Vôňa sena…


Vôňa sena je jednou z vôní leta. Vôňou nostalgie za dávnymi časmi detstva, či mladosti.

Pri zvuku motorových kosačiek si vždy spomeniem na ručné kosenie lúk, záhrad a sadov, sušenie sena pre zvieratá na zimu.

Kosenie kosou bolo väčšinou chlapskou záležitosťou. Začínalo skorým vstávaním, aby bola tráva skosená skôr ako slnko stihlo vypiť z nej všetku rosu. Chlapi boli rozostúpení po lúke a bolo počuť svišťanie kôs, brúsenie kosy osličkou, ktorú mali v oselníku za opaskom. Dnes už len výnimočne počuť na dedine ručné naklepávanie kosy.

Správne kosenie kosou je tak trochu umenie, ale dá sa to naučiť, pretože kosu treba držať pevne, ale aj zľahka, asi ako partnerku pri tanci. Netreba robiť prudké a namáhavé pohyby, aby sa človek pri kosení zbytočne neunavil a tráva pekne pod kosou padala a bola pokosená  pri zemi.

Nehanbím sa priznať, že som dievča z dediny a kosenie trávy je jednou z prác, ktoré ovládam, aj keď nie možno  tak ako „starí gazdovia“.

Sušenie a obracanie sena je jednou z mojich obľúbených prác už odmalička. Na hrabanie sa používali celodrevené hrable, ktoré si gazdovia sami vyrábali a dnes ich tiež vidieť len málokde. Suché seno sme zhrabávali a ukladali do kôpiek, alebo sa dosušovalo tam odkiaľ pochádzam na osiakoch, tu v Slnovratove na koštraboch. Najlepšie bolo, keď počasie vyšlo tak, že sa seno stihlo vysušiť bez toho, aby naň napršalo.

Keď som bola dievča, skladovalo sa seno v humne a zachovávalo si svoju vôňu aj cez zimu. Teraz na to máme senník, aj veľké humná sa pomaly vytratili z dedín, pretože už len málokto chová veľké hospodárske zvieratá.

Každé seno vonia inak, inak vonia usušená lucerna, inak ďatelina, inak tráva zmiešaná z množstvom bylín. Nenapraviteľní romantici v ňom cítia vôňu letného slnka a vetra, ale aj práce.

Hovorí sa, že každému seno vonia inak. Inak nám ľuďom, inak zvieratám, pre ktoré je potravou, možno aj im vonia krásne. Ktovie.

Ale možno bude pravda skrytá v jednom výroku, ktorý používa jeden môj, dúfam, dobrý priateľ:“ Bul zaľubeni, jak somar do kopki šena.“

𝓓𝓮𝓿𝓪𝓷𝓪

Článok bol zverejnený na Blog Pravda.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Vôňa sena…

 1. bob napsal:

  Článek se mi velmi hezky četl a pohladil mě u srdce. Zavoněl nejen senem, ale i tím, co bylo hezké na „starých časech“

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Mama mojej manželky je z Važca. Myslím, že som to u nej (u svokry) definitívne vyhral vtedy, keď videla, že viem aj kosiť. A to som sa naučil v socialistickej škole v predmete práce na pozemku.
  Tie „povinné“ brigády, keď sme ako študenti chodili na sená, to boli zo štúdií tie najkrajšie chvíle. Len si pomyslite – zbierate seno v Pucove na Orave. V diaľke vidíte Choč a spávať chodíte do ubytovne na futbalovom ihrisku pod Oravským hradom.
  Alebo iná brigáda v obci s príznačným menom Senohrad…
  Vďaka, Devana, dnes sa mi bude dobre spať. 🙂

  Liked by 1 osoba

  • Devana napsal:

   Ďakujem…
   Teším sa, keď už bude konečne teplo, bude pokosený sad a dám si môj obľúbený klobúčik a znova sa pri hrabaní sena opálim ako indiánka:-)
   Rada si spomínam na tie chvíle, keď starý otec s otcom chodili kosiť lúky, tak ako som to opísala…
   Možno aj to, že rada pracujem na záhrade a chovám sliepky a králiky je takou spomienkou na minulú dobu, keď bol svet pokojnejší, pomalší a iný…
   Článoček je reakcia na môj taký malý trapas v debate, pod článkom, v ktorom sme spomínali na prázdniny a podarilo sa mi napísať komentár približne v znení “ aj dnes sa bude pri sexe dobre opaľovať“, malo byť pri sene… Prišla som na to až keď bol komentár v debate a odvtedy píšem na mobile a bez okuliarov veľmi málo, ale reakcie boli celkom milé… Nikto si ma príliš nedoberal..
   A dnes sa mi veľmi páčil článok p. Bavora…

   Liked by 1 osoba

  • blbíš napsal:

   né že bych neměl nějakou tu představivost, příteli, ale to Vaše …„Len si pomyslite – zbierate seno v Pucove na Orave. V diaľke vidíte …“ …zkrátím to, v tom seně bych si v tom Vašem věku zcela jistě představoval úplně něco jinýho, na tuty by mně nějaká Choč, ubytovna či futbalový ihrisko byly na háku, směl-li bych se k tomu vyjádřit … sakra … kde sou ty časy

   To se mi líbí

 3. Miluše napsal:

  Moc pěkný článek. Vzpomněla jsem si na senovou brigádu, rok před maturitou. Bylo to v Krušných horách v Přísečnici, tam kde je dnes velká přehrada. Naučila jsem se tam obracet seno špičkou hrábí. Vůni sena si dokážu představit. Je pravda, že to pri sene dobře opaluje, protože mi na místní tancovačce jeden tanečník zpíval do ucha „Cikánko, ty krásná…“ 🙂 Brigáda tenkrát nebyla nic neobvyklého, brali jsme to jako samozřejmou součást prázdnin.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   jasne,ze normalka brigady,bo nebol telefon,play station a hlavne ,sme mali svoju zranicu a dobytku,trebalo na zimu sena,teraz mame kokot dovezenu zranicu a na brigadu ,nevyzenie mladu holotu,ani pod samopalom,dnes sa deva opaly v salone jak spekacka ma kolor a do ucha jej nikto nespieva,bo nevie,co cikanko ty krasna je,ale habka jej nejaky ten sklurveny rap do ucha a ona chcije dole nohamy,jak vie habkat,to kurva cudne casy a cikani vtedy robili,ked nie v praci,tak v base naisto a krasne cikanky dostavali alimenty nie od statu,ale od jebaka…

   To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  bohovy nick devanka,ty mas nejakeho jebnuteho vychodnara kamosa?bo u nas sa este hvari,bul do nej jebnuty,jak somar do kopy sena a seno,to nemusim,otec kosil a potom kolik priviezol na traktore,kurva 4 vrstvy boli,co kazdy rok,uz som mu hovoril,ze tych 5 zajacov,cez zimu,co mame by museli byt jak slony,aby toto seno pozrali,lenivy si,nechces robit a taka pekna trava okolo zaumienky pod vlciou,bo kurva uz piaty rok,dal na majetky bo kurva u suseda taka mala pleven nebolo,kde davat a 5 zajacov zime a v lete uz zelene sa davalo,chodil som tiez na brigady na seno,bo som musel,bo som robil na pridruzenej a jak clen JRD a pritom som robil vo VSZ,som musel ist odmakat,cisto len do fukara hadzat,vodky do ojebania a piva,pasovalo mi a nakoniec, pri kazdej robote vonku v lete na slnku to najlepsie opaluje,bo malo kto, vydrzi na slnku 10 hodin sa opalovat,ale robit to kurva sa vydrzalo a kosit?v bechyni som kosil uly a klepal kosy,mali ma za profesionala lampasaci mi hovorili,je videt,ze jses hospdar po nasom gazda,keby nasi burani,videli,jak som kosil a hluchy onda videl bo on najlepsie klepal kosy,hluchy jak delostrelecky kon od nemluvniata,jak klepem kosy,ruky by mi odjebali ponad lakte bo vyklepat kosu na babke,to taka mala kovadlinka nabita do klata to musi byt frajer a aj kladivo,musi byt poriadne,pred dvoma rokmi som kosil okolo streky s kosou, na plote flaga united siox tribes a ja obok kosil,vzdy ked v lete pridem vyjebem tu flagu na pletivo vzadu na zahrade a postavim stan, dam ku stanu svoj klat,ktory ma asi 40 rokov,je to znak,ze som doma,tesim sa jak kurva,ze si sadnem na ten moj klat,zapalim foukacku,popijam kofolu a cakam,kedy pojde vlak,jak male decko,bo tu vlak vidim 2 krat za 10 rokov a vozim sa na vlaku,jak pojebany a kukam na kopecky,mam rad tu zem,ale system to nenavidim na smrt.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.