380-Jak je v Číně?…


Reaguji na náznak přání kolegy Strejdy, nikoli, že bych byl číňanupodobný, nicméně vyhledal jsem pár aktualizací z Říše Středu z úst ruského experta na Čínu Vasilije Kašina*) – snad jsem se při výběru strefil…

 Obchodní válka USA vs. ČLR…

Pokud jde o rozhodování Číny, jak dál vůči USA, je zřejmé, že chápou nezvratnost konfrontace s USA, že jdou stranou jakékoli formality, a že budou na úder odpovídat úderem. I v obchodní sféře přechází k ostřejší rétorice a připravují vlastní společnost na vleklý konflikt. Tento postup Číny budí velký dojem v celém světě, ve světové ekonomice, jako koncem srpna provedením omezené devalvace juanu demonstrovala Čína připravenost k provádění nejrůznějších kroků jak vůči USA, tak i jejich spojence v regionu. Vyhodnocují počínání USA vůči ČLR, jejich podporu událostem v Hongkongu a kroky ve vojensko-politické sféře.

Současně, díky tomuto procesu, který nabral na síle v poslední době, vidíme aktivizaci naší spolupráce s ČLR v mnoha směrech.

Podíváme-li se na kurs juanu, vidíme, že Čína několikrát v průběhu politiky reformy a otevřenosti měnila svoji měnovou politiku. Bylo dlouhé období navázání juanu na dolar, přičemž se poměrně dlouho udržoval velmi nízký kurs národní měny, aby zhruba od roku 2005 začalo pomalé posilování juanu k dolaru mezi léty 2005-2015, kdy byl juan zařazen do koše světových rezervních měn, juan posílil o 33%. Kurs juanu ke koši světových měn, jehož složení není známo, ale má se za to, že jeho struktura zhruba odráží strukturu zahraničního obchodu Číny, během dne může kmitat v rozsahu do 2% a z výsledného kursu se stanovuje kurs pro následující den, přitom čínská Národní banka (NBČ) postupně svoji měnu upevňuje.  Je třeba vidět, že téma měnové manipulace a podcenění juanu bylo v americko-čínských vztazích vždy důležité a bolestivé. Jedním z úspěchů Obamovy administrativy bylo v roce 2011 dosažení dohody o podstatné korekci kurzu juanu a metodiky jeho formování. Mimochodem, velvyslancem USA v ČLR byl tou dobou nyní (po necelých 2 letech) končící velvyslanec USA v RF Huntsman. Tehdy byl tento kompromis jeho velkým úspěchem.

Současně ale, když Čína naráží na zahraničněobchodní potíže, NBČ umožňuje juanu mírný pokles. Velkou devalvaci juanu si nemohou dovolit s ohledem na jeho prosazování do role mezinárodní rezervní měny, a za druhé je Čína přece jen závislá na dovozu některých druhů zboží, především surovin, a prudké skoky by mohly vést k inflaci v ČLR samotné. Proto přistupují k takové omezené devalvaci, což upevňuje pozici jejích exportérů, a demonstruje Spojeným státům, že je Čína připravena k eskalaci obchodního konfliktu, a USA odpovídají obviněními Číny z měnových manipulací, což jim otvírá cestu k zavedení nového kola zvyšování cel na čínské zboží, což by mělo kompenzovat čínské měnové manipulace. Přitom objem manipulací může být stanoven podstatně výše než snížení kursu juanu, provedeného Číňany. Druhá věc je, že takové zvýšení cel má svá omezení. Čína je přece jen velkým dodavatelem zboží, včetně zboží spotřebního do USA, jsou sice tendence ke stažení některých výrob z Číny „domů“, ale jsou to obrovské podniky a jejich převedení do USA zabere roky, nehledě na zvýšení cen některého zboží. Navíc se v USA ne vždy podaří nalézt připravenou pracovní sílu, a zase tu vstupuje do hry faktor času.

Výhodou Číny je vynikající systém odborných učilišť a škol, do kterého investovala a hlavním důvodem, proč se tam tak dlouho drží zahraniční firmy je v tom, že hned našly celé spektrum potřebných pracovních odborností i v potřebném množství, jakož i připravenou infrastrukturu. Vytvoření takových zón v jiných zemích (např. v Asii) provést můžete a dokonce můžete dosáhnout i konkurenčních cen, ale vyžádá si to měsíce a roky, u komplikovaných výrob někdy i desetiletí. Přestože Američané prudce zvyšují cla, tak proud čínského zboží neustane. Trump sice říká, že Číňany donutí platit do amerického rozpočtu, ale ve skutečnosti se ta navýšení promítnou do cen, a poškozeni budou američtí spotřebitelé a obchodní sítě, takže všecko má svoje hranice. Američané se spoléhali na tradiční politiku nátlaku, ještě zesílenou osobností Trumpa, nicméně jim to tak nevyšlo. Takže zřejmě vše půjde naplno, i když je možný dialog na téma zmírnění příliš razantních kroků, které by destabilizovaly celý systém světového obchodu. Řekl bych, že pro celý systém čínské kultury, včetně politické, je typický přechod od přímé konfrontace, snaha zmírnit protiklady, vytvářet dojem jakéhosi relativně rovnocenného dialogu, ale pokud už situace dojde do rvačky, tak taková rvačka velmi rychle nabývá pro všechny nepříjemného rázu bití vším, co je po ruce.

Je třeba ale poznamenat, že i americká strana docela silně měnila svoji rétoriku. Počátkem června byla zveřejněna zpráva o strategii ministerstva obrany USA v indicko-tichooceánském regionu, což byla zpráva o zadržování Číny s otevřeně protičínským obsahem, pojednávající o vytváření alinací k zadržování ČLR. Teď ale v odpověď na to, že Čínská oficiální masmédia identifikovala jednu z pracovnic amerického generálního konzulátu v Hongkongu jako účastnici organizace tamních protivládních demonstrací (byla zaznamenána při předávání písemných instrukcí k organizaci demonstrací), použil pracovník Státního departamentu Morgan Ortegos v rozhovoru s masmédii výrazu, že takto postupují jen banditské režimy, což si dříve ve vztahu k Číně bylo těžké představit. Dá se předpokládát, že toto slovní spojení nezůstane bez odpovědi. Protože i dokumenty Pentagonu obsahují ostré protičínské výpady, nemá Čína kam ustoupit a půjde do eskalace, což dělat umí. O tom, že se Čína nebojí i těsného kontaktu s Američany a jejich spojenci svědčí i docela humorně vypadající čínské prohlášení, že se připojí k opatřením na zachování bezpečnosti mořeplavby v Jihočínském moři a Hormůzském průlivu. Že ale jejich válečné lodi budou doprovázet tankery, které povezou ropu do Číny… To málokdo čekal. To je to, proč Číňané budovali obrovskou flotilu jak hladinových lodí, tak i ponorek, což z ní dělá 2. největší flotilu na světě – kontrola strategických liniových komunikací. Čína je ze 60% závislá na dovozu ropy a bezpečnost námořního spojení se zeměmi Perského zálivu musí být v centru pozornosti ČLR, a na její přítomnost tam musí být brán zřetel v takových situacích, jakými je např. napětí kolem Iránu.

Situace v Hongkongu…

Kancelář čínského zamini v Hongkongu předala zastoupení generálního konzulátu  USA v Hongkongu protestní nótu kvůli kontaktům pracovníků diplomatické mise, vystupujícím za nezávislost Hongkongu (útok na územní celistvost jiného státu – pozn.překl.).

Dost se hovoří o tom, že by ČLR mohla zopakovat schéma potlačení událostí na Náměstí nebeského klidu v Pekingu. To by ale pro Čínu byl katastrofální vývoj událostí, protože jakkoli má Hongkong svoje lepší léta už za sebou, zůstává důležitým kanálem k zajištění ekonomických vztahů Číny s venkovním světem, vývozu čínského kapitálu, pomáhá brzdit jistý směr liberalizace hospodářských reforem, aniž by se to promítlo dovnitř Číny. Obětování  tohoto je nejspíš tím, čeho se snaží Američané dosáhnout. Když se ale podíváme na onen hongkongský protest, s hlediska zajištění zájmů obyvatel Hongkongu, jsou protesty organizovány nanejvýš destruktivně a hloupě.

První, čeho si všimneme je, že se protestující snaží maximálně od sebe odpudit obyvatele pevninské Číny – a dosáhli toho. V Hongkongu se vyvaluje na povrch z minulosti jakýsi pocit převahy a podcenění příchozích z pevniny jako méně kulturních, méně vzdělaných a chudších, což jaksi připomíná chování sovětského Pobaltí v dobách SSSR a jejich vztahu k obyvatelům zbývajícího SSSR – jen v hypertrofované formě. Hesla urážející Čínu, požadavky na naprosto nesmyslné oddělení od ní, zneuctění čínské státní symboliky, rozmachování  se americkou vlajkou. Takže, máte-li cíl dosáhnout na vládě, aby vzala v potaz nějaké vaše zájmy, musíte na pevnině vyvolat nějaké sympatie k sobě, musíte dokázat ochotu k dialogu, umožnit jim zachovat si tvář. Neustálá eskalace požadavků, stupňující se agresivita povede, zdá se, k tomu, že Čína provede onu násilnou akci, díky které sice mnoho ztratí, ale se způsobem života Hongkongu bude konec, protože o vítězi není pochyb.

To vše svědčí o rozsáhlém vměšování především Británie – mnoho lidí v Hongkongu si zachovalo britské pasy a mají tedy „záložní letiště“ kam mohou ustoupit a na dálku bojovat proti ČLR. Pevninská Čína to ale chápe, a linie – jak já tomu rozumím – vypadá zhruba takto: – ve státním aparátu v Hongkongu je mnoho k Číně neloajálních lidí, ale loajálností policie jsou si jisti. Policie je schopna se udržet docela dlouho – nemůže protesty potlačit, ale může je dlouho držet pod kontrolou. Během té doby se bude kumulovat únava místního obyvatelstva těmito vleklými protesty – u některých se už projevovat začíná. Začíná školní rok, a až tyto faktory povedou k poklesu protestů (září-říjen), bude možné provést odvetný úder v podobě zatčení velkého počtu aktivistů. Legislativa v Hongkongu umožňuje zavřít lidi za účast na nepokojích na poměrně dlouho, a v důsledku nezdařené „revoluce deštníků“ roku 2014, si „sedlo“ velmi mnoho lidí a někteří jsou ve vězení dosud. Tím budou protesty zbaveny velení a problém bude vyřešen sice se ztrátami, ale pro Čínu už ne až tak špatně, protože Hongkong si zachová svou ekonomickou roli, bude sice zdiskreditována koncepce „jedna země-dva systémy“, ale ona byla i tak, v podmínkách takové konfrontace, stále méně životaschopná. Pokud se tento plán nezdaří, bude vždycky možné zapojit místní posádku, která na rozdíl od ostatních vojenských jednotek má i policejní zařízení a policejní výcvik pro boj s nepokoji. No, a pokud dojde k úplné zvůli protestujících, pak Ústava umožňuje zavedení mimořádného stavu a zapojení vojsk z pevniny…

K názoru, že Američané neupustí příležitost a budou nadále silně tlačit na eskalaci a vést ji k maximálnímu vyhrocení konfliktu, je třeba vidět, že tyto protesty mají z 90% vnitřní kořeny a role Američanů je sice podstatná, ale omezuje se na propagandistickou podporu. Velmi často účastníci takových protestů zase, z důvodu nepříliš svižného rozumu, považují za nejdůležitější faktor své úspěšnosti mezinárodní podporu, že se o nich píše a mluví. To ale nemůže být cíl, kterým by mělo být dosažení ústupků na Pekingu, což je možné, ale poté co vás ukázali na CNN, to nejspíš skončí špatně. To ale oni nechápou a jejich lídři, kteří by to chápat měli, nejspíš nepřemýšlí v zájmu lidí, které vyvedli do ulic. Šikovní političtí manipulátoři sice mohou proškolovat a motivovat organizátory protestů, nicméně konflikt zrál dost dlouho a jeho příčiny byly jak ve vnitřní situaci na území, která se postupně stále zhoršovala, což mnozí měli tendenci spojovat s politikou pevniny. To ale bylo nesprávné – např. tam je naprosto katastrofálně organizován realitní trh. Území je na jedné straně dost, ale zástavba probíhá pomalu a nerovnoměrně a je snaha ji všemožně brzdit, čímž se nafukuje bublina. Vy, jako průměrný člověk, nikdy nedosáhnete na vlastní bydlení, a Čína s tím má společného jen to, že Hongkong je směr č.1 pevninských zbohatlíků. Realitní trh, monopolizovaný několika místními skupinami, a do toho přijíždějící čínští zbohatlíci s kufry peněz to drahé hongkongské bydlení skupují. Takže normální člověk nevidí vnitřní příčiny, ale ty lidi s kufry peněz, v luxusních autech, posílajících svoje děti na nejprestižnějších zaměřeních místní univerzity, navíc hlučné a vyzývavé. Problém Pekingu je v tom, že s tím nikdy neuměl pracovat, což je systémová chyba, v čemsi připomínající problémy Ruska na postsovětském území, např. na Ukrajině.

Než Číňané integrovali Hongkong a dosáhli s Angličany dohody o předání území, existovala významná skupina čínské vojenské rozvědky s poetickým názvem „letní orchidej“. V Hongkongu působila zastoupení čínských tajných služeb a státního aparátu, která od samého počátku začala navazovat kontakty mezi místním úřednictvem, mezi místním velkým byznysem, významnými představiteli veřejného mínění – tradičně osobními kontakty, podplácením se dostávali k řídícím pákám. Postupně se tak k momentu přechodu území pod čínskou správu cítili víceméně komfortně. Po přechodu správy svoji práci zesílili, získali určité množství masmédií, na něž působili přes prostředníky a balíky akcií, velmi dobře vyčistili policejní správu a začali dobře kontrolovat policii do té míry, že podstatná část hongkongských policistů se už připravuje v policejních akademiích na pevnině, no a začali mít pocit, že je vše v pořádku. Což ve skutečnosti nebylo úplně pravda, protože za kontrolou těch rozhodujících bodů a vléváním peněz ztratili kontrolu nad situací ve společnosti, kde zrála nespokojenost v důsledku komplexu objektivních hospodářských příčin a lidé spojovali zhoršení své životní úrovně s rolí pevniny, a také tím, že Komunistická strana Číny je ideologická těžká váha, těžko reagující na tak konkurenčním trhu. K tomu se přidalo nanejvýš citlivé téma, kterým tam je extradikce, řešené okamžitě a bez diskuse.

Bez propagandistické podpory zvenčí by nejspíš protesty v krátké době odezněly. Nemyslím si, že po městě běhali příslušníci CIA s kufry peněž, ale propagandistická podpora a sliby zázemí v případě neúspěchu, zapůsobily na hodně lidí, kteří věří, že je v tom silná Amerika nenechá. K rozptýlení tohoto obrazu vede ještě dlouhá cesta.

V této situaci letos dojde k zahájení nové úrovně vojenské spolupráce mezi RF a ČLR, chystá se nová dohoda o spolupráci ve vojenské sféře, která zamnění starou dohodu z roku 1993, která byla velmi abstraktní. Byly roční dohody, od r.2017 platí z iniciativy ministra Šojgu tříletá „Cestovní mapa“. V nové dohodě budou už konkrétní věci, jako společná cvičení, společné hlídkování, v některých směrech tam nejspíš budou strategické momenty spojené s integrací systémů varování před útoky ze vzduchu, Číňané se zúčastní našich strategických cvičení, ale předpokládá se i vojenská spolupráce v nějakých jiných regionech, například cvičení ve vzdálených regionech světa.

*) Vasilij Kašin (1973) – hlavní vědecký pracovník Ústavu Dálného Východu Ruské akademie věd.

https://www.youtube.com/watch?v=Z3qUsYXf_-E

Překlad:  190812

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na 380-Jak je v Číně?…

 1. jaa napsal:

  Díky za vyhledání a překlad.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Jednotlivé akce které proti Ing. Andreji Babišovi vedla a vede Česká pirátská strana dopodrobna popsal pan PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. a proto do budoucna očekává, že po svržení a rozdrcení ANO 2011 se na jeho pozici posune Česká pirátská strana a předsedou bude PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. . Pan PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. tuto variantu krátce zmínil při jednání se spolkem milion chvilek pro demokracii.
   Česká pirátská strana taktéž již jednoznačně stanovila budoucí rozhraní a jediný možný charakter jednání s ostatními stranami a hnutími. Česká pirátská strana vyloučila budoucí jednání s hnutím ANO,KSČM,SPD a dalšími extrémistickými subjekty které doposud stále ještě působí v Česku.
   Zde je vhodné se orientovat podle aktualit milionu chvilek pro demokracii než číst PR pana Jaroslava Bicana.
   https://www.milionchvilek.cz/aktuality
   Tož dle mého ale na druhou stranu komentář Jaroslava Bicana ohledně budoucnosti České pirátské strany nikterak nepřehání, když uvážíme jejich úzkou spolupráci s milionem chvilek pro demokracii a naprosto důstojnou a sebevědomou prezentaci na Prague Pride.

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Z božího dopuštění parlamentní partaj, pane bože, co komu tzv.české obyvatelstvo udělalo … Piráti – spolek donašečů, práskačů – dokonce na mezinárodní úrovni, spolek, který bez skurpulí donáší na svého premiéra jak v místě jeho národnosti, tak u „vrchnosti“ v Bruselu. Spolek, který veřejně spolupracuje na výrobě kompra proti premiérovi se zahraničními spolky, pochybnými neziskovkami, aktivisty …
    Prostě shrnuto : arogantní špína nejtěžšího kalibru bez minulosti, s temným pozadím v oblaku kouře z mařeny, bez reálného pozitivního programu, zato plná práskajících zmetků, kteří po „uchopení moci“ předvádí ty nejklasičtější papalášské etudy …
    Bohužel si tento odpad volí plebs sám … Asi nám to patří …
    Jen bych při tom všem, co předvádí ta banda smažek nerad četl odsudky na oněch 99pragováků – kam se na moderní sjeté práskače hrabou …

    To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Hrochu, velký dík za Kašina. Zase něco, co v české žurnalistické poušti málokdy dočteme. Jsem na cestách a tak nemám čas na komentář a jen připomínám, Čína je budoucnost. Je to tisíciletá říše, která se dokázala vypořádat se složitějšími problémy než Evropa, o Americe nemluvě. A ve spojení s Ruskem, o které se USA, EU a NATO velmi úspěšně postaralo – blbost někde opravdu kvete – je na nejbližší století světovým hegemonem. Někomu se to nemusí líbit, proč ne, ale dělat s tím nemůže nic. Proces se dostal za bod zvratu a kostky byly vrženy.

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  nemam ,kde napisat co ma jeblo,dvaja teply,aby bolo rozumene homosexualny pinguini,adoptovali vajce,ktore vysedia a vychovaju potomstvo,to som zahliadol na atlas na hlavnej strane,ani som sa neisiel kupat,ale sedel som a dumal,ze mozno aj dozijem,ked sa ten system rozsype na praskovy cukor, a s tou china aspon tu velke halo,davaju sa cla,zvysuje sa dan na vyrobky a proc?bo uz len v tej jebanej komunistickej china funguje ekonomika,volny trh a jeho nevideitelne ruky,v systeme zvanom kapitalizmus,pluralitna demokracia,proste ,cas,ked sa uz lepsie nemozeme mat,melie z posledneho,pred 30 rokmi zem mao ce’tunga,pozerala na svet,cez diery v tom ich muriku,teraz,to demokrat za boha nemoze prihamovat rast tych zlutaskov,nevidim nikde,preco im ide a v riti slabota,komunisticke planovanie s najtvrdsimy kapitalistickymy formamy v chine kvitne,ze sa jeden z najbohatsich krajov,priposrava,pre jedinu vec,bo aj tu sa zarobi,len v china deli stat a tu alibaba a 40 zbojnikov,pritom klucovu rolu vo vysvihnuti chiny mala amerika,ktora myslela,ze zarobi,ked maovia v siltovkaqch im namakaju zadarmo,aj namakali,ale zo seba urobili ekonomiku a biznis,ktoru sleduje wall street a podla toho reaguje,ked trump hovori,ze ten prikureny usmievavy prezident zo zlutaskova v hong kong urobi poriadok sam a nie s pomocou demokratickeho sveta,nieco sa musi diat,venezuela,je ticho, po pesine,necujem toho noveho przidenta,co sa sam zvolil,podla zakona je suci na opratku,kym sa zadusi na sibenici,jeho poslodne slova budu,ale ma amici ojebali,ani nie tak amici,jak jeho vykurvena jesitnost.
  PS.zvierata tiez teple,adoptuju si tiez mladata,dokonca si sami vysedia,jak elton john s jeho druzkou,co ma kokot medzi nohamy.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.