Role Agrofertu v českém zemědělství. Detaily, které je třeba si v souvislosti s tlakem na premiéra Babiše připomenout.


Přinesl poštovní osel:

 Situace s protesty proti Andreji Babišovi v ČR neustávají a je již zcela jasné, že pěkné počasí odstartovalo v ČR letní “Majdan” s cílem svržení vlády Andreje Babiše. Jenže při těchto demonstracích dochází k neuvěřitelným scénám, které stojí opravdu za pozornost a musíme si je rozebrat.

Agrofert a jeho klíčová úloha pro přežití těch zemědělců, kteří ustáli rozvrat zemědělských družstev počátkem 90. let

Je načase pochopit procesy řízení, které zůstávají utajeny. České zemědělství se po roce 1989 dostalo do stavu naprostého chaosu. Celé to začalo rozpady zemědělských družstev v roce 1990, které kvůli restitučnímu zákonu začaly ze dne na den hospodařit na cizích pozemcích, v cizích budovách, za komerční nájemní ceny, které 99% družstev nebylo schopno uspokojit, protože družstva si na nájmy nedokázala svojí produkcí vydělat. Do konce roku 1993 zanikla prakticky všechna jednotná zemědělská družstva. Tradiční JZD organizace zmizely, desítky tisíc lidí přišly o práci.

Družstva JZD provozovala nejen rostlinnou výrobu a sklízení pícnin z polí a luk, ale měla i výrobu živočišnou. Ta byla vitálně a přímo napojena na rostlinnou výrobu, protože skot v kravínech a telata v teletnících potřebovala siláž, prasata potřebovala brambory a krmné směsi, a když byl přijat restituční zákon v roce 1990, družstva zanikla a spolu s nimi rostlinná výroba.  Kravíny a teletníky neměly z čeho krmit krávy, z čeho vyrábět siláž na zimu, kruh se uzavřel. V roce 1990 bylo proto zahájeno v ČR největší masové vybíjení krav, dojnic a plemenných býků v celé historii Evropy.

Největší masové vybíjení krav v dějinách Evropy proběhlo v polistopadovém Česku

Od roku 1990 do roku 2007 bylo vybito přes 2 miliony dojnic a plemenných býků, protože zvířata by trpěla hladem, protože je nebylo čím krmit a družstva nemohla platit komerční ceny za pronájem půdy. Havlova zločinná garda po roce 1989 úplně zničila českou prvo a druhovýrobou. Restituční zákon uplatněný na pozemky na kterých hospodařila zemědělská družstva, měl být spravedlivým aktem pro urovnání křivd z minulosti, byl zločin objednaný tehdejší skupinou členů tzv. Transformační komise vlády, která chystala malou a velkou privatizaci. Zájem na likvidaci zemědělských družstev v ČSFR měla především Německá asociace výrobců potravin a francouzská Asociace pracovníků v zemědělství.

Vývoj skotu a výroby mléka v Česku.

Likvidace zemědělství byla dokonána v roce 1993. Od tohoto roku přestalo české zemědělství existovat a transformovalo se do něčeho, co se ani nedá popsat. Část zemědělců začala podnikat na vlastní triko za pomoci bankovních úvěrů v roli soukromých farmářů, tedy rodinných farem, které nemají se zemědělskými družstvy nic společného. Ministerstvo zemědělství začalo poskytovat dotace různého typu, např. zelenou naftu (neplatí se z ní spotřební daň), různé garanční úvěry apod. Jenže už v polovině 90. let bylo jasné, že Česká republika vstoupí do Evropské unie, a proto začal maraton nekonečných vyjednávání a tzv. kapitol o přístupu ČR do EU. Šéfem vyjednavačů českých podmínek vstupu byl Pavel Telička. A tady se začíná odehrávat hlavní osa zločinu.

Čeští zemědělci se stali obětí neschopnosti českých vyjednavačů pro přístup ČR do EU

Zatímco Poláci si vymohli v přístupových rozhovorech skvělé podmínky pro zemědělce včetně povolení subvencí a dumpingu pro polské zemědělce, Teličkova vyjednávací skupina odkývala Bruselu prakticky úplně všechno a pro české zemědělce nevymohla naprosto nic, ale vůbec nic. Dokonce se Brusel podivoval nad tím, že z Prahy přišlo od Teličkova týmu ke kapitole zemědělství pouze strohé stanovisko, že Praha nebude uplatňovat v kapitole zemědělství žádné ochrany, limity, státní subvence, prostě nic. Díky tomu se podařilo kapitolu rychle uzavřít a Teličkův tým hlásil, že Česko má splněno a brzy bude členem EU. Po vstupu ČR do EU 1. května 2004 již nebylo možné českým zemědělcům poskytovat státní subvence, na rozdíl od Polska, které si vymohlo výjimky na 10 a dokonce 15 let. Čeští zemědělci v té době byli na pokraji bankrotu. A tady si to musíme vysvětlit.

Destrukcí živočišné a rostlinné výroby v ČR po spuštění restitucí byl nastartován proces, kdy najednou už čeští zemědělci nemohli vyrábět jídlo, tedy potraviny na polích. Supermarkety byly v 90. letech zaplaveny francouzskými a německými zemědělskými produkty, od mléka, přes pečivo, až po maso. A nejen z Německa a Francie, ale také z Polska, a to paradoxně právě kvůli silné ochraně zemědělců v Polsku. Z této ochrany polští zemědělci profitují dodnes. Výsledkem bylo, že katastrofálně klesly výkupní ceny potravinových plodin.

 Bez dotací dnes zemědělské podniky a farmy nepřežijí. Organizátoři demonstrací si možná ani neuvědomují, že mimo jiné, jde o to, jak i posledním českým zemědělcům zakroutit krkem, a podle všeho určitě neví, kolik farmářů na Agrofertu závisí.

Český farmář to pochopil velice rychle. Záchrana však přišla z míst, odkud to nikdo nečekal, a to z Bruselu. Koncepce ochrany ovzduší a ekologického rozvoje z dílny Evropské komise vymyslela “zemědělský hladolet” a přinesla nápad poskytovat dotace na pěstování řepky olejky, plevelnaté rostlinky, jejíž olejnatý extrakt se může přidávat do paliv. Vznikly tak evropské dotační tituly, které rázem umožnily zemědělcům v ČR generovat alespoň nějaký profit.

Právě od té doby je Česko pokryté žlutými poli. Je to čistě ekonomický důvod, který drží farmáře nad vodou. Řepka v palivech ničí motory, řepka pylem zamořuje široké okolí, ale bez řepky by padly zemědělské farmy a celé odvětví by v ČR skončilo. Dotace jsou motorem zemědělství. A existují dvě možnosti: Vystoupení z EU a ochrana zemědělství v ČR před dovozem (celní tarify a obchodní válka s EU), včetně garancí výkupních cen pro zemědělce, anebo setrvání v EU a čerpání dotací. Nic mezi tím pro zemědělce dnes neexistuje.

A tím se dostáváme k Agrofertu. Hlavní úlohou Agrofertu pro stabilitu zemědělství v České republice je zajištění obchodně-výrobních vztahů mezi farmáři, zemědělci a zpracovateli rostlinné, ale i živočišné výroby, čímž Agrofert supluje a nahrazuje skandálně a zločinným způsobem zlikvidovaná JZD počátkem 90. let. Konglomerát Agrofertu zajišťuje stabilitu českého zemědělství, a to je možné realizovat jen na základě čerpání evropských dotací. Ti šmejdi nebo neinformovaní chudáci na náměstích v Praze v Českých Budějovicích a v dalších městech, si neuvědomují, že útočením na Agrofert útočí na české zemědělce, pro které je Agrofert v mnoha případech jediným obchodním partnerem a odběratelem. Nemusíme Andreje Babiše milovat, ale pro zemědělce udělal v ČR zjevně více než všechny neschopné nebo zkorumpované vyjednávací týmy a vlády po roce 1990. Navíc, z podnikatelského hlediska pak je jasné a zcela legitimní, že z toho chce Agrofert taky něco mít pro sebe.

Buď vystoupení z EU, anebo pokračování v čerpání dotací

Čerpání dotací pro zemědělské podniky je dnes v EU už naprosto nezbytné. Platí to ve všech zemích EU, bez dotací dnes zemědělství nepřežije, protože ceny potravin a vstupních plodin jsou natolik už nízké, že bez dotací by nebylo možné generovat jakýkoliv zisk, nebylo by možné zaměstnávat lidi na venkovech na farmách, zemědělství jako odvětví by úplně zaniklo a orná půda by zůstala ladem. Proto se vymyslel, znovu opakujeme, tzv. řepkový hladolet pro východní země a farmáře v bývalých socialistických zemích, aby se zemědělci nebouřili a měli co pěstovat.

Vyčítat Agrofertu dotace je stejné, jako plivat na zemědělce za to, že se snaží přežívat a udržet dál lidi v zemědělství. Celé to divadlo tedy má úplně jiný náboj. Nejde o svržení Andreje Babiše, ale je zájem na likvidaci Agrofertu, aby se zhroutilo i to málo, co z českého zemědělství po roce 1989 zůstalo, a ještě více se toho do ČR dováželo. Je to snaha vyvolat další krizi v zemědělství a propustit zbývající lidi. Nejde o Babiše, je třeba podříznout krk českému zemědělství, ještě jednou, naposledy a definitivně. A tohle se od pražských umělců nebo Mikuláše Mináře opravdu nedozvíte.

Konceptuální vnímání procesů je pro běžného našince velmi obtížné, přesto je nezbytné neustále ho prohlubovat.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Od přátel se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Role Agrofertu v českém zemědělství. Detaily, které je třeba si v souvislosti s tlakem na premiéra Babiše připomenout.

 1. Gerd napsal:

  Jen doplním, že za likvidací zemědělství nestály nájmy vlastníkům pozemků, protože nájem mnohdy pouze pokrýval daň z nemovitosti, kterou by zemědělské podniky platily i za svoji půdu. Ve vlastnictví půdy nebo rozežraných vlastnících katastrofa zemědělství opravdu nestojí, ta vznikla z důvodu, že čeští zemědělci bez ochran a regulací byli vystaveni dotované konkurenci ze zahraničí.
  Telička celé vyjednávání dost podělal, ale nebyl v tom sám, vláda mu k tomu dala zadání, a předsedy vlády v té době byli Václav Klaus starší a po něm Miloš Zeman a Vladimír Špidla.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Hmm, co taky lítá luftem, i když se to strejdovi gůglojc nelíbí a musím potvrdit , že eventuální záv adnost mi nevadí a povolím pustit: Jakpak asi zjišťují tu závadnost/nezávadnost.
  tedy:

  Mají strach a tak křičí na náměstí!
  6.6.2019 v 10.40 přijala sněmovna usnesení zavazující Babišovu vládu, aby začala vyšetřovat zločiny privatizace v letech 1992 až 2005,
  a aby připravila zákony, aby co ylo ukradeno, bylo vráceno – třeba OKD, třeba Mostecká uhelna, třeba Škoda Plzeň. Číslo usnesení je 836.
  Proti usnesení hlasovali ODS a jinak sabotovali všichni z TOP-09, STAN, KDU-ČSL!
  Hlasování zde: [odkaz na stránku]
  Tisk usnesení ještě parlament nezpracoval. Mainstreem o něm mlčí! O to víc křičí – bude demonstrace!
  Poprvé od listopadu 1989 se budou vyšetřovat zločiny privatizace! Proto musí Babiš pryč! Kdo demonstroval proti Babišovi,

  hlasoval proti vyšetřování zločinů privatizace! Je to jasné, čeho se bojí!
  dobré dopo…..

  To se mi líbí

 3. kočka šklíba napsal:

  No není to úplně přesné, měla bych k tomu určité výhrady (například dotace na pěstování řepky nejsou tak jak je v tom článku uvedeno), ale v podstatě je to správně. Řepku pěstují zemědělci protože je nejlépe zpeněžitelná, dotace, tedy přímé platby, jsou na hektar, at pěstujete cokoliv.
  Co se týká vyjednávání, ano Telička spolu ovšem s celou vládou, takže i s tím vychvalovaným Špidlou, nevyjednali nic, na rozdíl od Poláků. Ale, myslím, že z Bruselu to bylo i řízeně vedeno, protože Poláci (a šlo především o Poláky, at mohou vstoupit, proto také byly podmínky úplně změněny, protože Poláci by asi nebyli podle původních nikdy přijati) museli být přijati a počítalo se že ze zahltí právě východoevropské země svojí nekvalitní produkcí. Což se jim daří a vidíte ten řev z EU, když se něco provalí a my a například Slováci se chceme bránit proti těm sr…,jinak se nedá nazvat to co sem dovážejí. Tak já polské potraviny nekupuji už léta, ale jinak se tomu bránit asi nedá.

  To se mi líbí

 4. kočka šklíba napsal:

  Jo a jinak jestli si dobře pamatuji a myslím, že ano. Hlavní vyjednávání v oblasti zemědělství bylo za Špidly, za Klause a Zemana si nepamatuji, bylo několik tiskovek u Špidly na toto téma.

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Marně hledám vhodný termín pro pana Teličku. Jeho „dobré vztahy“ s Bakalou a podmínky, které pro nás vyjednal v EU jsou něco tak šíleného, že se to nedá ani popsat. Jeden můj přítel měl špičkové stádo krav a došlo to tak daleko, že mléko vyléval za kravín do cisterny a domorodci si s ním krmili prasata, kočky, psy a jinou domácí drůbež. Takhle ho ta EU zařízla a celé stádo putovalo na jatka. A tak to dopadlo se vším. Zemědělství, průmysl, mezilidské vztahy, vše šlo do kopru. A pokud něco funguje, není to naše. Naši jsou jen montootroci.
  Mám nějaké pozemky a v tom řetězci na konci to má v pronájmu také Andy. Zlaté cihly to nenese, v podstatě se s tím zaplatí daně z polností plus chalupa, kde ráčím sídlit.
  Jsem toho názoru, že Babiš není satan, to, co se kolem jeho osoby děje je cílené a veze se vtom kdekdo, včetně ÚS. Ačkoliv jsem ho nevolil, držím mu palce, aby to ustál. Pokud ho ta bůhví kým placená smečka uštve, poškodí to každého z nás.

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Nestačím žasnout, co si to ta „umělecko/hérecká“ squadra dovoluje,. Vážně ne….
  https://www.novinky.cz/kultura/509190-filmarum-se-nelibi-ceska-zbrojovka-na-festivalu.html

  To snad hrstka komediantů povládne národu? Tak dumám, jestli by se ten pozůstatek socialismu neměl hzrušit. Vždyť my jej na nic nepotřebujeme a oni mohou chlastat za svoje.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.