Po nás ať přijde potopa


Po nás ať přijde potopa  

                                            Po nás ať přijde potopa!
                                           Alkohol ještě je! Holky jsou posud.
                                           Jsou ještě radosti života.
                                           Ostatní vše je nicota

   Jak se zdá, tak s výkladem ústavy měli problémy i naši předkové a různé říše.

Povídka Františka Gellnera pochází z roku 1911.

                             Povídka s rodozpytem

         Byla jedna mocná říše. Její území se rozkládalo od východu k západu a od severu  na jih. – Vládl tam moudrý panovník za pomoci dvou sněmoven.  Členy horní sněmovny jmenoval sám a  dolní rozpouštěl jeho ministr, jakmile se odvážila hlasovat jinak, než mu bylo po chuti. Byla to zkrátka konstituční monarchie.

Jak každý stát, měl i tento svoje dobré zákony, které pečovaly o udržení veřejného pořádku řádu a byly důkazem vyspělosti obyvatelstva.

Chloubou celého zákonodárství byly paragrafy o urážce Veličenstva. Neboť tato šťastná říše měla dva. První se týkal panujícího krále a druhý členů jeho domu.

Urážka Veličenstva byla pokládána za sprostý zločin. Tomu, kdo se takto provinil, byly ostříhány vlasy a vousy, oblékli ho do trestaneckých šatů a aspoň dvanáct měsíců lepil kornouty.

Dobrodiní těchto zákonů využívala často individua bez přístřeší a charakteru, nemající dosti odvahy ke krádeži a loupeži a domáhající se tímto způsobem delšího zaopatření ve státních vězeních, jediných to humanitních ústavech, kam člověk může býti přijat bez příslušného ohýbání hřbetu a peticionování, vůbec bez snižování vlastní své osobnosti.

Zákon týkající se členů panovnického rodu byl poněkud nejasně stylizován. Týkal se také mrtvých princů a vladařů, ale z textu nebylo zřejmo, až do kolikátého kolena. Tato okolnost se stala během doby příčinou vážných vnitropolitických nesnází státu.

Když po velikém státním bankrotu byla lidu milostivě udělena ústava, byly zákony a jejich nejasnosti a mezery vykládány velmi liberálně. Ale po dlouhé periodě vnitřního a vnějšího míru počali státní návladní vkládati více horlivosti do svého řemesla a chytati vítr, který vál shora.

I stalo se, že známý národohospodářský pracovník profesor Balaberigh vydal statistiku mzdových poměrů v říši za posledního půlstoletí. V této knize uvedeny byly také průměrné mzdy na rozsáhlých panstvích zesnulého již prince Skandermanna, které obnášely, přepočítány na naši měnu 43 a půl haléře na den. Tato věc způsobila pohoršení, policie odvezla celý náklad knihy a nakladatel a tiskař a autor šli lepit kornouty na dobu tří až osmi měsíců.  Státní návladní, který v tomto případě intervenoval, dostal pět rupií měsíčního přídavku.

Brzy na to následovaly rychle po sobě procesy tří historiků. První z nich tvrdil, že známý z třicetileté války král Géro V. neplatil svým vojákům žold a svým věřitelům dluhy – autor dostal šest měsíců káznice a příslušný státní návladní byl povolán k nejvyššímu apelačnímu soudu do sídelního města;  druhý historik dokazoval, že manželka Pellegrina III., který vládl za doby prvního křižáckého tažení, čistila si, jako všechny dámy v onom čase, svůj nosík prsty – autor dostal devět měsíců nucené práce a státní návladní řád zlatého slona s brilianty; třetí konečně se zabýval osobou  normanského knížete Hudribuda, od něhož panující rod odvozoval svůj původ a byl toho názoru, že se tento odvážný rek živil loupeží jako valná část jeho krajanů a vrstevníků – autor si odseděl patnáct měsíců na bezpečném místě a státní návladní byl povýšen do šlechtického stavu,

Od těch dob jakoby uťal. Spisovatelé stávali se hrozně opatrnými, měřili dvakrát, než jednou řízli, spravedlnost skládala ruce v klín a nudila se.

Tenkrát žil v malém venkovském městě státní zástupce, který měl velmi nepokojnou ženu. Toužila po mimořádném povýšení a co chvíli říkala svému manželi: „Člověče, ty mě utrápíš! Chceš, abychom shnili v tomto šosáckém hnízdě?

Chudák muž nadarmo si lámal hlavu, neviděl žádného východiska z trapného postavení. V městě vycházelo pouze pět týdeníků a čtrnáctideníků, vyplňovaných inzeráty, místními klepy a zprávami z obecného zastupitelství.

V témž venkovském městě žil učitel, který sepsal novou čítanku pro obecné školy.

Náš státní návladní neskládal sice v tuto událost žádnou naději, ale listoval přece v této knížce, určené pro útlou mládež, jednak proto, poněvadž se nudil, jednak poněvadž se obával, aby během doby vůbec čísti nezapomněl.

V čítance byl článek, pojednávající o opicích, a v článku tom věta: „Opice jest zvíře nehezké, které svým vzezřením a pohyby, připomínajícími někdy člověka, vzbuzuje v nás odpor.“

Větu tuto zatrhl si státní návladní modrou tužkou. Byl osvícený muž a darwinista, a proto uvažoval následovně: „Všichni lidé pocházejí od opice, tedy i náš nejjasnější panující rod. Urážka opice je tedy urážkou předka našeho panujícího rodu, a dá se na to užít paragraf o urážce člena královského domu.“

Nešťastný učitel byl odsouzen na šestnáct měsíců do žaláře a náš milý státní návladní byl povolán na právnickou fakultu na stolici přirozeného práva.

Tato věc však neprošla hladce. Klerikální politické i duchovní organizace protestovaly proti jmenování neznaboha a postavily se na stranu uvězněného. Proti nim spojili se v jeden šik volnomyšlenkáři a spolek pro ochranu zvířat. Pořádaly se demonstrace a vznikly výtržnosti, takže král, aby uhájil svou autoritu, byl přinucen přistoupiti na změnu režimu a povolati k vládě koalici přátel zvířat a volných myslitelů.

První čin nové vlády byl, že byla vydána zvláštní prováděcí nařízení k oběma stávajícím zákonům, kterými obdržely opice privilegované postavení v říši, asi takové, jako měli v starém Egyptě krokodýlové.

1911

     František Gellner, autor sbírek „Radosti života“, „Po nás ať přijde potopa“

Psal novinové články, satirické povídky, byl i uznávaným kreslířem.Přátelil se s anarchisty, znal se i s Haškem. S ironií a sebeironií se stylizoval do podoby cynika „sešlého a s pokaženými mravy“.  Ale ti, co ho dobře znali, o něm mluvili:  „Cynik? Chraň pánbu..“

     Konec jeho života byl tragický. Ztratil se už v září r. 1914 na východním bojišti 1. světové války, když se jednotka rakousko-uherské armády, do níž byl nucen narukovat, ocitla v ohni palby ruského dělostřelectva.

Příspěvek byl publikován v rubrice Od přátel se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Po nás ať přijde potopa

 1. cobolik pacholik napsal:

  zaujalo ma,toto citanie,je jasne,ze od kedy clovek zije nemozno na vrchnost nadavat,ci uz viac,ci menej,uz som dumal preco,ludia inteligentny,barz inteligentny slusny a vzdelany nie su v politike,uz sa to tu prebralo,jedina odpoved je,aby nerobili zo seba kokotov,proti svojej voli,lebo vlastne cely,zivot je clovek za kokota,aspon ja, musim robit z celeho roka mu daju 12 dni dovolenky,hovoria jaky oddychnuty som a za 2 dni uz mam 25 hodin odjebane,ale z druhej strany,clovek stvoreny ,aby nieco robil,ci uz robi len cukrovu,vatu,alebo riadi velin atomovej elektrarne,co uz davno viem,ze touto cinnostou,co sa zoberam zvana praca,nenamakam na majland,co mi nejak nechybuje,bo kurva viem pokial mozem podskocit,ale ty,co biju miliardy sa pachtia este viac a kurva umru jak ja,len s viac nulamy za nejakym numerom,pravda ja sa pachtim tiez,aby som mal nejaky standards a casom uz castejsie dumam na jaku picu ti to blbecku,bud je to tym,ze sam vojak v poli,bud tratim paru,je to mozne bo to sledujem,alebo dostavam rozum,co pochybujem.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  kurva dokoncim,nedostavam rozum,nie tak davno som nemal vobec nic,este aj topanky mi nigry ukradli,jak som zjebany spal a vobec ma to nejebalo,bol som spokojnesi jak teraz,je jasne ,ze som dost makac,oni to vravia,ale nemusia ja vidim sam a poznam sa za tie roky,co sa tyka makacky a teraz mi jebla dilema,chuju,nemal si nic a tiez si zil,teraz mas kudsviac a co z toho kurva?mate podobne dumky,ci len mne odjebuje…

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Typickým představitelem po nás potopa byl Ing. Eduard Janota, jeho socialistickou koncepci tvorby státního rozpočtu pak bezmyšlenkovitě převzal Ing. Miroslav Kalousek.

  Proto se v současné době nedostává finančních prostředků Dienstbierovcům a pokud se během tohoto volebního období nepodaří odstranit Ing. Andreje Babiše, tak na tah ala Čaputová mohou zapomenout.
  Zde ovšem PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. doložil jak postup Pirátů v boji proti střetu zájmů premiéra Andreje Babiše má jasný vítězný konec.Doložil jak cíleně postupují a jsou v tomto nejaktivnější stranou (což by měli ocenit předevěím voliči). Cíleně postupují tak aby za jakoukoli cenu zabránili proplácení evropských dotací, proto také obeslali Evropskou radu, české úřady i policii. Piráti také se slovenskými kolegy shromáždili podklady, které usvědčují Babiše z vlastnictví Agrofertu podle slovesnkých registrů. Následně také iniciovali senátní komisi, která dané materiály převzala a celým případem se nyní zabývá.
  Cíl pirátu z výše uvedeného je naprosto jasný, společně s demokratickým blokem na čele s ODS, odříznout Andreje Babiše od evropských dotací.
  „Piráti šli do politiky, protože tu panovala tato viditelná korupce, kterou nyní cíleně a velmi úspěšně potlačují“
  Proto z vyjádření PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D. ale i Ing. Miroslava Kalouska vyplývá že Ing. Andrej Babiš v nejbližší době skončí a bude možné prosazovat skutečné demokratické postupy při řízení Česka.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No a nyní něco humornějšího, ne o ČT ale o Barandovu.
   https://www.novinky.cz/domaci/clanek/tv-barrandov-dostala-pokutu-40293074
   Ne on nelhal on byl nevyvážený a neobjektivní kritizoval firmy, které dostávají pobídky od státu, ale současně odvádějí peníze do zahraničí.
   Z daného je patrné, že RRTV usoudila, že vlastně státní pobídky jsou součástí finančních prostředků které odcházejí do zahraničí.
   Tož asi opravdu by možná bylo výhodnější tak jak tvrdí RRTV státní pobídky přímo vyplácet do zahraničí, než jako třeba tak zprostředkovaně což je např. případ přípravy stravy pro Lufthansu.

   To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Gellnera mě učil kamarád Bob na střední. Jediné co jsem si zapamatoval byl úderný začátek: Rum smutně pil pan ředitel.

  Gůglu to ale stačí k nalezení. Ukazuje se, že básnička je z divadelního prostředí. Melancholická nálada připomíná Maupassanta

  Rum smutně pil pan ředitel,
  já srkal černou kávu.
  On dřevěný již jazyk měl,
  a já měl těžkou hlavu.

  Čas utíkal a utíkal,
  a v rozespalé ticho
  pan ředitel si naříkal,
  že se mu ztrácí břicho.

  A stěžoval si v slovech zlých
  na nevděk obecenstva,
  na tvrdá srdce hostinských,
  na hlad a žízeň členstva.

  „Nejlépe praštit uměním
  a jíti oběsit se!“
  Hleděla s porozuměním
  naň první milovnice.

  Ta pohled měla truchlivý,
  do dálek roztoužený,
  obličej dětský, bázlivý,
  a sladké tělo ženy.

  Když odešla, já za ní šel
  ve sněhu po šlépěji.
  Pojednou jsem se rozsmutněl
  pro mladou krásu její.

  A napadá mi podobnost s osudem jiného básníka, mnohem známějšího, ale dnes už asi jen ve Francii: Charlese Péguyho. U něj je znám i den smrti. 5. září 1914; u Gellnera je to jen měsíc: září 1914.

  Tyranie je vždycky lépe organizovaná než svoboda. https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_P%C3%A9guy

  To se mi líbí

 5. blbíš napsal:

  Všimněte si každej sebe, jak někdo vymyslí naprostou chujovinu a jak na to téměř každej spolehlivě sedne jako moucha na lep, seru (s prominutím) na Grétu a jejich/(její) neskutečně přihlouplý scénáře! Mám/e sám/sami se sebou problémy, jako například se svým mentálním zpožděním:
  … navazuju na „Starce a závit“ ohledně našeho úřednictva:
  Údajná korupce v Praze odložena. Definitivně odložena
  https://www.novinky.cz/krimi/clanek/udajna-korupce-v-praze-odlozena-definitivne-40293093
  Rozumí tomu tady někdo (?), jak může používat nějaký státní úředník automobil soukromých subjektů, tedy …“bílé SUV značky Volvo patřící firmám okolo reklamní skupiny BigBoard“, o kterém předpokládám, že firmy skupin BigBoard ho vedou ve svým účetnictví a zřejmě i „provozujou“ podle platnýho daňovýho zákona a … a vona je ta jasná NEkorupěnka státní zástupkyní i policií odložena, jako že se hovno (tentokrát už bez prominutí) děje, aniž bych se někde dočetl, že firmy skupiny BigBoard sou s tímto odloženým korupčním jednáním alespoň honěny finančákem za únik daní spojených s nezákonným nakládáním s majetkem firem (tedy služebním autem) vlastněným skupinou firem BigBoard. Asi je to příliš malá korupěnka, která je trestná pouze u malýho blbíšstva … nebo jak se na to mám sakra koukat, abych furt nebyl pouze za blbíše, ví-li tady někdo?

  To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Úplně zblbli, tedy ti lidé ve švédské justici, ale…uvidíme jak dopadne ten migrant, která znásilnil ti dívku tady. Možná že u nás to začíná být stejné.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Ne bohužel pane Bavor V. Vaše poznání je mělké a nedosahuje ohledně zkorumpovanosti naší justice a nadnárodního řízení našich státních zastupitelství potřebné hloubky. Jakmile se Vaše znalosti prohloubí na potřebnou úroveň, tak Vás nenapadne ani omylem považovat švédskou justici za zkorumpovanější. Neboť ve švédské justici alespoň částečně platí zákony na rozdíl od té naší.
    Použijeme li pouze oficielní hodnocení naší justice :
    a) „Jednalo se mimo jiné o úniky informací z databází soudů či státních zastupitelství, korupční jednání nebo manipulace řízením před soudem.“
    b) „Řádný výkon justice byl v některých regionech vážně narušen nedostatečným výkonem funkce ze strany některých předsedů krajských soudů, což mimo jiné umožnilo podřízeným soudcům pokračovat v manipulacích i s insolvenčními řízeními.“
    c) „V nespočetně případech byly zaznamenány kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které závažným způsobem ovlivnily průběh mnoha soudních řízení.“
    d) „Reálná existence klientelismu na mnoha fakultách a to nejen na té plzeňské právnické fakultě a následné propojení příslušných pedagogických sborů daných fakult s policisty, advokáty a představiteli státní správy a samosprávy.“
    Dovolil jsem si jako příklad ocitovat pouze první body z dané zprávy, která se jen lehce dotýká skutečné mnohem černější reality.
    Tož proto považujme švédskou justici z našeho pohledu jako téměř dokonalou a téměř zabezpečující její spravedlivý výkon, který skoro téměř zabezpečuje jí deklarovanou alespoň tu elementární nezávislost, na rozdíl od té naší justice.

    To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Sice jsem následující příspěvek našel nejprve na „Vojsu“, ale s odkazem na 𝕹𝖊𝖚𝖊 𝖅ü𝖗𝖈𝖍𝖊𝖗 𝖅𝖊𝖎𝖙𝖚𝖓𝖌. Předpokládám tedy, že Slim nebude mít problém s původem i obsahem příspěvku:
  https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=cs&u=https%3A%2F%2Fwww.nzz.ch%2Finternational%2Fdeutschland-ex-general-kandidiert-als-afd-kandidat-ld.1500440

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.