Smlouva roku: Co dala Čína Rusku a proč je to pro Evropu senzace…


Sankt-Petěrburgské ekonomické fórum (SPIEF) letos dosáhlo rekordní účasti – 19 tisíc účastníků ze 145 zemí. Světová masmédia ale sledovala v podstatě jen čínského vůdce Si-Ťinpchinga. Sblížení Číny s Ruskem se stalo málem tématem číslo jedna v západním tisku. Dohody na základě výsledků SPIEF učinily dojem i na experty. Ruský analytik Dmitrij Lekuch se v textu níže zabývá tím, Jak se Rusko domluvilo s Čínou na tom, na čem se nedokázalo dohodnout s Evropou.

Vypadá to tak, že promyšlený a uspořádaný program SPIEF byl přece jen poněkud sevřený. A vůbec za to nemůže demarše „oficiální“ Ameriky, která se se zpožděním rozhořčila nad zadržením svého občana Michaela Calvey, a dokonce ani případ novináře „Meduzy“ Ivana Golunova (zadrženého 6.6. v Moskvě) za to nemůže.

Uspořádaný program lehce zastínily dvě události, do něj od samého počátku vložené. Za prvé – programové vystoupení prezidenta Valdimíra Putina na Fóru, které experti srovnávají s jeho „mnichovským projevem“ v roce 2007. Ruský vůdce na pětěrburgském pódiu konstatoval nevratné změny ve globální architektuře.

Druhá „událost“ kolem Fóra byla neméně zvučná, m.j. i pro světová masmédia, která mu věnovala přinejmenším den svých drahých vysílacích časů. Byly to rozhovory Putina se Si, které započaly v Moskvě, bezprostředně před Fórem, a pokračovaly už v Skt.Petěrburgu, na jejichž základě byly vyhlášeny dvě společné deklarace, zahrnující problémy od Teheránu a Venezuely po denuklearizaci Korejského poloostrova a odsouzení politického diktátu a měnového vydírání v obchodu. Strany vyhlásily fakticky jednotu pozic ve všech těchto, mírně řečeno, ostrých otázkách.

Ale dokonce ani to není to hlavní, čemu – bůhvíproč – pozorovatelé nevěnovali přílišnou pozornost. Málem poprvé za několik posledních dekád obrovská Čína, v osobě soudruha SI, nepřijela obchodovat a nakupovat, ale dohodnout se s partnerem významově rovnocenným. Mimo jiné i v oblasti hospodářství, třebaže objemy našich ekonomik není jaksi příjemné porovnávat: Čína – na rozdíl, bohužel, od nás – je skutečný hospodářský gigant.

Jak se ale ukázalo, problém tu není v penězích, přesněji není jen v penězích, ale v tom, kdo z jednajících vysokých představitelů koho víc potřebuje.

A to je naprosto normální. Nenormální byl spíš hospodářský a finanční determinizmus, rozvíjející se po 2. světové válce, kdy byly peníze považovány za univerzální a málem jediné měřítko všeho. A právě to se, bohužel, stalo příčinou tak nudného a banálního konce stále viditelněji se propadající „epochy globalizace“. Jak se ukázalo, mají v tomto světě váhu i jiné síly – od systému „hodnot“, jak etických a náboženských – po silný stát, disponující armádou a jadernými zbraněmi.

Určující význam ekonomiky se přitom nikam neztrácí, jen se její zákony a zdánlivě neotřesitelná „nepsaná pravidla“ začínají budovat na úplně jiných principech. Jednoduchý příklad: ruské společnosti „NOVATEC a „Gazprombank“ podepsaly právně závazné základní dohody s čínskou společností zpracovávající ropu „Sinopec“, která přes mechanizmus „společného podniku“, podle slov šéfa „NOVATEC Leonida Michelsona, „nejen umožňuje garantovat odbyt vyráběného zkapalněného zemního plynu, ale otvírá i možnosti investic do rozvoje segmentu konečné spotřeby na jednom z největších a nejrychleji rostoucích světových trhů plynem, včetně zkapalněného“.

Rusky řečeno, Číňané nastartovali ruský byznys v celém řetězci – od těžby a zkapalnění přírodního plynu až do realizace tohoto plynu spotřebitelům. V podstatě tak umožnili udělat to, co svého času „Gazpromu“ neumožnili udělat v EU, třebaže se ruský plynový gigant na tom pokoušel dohodnout s Evropany doslova v průběhu posledních desetiletí – dostat se v řetězci ke konečnému spotřebiteli produkce. Evropa to, jednoduše, považovala za nebezpečí, a jakási triviální pravda v tom jejím rozhodnutí byla: „energetická bezpečnost“ je jednou z nejdůležitějších pák nejen hospodářského, ale i politického nátlaku.

Číňané, ovšem,  ruské plynaře na své vnitřní trhy a do své distribuční sítě nyní prakticky pouštějí. Ale to je naprosto jiná úroveň důvěry a partnerství v hospodářství, lze říci, principiálně jiná. S Evropou, bez ohledu na obrovské obchodní obraty a mnohaleté stabilní obchodní vztahy, takovou úroveň nemáme.

Otázka je tu jedna: – proč to všechno potřebují sami Číňané? Oni přece jen nejsou romantici, ale chladní a střízliví pragmatici. Vše je ale prosté. Ne tak dávno, v dubnu, bylo oznámeno, že soudruh Si se obrátil na svého „přítele“ Vladimíra Putina se žádostí o zvýšení projektovaného ročního objemu dodávek plynovodem „Síla Sibiře“ o dalších šest miliard m3, tedy ze  38 na 44 mld.m3. A přičteme-li k tomu ještě dva novoučké energobloky od „Rosatomu“, které se brzy začnou v Číně stavět…

Jak odmítnout takovou maličkost svému příteli? A to už není otázka čisté ekonomiky, ale nyní tak pozapomenutého termínu, jako „dobré sousedství“. A Číňané jsou právě příliš pragmatičtí „sousedi“, aby nechápali, že takových vztahů je nezbytné si považovat a takovým sousedům demonstrativně přinejmenším důvěřovat. Mimo jiné i v takových otázkách, jako společné čerpání zisku z plynových distribučních sítí.

Dalším velmi důležitým příkladem změny formátu rusko-čínských vztahů je kontrakt mezi největším ruským telekomunikační operátorem MTS, a hlavním světovým dodavatelem ICT-řešení, čínskou Huawei.  Společnosti podepsaly dohodu o rozvoji technologie 5G a pilotních startech sítí 5.generace v Rusku v letech 2019-20. To není jen, jak se píše v tiskových relacích, „zavedení technologií a řešení 5G a I0T“, m.j. i na objektech infrastruktury. To je klíčová součást pro komunikační část často zmiňované „digitální ekonomiky: Huawei tady pokročila nejdál ze všech v praktických technologiích, za což ji, vlastně také bijí.

A právě teď probíhá, s hlediska hospodářství obou zemí, to nejhlavnější: – propojení projektů EAES3) a „Pásu hedvábné stezky“. O čemž, mimochodem, Putin i Si také veřejně hovořili a pokaždé zdůrazňovali slovo „propojení“. Rusko, dle všeho, čeká úkol stát se operátorem a koordinátorem pořádné části čínského tranzitu. A Čína nejspíš v tom smyslu svoji existenciální volbu přece jen provedla, zřejmě ve prospěch Ruska. Lze ji pochopit: při dalším vyhrocení situace bude cesta do Evropy přes Rusko pro čínské zboží, možná nikoli nejlevněší, ale nejrychlejší a nejbezpečnější.

Stane se tak naše partnerství s Čínou lehkým, a vztahy bez mráčku? Samozřejmě, že ne. Jak Čína pro nás, tak i my pro Čínu jsme příliš těžký vyjednávač, navíc zatížený množstvím vlastních problémů. Největším u nás – Ukrajina, u nich – Tajwan.

Ale převedení vztahů mezi zeměmi na novou úroveň přednesl Si – Ťinpching s tak kouzelnou lehkostí, že tomu lze jen upřímně zatleskat. Ale i vzájemně sledovat dynamiku toho, co se děje. Protože to dnes vypadá nějak až příliš podezřele dobře…

https://ruposters.ru/news/11-06-2019/kitai-dal-rossii-dogovor-goda

*) Eurazijský ekonomický svaz – založený v roce 2014, a sdružující dnes Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kirgizii a Arménii; Moldávii jako pozorovatele a členové zóny volného obchodu: Vietnam, Írán, ČLR, Kuba. Ve stádiu jednání jsou: Egypt, Thajsko, Mongolsko, Srbsko, Indie a Singapur; Celkem se pro spolupráci (dle ruského zamini Lavrova), vyslovilo 50 zemí.

Překlad: 190617

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Smlouva roku: Co dala Čína Rusku a proč je to pro Evropu senzace…

 1. strejda napsal:

  Zde je případné komentování jednoduché. Předpovídaná spolupráce Číny a Ruska se rozvíjí a upevňuje. Je to z hlavní části zásluhou imperiální politiky USA a EU a probíhajících změn světového hegemona. Multipolární svět se stal skutečností a my, Česko, budeme již jen tratit a z toho málo co máme, zbrojit. Díky nepochopení světového vývoje jsme si zavřeli vrata, zbyla jen branka.
  Místo toho, abychom si zajistili dobrou pozici pro případné změny, si hrajeme na myš, která řvala. Máme vynikající geostrategickou polohu, ale ta se dá buď obejít nebo snížit její význam. Obojí poznáme.
  Co nám zbude? Pornoherci a uvědomělí herci, zatvrzelé trvání na tom, že je Krym ukrajinský až do doby, kdy nebudeme vědět které z Ukrajin patří a mávání tibetskými vlajkami. Komu budeme blahopřát až se Tajvan spojí s Čínou?
  Na příští dvě generace jsme odsouzeni být chudí a bezvýznamní. Za co ještě můžeme bojovat je, udržet si národní homogenitu alespoň v trochu přijatelném stavu. To stále za námahu stojí!

  To se mi líbí

  • anonymní napsal:

   15. březen 1939 byl v našich médiích poněkud upozaděn. Dnešní výročí vstupu sjednocené Evropy do nedemokratického Stalinova Ruska, známý plán Barbarossa, byl však úplně pominut.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Barbarossa

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To se mi líbí

    • anonymní napsal:

     Sakryš pane Bavore, vždyť sám dobře víte, že Raša Tudej je Putinova hlásná trouba a šiřitel fejk ňůs.
     Já myslel něco onačejšího, například ČT, nebo ČRO.

     To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Velmi drsně, ale také velmi jasně napsáno. Realita bude jemnější, konečný výsledek stejný. Je zajímavé, že dlouho probíhající proces dostal i své datum. Datum označující bod ze kterého není návratu.
       Myšlenka z článku „kdyby nebylo současné pozice Ruska, USA by dávno zlomily Čínu i ekonomicky, i vojensky, i politicky. Klíčem k Číně je Rusko.“ je klíčem k příštímu vývoji.
       Je dobré že Putin – po dohodě se Si, jinak by to nešlo – popsat o co jde a kam svět půjde.
       Pro českou zahraniční politiku je to katastrofa o to větší, že na příští dva roky není vidět změna. A dnes jsou dva roky dlouhá doba.

       To se mi líbí

    • Cobolik pacholik napsal:

     No vyvazene masmedia predsa nebudu pisat o tak bezvyznamnej udalosti jak utok na rusiu,oni nepisu ani o nasich,ked wehrmacht vstupil do praglu,na programe je letna,opisuje lepsie jak soudruh pripravy na svatek prace,kde sa narodni fronta aspon v okrese presov napila jak kurva a mala holota polovica sostala chripku bo sa ozrali nanukov za korunu jak jebnuty,cim viac kamufluju,tym viac je jasne,ze dlhheho trvania ten ich demokrtaicky styl nema,uz maju plne gumaky vody,ale niexo musia robit,treba ich nechat a toho hlavneho aktivistu furt zapomnem jak sa vola,zvolit prezidentom a hutka nech mu zaspieva kde domov muj,jak pisem aj tak budu v pici,bo pridu volby,jedine,ze urobia sudruzske tahy jak rozhodne narodni fronta.este mi jeblo v ten den rusky velvyslanec zavolany k riberropovy,maly chlap,povedal,ked mu oznamili,ze vyhlasuju vojnunrusii,za ten nehanebny cin budete tvrdo postihnuty,dnes kopa volke si pusta volgalied,ci jak sa vola spravne ten wehrmacht song a spomina na svojich,co uz nikdy neuvideli fatherland,bo sa dali ojebat maliarom z osteraich ,ale taka bola doba, z nej sa treba ucit,aby sa nemuselo spominat na svojich hrdinov,za mesiac ruskym vojakom a aj jedna vojacka na namesti v presove polozim decovy pohar vodky,nam kusok chleba,jednu ruzicku,zapalim sviecku dam foukacku za nich a budem chvilu dumat,vzdy tak robim,ked tam pridem a pokial budem zit tak budem robit a jebem ja jaky system.

     To se mi líbí

 2. Cobolik pacholik napsal:

  Europa nebude kukat jak tela,ale america bude kukat,prehadzovacka povedal,ze 10 minut pred utokom na perzanov zrusil rozkaz,ale ani on ani velahlasne skurvene masmedia nepovedia,co ja jak drotar cujem tym jebanym nosom,ze dostali signal od rusie,ze sebemensie nejake prskavky nad perziou,to bude utok proti ruskym zaujmom,china zazvonila tiez a povedala,ze rusia ma ich plnu podporu a nemyslia diplomaticku,bo china tam kupuje oil,bo z ruskeho nevyzije,proste touto dobou junom 2019 skoncila oficialne zelezna opona a zacala nova brodway,kde na javisku za oponou nie je nejaky vychodny block,ale medved misa a panda phu,neide o idey demokracie a marxizmu,ale o ekonomicke a politicke vplyvy jak furt,len sa javisko prestahovalo,podla mojej expertizy jak specialistu a analitika po novom po starom skurveny komisar na blizky vychod,kde je oleja do ojebania,co ani az tak o olej neide europa by mala z rusie a amerika ma alaska tolko,co moze predavat tej vyjebanej vahabistickej arabii,co je tam problem chazarik,iran nema nejmensi zaujem a amerika jak by smet bojovat medzi sebou,ale americky lokaj slucha sion brothers,oni sa boja,ze iran bude mal tromf v ruke,co sa vola jadrova zbran a vtedy by sion brothers museli ubrat zo svojej nedotknutelnosti,america a iran to by robili obchod jak kurva,proste jak furt v nasej historii a stale to tu omielam do ojebania,ked sa na picu gazduje sablickou sa potom sermuje,proste zacala nova studena vojna a zapad ma o to viac prejebane,nie dost,ze nema na medvedika misu a k nemu este panda phu,to ani ekonicky a vojensky ani tolko,keby europa zmenila kurz na vychod kus,americe by nezostalo nic ine len vojna,amici musia nieco robit,bo takym systemom su v pici,zacali s pandou phu co sa tyka ciel,poslali 2000 usboys na blizky vychod,mozu tam poslat vsetkych svojich vojakov,nemaju vojenskej sily postavit sa medvedikovy misa a pande phu,co predstavy prehadzovacka na brodway chuj vie,povedal,ze sa panda phu musi s nim stretnut ohladom weiwei,panda phu navstivila misu a vec vybavena,misa jak vedouci zajezdu povedal amikom aj za skupinu vyletnikov od chuan che,jak sa bude divadlo na brodway za novou oponou hrat a oni tu v tej riti nech dalej riesia rusku spojku vo volbach a imigrantov z mexico a my jedne z najbohatsich a najvyspelejsich ekonomik v slnecnej sustave jak furt po starom,ide sa robit big jarmok na letne,prirovnavaju k 89,ked lride pol milona ludi budu brat ty vykurveny demokrati jak vola ludu,maju tahy lepsie od soudruhu,len zabudli repektovat,co ukaUju vysledky volieb,robia jarmok,bo cuje,ze im zvoni hrana aj tak budu v pici aj tak.dojebal som tu vsetko do tej expertizy,ze lepsie od komisara s expertom dokopy.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.