Pachuť


Slovo pachuť se stalo eufemismem pro nesouhlas s rozhodnutím státního zástupce Erazíma, který potvrdil rozhodnutí zástupce Šarocha o zrušení stíhání ve věci Čapího hnízda. Erazím přehrál míč, respektive horký brambor na Lenku Bradáčovou a možná až na Pavla Zemana.

Státní zastupitelství mimo jiné uvedlo, že Farma Čapí hnízdo v době získání diskutované padesátimilionové dotace splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Byla správně posouzena jako nezávislý podnik.

Pachuť v pravém slova smyslu vzbuzuje chování politiků, kteří pomocí tohoto slova zpochybňují nezávislost zastupitelství.

Fiala (ODS) řekl: „Rozhodnutí žalobců respektuji, celá kauza za sebou ale zanechá pachuť.“

Ale proč? Měl předseda ODS na mysli horlivost anonymního udání? Nebo snad podezření, že česká policie pod vedením ministra Chovance přepískla snahu odstranit Babiše? Nebo z miskalkulace ODS, která odmítla jít do vlády se sprostým podezřelým a uvolnila cestu pro spolupráci ČSSD a KSČM k ANO 2011?.

Rozhodnutí silně zasáhlo i Top 09. Její předseda Pospíšil pokrytecky oživil pohádku o cti a odstoupení a návratu do politiky po soudní očistě.

Piráti se vrhli na kořist s úsilím jejich pověsti vlastním. Dokazuje to reakce Bartoše a Michálka ve zvláštním vysílání ČT24.

Erazímovo tvrzení považují za neudržitelné: „S názorem se neztotožňujeme, vycházíme ze závěru Evropského úřadu pro vyšetřování podvodů OLAF“ říká Bartoš.

OLAF ovšem řekl jen to, že Čapí hnízdo mohlo (ale nemuselo) být podvodem a že je na české straně, aby to vyšetřila. Opozice slovo podvod z dané věty účelově převedla do výroku „OLAF tvrdí, že ČH byl podvod“.

Česká strana Piráty zklamala, protože jednala tak, jak požadoval OLAF, tedy vyšetřila a usoudila, že o podvod nešlo.

Podle Michálka mají Piráti na věc jiný právní názor než dozorující státní zástupce Šaroch. Veřejnosti by měly podle Pirátů být předloženy konkrétní odpovědi na základní otázky včetně posouzení provázanosti firem.

Veřejnost nepotřebuje žádná dodatečná vysvětlení, protože s nimi stejně nemůže nic dělat.

Piráti produkují pachuť nejvyšší možné kvality zpochybňováním rozhodnutí státních zástupců.

Napadání nezávislého rozhodnutí státního zastupitelství lze považovat za politický nátlak.

KSČM a SPD zůstaly neutrální, kdežto vyjádření ČSSD bylo umírněné. Tato strana nepochybně vítá, že kauza ČH nedojde k soudu. Diskuze v ČT se totiž, byť nepříliš odvážně, dotkla i vzniku kauzy ČH. Objevil se i náznak, že kdyby byli Sobotka s Chovancem stále u moci, výsledek by možná byl jiný.

 

 

Minář k Babišovi mlčí. Stává se z milionu chvilek turistický spolek?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Královských Vinohrad se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Pachuť

 1. strejda napsal:

  To není o Čapím hnízdě, ale o naší společnosti, o tom jakou cestu za 30 let urazila. Je to o odpovědnosti a charakteru politiků. Je to o tom, že obyvatelstvu se musí nutit účelové představy a bezcenné žvásty. O tom, že být u koryta je tak sladké.
  A tak mně nenapadá nic jiného než Kazatel, Kohelet, kterého jsem tu již několikrát citoval.
  A tak pozor, z kola dějin se nedá nic vyloučit i když se to zakáže zákonem. Točí se a točí. A k dalšímu pootočení máme dobře nakročeno………
  Ani si to neuvědomujeme, ale blížíme se událostem, které budou větší než my.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ano, strejdo, týká se to celé společnosti a posledních třiceti let.
   Tam cítím nejen pachuˇˇt, ale zcela jasnou myšinu a k tomu i vadný korek. Jak u zkažené lahve vína.

   To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  teraz sa tie vykurvene strany tvaria na vlas jak herecka ,co stoji okolo mna na cadillac a dela si rano koulicku,je tma vidi len svetla jak dochadzam obok nej,ale az potom si vsimne,ze ja z mojho truck som vyzsie cuje,ze ju niekto pozoruje,kukne a vyraz,co ty robos jebany cumis,nejebe ju to,bo ja smetie,ale keby richard gere,to by vypalila na cervenu.
  podla vyjadrenia diplomavanych na do mnou,je vidiet,jaka osoba pise,co u mna nehra ziadnu rolu,kazdy z nas vidi to iste a strejdo udalosti nebudu vetsi,nez my,len este vatsie divadilko zacnu hrat ty ojebavaci,az to nakoniec jebne a to nebude len v pepikove,to bude vsade tam,kde sa podobne postupuje,jak taka svojska sybila,dojebu sa samy a nemam najmnesiu obavu,ze to odnesie holota,len neviem jak!keby oni s palkami aspon takymy,jak doba humanity a prosperity,to by som som len povedal,ze bozi mlyn melie pomaly,ale isto a hudacku,ja uz v roku 1990 videl,ze toto vino nidky nebude dobre a ked rozdelili republiku,som vedel,ze uz jim nic nestoji v ceste uz vtedy prehmaty jak kurva,tazke vino im vyliat do zlabu a nech piju tu brecku kurvy…

  To se mi líbí

 3. st.hroch napsal:

  V podstatě jsem podobný výsledek očekával (třebaže červík pochybnosti přece jen hlodal) a očekávaná je i reakce žalobníků a jejich přicmrdávačů. Ve zvlášř choulostivý situaci je státní zástupce Zeman, kterej kauzu těsně před volbami spustil a farizejsky prohlásil, že to s politikou nemá nic společného. Nicméně z příštích týdnů dobrej pocit nemám a obávám se, že to bude hoidně hnusný – co taky od nich čekat, že?

  To se mi líbí

 4. Josef K. napsal:

  Kdyby to nebylo k pláči, tak je to k smíchu (s vědomím, že bych už kvůli Jourové Babiše nevolil). Za mne 5 hvězd.

  To se mi líbí

 5. Cech napsal:

  Zde je jedná pouze o ukončení kauzy Čapí hnízdo, které bylo zavedeno a udržováno s nadlickým úsilím stranou ČSSD nikoliv Pirátů. Vzhledem k tomu že moc ČSSD rapidně klesla díky nepochopitelně klesajícím preferencím, tak již nebylo možné kauzu Čapí hnízdo udržet. Vzhledem k tomu, že tato kauza nebyla již na svém počátku zavedena Piráty, tak ji bohužel Piráti nemohli převzít a dále udržovat.
  Piráti proto zavedli vlastní kauzu Střet zájmů, pro tuto kauzu si nechali u právní kanceláře zpracovat příslušnou právní analýzu. Kauza střet zájmů jak se domnívají Piráti odstřihne Babiše od dotací a následné odstranění Babiše již bude snadné.Proto následně AK Rossmann tuto zpracovanou právní analýzu pomocí městského úřadu v Černošicích u Prahy představili veřejnosti. Právní analýza kterou JUDr. Viktor Rossmann, Mgr. Anna Dolejská, Mgr. Hana Látalová a sice konspicient ale s British Law Centre, Diploma in English and European Law Mgr. Matěj Šarapatka pro Piráty vypracovali, má nyní jako další kauza po Čapím hnízdě mnohem větší naději na úspěch. Preference Pirátů dle průzkumů různých agentur stále stoupají, tak bude možné tuto kauzu ve spolupráci s Güntherem Oettingerem a zelenými, dotáhnout do zdárného konce. V součinnosti s Piráty Transparency International ČR, zabezpečil na místní úrovni onu příslušnou pokutu (200 000)
  Viz. :
  https://www.denik.cz/z_domova/zakon-o-stretu-zajmu-pirati-poslali-do-bruselu-i-cernosic-pravni-analyzu-20190109.html
  PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. dále zkonstatoval, že Piráti dodali nahrávku na které Andrej Babiš ovlivňuje práci ve svých novinách. Z daného PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. provedl analytický závěr, že i rozhlasové vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O jsou přímo Babišem ovlivňovány.
  Proto také PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. zdůraznil :
  Členům vlády je zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.
  Tož pro Piráty byla končící kauza Čapí hnízdo pouhý začátek na dlouhé cestě dalších a dalších jimi předkládaných kauz.
  https://archiv.ihned.cz/c1-66641920-jedna-prekazka-zmizela-dalsi-na-babise-cekaji

  To se mi líbí

 6. Lex napsal:

  V podstatě souhlas s Jírovcem s výjimkou, že „vrchní státní Bradáčová“ do věci zasáhnout nemůže, to mohla jen v průběhu přípravného řízení, pokud případně VSZ Praha vykonávalo dohled,
  Nyní je na možném tahu už jen „nejvyšší Zeman“.
  Ten Zeman, o němž včera psal Best http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2019-09-16 a kam jsem připojil následující komentář /podobné jsme onehdy naznačil u „Dračího vejde“/

  „Lex Morava
  No, on vlastně poněkud mlží ve svém vyjádření i krajský státní zástupce Erazim /i když chápu, že to, co státní zástupce Šaroch rozepsal na desítkách stran, on musel nějak shrnout na jedinou/.
  Pro rozhodnutí v trestním řízení, zda firma splňovala definici „malého a středního ´podniku“, jak se v průběhu let v nahlížení EK vyvinula, vlastně ani není důležité. Důležité je, jak tomu bylo v roce 2008 při podávání žádosti o dotaci /on i tohle Erazim venkoncem zmiňuje/, ale ani to není pro rozhodnutí v trestním řízení nejdůležitější. Nejdůležitější to bylo pro ty, kdo tu žádost posuzovali a rozhodovali o přidělení dotace. Ne pro ty, kdo o ni žádali.
  Pro trestní řízení je důležité, zda byly prokázány všechny čtyři znaky skutkové podstaty trestného činu, tj. „objekt“ /zájem chráněný trestním zákonem/, „objektivní stránka“ /jednání, následek a příčinný vztah mezi nimi, „subjekt“ /trestně odpovědný pachatel/ a „subjektivní stránka“ /zavinění/. A protože obvinění byli stíháni pro úmyslný trestný čin, muselo by jim být prokázáno, že věděli, že jejich firma není malým a středním podnikem ve smyslu podmínek EK a tedy že na dotaci nemají nárok, ale přesto se o dotaci /úspěšně/ ucházeli.
  Myslíte, že byste byli schopni jim to prokázat, když se o tuto otázku léta dohadují v EK, v OLAF a právníci na poli komunitárního práva a stěží docházejí k relevantnímu názoru?
  Takže, přátelé, tohle je „jádro pudla“.
  O tom, že „objektivní stránka“ skutkové podstaty, jak byla popsána v usnesení o zahájení trestního stíhání, byl jenom narativ, jenom příběh účelově poskládaných faktů doplněný výraznou fantazií vyšetřovatelů /z čí iniciativy?/, pro který ale za ta léta nepřinesli důkazy, to je už jen nabíledni.
  Stejně jako to, že státní zástupce Šaroch žádný názor nezměnil, jen uskutečnil to, co anoncoval při zrušení usnesení vůči Faltýnkovi a spol., pokud vyšetřovatelé neopatří „neprůstřelné“ důkazy, což samozřejmě neučinili.

  Jestli tohle dokáže nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman změnit, pak je šaman. Ale ne definitivně, protože pak by rozhodoval ještě soud. Ve dvou instancích, případně s dovoláním k NS a případně Ústavní soud o stížnosti.
  Nemá to Pavel Zeman jednoduché – zalíbit se svým patronům a současně neznečistit svůj „čistý štít“.“

  A ještě zopakuji, co jsem psal již vícekrát: „OLAF, OLAF“!! Jak to zní „hrdě“. Ale co to byl „OLAF“ v předmětné věci? Dvě slovenské baby a jeden Litevec, kteří své závěry dělali (opsali?) z policejního spisu „našeho Nevti“, jak ho nazývali rittigovci, že, tak nějak.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Teď jsem zjistil, že o té Bradáčové vedli své motanice u VM v neděli.
   Prosím, neberte to vážně, tam se toho nakecá. Neberte vážně ani Wagnerovou, to, že někdo byl z božíhodopuštění ústavním soudcem nebo senátorem, není o právu, ale o politice. O tom svědčí i ty právnické plytkosti Wagnerové, které tam vedla, jako např. „Jestli to stálo na tom, jestli je něco malý nebo střední podnik, a čtyři roky o tom budu přemýšlet, to tedy pardon, to je velmi špatná vizitka pro právní stát,“ kritizovala Wagnerová páteční výstup pražských žalobců.https://www.echo24.cz/a/SKCsH/duvody-proc-bylo-zastaveno-babisovo-stihani-se-nemusime-dozvedet-nikdy
   Nestálo to na tom, nýbrž na důkazech k prokázání skutkové podstaty trestného činu, jak jsem napsal výše. Jako v každé trestní kauze.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Akorát že OLAF konstatoval, že „mohlo dojít“ k podvodu a také naprosto správně popsal časovou souslednost provádění „vyvedení“ tak, že v podstatě úmysl se dá vyloučit. Z hlediska práva: 1.12. zápis malé firmy do OR (a tři měsíce předem doložená příprava) – 20.12. vyhlášení výzvy č.4.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … přesně z šuplíku těch, co na Letný provolávali, že…„Benešová by mohla…“ nic víc, Bavore! A že to mělo svý posluchače?… dyť píšu, že z toho šuplíku, nic víc.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Není. Tady je totiž i popis vzniku události tedy zrod samostatné farmy, což u Benešové být nemůže. Tam je jenom to „by mohla“

     To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Politické zadání celé kausy z toho čouhá jak sláma z bot a to nemusím být právník. Současný výsledek dementblok s pirátem dostal do nepříjemné situace a tak budou v bakalovizi jen prskat na to, jak je naše justice zklamala. Jak se z toho Piráti otřepou, pošlou zase nějaká udání na vyšší inštanci do Brusele a budou dál škodit, co to půjde. Je mně z těch šašků zablešených tak nevolno, že to neumím ani popsat. Zlatá Kristýna Kočí s Píkou.
  Třicáté výročí Velké Listopadové Kapitalistické Revoluce bude také zážitek. Srdceryvné výstupy céčkových komediantů v Práglu řízené hnědokošiláčem Minářem, vše pečlivě zdokumentované a měsíc omílané humusem z Kavek člověku také radosti nepřidá. A hned po tom Nanebevzetí sv. Havla z Hrádečku, to tak do Silvestra a člověk aby raději udržoval hladinu podle pana Kalouska. Úplně vystřízlivět do těchto dob není nejlepší řešení.
  Autorovi dík za článek.

  To se mi líbí

 8. jaa napsal:

  hmm
  https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-co-se-muzeme-naucit-od-generace-gretinych-obdivovatelu.A190916_163049_p_zahranici_wag
  poněkud to hodnocení mlaďochů mne děsí, i když je to bohužel vidět…a taky je vidět, že se to netýká jen nás, ale je to výraznější díky výši/hloubce výuky předchozích generací

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.