovaním potravín to nie je takéto priamočiaro jednoduché. Toto, čo ste popísali, sú vyslovene výnimky.
   Mal som v rukách o tomto viacero odborných analýz. Šokujúce pre mňa bolo, že pri výrobe všetkých potravín sú v priemere straty približne 50 %. Takže približne rovnaké množstvo, aké zjeme, sa vyhodí. Alarmujúce je, že takto je nastavený systém.
   Tie straty sú totiž rozložené približne rovnomerne po celom reťazci od prvovýroby až po stoly v reštauráciách a domácnostiach.
   Napríklad zber úrody je v krajinách tretieho sveta veľmi neefektívny. Časť produkcie ostáva na poliach a zbiera sa tiež kampaňovo, takže časť produktov už hnije a vyhodia sa pri triedení. Ďalšie straty má na svedomí zlé skladovanie a doprava.
   S čistením v konzervárni mám vlastnú skúsenosť zo študentských čias. Norma je nastavená tak, že ak chce človek zarobiť, tak sa s tým nemôže šmidlikať a vyhadzovať ozaj len odpad.
   No a potom pri predaji a konečnom spracovaní máme hygienické predpisy. Ak sa napríklad nakrájaná šunka nepredá za niekoľko málo hodín, musí sa zničiť. Nesmie sa dať ani bezdomovcom, lebo hrozí tvrdý trest za poškodzovanie zdravia.
   To, koľko potravín skončí na konci cesty v kontajneri, to je len čerešnička na torte.

   Takže, nie je to tak, že za všetko môžu zlí nenažraní kapitalisti – jednotlivci.
   Celý systém je nanič. A verím, že viacerí to dávno vieme aj bez Gréty.

   To se mi líbí

 2. Ahele napsal:

  Podle všeho je člověk, který zcela odpovídá požadavkům “ ekoaktivistů“ bezdomovec.
  Nebydlí tudíž netopí, nesvítí, neplýtvá vodou. Nemá auto tudíž nespotřebovává pohonné hmoty a neničí životní prostředí. Obléká jen to co má na sobě a nemá tudíž plné skříně hadrů. Jí jen to co najde nebo dostane takže nic nevyhazuje. Další pozitiva si doplňte.
  Když to domyslím do důsledku je to celé jen obrovské pokrytectví.

  To se mi líbí

 3. Josef K. napsal:

  Pro lidi spjaté s půdou, jako byli moji předci, by plýtvání potravinami nebylo myslitelné. Chléb pro ně byl Božím darem. I dnes ale plýtvají (nejen potravinami) především ti, co sami nic (co by stálo za řeč) nevykonali, a neváží si ani práce druhých. Ten, kdo něco umí, si váží každé poctivé práce. Že svět v dnešní podobě má na kahánku dokazuje už skutečnost, že mocní tohoto světa předstírají, že nábožně naslouchají hloupé hysterce. O její totální hlouposti přitom svědčí již to, že se nechala přesvědčit, že je spásou světa, přestože vůbec nic neumí a nezná. Ode mne 5 hvězd.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Myslím, že to nemá se spětím s půdou nic společného, Pepo, ale jen a pouze s výchovou. Mám u nás doma na starost popelnici a vím o čem mluvím, ani vosy a mouchy v parným létě si v mý popelnici zas tak moc neškrtnou oproti sídlištním kontejnerům. Kecám, někdy jó, ale to je tím, že se nechám už v obchodě napálit, nebo prostě nemám brejle a něco přehlédnu, ale i tak tu chybu s těžkým srdcem vyhodím. A taky si nepamatuju, že bychom jako děti něco jen tak vyhazovaly, pravda, moc toho tehdy nebylo, ale jasně, něco jó, ale to nás zase nesměli vidět rodiče.

   To se mi líbí

 4. Alena Z napsal:

  Milion chvilek je spontánní hnutí občanů této republiky. Sami ze svého se prý skládali na ozvučení, osvětlení, autobus, pronájem náměstí pro manifestace.
  Proto shání zaměstnance. Bude se jednat o poloviční nebo plné úvazky? Podle jaké platové tabulky budou zařazováni? Kdopak jim asi bude přispívat na plat?
  https://www.milionchvilek.cz/aktuality
  „Hledáme nové lidi do týmu! Chceme být připraveni bránit a podporovat demokracii ještě lépe než dřív. Hledáme spolehlivé lidi na plný úvazek do následujících oblastí činností: analytika, komunikace, marketing/copywriting, fundraising, event manažer, koordinace dobrovolníků….“

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.