Novinky z prastarej histórie (2019-07)


Portál Ancient Origins, denne prináša zaujímavé nové informácie o objavoch na poli histórie prehľad niektorých obzvlášť zaujímavých vám prinášam v nasledujúcich odstavcoch.

Ako môže zmeniť dejiny našich krajín 3000 rokov starý nález

Amatérski hľadači trofejí z druhej svetovej vojny našli v priesmyku na Dukle túto bronzovú hlavu bojovej palice (palcátu). Z dejepisu veľmi dobre vieme, že na Dukle prebiehali veľmi intenzívne boje a dodnes tam hľadači nachádzajú mnoho artefaktov. Tentoraz však Krzysztof Wiśniewski nevedel sám určiť a tušil, že môže ísť o starší artefakt ako predpokladaná súčiastka z traktora. Obrátil sa na archeológa Dr. Wojciecha Pasterkiewicza, ktorý vek nálezu určil na približne 3000 rokov.

Ide o bronzový násadec na bojovú palicu, s rozmerom asi 10 cm. Nález sa vraj dobre zhoduje s mnohými podobnými nálezmi na iných miestach na svete, vrátane starovekého Egypta. Pôvod výrobku odhadujú na obdobie okolo roku 1000 p.n.l. V tom čase bol bronz ešte pomerne vzácny a teda zrejme patril niekomu z elity vtedajšej spoločnosti. Podľa tvaru pochádzal pravdepodobne niekde zo Stredného Východu a poľskí archeológovia sa teraz trápia nad záhadou, ako sa pred 3000 rokmi mohla dostať takáto zbraň na územie dnešného Poľska, či to bolo priamo, alebo importom po prastarých obchodných cestách, ktoré viedli od Stredozemného mora až k Baltu.

Autori článku to nespomenuli, lebo možno ešte nepočuli o Myšej Hôrke pri Spišskom Štvrtku, no čitatelia Pavla Dvořáka budú vedieť, čo mám na mysli.

 

Biblickí Filištínci pochádzali z Európy

Zdá sa, že archeológovia sú na stope jednej dlhoročnej záhade – odkiaľ do Kanaánu prišli protivníci biblického vyvoleného národa – Filištínci. Archeológovia urobili rozbor DNA z vykopávok v izraelskom meste Ashkelon, severne od Gazy, o ktorom sa verí, že bol miestom prvého pobytu Filištíncov a miestom, z ktorého sa rozšírili do ďalších okolitých krajín.

Vo vykopávkach sa zistila diskontinuita medzi obyvateľmi Ashkelonu v bronzovej dobe a v železnej dobe. Túto diskontinuitu zapríčinila imigrácia cudzích prišelcov, o ktorých sa verí, že boli predkami biblických Filištíncov. Podľa starých egyptských textov prišli Filištínci odkiaľsi „z ostrovov“, niektoré texty dokonca menujú Krétu. Rozborom DNA z pozostatkov sa zistilo, že pravdepodobne pochádzali z južnej Európy, čo staré texty potvrdzuje a podporuje migračnú teóriu.

Rozbor DNA ďalej ukázal, že v neskoršej dobe železnej už tieto „európske“ gény prestávajú byť v pozostatkoch detekovateľné. Podľa vysvetlenia archeológov sa cudzia enkláva premiešala s miestnym Levantským obyvateľstvom a hoci im po prišelcoch ostalo pomenovanie Filištínci a ostali im niektoré kultúrne odlišnosti, boli už geneticky nerozoznateľní od miestneho substrátu.

 

Aztékovia tiež mali zbrane, ktoré naháňali strach

Podľa historickej tradície boli conqistadori v Amerike v obrovskej vojenskej výhode pred domorodými Indiánmi. Ich oceľové brnenie ich chránilo pred šípmi a oštepmi a čo nedokázali na diaľku muškety, to dokončili dlhé jazdecké meče.

No Aztékovia predsa mali zbraň, z ktorej mali Španieli až panický strach, volala sa makahuitl. Bol to plochý drevený meč v tvare pádla alebo kriketovej pálky, ktorý mal po stranách hlbokú ryhu a do nej zasadené a vlepené kúsky obsidiánu, sopečného skla, ostré ako „britva z Toleda“, ako to zaznelo v jednom očitom svedectve zaznamenanom písomne. Španieli o boji proti takýmto zbraniam zapísali príhody, keď bojovník s makahuitlom jedinou ranou odsekol hlavu koňovi, na ktorom sedel rytier, alebo po údere takýmto mečom do hrudníka sa koňovi odkryli všetky vnútornosti a zomrel pod jazdcom ešte postojačky.

 

Hľadanie smrtiaceho červa z Mongolska

Podľa legiend a písomných správ prvých cestovateľov do Mongolska je snáď najväčším postrachom miestnych pastierov Olgoj-chorchoj. Ide o veľkého červeného tvora, ktorého popisujú ako červa v tvare až meter dlhého hrubého čreva, akoby naplneného krvou. Tento dravý červ je smrteľným nebezpečenstvom pre dobytok, ale aj neopatrného človeka. Smrteľný je vraj púhy dotyk, ale nie sú vzácne ani svedectvá o tom, že je schopný zabíjať na diaľku striekaním oblaku s jedom alebo dokonca elektrickým výbojom. Extrémne poplašné správy hovoria, že smrteľný je už pohľad na tohto tvora. Dodnes však prírodovedci nie sú jednotní v tom, či ide o skutočnosť, alebo len veľmi zveličené legendy.

Najuznávanejším súčasným výskumníkom, ktorý o tomto tvorovi zozbieral najviac hodnoverného materiálu, je český kryptozoológ Ivan Mackerle a svoj výskum z 90-tych rokov uplynulého storočia zhrnul v knižke Mongolské záhady. Popisuje v nej mnoho svedectiev, dokonca popisy od očitých svedkov. Jemu osobne sa nikdy nepodarilo toto zviera vidieť na vlastné oči, tobôž fotografovať, ale vyjadruje opatrné presvedčenie, že správy o ňom majú reálny základ.

Neúspešná bola však aj špecializovaná výprava National Geographic z roku 2009 a dodnes ani biológovia nemajú jasno v tom, kam v systéme živočíchov tohto tvora zaradiť. Možnosti pokrývajú od bezstavovcov až po hady…

 

Zdroje:

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/mace-head-0012196

http://www.hradiska.sk/2010/06/spissky-stvrtok-slovenske-mykeny.html

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/philistine-dna-0012231

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/obsidian-sword-0012233

https://www.ancient-origins.net/myths-legends-asia/finding-legendary-mongolian-death-worm-001973

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Novinky z prastarej histórie (2019-07)

 1. Bavor V. napsal:

  V sobotu jsme byli v Jihočeském muzeu. Jako na potvoru zrovna byla nějaká porucha v rozvodné síti a tak všechny velké budovy byly bez EI. Aspoň jsem tam ulovil dvoudílnou brožurku „počátky měst a městeček v Jižních Čechách. A zmiňují se tam také původní oppida, která tvořila občas základ pozdějšího většího osídlení. Asi jako Myší hůrka.

  Liked by 1 osoba

  • Hudec napsal:

   To může být zajímavé počtení. Beru si podobné publikace kde to jen jde a občas tam skutečně narazím na zajímavé drobnosti.

   To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  njn a bude hůř než výpadek EE.

  Click to access Konci-existence.pdf

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Děkuji : velmi pěkně seřazeno a ozdrojováno, nuž co dodat, souboj o Česko v současné podobě jsme prohráli.
   Tož dle mého měl tu největší odvahu evidentně Mgr. Michal Polák. Pouze a jen mne mrzí že se nedozvím kolik byl ten stimul, který jej vedl k něčemu k čemu se málokterý soudce sníží.
   JUDr. Karl hrabě Des Fours – Walderode díky Mgr. Michalu Polákovi a senátu vedeného JUDr. Janem Rutschem dokázal vyhrát i po své smrti.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No mne na tom vadí to načasování. Proti skoro všem výrokům nižších soudů lze podat odvolání. Ale
    vláda v rozkladu, soudy v rozkladu- většinově proti lidu a zemi, docela dost lidí v prodejné, protinárodní opozici, protifašističtí – zlikvidování, takže se bude čekat až se vše uklidní a….. prošvihne se čas. Museli počkat až bude vyučena „nová generace právníků“
    Docela by mne zajímalo co na to LEX je-li vůbec nějaká naděje.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Dle mého je jistá naděje, dohledat jeho reálné působení v Abwehrstelle Prag ale ten historik, co se do toho pustí bude mít opravdu velmi krátký život.

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Myslíte, že se takový najde? Já když si vzpomenu na toho socanskýho „indeligenta“ co „bojoval“ u Ústavního soudu proti církevní krádeži/daru, je mi na nic. Dost jsem to sledovala.. a nestačila jsem se nad jeho“Umem“ divit. I když chápu že socani asi nikoho jiného neměli.

      To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Aneb „nezávislost soudců, soudů“ v praxi… Tak nějak si to ten zrzavý zmetek z Chvilek plus loutkovodiči představují …
   Za takovouto praxi, srovnatelnou s naprosto tristní úspěšností st.zastupitelství , demonstrovalo prý 1/4 mio hňupů na Letné …
   Tolik kolaborantů na jednom místě …

   To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Vy jste mistr nalézání zajímavostí.
  Kdybych někde našel ten první exponát, řekl bych, že nějaký starý kohoutek k vodovodu. A vida – on artefakt vysoké hodnoty.
  Vždycky něčím překvapíte.

  Liked by 1 osoba

 4. jaa napsal:

  Olgoj-chorchoj – je popisován v Cestě větrů od Jefremova/ruský geolog a paleontolog1907-1972/ vydala1958 /MF1961 – Edice Kolumbus. Je to zajímavý cestopis o Mongolsku – Gobi a já si vždycky myslela – že ti červi a vůbec tamější prostředí – jsou takříkajíc předobraz Herbertovy DUNA /1965/ – stejně zajímavý popis prostředí.
  A dík za typ na Mongolské záhady. Kouknu se v knihovně.

  Liked by 1 osoba

 5. jaa napsal:

  a něco pro dlouhou chvíli
  https://www.airpano.com/360video_list.php

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.