Vyšné Ružbachy – prírodná galéria


Keď sa z Popradu vyberiete cez Kežmarok a Spišskú Belú na Starú Ľubovňu, za Podolíncom prejdete cez menej nápadnú obec Nižné Ružbachy. Ak sa nemusíte ponáhľať, oplatí sa vám odbočiť z hlavnej cesty na severozápad smerom na Vyšné Ružbachy.

Vyšné Ružbachy sú staré horské kúpele, ešte so zachovalou architektúrou a atmosférou. Sú postavené na krasovej travertínovej platni, tak tu nájdete peknú súhru skál, vody a lesa. Mnoho ľudí sem láka termálne kúpalisko, ale aj veľký prírodný kráter naplnený minerálkou.

Ak zájdete až do obce, asi tam už strávite najmenej pol dňa, bude sa vám tam páčiť.

Predsa však odporúčam, aby ste tesne na hranici vstupu do obce zišli z cesty smerom doľava. Po niekoľkých stovkách metrov prídete do opusteného travertínového lomu. Raz do roka sa tu koná niekoľkodňové sympózium sochárov. Travertín je mäkký, takže za tých niekoľko dní tu vždy pribudne niekoľko sochárskych diel, ktoré tu ostávajú v trvalej galérii pod holým nebom.

Samozrejme, nenájdete tu žiadnych kustódov ani pokladňu na predaj vstupeniek a s najväčšou pravdepodobnosťou tam budete sami, možno ešte s párikom domorodých kôz.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Vyšné Ružbachy – prírodná galéria

 1. cobolik pacholik napsal:

  krater poznam to smerom na severo zapad ja z hornej torysy sarisa .je tam naozaj pekne v ruzbachoch a za boha som nerozumel ich gvare,zda sa ze guralsky dristaju,pil som tam neraz a spieval s nimi,mam tam kmotra,ktoreho som videl teraz nedavno od roku 1986.

  Liked by 1 osoba

 2. Hudec napsal:

  To je vůbec zajímavý kraj, na rozhraní Slovenska (tedy kdysi Horních Uher) a Polska, cítím tam až trochu rumunské vlivy.
  Tomu také odpovídá sloh hradu Stará Lubovňa s kulatými baštami a vysloveně východním vzhledem, úplně jiným, než na jaký jsme zvyklí u historických staveb dál na západ.
  Tam do těch krajů za Kežmarkem to byl vždycky zajímavý výlet během pobytu v Tatrách (oddechový den).

  Liked by 1 osoba

 3. vonrammstein napsal:

  Byl jsem tam někdy v druhé polovině osmdesátých. Vypadalo to úplně jinak, Sakra-musím si naplánovat pořádnej výlet po Slovensku. Letos už to nedám, ale příští rok bych to viděl na dva týdny. Hodně se toho změnilo.

  Liked by 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.