Malý klimat(olog)ický námět


Že se klima mění, o tom asi nepochybuje nikdo. Takové ty občasné výkřiky, zejména v zimě, jsou spíše jakousi „úlitbou bohům“ než něčím, co je myšleno vážně. Rozdíl je pouze v interpretaci tohoto jevu. A tady se obyvatelstvo dělí na dvě skupiny. Alarmisty, kteří za vším vidí člověka, a fatalisty, kteří za vším vidí přírodu.

Já osobně se řadím mezi fatalisty, protože si ještě z dob přírodopisu pamatuji, že jsme se učili o dobách ledových i dobách, kdy i na území naší republiky bývalo teplé moře. Ostatně i z dob paměti lidstva jsou známa období, kdy docházelo k podobným jevům. Poslední podobný případ znamenal konec nejstarší civilizační říše na Blízkém východě. Byla zničena právě v důsledku sucha nejen přímo v říši, ale i v jejím okolí, což vyvolalo velké pohyby obyvatelstva. Dělí nás zhruba 6 000 roků.

Jak změna klimatu způsobila že se zhroutila-první světová říše

Péče o životní prostředí je samozřejmě věc záslužná, vždyť se pečuje o něco, v čem se pohybujeme. Ale myslet si, že když EU vymaže svou „uhlíkovou stopu“, že zachrání civilisaci, je naprostá utopie. Jednak by bylo nutné, aby podobně postupoval zbytek Světa, protože EU má hodně malý vliv na velikost oné stopy, jednak je mnoho věcí technicky i psychologicky neprůchodné.

A ještě malé podotknutí. Počasí a klima jsou dva rozdílné pojmy. Počasí je okamžitý stav, klima je dlouhodobý vývoj. To zase pro ty, kteří se odvolávají na současné počasí.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

46 reakcí na Malý klimat(olog)ický námět

 1. jaa napsal:

  Já Vám nevím, zdá se mi to všechno taknějak účelové. Víte, pamatuji léta, kdy se nedalo, člověk nevěděl co svlíknout, kam se schovat, zrovna tak jako léta, kdy se bez saka , bunda a svetr taky nedalo, ale i léta, kdy v noci pravidelně pršelo a přes den byl pařák a zahrádkáři remcali, že musej furt plet a sekat plevel. Zrovna tak pamatuji zimy – kdy se chodilo jen v sáčku či lehké bundě a lodičkách, ale i zimy, kdy bez pár svetrů, kožichů ,holin a čepic se taky nedalo. Malér je , že záznamy z těch dob nejsou přístupné , nebo se z nich vybírá jen co se hodí. Do Egypta se jezdilo jen od podzimu do jara, protože přes léto nee. A v povolené době tam bylo tak jak u nás v parném létě. Itálie – nejlepší bylo na podzim do příjemného léta nebo na jaře. Neexistence ústředního vytápění to potvrzuje, že i zimy byly/jsou na jihu příjemnější. Při cestách do Bulharska -vlakem na přelomu srpna a září – … přes Rumunsko – lesy a hoddně elené, v BUlharsku – přes léto všechno vysušené na troud, až k moři – tam to bylo lepší. KOneckonců i přejezdy přes Juginu to samé. Ale tenkrát jsme to brali jako normální,
  Včil se žije systémem teď a jenom teď, že se to střídalo, nikdo nepoví, protože se to nehodí do oficiální verze – čí nevím. . Proč to tak je nevím – ale dřív jsme neměli tolik informací odkudkoliv a hlavně ne v současném čase – jako teď díky netu, a docela se obávám, že toho někdo zneužívá… proč .. asi se mu to hodí. A taky kromě vymyšleného stěhování národů, je to asi i velký byznys. A psavci mají o čem psát. A teoretici mají možnost prokázat svůj myšlenkový um.

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Již jsem to zde uváděl. Když máte před sebou globus o průměru 1,2 m, tedy dost velký, tak na tom modelu je „vrstva života“ silná pouhý JEDEN MILIMETR – to je 10 km. Naprostá většina atmosférických jevů se odehrává ve vrstvě silné 3 mm. Pro doplnění kosmonauti létají ve výšce cca 4 cm na tím globem.
  Umím si víc než dobře představit, jak je ta tenoučká vrstva citlivá na jakékoli znečištění. Jak se projevuje zničení pralesů, exhalace z lidské činnosti atd.
  Jistě je atmosféra citlivá na neantropogenní znečištění a je také ovlivněná mnoha periodickými cykly. Ty ale probíhají v jiném časovém systému než jak ho chápe člověk vázáný na délku života. To je ale neznamená, že Zemi člověk nemůže svojí činností zničit.
  Je dobré, že si stále mnoho lidí myslí, že se klima nemění vlivem lidské činnosti, ale přírodou. Až dojdou ke svému konci, nebudou si nic vyčítat. Jen to, že se narodili ve špatnou dobu. Proti síle přírody není obrany. A tak je jen škoda, že jim idylu kazí ti alarmisté. Bez nich by to byla pohoda.
  Bohužel, lidská přirozenost je taková, že lidé zneužijí vše ve svůj hmotný prospěch, i nacházející klimatickou katastrofu. Pěstováním řepky počínaje a předraženými obnovitelnými zdroji konče. Současný kapitalistický systém založený na zisku nemá řešení.
  Jediným řešením je radikálně snížit počet obyvatel Země – snížením porodnosti s výslednou hodnotou počtu obyvatel tak okolo roku 1850 (to je jen „návrh“ bez valné hodnoty, inspirovaný předindustriální dobou). Zároveň omezit činnosti znečišťující ovzduší. Je hodně pozdě a tak i přesto nastanou velké změny a nepředvídatelnosti a proces snižování obyvatel možná bude muset pokračovat.
  Pro ty, kterým se to nelíbí – mohou to ignorovat, ale patrně tuší že okolnosti si to vynutí, jen to bude radikálnější, nákladnější a mnohem více devastující. Na lidech a jejich vládách bude jak to zařídit aby se celý proces nezneužil k obohacení malé skupiny a škodě lidstva.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   okolnosti na znizenie celosvetovej holoty zvanej human sa neustale priblizuju tvrdej skutocnosti,skor si neskor,vlasntne zanedlho to nastane,lebo natura sama privedie tu vyjebanu holotu vcetne mna k jej redukcii na hodnotu,ktoru vytvori samo ludstvo svojim pojebanym tahom,ci pristupom k zivotu,co je dodrziavanie postulatov jak naturalnych,ci vytvorenych lydstvom,ktore samo to vyjebanstvo prekrucuje uz desatrocia a ktore sa totalne vymykaju ,skutocnosti,strejdo pises na picny vlas presne,ja len potvrdzujem tvoje kuky,ktore sa nevymykaju ani deko od realie,ktora nastane,na vlastne oci som videl ci vidim,jak je holota vyklepana a posrana,ked napriklad neide elektrina, a najlepsie som videl oci tu ritiarov plne strachu,ked sa ich dotklo,to,co iny ludia aj ich pricinenim maju jak chlieb kazdodenny.
   toto co pises na koniec je uz plnou parou realizovane,pred viac jak 80 rokmi sa ludstvo dostalo do stadia redukcie,zvanom vojna dalsia je bita jak zito a redukcia bude na stav doby kamennej,kto si mysli,ze mam pojebane a pritazene za paces,mam na haku a nepochybujem,ze vacsina obycajnych zracov chleba viac ci menej tusi,ze je to picou ke zdi,mala skupina zvana sion brothers s ich prizdisracmy, mala v tom vzdy najdlhsie prsty,ta skupina dovedie tu holotu,kde zazvoni hrana,kde nebude ani vela placu,ale ty,co zostanu,este dlho budu mali v ociach jedinu vec,strach jak svina,neiostotu a otazku,jak sa kurva mohlo stat,nenazreanost vyjebanej uzernickej kurvy,ktora docista stratila nejaky pud,bo moralku a etiku to nikdy nemala,ona jedina vzdy stala za redukciou radovych holotnikov,rozvrateni spolocnosti,jej ekonomiky a kulturnych zasad jak moralnych tak etickych,,tento zjeb jak experta myslim seba je tak blizko realii,co si viem aj zivo predstavit,chuj,co sa tu pise,ludska holota svojim konanim narazi na velmi tvrdy kamen a tak jej treba,ze sa to bude tykat aj mna ci mojich blizkych neriesim ja pripraveny jak pionier a ze sa take este nezazilo doteraz v ludskej historii,nemam predstavu jak sa zachovam,jedno viem naisto,hovna budem mal az v topankach,ked sa stihnem posrat.

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Vy jste členem Římského klubu? Pokud ne, tak to nechápu. Obvykle mluvíte racionálně.
   O planetu se vůbec nebojte. Vždycky si poradí. Je úplně jedno, jestli nás zdecimuje epidemie nebo válka, ale stane se to.
   Bojte se o lidstvo. To je terč, kterej dostane příšerně na prdel.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    O planetu se nebojím, ta vše přežije.
    Neměla by nás zdecimovat ani epidemie ani válka, lidstvo by si mělo pomoci samo.
    Kdyby byla Evropa ponechána přirozenému vývoji, sama by si snížila počet obyvatel, porodnost klesla pod prostou reprodukci. Bohužel mocné ekonomické zájmy tomu brání a potřebují další a další lidi.
    Čína dokázala zastavit přírůstek obyvatel, stálo to mnoho úsilí ale za několik let se Čína pustí na sestupnou trajektorii. Ta má šanci.
    Stejně tak to musí dokázat Amerika, Afrika a Asie. Pokud to nedokáží, končíme a planetu necháme přirozenému vývoji. Možná další pokus bude úspěšnější.

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Ale jo, strejda má samozřejmě recht. Jenže „Afrika“, „Asie“ atd. nemá jednu vládu, jako Čína, to je ten problém. Takže Mission impossible

    To se mi líbí

  • bob napsal:

   Tak potom nevím, proč se pustili do „osvíceného“ prince Harryho, že chce mít jenom dvě děti…
   Váš článek by si měli přečíst ti, co podporují rodiny s dětmi…
   Mé glosy neznamenají, že nemáte pravdu.
   Přiznávám, že já to nevím.
   O čem jsem ale přesvědčen je, že 90% „ekologických“ opatření je byznis

   To se mi líbí

 3. Rexus Orbis napsal:

  Tak 6000 let asi težko. Sumerská říše byla ustanovena cca 3000 – 3200 př. n. l, tedy asi před 5000 lety , bojovné semitské akkadské kmeny na tuto po celá staletí následně útočily, až pak pod vedením Sargona 2. ji porazily a zaujaly její pozici a využily její infrastruktury a sice asi o 900 let až 1000 let, čili jinými slovy sumerská říše ve starém období trvala cca 900- 1000 let. Pak se zase karta obrátila, jiné národy asi Gutejci, porazili Akkaďany, čímž se zase dostali k moci opět Sumerové, ovšem, jejich zavlažováním půdy došlo k značnému zasolení půdy takže se stala neúrodnou, tím jim chyběly zdroje potravin a následoval pokles počtu obyvatelstva, někteří včas odešii, jiní zůstali, ale podlehli zase Amoritům (Akakďané byli poraženi Gutejci). Tím již sumerská říše definitivně zanikla. Takže cca komem roku 2000 př. n. l. již sumerština nebyla užívána vůbec, jen při náboženských obřadech a ještě k tomu cizímï kněžími a posledním vládcem, který titul vládce Akkadu a Sumeru užíval, byl nejspíš Hšiáraša (Xerxes), obyvatelstvo se vpodstatě rozplynulo v semitském živlu a hovořilo postupně semitskými jazyky. Gutejci na Akkady zaútočili bez ohledu na nějaké klima, přičemž Sumerové se pokušeli proti Akkadďanům něco předtím několikrát ale neúspěšně povstat. Takže ne nějaké klima, ale několikeré povstání původníhio Sumerského obyvatelstva a příchod bojovně naladěných nomádskýxch Gutejců. Těch 6000 let je ovšem dost vedlle, sumerská říše byla cca 3100 před naším letopočtem ustanovena, akkadská asi 2300 př. n. l. kvůli klima ale se nerozpadla, to jsou jen plytké domněnky, spíše je daleko více pravda, že tamní půda obsahuje prostě soli a zavlažování její salinitu prostě zvýšilo, čímž se stala neúrodnou to ale s klimatem opravdu nesouvisí, to je prostě technický fakt. který nastal užíváním zavlažování, což ne Akkaďané, ale Sumerové, netušili. Takže pořadí dle mocenského ovládnutí bylo toto:
  Sumerové, pak Akkaďané, pak Gutejci, pak Sumerové, pak Amorité, pak již žádní Akkaďané ani Sumerové. Ale nicméně užívala se ještě dalšícjh tisíc let sumerština při náboženských obřadech jako jakási církevní latina a pak dlouho jako diplomatický jazyk akkadština, kterrou se učili i Egypťané, ačkoliv Akkadští již před koncem Sumerů dlouho neexistovali.

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Věk člověka
  The Economist, září 2011

  Vědci přicházejí s novou teorií, která mění pohled na současnou Zemi. Lidstvo v ní má podobu geologické síly, s níž se musí počítat. Vítejte v antropocénu.

  Pojmy „tady“ a „teď“ nám definuje astronomie a geologie. Astronomie určuje, co je „tady“: planeta obíhající kolem žluté hvězdy nacházející se v jednom ze spirálních ramen Mléčné dráhy – galaxie, která je sama součástí kupy galaxií v Panně, jedné z milionu podobných ohromných entit, jimiž je posetá obloha. Geologie se zaobírá tím, co je teď: deset tisíc let trvající epocha holocénu, podivuhodně stabilní a příjemná část čtvrtohor, tedy období vyznačující se pravidelným střídáním dob ledových a meziledových. Čtvrtohory jsou součástí pětašedesát milionů let trvajícího kenozoika, v němž se otevřel severní Atlantik, zvedl se Himálaj a rozšířili se savci a kvetoucí rostliny. A tato éra je zase poslední částí fanerozoika, 540 milionů let dlouhého období v dějinách Země, z něhož se dochovaly zkameněliny složitých organismů. Pravidelnost nebeského hodinového stroje a solidnost kamení propůjčuje těmto souřadnicím uklidňující stálost.

  Nyní se ovšem rozběhlo hnutí, které má souřadnice lidstva změnit. Paul Crutzen, přední chemik zabývající se výzkumem atmosféry, došel roku 2000 k názoru, že už nežije v holocénu, nýbrž v nějakém jiném věku, který utvářejí hlavně lidé. Jejich traulery odírají dna moří, jejich přehrady zadržují gigatuny sedimentu; lidé mýtí lesy, zavlažují farmy, těží minerály víc než kilometr pod zemí a rozpouštějí ledovce – zkrátka nastolují věk planetární změny. Doktor Crutzen s kolegou Eugenem Stoermerem proto navrhli, že by se tomuto věku mělo říkat antropocén – „věk člověka“.
  Tento termín se pomalu začal ujímat, jak ve vědě (Mezinárodní komise pro stratigrafii, rozhodující arbitr v oblasti geologického časového rámce, se jím začala oficiálně zabývat), tak mimo ni. Letos v květnu začali tento pojem výrazně používat v prohlášeních o životním prostředí jak nositelé Nobelovy ceny, tak Papežská akademie věd, a využili tak jeho potenciálu dramatizovat nevídaný rozsah lidské aktivity.

  Nástup antropocénu ovšem slibuje víc než vědeckou finesu či nový způsob upoutání pozornosti veřejnosti, která již vůči ekologickým tématům značně otupěla. Termínem „změna paradigmatu“ se operuje s promiskuitní lehkostí. Kdyby však přírodní vědy začaly nahlížet na činnost člověka jako na ústřední faktor svého pojetí světa, nikoli jako jeho krátkodobé narušení, ke změně paradigmatu by skutečně došlo. Po celá staletí stavěl pokrok vědy na odsouvání lidí do pozadí. V 16. století Mikuláš Koperník vyšoupl Zemi z privilegovaného postavení ve středu vesmíru. V 18. století otevřel James Hutton hlubiny geologického času, proti němuž je kratičká přítomnost bezvýznamná. V 19. století postavil Charles Darwin lidi na jedinou větvičku stále se vyvíjejícího stromu života. Jak poukazuje ekolog na Leedské univerzitě Simon Lewis, představuje přijetí pojmu antropocén odklon od tohoto trendu. Lidé už nejsou chápáni jako bezvýznamní pozorovatelé přirozeného běhu světa, ale jako bytosti ústřední pro jeho fungování, které disponují silou živlů.

  Co po nás zbude?
  Geologická období se běžně rozlišují podle zkamenělin, které obsahují. Najít antropocén ve skalách budoucnosti bude hodně jednoduché. Města budou obzvláště nepřehlédnutelnými fosiliemi. Město v rychle se propadající říční deltě (ty se v antropocénním prostředí vyskytují běžně, neboť jsou poddolované odčerpáváním podzemní vody a nedostává se jim usazenin zadržovaných přehradami na horním toku řeky) by mohlo zůstat miliony let pohřbené a případným nálezcům by i z rozdrcených staveb a zvláštních směsí materiálů muselo být jasné, že se nepodobá ničemu jinému v geologickém záznamu.

  Nepřehlédnutelné budou i zkameněliny živých tvorů. Geologové definují období pomocí seskupení zkamenělého života, která se spolehlivě vyskytují blízko u sebe. Jednou z charakteristických známek antropocénu bude všeobecné rozšíření organismů, které lidé využívají nebo které se přizpůsobily životu ve světě ovládaném lidmi. Podle studií Erla Ellise, ekologa při Marylandské univerzitě v Baltimoru, je nyní v drtivé většině ekosystémů na naší planetě znát přítomnost lidí. Na zemědělských usedlostech dnes například už roste víc stromů než v člověkem nepoznamenaných lesích. A tyto antropogenní biomy se šíří po planetě jinak než ekologické uspořádání ve světě bez lidí. Z fosilního záznamu antropocénu bude tedy patrný planetární ekosystém homogenizovaný prostřednictvím domestikace.

  Zlověstnější už je, že některé zkameněliny se nenajdou…

  POTUD PRVNÍ STRANA 8 LET STARÉHO ČLÁNKU. BUDOU-LI ZDEJŠÍ ZNALCI GEOLOGIE 😀 MÍT ZÁJEM, PŘIDÁM TĚCH DALŠÍCH PĚT, EV. POŠLU BAVOROVI

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Nebylo by marné – přečíst jej celý…

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Určitě, je to zajímavý.

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   To musím poslat, na příspěvek je to moc dlouhý.
   Ale ten druhej článek, co mám u toho, je krátkej, o ten vás nepřipravím. Chytrej, dost černej humor a jak vím, může v tý šlamastyce i trochu pomoct.

   RAKOVINA ZA ODMĚNU
   JAN ZRZAVÝ, evoluční biolog, LN 7.5.2016

   VĚDECKÁ LEKCE

   Roku 2013 pronikl na přední stránky novin senzační objev kostního nádoru v žebru chorvatského neandertálce starého asi 120 tisíc let. „Život v relativně neznečištěném prostředí tedy ještě nemusí nutně chránit před rakovinou,“ řekl tehdy jeden vedoucí výzkumník. „Někteří lidé si myslí, že rakovina je nemoc pouze moderní, ale je tu důkaz z kostí, zkamenělin a mumií, že je stará vlastně mnoho tisíc let“, dodal druhý.

   I vedoucí protirakovinového tažení tedy sdílejí s běžnou populací názor, že nemoci obecně – a rakovina zvlášť – jsou především trestem za znečištění, nezdravý způsob života a všeobecně hříšnou pýchu, a jenom mírně tlumí obecný podiv, že i neandertálec, který žil tak zdravě, že zdravěji ani nelze (především se „nestresoval“), trpěl chorobami. K pochopení věci by pomohlo povšimnout si, že neštěstí nechodí nikdy samo: nejenže jsme prolezlí civilizačními chorobami, takže náš život je nejstrašlivější, jaký kdy byl, ale ještě ke všemu to musíme snášet tak dlouho jako nikdy nikdo v minulosti. Zvláštní povaha civilizačních nemocí, které zjevně život nezkracují, nýbrž prodlužují, tu bije do očí.

   Rakovinu mají i zvířata (a to i v divočině), obvykle v míře srovnatelné s člověkem, prostě proto, že rakovina je zcela přirozený důsledek našeho typu mnohobuněčnosti, který zahrnuje schopnost buněk opustit místo, kde se zrodily, a cestovat po organismu; rakovina tedy není stará mnoho tisíc, ale přinejmenším stovky milionů let.

   Riziko nádorového zvrhnutí je v některých tkáních našeho těla milionkrát vyšší než v jiných (plíce7%, štítná žláza 1 %, mozek 0,6 %, hrtanová chrupavka 0,000 72 %), přičemž tu příliš nesejde na vnějších vlivech (rakovina tenkého střeva, které je v neustálém kontaktu s potravou, tedy vlastně s prostředím, v němž žijeme, je vzácnější než rakovina mozku) a jenom 5-10 % druhů rakoviny má zřetelnou dědičnost. Na čem ale záleží zcela zásadně, je množství buněčných dělení v příslušné tkáni během života jedince. To vysvětluje dvě třetiny pozorované variability. Jinými slovy: třetinu případů vysvětlí genetika a vliv prostředí, dvě třetiny jsou prostě dány tím, že buňky se množí a to množení se občas náhodou nepovede. Velcí lidé mají větší riziko rakoviny než lidé malí, protože mají víc buněk. Kdo má rakovinu, ten měl ze všeho nejspíš smůlu; nikoho kvůli tomu nemusí hryzat svědomí.
   Úleva, ne?

   I když rakovina může udeřit v jakémkoli věku (i mluvit o „rakovině“ jako o jedné nemoci je nesmysl), hlavním rizikovým faktorem je vysoký věk – rakovina jistě není ta nejradostnější odměna za dožití se stáří (to i diplom od starosty ke 100. narozeninám potěší víc), ale svého druhu odměna to je. Čímž se dostáváme zpět k civilizační podstatě nemocí.
   Nejvíc případů rakoviny opravdu potkáváme v rozvinutých zemích, jenže tyto rozdíly po odečtení vlivu stáří populace zmizí. Ve vyspělých zemích se prostě jenom žije dlouho. Jsou nemoci rychlé, jako třeba souchotě, a nemoci pomalé, jako třeba rakovina; Jiří Wolker nezemřel na rakovinu proto, že to nestihl – souchotě ji předběhly. Kdo si počká, ten se dočká.

   Medicína není heroickým soubojem zdraví proti nemocem nebo dokonce života proti smrti, nýbrž organizovaným soupeřením různých chorob o to, která nás skolí, neboť mortalita v lidské populaci pořád dosahuje nečekaných 100 %. Pokud se někdy podaří vynalézt mýtický „lék proti rakovině“, budeme právě proto víc umírat na infarkty. S trochou metaforické nadsázky můžeme říct, že onkologové bojují v žoldu kardiovaskulárních onemocnění (a naopak) a že ten, kdo udělal z rakoviny regionální pandemii, se jmenoval Fleming.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    S tou mortalitou je to opravdu hezky napsané.

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    👍👏

    To se mi líbí

   • Antimon napsal:

    Mortalita 100% to je super. Zkusme si představit, že by byla, dejme tomu, 99,99% 🙂

    To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Ono taky existuje něco jako biologicky daná hranice – uvádí se nějak kolem 120.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Výborně, Slime.

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    to o skurvenej rakovine pekna pohadka,politicky zjeb,dobre beletricky napisany,bo je o nicom,cigani nidky nemali rakovinu,ci cierny,dnes uz zacina byt normalka,bo inak ustaveny,je pravda da sa pripustit,ze ked sa najde liek na tu kurvu,nejaka nova vznikne,co bude zabijat jak rakovina.bajka,ze nasli v rebre rakovinu,tisice rokov dozadu,najdu 0.000001%, a bude hovorit jak bita pravda,ze ten holotnik na nu umrel a popisu,vsetko do detailu aj hodinu smrti vedia,neverim takym ani chuj.kazdy z nas ma rakovinove bunky v sebe,ale system nema problem ich hamovat,kazdy jeden,len nie u kazdeho prepukne,preco?vedia pizdu majovu,,napisu podobne zjeby jak ten vyzsie,to vysvetleni na miliony,ani jedno nie je iste s wolkerom,to len ukazka jak sa da manipulovat,lebo fleming to premohol cas,nasiel liek ,ktory uz uratoval miliony holoty,ale na rakovinu nenasli,bo mocna kurva,ma tisice obmien a je schopna menit svoju strukturu,zabijania,jak nic ine,chemoterapie a liecenia,to len zajebe cloveka,ale rakovinu nezabije,nezabija rakovina,ale chemoterapia,ta len predlzi zivot,dokial nerozjebe system v chorom,ked neberie chemoterapiu,zije kratsie,nikde som nic nehladal,cisto z mojej jebnutej koulicky a kus praxe,ze olej z marichy pomaha sam som vyskusal,ale tiez nespasi,rakovina to pekna kurva,natura zrobila tak,aby sa umieralo a nie zilo tisicrocia,tak ma byt,nedobre sa mi to pise bo zabila mojho best friends,nie som docista kokot,aby som nevedel,ze tak ustavene o vyliecenych to na dlsiu cast a ked sa vyliecia,to len samo telo si dalo rady s minimalnym %,co pomohli lieky,ci nejake chemoterapie a 100% mortalita,neviem,co sa tu huka,to odkedy sa zije na tej zemi,vedel kazdy,jedina spravodlivost smrt,nikto nad nou nevyhral,predlzovanbie zivota a davanie ludstvu nadej nesmrtelnosti,je najvacsi bullshit a pritom tomu kopa veri,bo najebe peniaz z debilov,co myslia,ze doziju konca sveta nazdar.

    To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ty se tam v těch kopcích nudíš…. 🙂

   To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Něco, nad čím zůstává rozum stát.
  https://refresher.cz/67988-Himalaj-taje-a-vypousti-toxicke-pesticidy-ktere-se-v-prirode-nikdy-nerozlozi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&gdpr-accept=1
  vážně by mne zajím alo, jak se tam ty pesticidy před tou dlouhou dobou dostaly. Asi někomu už vážně hrabe
  jo všechno se hodí

  To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Když jsem si tak četla ty komentáře, uvědomila jsem si, jak málo lidi o tom vědí. Kdyby se tak našel ten film – většinově dokument s pár dotáčkama – původního stavu. dodnes vidím ty hodiny po….
   . a přikláním se k názorům, – že amíci to potřebovali vyzkoušet co to udělá a jak likvidovat následky….že všechny ty zkoušky a výsledky jsou asi děsivé, spíš děsivějšíé /to co ve filmu nebylo/ je možná to jediné co je zatím navzdory všemu a díky rusku /odvetný úder/ drží tak trochu na uzdě. Snad… jestli jednou válečníci dostanou navrch a napadnou zemi, která produkuje sebevražedné atentátníky, myslím že bude ouvej.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Jen takový dodatek – víte proč si myslím, že to bylo horší. No amíci teď vyvinuli nějaké miniatomky s nějak jinak nastaveným poločasem rozpadu a jiným rozsahem působení.
    Takže jim trvalo skoro třičtvrtě století než přišli na to, jak původní složení překopat, aby zlikvidovali pouze obyvatelstvo v cílové oblasti a k nerostnému bohatství dostali bezpečnějí …. bohužel.
    Je strašné pomyšlení, že jedinou záchranou pro lidi je, že ti druzí /indie, čína, rusi a arabové /se tímhle nezdržovali a v případě napadení holt zametou s tím co mají.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Poločas rozpadu je nezměnitelná vlastnost každého radioaktivního izotopu a nedá se nastavit.
     Co se ovlivnit dá, je síla – tedy tzv. ekvivalent TNT – použité hlavice. V podstatě si někdo asi vzpomněl na šílenost zvanou Davy Crockett a řekl si, že když už modernější technika vyřešila přesnost a možná i zvýšený dostřel, mohlo by se to zkusit znovu. Pořád s tím bude stejný problém, protože větší počet slabších výbuchů napáchá v součtu stejné zamoření jako jeden velký, navíc i malá jaderná zbraň je pořád jaderná zbraň a protistrana, která takové nebude mít, na „omezený“ úder nejspíše odpoví „plnotučnými“ atomovkami s obvyklými následky.

     P.S. Kdybych měl tu moc, blbce, kteří podobné Nápady plodí a schvalují, bych bez vyjímky a bez pardonu navelel do obsluh jejich vynálezů, aby měli příležitost si ten pokrok užít hezky zblízka a z první ruky. 😦 .

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Já nevím, já to jen četla že v emer. jede výroba na plný peckya současné zaparkování „výkonných“jejich těch oných spolu s rozvojem těch samolétatelně řiditelných těch oných mi to spíš potvrzuje>
      Ono je taky možný že jejich vojákům se do míst dopadu moc nechce.

      To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      Bezkonkurenčně nejčistší co se týká zamoření byl výbuch „cara bomb“ na Nové Zemi – tedy toho co bylo bezkjonkurenčně nejsilnější v historii – a to podle Rusů je jeho ráží neomezeně ještě zvětšovat.

      To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Jj, taky jsem to chtěl připomenout, ale nestih.

   Projekt Manhattan přidal další důvod, proč Adolf Aloisovič prohrál válku. A proč se vědecké centrum světa přesunulo z Německa do USA, a už tam zůstalo.
   Všichni ti lidé jako Einstein, Fermi, Bethe, Szilard, Segré… známí, i méně známí, ale důležití jako Kistiakovski (https://en.wikipedia.org/wiki/George_Kistiakowsky), mnozí
   z nich židé, znamenali ohromnou investici.
   Jeden z nich, výborný matematický fyzik jménem Klaus Fuchs pak přispěl atomovému výzkumu dokonce hned ve třech zemích… 🙂

   To se mi líbí

  • Antimon napsal:

   Japonci vyjednávali se sověty o kapitulaci. Termín byl předběžně stanoven na 30. června 1945. To datum je významné. Rozhovory sice trochu vázly, protože Rusové požadovali bezpodmínečnou kapitulaci. Japonci ale trvali na zachování císařství, což pro ně mělo nejen politický, ale i náboženský význam. Císař je u nich na úrovni boha. Američané to samozřejmě věděli, protože již od dubna 1945 sledovali komunikaci (eufemismus pro špionáž proti spojenci) mezi Tokiem a Moskvou. Proto se mohli přetrhnout, aby bombu dotáhli do konce a mohli ji použít před datem plánované Japonské kapitulace. Když to ti Rusové v Evropě zvládli tak rychle, že proti tomu „s tím knírkem pod nosem“ to už použít nestihli. Naštěstí. Ostatně, projekt Manhatan stál tehdejší dvě miliardy dolarů (v dnešní měně by to byl asi dvanácti násobek) a tak bylo nutno ukázat, že to nebyly vyhozené peníze. Ponížení z Perl Harboru také hrálo svoji roli. USA muselo mít odplatu. Je to, to jejich typické americké „…nakopat zadek …“. Z tohoto úhlu pohledu se celá záležitost jeví jako pouhé reálné otestování nové zbraně a ukazování svalů vůči SSSR.
   Citát z americké strany:
   „Myslím, že použití této barbarské zbraně v Hirošimě a Nagasaki nemělo žádný materiální vliv na naši válku s Japonskem. Japonci byli již poraženi a připraveni se vzdát kvůli účinné námořní blokádě a úspěšnému bombardování konvenčními zbraněmi. Můj pocit z toho, že jsme byli první, kdo je použili, byl, že jsme přijali etický standard společný s barbary temného věku. Nebyl jsem učen dělat války tímto způsobem a války nelze vyhrát zabíjením žen a dětí.“
   Admirál William D. Leahy
   náčelník generálního štábu USA za druhé světové války

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    SSSR nebyl ve válečném stavu s Japonskem do 8.8. 1945 a nemohl tak předtím žádnou kapitulaci požadovat. Jen 5. dubna vypověděl smlouvu o neútočení, kterou měl s Japonskem od r. 41. Kdyby to byla sondáž v zastoupení jeho spojenců, ti by o tom museli vědět. V Jaltě Stalin slíbil vstup do války do 3 měsíců po skončení v Evropě a vyjednal si předem zisk Sachalinu. To co píšete, je snůška úplně a částečně překroucených faktů. (Určitá tajné sondáže totiž probíhaly.)

    Japonci naopak doufali v možnost sovětské mediace.

    (Jsa mimo svou knihovnu, mohu poskytnout jen tento odkaz.)

    https://blisty.cz/art/59821-historici-tvrdi-ze-japonsko-nekapitulovalo-kvuli-hirosime.html

    To se mi líbí

    • Antimon napsal:

     „…Dne 5. dubna 1945 Sovětský svaz vypověděl Japonsku dohodu o neútočení, dne 26. července 1945 bylo uveřejněno Postupimské prohlášení, ve kterém spojenci požadovali bezpodmínečnou kapitulaci Japonska, což Japonsko odmítlo. Již od května proudily z Německa a z osvobozené střední Evropy jednotky Rudé armády směrem na Dálný východ. Jednotky byly reorganizovány a vznikly tak tři fronty: Zabajkalský front v čele s maršálem Malinovským o síle 650 tisíc vojáků, 1. dálnovýchodní front pod vedením maršála K. A. Měreckova o síle 590 tisíc osob a 2. dálnovýchodní front v čele s generálem M. A. Purkajevem o síle 335 tisíc vojáků. Součástí útočných jednotek byly i jednotky Mongolské armády a sovětská Amurská flotila. Další silou k boji s Japonci bylo Tichomořské loďstvo SSSR o síle zhruba 165 000 mužů. V Mandžusku a v Koreji se nacházela japonská Kuantungská armáda pod velením generála Otozó Jamady, která čítala přes jeden milion mužů. Ta se mohla částečně spoléhat na opevněné prostory a obranné linie, které však nepokrývaly celou oblast hranice. “ (Wikipedie)

     Ano, oficiální vypovězení války bylo až v srpnu. Ovšem závazek Sovětského svazu vstoupit do války s Japonskem byl znám a přesuny vojsk na východ byly dostatečně výmluvné. Rovněž bylo jasné, že to Sověti, s pomocí Číny, budou mít výrazně blíž než Američané.

     A propos co a kde je částečně a úplně překroucené?

     To se mi líbí

     • Antimon napsal:

      Nebo máte na mysli slova onoho amerického admirála? 🙂

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Nechci zůstat dlužen odpověď, Antimone, ale bude to až později,doufám že dnes.
       A dám to dolů, kde je to širší, bude to bohužel víc úhozů 😦

       To se mi líbí

    • brtnikvbrlohu napsal:

     To nemění nic na skutečnosti že použití nemělo pro další průběh opodstatnění.

     To se mi líbí

 7. Antimon napsal:

  Takže hromadná vražda ….

  To se mi líbí

 8. cobolik pacholik napsal:

  kukam,ze sa osadenstvo pohorsuje,treba vediet,ze vojna to cisto vrazdenie na max,nijaka lutost,ci laska k bliznemu,ale ukrutnost bez medzi,tam sa ukazuje,co je v cloveku najviac chtic vrazdenia a nenavisti,ktora drieme v 99% ludstva a je jej najviac,co dostal clovek do vienku.odsudzuje sa tu zhodenie bomby,ale kurva to bola vojna skurvena,amici mali prax v boji s japan na ivo jima,tarava a potom okinawa,kde mnohonasobne jak vo vojakoch v technike na svetelne roky rozdiel ,amici museli velmi tazko bojovat,aby dobili ostrov,potrebny pre svoje bombardery,aby mohli vrazdit civilnu holotu,burat mesta a fabriky,co vo vojne jak rano zivat,ci sa ist vysrat. a proc?bo japan bojovali fantaicky do ostatneho,nijaka army sveta v tej skurvenej vojne tak nebojovala,jak oni,nijaka podotykam,preto hosi v nevada,pracovali den a noc,nad bombou o ktorej vedeli cisto teoreticky,jaky ma ucinok a ked ju vyskusali,onemeli a neboli to nejaky pastieri svin,ale vedecke kapacity.amici pri bojoch na malych ostrovoch,vedeli,ze na hlavnych japonskych ostrovoch,to bude este tazsie,na okinawa us marines si vykracali,kde okolo cesty stali japonske zeny a deti,pricom zena zobrala vidly a prepichla us boysa,ked druhy vojak ju chcel odtlacit,dieta vybralo vidli a jeblo jeho,az potom z tanku dalsi vojak konal jak ma odjebal okolo stojacich,bez rozmyslu,vojak,bol zobrany na hlasenie,ze jak to,ze striela do zien a deti pritom civilov,ale uz dochadzali dalsie hlasenia podobnych japonskych privitani,hned sa dali do kopy chytre us hlavy a co im prve jeblo,co ich caka na hlavnych japonskych ostrovoch,vypocitali,ze moze zarvat 3 miliony us boys,,cisto vypocet a samy nevedli,jaka bude realia,preto litle a fat boy,zlomili cisara,aby zavelil ku kapitulacii,pritom amici viac bomb hotovych nemali.dalsi neludske zachadzanie,teraz z ost front rusia,ked pop z gruzie videl jak postupuje volke,hladal jak kurva prihamovat aspon kus ich postup a dostal napad,ze na dzlke 12o km a sirke 20 km vypalit polia,zburat cele mesta,otravit vodu v riekach a jazerach,studne sa travili uz normalka,pop zasiel do ruskej historie a pouzil tah,ked rusi vypalili moskvu do tla,aby sa frantici nemali kde zohriat,vtedy to ucinkovalo,jak svina a za popa tiez,len s trym rozdielom,ze radova ruska holota,co palila vsetko a co zive bidlo nemohla hnatr kantrila na mieste,pop sa bal,ci to holota bude chciet robit,proeto vojska NKVD v hojnom pocte dozerali na dielo skazy a ked 3 dni nijake hlasenia zavolal sam a cuduj sa svete tovarisc stalin,chazjaniny samy palia a novocia vsetko,neto problema,robili to koncom septembra a dali sa na pochod smerom vychod v oktobri uz okolo nuly a v novembri kosa jak kurva,umierala ta holota jak kobylky bo nemali kde hlavu sklonit,co zozrat po postreku tisickamy a nikto sa nad tym nezastavoval,bo proc kurva? bo skurvena vojna,vojna o vsetko,tak jak amici,tak rusi sa zachovavali bezcitne,neznesiem,ked kurva tu sa teraz sediac na riti s pivom ci kavickou odsudzuje,polemizuje,jednou a provzdy pamatat,taky bol vtedy cas,preskurvena doba,doba boja na zivot a na smrt.ked som to cital,kurva v duchu som obdivoval tych ludi,coho boli schopny,nemienim chvalit amikov,ci rusov,nie toboz odsudzovat,sam som zral smetie a klepal kosu v case ve svetlach mest,ked som zil,nepriblizil som sa situaciou ,ani na svetelne roky k hentemu casu,len som dumal,co clovek dokaze,co vydrzi,coho je schopny,ked ho pritlaci,ci mrtvy japonci v hirosime,co ich v mihu oka zdochlo tisice,ci obyvatelia lenigradu,ci obrancovia brestu,ci holota v bielorusi palena za ziva za pomoc partizanke,nema nikto pravo z nas tu vynasat nad nimy rozsudok,ci polemizovat,bo picu vieme,tak drzat picu a krok,vsetka ta holota je memento,ze vojna to preskurvena kurva,jak rusi,tak amici,vojnu nezacali,volke zacali na wsetrplate a kamikadza na pearl harbor,vlastne chuj so vsetkym,davat kurevsky pozor na mocnych,ktory odjakziva ich pojebane tahy,zenu holotu na jatky,hej este nanking,zlutasky od kia motors,ci od chuan che by vedeli rozpravat,jak nimi ty,co sa klanaju a vyzeraju jak chodiaca cnost ,zachovali ku tym naciam,kantrili ich horsie jak potkanov,nakoniec sa nezhrozovat,ci sudit,,jedine co mozno dumat,suchat nohamy a v tichosti tu holotu obdivoat,kto mysli inac mam na haku,ja myslim tak a nemienim to ani chuja menit.

  To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  cobolik nepise pravdy,ale svoje tuknute myslienkove pochody s vojnou spojena aj moja navsteva casti ceskoslovenska pepikovo,co ma najviac jeblo teraz v praglu pri vystupe na vitkov k znaku republiky som sa pytal raz zeny a raz muza,ci dobre idem a pytal som sa cobolsky a obidvaja mi odpovedali cisto cobolsky,ze spravne idem,bo sa zmenilo,ked som vystupil z metra,kde som prisiel od zlicina,kurva pochybujem ,ze pepici,okolo 35 obidvaja,to na vychode v tatrach na vlas podobne,druhy kop,kobka kostola,sedel som o 8.30 pred kostolom,kde som najprv zapalil svieckua dal kyticku nasim vlastencom,jak som sedel,fajcil a popijal kofolu,nejaka pani,co cakala obok s dietatom isla hodit do takeho maleho kontajnera plastovu flasu,v ktorom bol piesok na chodniky,hned som jej prstom ukazal,ze tam na corner(roh) usmiala sa a odisla hodit flasu a postavila sa pred dvere do kostola,kde je potom vchod do krypty,ked bolo po deviatej 4 minuty a videl som,ze tlaci dvere a nic,plus manzelsky par s dietatom,pepici,bo som ich cul dristat,som vstal a a oprel sa do dveri,ktore sa otvorili,sedeli tam dvaja,nie uz pop a opytal,sa kolko vstupne,odpoved zadarmo,kukal som jak chuj v tom pristupila ta pani a po anglicky mi dakovala,ze som jej ukazal odpadkovy kos a pritom som povedal len tam na corner,cize rohu to slovo som povedal anglicky,hned som jebol skade je a ze z colarado a ja jak sialeny,co tu kurva robi a ona,ze vie o vysadkaroch,to som uz salel,americanka vie o nasich,hned zacal vysluch,jak to vie,ze videla film,hned som jej ukazoval kryptu a dieru v stene skade sa sa chceli hosi ratovat,vsetko vedela,aj mena,chodi na moravu do dolni lhoty,ked som dobre rozumel,pytala sa ma skade viem anglicky a ze ja v NJ ZIJEM,OBLAPIAL SOM JU JAK MATKU TEREZU,KURVA AMERICANKA VIE O NASICHkurva caps,ihned selfie,dristala,jak ja prezivam,to miesto,ked som tam,ja hned bo tu moji ludia polozili zivot,very nice,velmi pekne odo mna,dristala,mne jedno,co si kto mysli,ja na takych miestach napnuty jak kurva,do maleho hovna o tom viem bo som cital o tom, a zlaty klinec lidice v poli pomnik podvecer zo zlicina autobus,kde som aj byval,nejaka metropole obchody a konecna metra,ked som vosiel na schody,prvykrat som tam bol a nie posledny,hladal som zrakom sochy deti,kriz som videl a brat,co stal na tribune mi jebl tam v pravo dole,letel som tam a kukal,dumal,o tej malej holote zajebanej v plyne,len som neprecital taku malu cedulku pri zemi a isiel som sochy olizat vlastne jednu a ked som sa dostal k nim rozozovucala sa taka sirena,kukam kurva z boka kamera a zvuk poplachu,brat mi urobil foto a ja dalej fotografoval,do kamery ukazoval,ze ja nic tu nemienim nicit,nema,aby ja tam nieco len skrabol,bo to svate miesto pre mna,schadzal som dole k horakovmu statku a uz bezala nejaka baba v uniforme security,volala stujte,narusil jste signalizaci,videli vas na kameru,co jste tam,delal,necet ste ,ze je zakazane sa priblizovat k socham,prisam bohu som az potom tam posiel a ukazali mi cedulku a ja ze som preletel 8000km,aby som olizal aspon jednu sochu,bo potom prisiel dalsi securitak autom,kde ma zadrzala ta baba,spisovali pas,ale adresu nemam na pase nijaku,dal som us vodicak,nevedeli sa polapat,vsetko som dal,kde som sa narodil,kde som byval,cisla telefonu,ak chcu odtlacky kludne na policiu pojdem,robil foto pri mne,kde som sochu olizoval,bo take prdpisy,vedeli,ze som nic neposkodil,len za boha nemohli pochopit,ze naco ten pojeb isiel olizovat sochu a preco je tam pepici alarm,senzory a kamera,bo kurva par rokov dozadu nejaky kokot jednu sochu ukradol,ked mi to povedali musel som sadnut okolo kriza a myslel,ze ma jebne,vsetko dobre skoncilo vyfotili si ma,opisali vsetko,ze nema problem ,mi zavolat,kukali kus jak na kokota a ked som stupal k cintorinu od horakovho staveni,okolo sochy matka s dietatom isiel nejaky kokot s troma jazvecikmy a ty si cokel sochy ostavali,to nedaleho miesta ,kde stal kostol,hned som spustil,co to kurva znamena,vies co to tu za miesto kurva,ty tu s psamy chodis a oni tu chciju kurva,kukal jak tela,prominte,ja co kurva jake prominte,ostatny raz clovece,rikal uklidnete se pane a ja ze som docista kludny a vela nechybalo a vtedy by ma uz brala policia,bo mu najebem kokotovy,co po mieste,kde boli vyvrazdeny nasi ludia,chodia s psami srajuci a chijuci,ked som odchadzal upozornil som tu babu a ona uz dvakrat jsem mu mluvila,povedal som jej tretikrat zajebat aj s psami a nie dristat a hej este sad z ruzi v roku 1990 vsetko zahuklo burinou a vyschlo,bo uz nastal cas najlepsieho demokratickeho systemu,rposte ruze vyhynuli a rastla burina po pas za kus viacej jak rok soudruzi postavili nove lidice a pomnik,vsetko upravili a najlepsi demokrat na to jebal,kurva nemusim soudruhy,ale jak sa starali o pietne miesta nasich,to ich chvalim,prosim rpavucovo orientovanych,aby mi nic neprevracali,bo to suche konstatovanie,na dukle pred duklou,kde je pomnik volke na vlstne oci som videl teraz upraveny jak kurva,ohradeny,cisto,na nasich dosky cierne ,nevykosene jak na tychkurvach nemeckych,chybaju pismena na bustach,mena na hroboch tazko citatelne pri vchode ku pomniku tabule z mosadze cierne,mena slabo vidno,len par niekto vycistil a jak som pisal skor drviva vacsina pepikov tam lezi,co nehra rolu,oni nemali samostatne cesko,oni bojovali za nas spolocny dom,asi tak,jebol by som viac,ale staci nemozem pisat velmi,jebol ma ovad do ruky,este len druhy den som robil a kurva mam jak kouly opuchnutu.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.