Pověsti o loupežníkovi


Tohle vyprávění nemůžu nazvat „druhý život Babinského“, protože „známý lotr mexický“ mi v tom nadělal zmatky. Jak už jsem psala, po svém propuštění z vězení neužíval své jméno, ale říkal si Adam Müller. Jenže jak známo, v Čechách se všechno vykecá a tak začalo být v Řepích brzy známo, že ten nemluvný starý pán, klášterní zahradník Adam Müller, co si v koutku v hospodě ucucával svoje pivo, je ve skutečnosti ten známý loupežník Babinský. Jenže Babinskému se do vyprávění nechtělo, vykrucoval se, jak to šlo.  Pak ale dostal nápad: koupil si kdesi knížečku, v které jakýsi pisálek vymyslel a sepsal neuvěřitelná a nesmyslná Babinského dobrodružství – a Babinský si tyhle příběhy přečetl a pak je zvědavcům vyprávěl jako skutečnost nejskutečnější.

 

Jedna z knížek, líčících život a neuvěřitelné skutky slavného loupežníka. Vydaná byla někdy po r. 1862…

Ještě za Babinského života začaly vznikat i kramářské písně o něm. Byla to například „Přestrašná píseň o Václavu Babinském“ od neznámého autora, či „Babinský žije! Po dvacetiletém vězení čistý zas mezi námi“ od písničkáře a kolovrátkáře Františka Haise, o kterém jsem tu už psala.

Obr.3

 

Jeden z dochovaných výtisků Haisovy písně je uložen v pražském Národním muzeu

Případ sám pro sebe je ovšem notoricky známá píseň „Na kopečku v Africe…“ Její text, hned ve dvou variantách, máte tady: https://velky-zpevnik.cz/taborove-pisne/babinsky-na-kopecku-v-africe

Jak se stal Babinský zrovna mexickým lotrem a jak se dostal do věznice v Africe? Na chudáka Babinského se nabalily lidová vzpomínání a vyprávěnky o věcech, s kterými neměl nic společného: Vysvětlení je hodně krkolomné. V letech 1864-1867 se mladší bratr císaře Františka Josefa I. snažil stát se mexickým císařem. Tohle dobrodružství skončilo Maxmiliánovou porážkou a následně i popravou. S Maxmiliánem do Mexika ovšem odjela i celá řada Čechů, zejména hudebníků, kteří se po Maxmiliánově pádu postupně vraceli do Čech a tady pak barvitě vyprávěli o svých mexických dobrodružstvích. A mnozí badatelé těmito historkami vysvětlují to „mexické lotrovství“ Babinského. Vysvětlení africké věznice je ještě krkolomnější a souvisí s Móricem Beňovským (+1786), o kterém u pana Bavora už taky byla řeč (ale ne mojí zásluhou!).  Kniha o Beňovského dobrodružstvích vyšla ale až r. 1808 v Bratislavě a 1816 ve Vídni. Beňovský byl v té době sice už pár desítek let mrtvý, ale pro čtenáře byly jeho paměti žhavou novinkou a jako téma k hovoru a k fantazírování sloužily celou první polovinu 19. století. A začaly se proplétat věci nesouvisející: Beňovský budoval v Mauretánii mohutné opevnění, mezi lidmi se vyprávělo, že Vídeň chce v Africe postavit nevyloupitelnou pokladnici a Babinský loupil a prchal z vězení. A z toho všeho vznikla ještě jedna fáma: Babinského půjčili Beňovskému, coby nejlepšího lupiče a útěkáře, aby radil, jak udělat pevnost (či pokladnu) zcela nedobytnou. Že je to z mnoha důvodů nesmysl, už proto, že Beňovský a Babinský se prostě nemohli nikdy potkat? To je přece detail – lidi jsou ochotni věřit kdečemu! A tak se chudák Babinský stal mexickým lotrem a byl vězněn „na kopečku v Africe“.

obr.4

A máme tu další legendu: tenhle Babinského portrét prý pořídila abatyše kláštera v Řepích, jako poděkování za to, že ji v mládí Babinský zachránil před sňatkem s lichvářem.

Babinský, coby romantický hrdina pochopitelně byl vhodným tématem i pro film. V roce 1926 se na plátna kin dostal němý film „Babinský“, označovaný za melodrama. Web „Filmový přehled“ obsah tohoto melodramatu shrnuje následně:

„ Václav Babinský zachrání v dětství svého kamaráda Vojtu Kováře před lesníkem. Po letech se z Vojty stane zbojník, zatímco Václav slouží v císařské armádě. Miluje chudou dívku Lidušku a ve snaze pomoci jí se zaplacením dluhu vyloupí vojenskou pokladnu. Peníze však přinese pozdě, Liduška už podlehla nátlaku chlípného domácího. Zklamaný Václav je zatčen, ale podaří se mu z vězení uprchnout. V lese narazí na loupežníky vedené Vojtou Kovářem, přidá se k nim a brzy se stane vůdcem tlupy. Po náhodném setkání s hvozdenskou hraběnkou potrestá domýšlivost jejího manžela a elegantně ho před hosty okrade. Při oslavě loupeže jsou lupiči překvapeni hraběcími vojáky a Vojta je smrtelně postřelen. Po nějaké době Babinský hraběte vyláká i s vojáky ze zámku a znovu jeho sídlo vyloupí. Václav stále myslí na Lidušku. Vydá se proto do Prahy. Dozví se, že se utopila, vrátí se k tlupě, je však chycen a uvězněn. Uplynou léta, Václav je po odpykání trestu propuštěn a stane se zahradníkem v klášteře, jehož abatyší je ovdovělá hvozdenská hraběnka.“

Tohle jsem vám sem prostě musela dát v původním znění! Režisérem, scénáristou i představitelem hlavní role byl jakýsi V. CH. Vladimirov – zřejmě ruský emigrant. A ještě přidám dva obrázky z toho filmu.

Obr.5

Babinský a krásná hraběnka

Obr.6

Babinský úpí ve vězení – možná zrovna v té Africe…

Já mám staré filmy i fotky ráda, ale tohle je i na mne trochu moc. 😀 V pojetí Brzobohatého rozhodně Babinský dopadl líp. https://www.fdb.cz/film/slavne-historky-zbojnicke-1-dil-vaclav-babinsky/94340   Ani nevím, je ta zbojnická minisérie někde ke zkouknutí? Asi je to tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=K1cOwpRoOOU

Babinský ovšem pronikl také do sochařství. Zajímavá je tahle figurka, vymodelovaná z chleba

 

Obr.7

Autorem je prý Babinského spoluvězeň. Myslím, že se mu docela podařilo zachytit podobu. Figurka je součástí sbírek na zámku Kynžvart a měli s ní prý dost problémů: chleba je pochopitelně hodně choulostivý materiál a tak byla figurka napadena hmyzem, začala se ulamovat – a sežeňte restaurátora, který by si s takovým materiálem uměl poradit. (To je ostatně problém všech předmětů lidového umění – nikdy nevíte přesně, co a jak tvůrce použil a co tedy s tím.) Nakonec se ale restaurátora sehnat podařilo, takže figurka přežije. 

A ještě jednu sochu má Babinský – a to ve svých rodných Pokraticích

Obr.8

Postavení sochy inicioval Zdeněk Oravec z pokratického tesařství. Argument pro sochu byl jasný: „Babinský je jediný člověk, který Pokratice proslavil.“ Autorem pokratického Babinského je sochař Jan Švadlenka. Bohužel veškeré netové informace o něm se soustřeďují na to, že je to bývalý fotbalista, který začal sochat, až když mu zdraví nedovolilo se věnovat sportu. Jedině tady jsem toho našla trošku víc a i fotografie pár jeho soch: https://www.socharium.cz/autori/jan-svadlenka

Co na závěr? Skutečný život Babinského už se asi nedá oddělit od legend, které se na něj postupně nabalily. Nebyl to ani Jánošík, co bohatým bral a chudým dával, ani nějaký superpadouch. Asi nejlíp to vystihuje tahle písnička:

https://www.youtube.com/watch?v=6HncLmv_w0A

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

56 reakcí na Pověsti o loupežníkovi

 1. K-k. napsal:

  Urozený pane, že jsem tak smělá: někam se zaběhl obrázek č.5 („Babinský a krásná hraběnka“).Posílala jsem ho, teď jsem si to kontrolovala. Nedalo by se s tím něco…. 😉

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Co je to jeden obrázek proti kouzlu nechtěného. Když jsem si rozklikla tu písničku/text/ tak se mi v tom reklamním pruhu objevil Telička s tím že 1 – a zásluhy při vstupu do EU. Nevím v jakých intervalech to ukazují – pak tam byly další. Tak teď abych klikala – až se to zase objeví a vyfotila. :-).

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale vždyť tam je…?

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Netová kouzla a čáry! Když jsem na to v noci koukala, tak tam nebyl, byl tam jen text „obr.5“. Trpajzlíci řádějí! 😀

    To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Paní Katy, Vaše bádání je skvělé. Gratuluji!
  a mám malou a jednoduchou otázku.
  Je ve Vašem panoptiku také Ferda Mestek de Podskal inhábr von dem Mestekmuseum Kaaden bei Komotau Turnplatz?
  Měl bych se na co těšit, nemám sílu a vůli (nevymlouvám se na čas i když to je pravý důvod) hledat jako Vy. Vím moc dobře co je to za obrovské úsilí.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   hele strejdo,uz to meno by ma odradilo,treba uznat,ze kacko to nervy jak lana na golden gate bridge…

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Díky, uniklo mně to nebo dokonce vypadlo z paměti. Jako vždy perfektní ilustrační doprovod, to mám moc rád. Díky paní Katy!

    To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Na Ferdu Mesteka vám odpověděl už pán této hodovní síně – ale vy mi taky odpovězte na malou otázku: „Mestekmuzeum Kaaden“ předpokládám vzniklo překukem z „městského muzea Kadaň“. Ale jak se vám do toho podařio zabudovat Komotau Turnplatz? Laik žasně, odborník se diví! 😀

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Jako naprostá většina poznání je to jednoduché, opsal jsem to ze strany 222 knížky od mého oblíbeného Egona Ervína Kische: Pražská dobrodružství, vyd. Svoboda, Praha 1968.
    Obávám se, vycházeje z těch málo znalostí, které mám o Ferdovi, že se nejedná o chybu či přesmyčku, ale o řádnou adresu jejímž autorem je sám Ferda. Já si to přeložil jako Mestekovo muzeum na cvičišti v Kadani u Chomutova, (Turnplatz jsem přepsal chybně, Ferda napsal Turnplac). Když mohl vlastnit bleší cirkus jako konkurenci cirkusu Barnum, proč by neměl v Kadani muzeum? A o to mně šlo. Proč mýrnxdírnyx zrovna Kadaň?
    Činných umělců ve svém cirkuse měl 352 a k tomu 700 náhradníků.
    Cetere autem censeo, E.E.Kisch je vždy skvělý.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     No tak to je pro mne novinka! Už jsem si to našla (knížku jsem měla už d dřív staženou do poče) a pokud to jsou skutečné Mestekovy memoáry, tak hned v adrese jsou dva nesmysly. Kadaňské městské muzeum bylo v tomhle domě https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kulturn%C3%ADch_pam%C3%A1tek_v_Kadani#/media/File:Kada%C5%88,_M%C3%ADrov%C3%A9_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_115.JPG – původně tam byklo v nájmu, později ho majitelka odkázala muzejnímu spolku – roky a jména si nevybavuju a ani to není podstatné. (Teď je muzteum v bývalém františkánském klášteře.) Dům je sice na náměstí, ovšem nikoliv na Turnplatz – v Mestekově éře to byl Marktplatz (a trhy se tam skutečně konaly). Mestekův „Turnplac“ by asi měl být Turnerplatz a ten byl úplně jinde – teď je tam park a kus zabírá sídliště z 50.let http://www.ocelovemouchy.ktkadan.cz/galerie/2010/old_kadan/slides/50B_KA04.html
     Nejspíš tam Ferda někdy se svým bleším cirkusem vystupoval a napsal tu „zpáteční adresu“ zmotaně, jak si to pamatoval…
     Ale ty vzpomínky si s chutí přečtu, dík za upozornění. 🙂

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Paní Katy, Ferda byl velký pábitel a jeho museum s městským museem nemělo zhola nic společného. Turnplatz je cvičiště, Turnerplatz by bylo Náměstí cvičenců.
      Ale ke Kischovi. Přečtěte se i úvodní povídání nazvané Rodinné, příliš rodinné. Pro badatele, rodopisce a archiváře je to skvělé čtení. Kéž bych byl zpola tak zdatný. Ostatně i další příběhy jsou skvělé. Doporučuji také Pražský pitaval, tam najdete Babinského, Grasela, Karáska a další arcilotry. Kisch je opravdu jako živá voda.

      To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  ja ked citam,take stare veci,kolko je na tom pravdy a v historii to nie tak davno,kolko bolo takych lupeznikov,prosty lud naobaluje kriminalnika a je z neho hero,janosik,pochybujem,ze chudobnym daval,ale idoly potrebujeme,ten vas neviem jak sa vola,bo nemam pamet na jmena,co ho zeman omilostil,za 200 rokov,bude narodny hrdina a pritom mozno vrah,ci obet,len on vie,uz film o nom je este kym brunel,jak pisem za dvesto rokov cesky janosik bude,bo si ludia popravia,ja cital knihu teraz o ruskej zene,ktora prisla z rusie s legionarmi,mala dve deti a po vojne jak nepritel rodiny bola odvlecena do ruska,jej deti prezili 20 rokov v ruskych lagroch,pacilo sa mi tam podla toho kolko gramov chleba na den,tolko rokov zivota,200 gramov 2 roky,prva slovenska knizka napisana ceskym autorom o ceskych ludoch po 24 rokoch co som precital slovensky,kacko jak archivar tu by mohla o nej napisat volala sa vera sosnarova a napisal jiri.s.kupka,najlepsie je tam vystihnute,co mam overene vychovana na kameni vydrzi vela a to som nepochadzal z biednych pomerov vlastne ked ja som rastol za soudruhu,nikde biedne pomery neboli kazdy mal co jest,takze kacko podumat,nic nevnucujem ,abo,ze si cobolik preje,mohlo by tu holotu zaujimat,bo tam vidno,co clovek a k tomu zena dostala vyzrat,ze by vsetkych biznov v amerike zabilo,ked sa take precita a podumam o sebe,tak moj zivot? je to jak na zamku,at to trva vecne,hoci ma niekedy riadne vkurvy…
  bo v lagroch rusie zdochlo miliony ludi,tolstoj povedal,ludi v rusku jak piesku,uz toto,co ta ruska holota dostala vyzrat ju stavia,ze pozor na nich,bo kurva drevo rubat na nich,to jak by amerikana hladkal pstrosim perom po riti.jasne,ze som odbocil,ale kacko moze podumat,volna pani a nie cobolik si preje…

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Tak, čobolíku, tebe jsem si s odpověďmi nechala na konec, protože to bude trošku delší.
   Ten omilostněný „zbojník“ se jmenuje Kájínek https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Kaj%C3%ADnek a přiznám se, že moje sympatie moc nemá. Nevím, jestli je vinen, nebo ne – hysterie se kolem toho zdvihla veliká a z novinových článků a televizních výkřiků je těžké si udělat nějakou objektivní představu, jak to vlastně všechno bylo. I kdyby nebyl nájemním vrahem (což je asi největší fuj mezi zločiny), tak neviňátko rozhodně není. Vadí mi, když se z něj dělá hrdina, vadily mi zástupy jeho doslova uctívačů, co na něj čekali před kriminálem, když ho propouštěli…
   Ale ono u mne nejde jen o to, jestli je Kájínek vinen, nebo ne – já prostě nemám ráda takovouhle davovou hysterii a vadila mi i v případech, kdy nešlo o Kájínka.
   A teď musím na chvíli odběhnout do kuchyně, pak budu pokračovat.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Tak, konečně můžu pokračovat v odpovědi, čobolíku. Takže paní Věra Sosnarová – já si to jméno matně odněkud pamatovala, ale až když jsi o ní tady napsal, tak jsem zapátrala, kdo to vlastně byl. Základní informace je tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bra_Sosnarov%C3%A1 – v odkazech jsou i články, které její vyprávění zpochybňují. Jejich autorem je Vladimír Bystrov, který se problematikou gulagů a podobně zabývá dlouhodobě, ona i jeho rodina tím byla postižená a tak Bystrov není (a logicky ani nemůže být, nepřekvapuje mne to, ani nepohoršuje) v téhle věci zcela nestranný. Já o těchhle problémech vím jen z novinových článků a z různých TV pořadů. Bohužel jsou to věci velmi zpolitizované a tak si člověk pořád říká: „a bylo to tak opravdu? Není to přibarvené, aby se to hodilo do toho nyní žádoucího názoru?“ Nedokázala bych o tom psát, nevím, jak to bylo a nemám možnost si to ověřit. A navíc (a to je problém téhle až příliš aktuální historie, nejen paní Sosnarové) bych mohla někomu ublížit – a to bych opravdu velice nerada.
    Tak se na mne nezlob – ale tohle přání ti nesplním.

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     ja se nezlobim a ja cital,len co podal pisatel knihy a tam,ze boli drzany jak dobytok,predsa dvadsat rokov v rusku nebola na prazdninach,kurva ja odkaz nijaky necital,ona vlastne bola nas prislusnik a nie rusky,ze boli jebane devcata,myslim sexualne o tom nepochybujem,hosi mlady z krasnej armii mali na dlani jebacky a jebali,ci znasilnuju,bo skurvena doba bola,ze tam zrat dostavala,horsie jak nase prasa niekedy ,logicky po vojne tam bolo normalne,jak odsudenec v pracovnom tabore,sama ruska holota nemala,co zrat,dedukujem,urcite tam nemala dovolenku v soci a co pise jej spomienky,tam to myslim regular bolo,,ze nejake ludske zachovanie,bo skurvena doba s nimi nebolo,ona nemala,asi vela do vymyslania,bo pracovne lagre v rusii,to system tvrdy a bezohladny,bo skurvena doba,insie sa neda na to nic napisat,bo co si vymysla,kurva zadarmo 20 jarin odjebanych tam,toto u mna pointa,ze zadarmo dojebali a neviem jak rodina toho oponenta,oni tam tiez asi neboli na daci pod maskvou,ale kus dalej od maskvy,nevadi kacko,slobodna pani a respektujem na max.hoci ja respektujem tam som sa zamyslel az barz dost vela veci. a medzu neprekrocim ani bohovy.

     To se mi líbí

     • vera napsal:

      Dneska si kdekterá meetú vzpomene, že se jí před lety nědo dotkl křivým pohledem, a z ženských co pro kariéru lezly samy do postele jsou dnes mučednice. A druhou stranu nikdo neposlouchá…a nechce poslouchat. Možná tahle ženská taky přehání, veze se na vlně hysterie, aby měla vyšší prodej? Za prachy se dělá věcí…
      A že na táborech Rusko vydělalo, levná pracovní síla…země, proti které stála celá, úplně celá evropa, má do jisté míry právo na tvrdší chování, na větší opatrnost. Byla to jiná doba, my už nepochopíme jak moc šlo o život a existenci, jaký strach byl v lidech… Ale sběř, to Rusové nebyli nikdy, tahle verze je tvořena uměle, bohužel.

      To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       v rusii,ci u nas v europe nema nejak tie picky,co po rokoch prepatreli,kukal som tu na totu,co sa rozpomenula,ked najvyzsieho prokuratora tu stavali na funkciu,ja nemam sajnu jak tu znie zakon,ale po tolkych rokoch,to tych chlapov prenasledovane lepsie jak nacistov co vyvrazdovali cele bursakova vcetner deti,mala sedemnast rokov a to len,ze ju vyvracval na postel,akt nebol nijaky ,teraz ma 50,co my sme sa nalapali nasich jebaciek za cicky,nikto z nas nema problem,bo sme zostali holota,ale keby sa daktory vysvihol,neviem,ci by niektora neprepatrela,tak dumam,dobre,ze som zberac hoven,bo kurva mohol by som sa dorobit politicky na nejaky post a potom by bolo ukazovane aha chuj lapal 14 rocne jebacky,co v nich tiez dudnelo jak okolo kurska za cicky a co este horsie aj tam dole a dodnes viem bo som sa aj jednej pytal,ci pamata,ci to chujovina bola,keby ste tak nerobili,boli by sme mysleli,ze ste daco chory,bo oni si viedli hovory cez prestavku,mi isli pofajcit,ze ktory z nas potencionalny jebak,kurva a dnes system,to som nanichodny nasilnik a hovado najhrubsieho kalibru,proti nature do cista ten svet ide,ale myslim,ze fajne narazi,ked sa kokotov vysinutych pocuva.bo to kurva chore,mlademu bruni a chce sa,ona tiez sa trasie,bo tiez chce,ale duma a co ked v budocnosti mohlo bude malo vplyv na maju karieru,normalne sa prerobit na lesbu,ci tepleho kokota,to nevadi to corect,to pojebane na palici,zase ulet,ale pozor suvisi s dobou jak svina.na sosnarovu,ked vyjebali sa este aj vychcal na nu,kurva skurveny cas to bol,preskurveny.

       To se mi líbí

      • jaa napsal:

       No Vero, když už jsem tu Dalimilku vylovila, tak jsem se do ní koukla. Je to už drahně let a člověk v hlavě všechno a furt nenosí. No a ta dívčí válka…. … historie se opakuje. meeee.. dopadnou asi stejně. Už včil se tak ledaskde stavěj muský proti, nechtěj s nima pracovat a tolik ženskejch schopnejch vybudovat konkurenční podniky zdá se není, protože za tu dobu, už by o nich bylo slyšet a kde nic tu nic. Připomělo mi to z jedné sci-fi “ Jsem pro mírovou koexistenci obou pohlaví“…. tož uvidíme, jak dlouho jim to vyydrží….

       To se mi líbí

    • vera napsal:

     Těžko posuzovat, jaký byl život v lágrech, byly to trestně pracovní tábory, určitě žádná pohoda, a kvalita jídla asi taky jentaktak. Ale podle norem bylo na osobu a den určeno 500g a víc chleba, maso a ryby tak 80 až 140g, brambory kolem 400g, tuky, vejce, a co mě zaujalo dokonce i vavřínový list je v seznamu uveden. Dávky podle chování mohly být i navýšeny. Myslim, že s jídlem nebylo až tak zle, protože když se v roce 53 vzbouřili vězni ve voroněžském lágru, jídlo mezi požadavky nebylo. Žádali zkrátit pracovní den na 9hodin, lepší kontakt s rodinou, víc peněz a možnost odesílat je rodině, a samozřejmě přehodnotit tresty.
     (Doklady jsou na internetu v ruštině, ale je mi jasné, že věřit jim může jen naivka).
     Vůbec se zapomíná, že tehdy se jedlo jinak, po válce byli lidé zvyklí na příděly, a to v celé Evropě, a vězňům tehdy nikde nedávali pětichodová menu. Ale pamětníci těch časů vymírají, tak novým celebritám se mnohem jednodušeji daří vzbuzovat dojem, že zrovna a jenom tam někde bylo zle.

     To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  knihu co mi v zime darovala nasa buranka,dobre vie,ze slovenske knizky necitam len cesky,polsky,ale jebla sa cesky autor a zabudla,ze po slovensky,prvykrat som porusil,bo ma kopla este kym som v istanbul u osmanov zacal citat,predtym mi dala dve,ani som do nich nekukol a niesli ich 7000mil,obidve na recycling ocean county center skoncili.

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  som sa fajne jebnul,nie o ceskych ludoch,ale ceskoslovenskych pochadzajucich z ciech,cast morava,teraz dobre ,kurva tak sa jebnut,jak ceskej pisalek, cesky vysadkari,myslel som,ze rozlamem ten laptop,bo kurva neznesiem jak kurva to privlastnovanie,jak polacky tu,wisniewski sa volal,nemal sajnu,kde poland,ani slova po polsky,ale hned polacky to nas polak,keby trump mal byavlu zenu polku,to by normalne pisali aj,ze to polak,bo oni to pojebany,na to,ked som ich tu zacal niekedy davno spoznavat,jasne,ze vsetko od temy a ani deko ma nerusa,bo si volne pisem a niekoho mozno zaujme a ked nie,tiez sa nic nestane karavana jede dal…

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  teraz mi houklo,ze kacko je tu ziadany artikel,zadnej spech,strejda nejake meno napisal,co by cela nasa slepa ulica mena buranov boli,ja tu nastinujem nejaku z lagru,najlepsie by bolo,aj o tom strejdovom a aj o mojom podnete,bo podnet to zaklad v chtici poznania.

  To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  este by ma zaujimalo,ci dnes z toho chleba sa da urobit soska a ci by vydrzala tolko co toho umelca z kriminalu,jaky bol chlieb vtedy a teraz,ked niekto duma,ze taky isty,ja mocno pochybujem…

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Ne. Zkoušel jsem z chleba udělat figurky do betléma, kdysi jsem takový osobně viděl. Vůbec to nedrží pohromadě.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Pane VR, ak ste to skúšali v dnešnej dobe, tak to nedrží, lebo je nekvalitný lepok. Ale pamätám z detstva – to býval iný chlieb – kváskový. Mal som ho radšej ako cukríky. Z takého šla vyrobiť nielen soška, ale v legendách o Leninovi sa hovorilo, že písal neviditeľným písmom mliekom a kalamár mal vyrobený z chleba. Skúšali sme a fungovalo to.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Je to už asi dvacet let, ale stejně to nešlo. Kvalitní chleba je vysloveně regionální záležitost, musíte vědět, kam a ke komu si pro něj dojet. Ale z takovýho chleba nebudete dělat figurky. Budete mít radost, že třetí den není ani tvrdej, ani plesnivej a prostě ho sníte.
     A za slovo „lepek“ by Vás taky v blízkým budoucnu mohli zavřít. Celiakií a podobnejma věcma už tu zřejmě trpí devět lidí z pěti, soudě podle trhu.

     Liked by 1 osoba

     • cobolik pacholik napsal:

      vcera som kukal na sipa a bola tam nasa diva bohdalka,nie dost,ze herecka jak kurva,ale aj clovek vynimocny,ja jen bucek a koleno mluvila,travu nejedava a ma tolko,co uhlie v ostrave,bo este za soudruhu krmena a nic nerobi zvlastne ,ze sa tolko rokov dozila,hlavna je cinnost hvarela,pali jej v siske jak kurva a hlavne texty na tie roky,mala problemy za komuny jak kurva hlavne v mladi a potom,ked uz zacinala byt viac znama,bola vzdy svoja a za to ju milujem bestiu,bohdalka je nase a este xindl x,nepocul som od neho ani jednu pesnicku,len viem,ze znamy je,ani som na youtube nehladal,spieva s nejakou slovenskou,jak cesky,tak slovensky a pytal sa preco,hovoril v tone,keby ja dozil zase united states of czech and slovak republic.

      To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Bohdalku nesnáším. Xindl je genius.

       To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        a proc pak mladej muzi,jasne napisat,vyvratim smahom jedneho prsta.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Podívej se na nějakej rozhovor s ní. Nebo na spoty, lobbující za vstup do EU. Nebo na její aféry. Nemám co vysvětlovat, nejseš blbej. Nesuď jenom podle rolí a dabingu. To není realita.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        A ještě tohle, speciál pro tebe. Těžký na češtinu, snad porozumíš.

        To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        do unie chcela ist vatsina pepikov a chuj mal sajnu,ze bude vyjeb,dnes neviem jak na to kuka a afery,neviem jake nakradla money,pochybujem a totu jedinu pesnicku od x som sluchal,to barz dobry text,ktory skryto spieva o zivote a vyjebe ludi,co sa napasli na cudzom a este rozjebali,ja tak ponal,ja radsej katapult,ci olympic,kabat nepoznam,hoci som nieco cul,hej a este ten z orliku, a ortel mesita,casovo vysitihnuty song, a sabaton poznas?ja nikdy nekukam na clip,len slucham muziku a moze byt speivana aj v urdu a cul som ten jazyk na sude to kurva fatamorgana,ked dobra melodia,nemam problem v jakej reci,ucho neslucha slovo,ucho slucha melodiu,hoci text da pointu,toto tvrdia o tom skurvenom rap mi tu,to umenie,sediet na palme a byt konarom po kokosovom orechu a recitovat,ze kurva,zabijem kurvu,bo sa kurvila,to rec gangov nigerskych,co s mojim pojinamim muziky,ci nejakeho umenia ja nemam a nebudem mat nic spolocne,sledujem po celom svete voice a to dakedy cumim,jak alahistka vie spievat,ci mongol spieva country,ze dupkom vlasy stavaju,jak dobre to spieva a nevie anglicky dristat ani deko, ci naucil sa foneticky pesnicku,ci korzicanka,jak vtacik spevavy peje,kurva zatuhnul som ked som zacul prvykrat,ci kanak z polynezie,peje,ze budha to nie mohamed,hlas rozhoduje ,plus hudba,hoci text da kus viacej kopa jak pisem,dnes vela robi videoklip to tah na holotu,bo dum holubi nepotrebuje videoklip a moja mladsia dcera,ked som jej pustal v aute a uz po nasom drista jak hotentot,zabacil som,ze stuhla a dristla very fucken good song a vie aj slova,co spieva.amikom tu na dielni velka obrazovka tu bez komputera neopravia masinu,som pustil dum holubi,sluchali a dristali very good voice and music a britky ten schillinger jak kurva,ja s nim pil rum v korze v sabinove,tak vim o cem mluvim..

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Tady hraje Sabaton 4. 5. Koupil jsem si lístek za litr, chtěl jsem jít se synkem. Dostal jsem dvanáctku noční, takže budu v práci a můžu si nechat zdát.

        To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       totych kosher brothers,to uz myslim som pred dvoma rokmy nasiel,bo ja po youtube,ked pridem z roboty,brouzdam,bo sam som tak hocico sledujem,hlavne muziku,vatsinou,ale mnoho dalsich veci,co vatsinou nahodou natrafim,dobre su hity polskeho internetu,ci rusiu nedojebes,to pustam amikom,kukaju jak telata,co rus schopny vidumat,proste vselijake rozmanite veci,ucil som sa ohen robit palickou a vretenom,,rychlo ma preslo a hlavne nemam chut,bo mam dost v robote,ked ma pritisne,zaklad viem a vtedy uz budem musel urobit ohen,bo bez ohna a vody koniec.

       To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    AFB a vies preco sa neda? bo chujovy material,inak to uz rastie v inej klime,striekane jak kurva,bo musia,bo by sme podochli od hladu a tak zdochyname z chemie,aby sme neboli hladny,aby sa holota nepostavila,bo nic ju nezastavi,ked hladna,takze nijaky rozdiel v tom jak zdochneme a tak je vo vsetkom,mame technicke vymozenosti a dalsia vec,vela nas je jak kurva a kazdy chce zrat,bez toho ani krok,technika od vtedy to svetelne roky skocila a na jej ukor aj to ze nas jak saranci,uz sosku do betlehema neurobis z chleba,ni by banalna vec,ale u mna ukazuje,ze to mame viacej picou ke zdi, a staci mi ta soska z chleba.a ked betlehem,ja na vianoce staviam u tych,co ma platia,oni kurva kralov okolo kinga stavali,ja po svojom prerobil,povedali,ze na pizdu,povedal som,ze okolo kinga matka,jozef,vol a osol za nim,jak kurenie,pred nim krali a potom pastieri a nad nimi vesam hviezdu,znak,ze sa narodi king of kings,nepacilo sa im,ze nie podla nich a ja stal,ze tak ma byt,kym sa obratili,kukali do tych jebanych telefonov a potom hvareli you wright,odvtedy vsetko, nie len betlehem,co robim wright a ani do telefonov nekukaju uz a katolici,platia mocne prachy na skolu,ci dakomu pomozu,ked treba,bo ked im zajebem,ze king ucil,vsetko dat druhemu a sam malem zdochnut,cisto len prezit,vyraz oci jasne precitam z nich,ty uz pojebany cechoslovaku do cista,bo na ruke mam vykerovane nie je problem nakrmit biednu holotu,problem je nakrmit nenazratych,je to lavicove heslo jak kurva a ja nikdy nijaku bumazku nemal AFB,dumam jak soudruh,ale zijem jak pravicova kurva to je kurva fajne pojebane a nie som sam,jedinych,co som poznal co zili jak king ucil,jeptisky v broumove,to jak v lager zivot a dobrovolne s radostou to podstupovali,nikto z nas tu im nesiaha po hovno na bote comprende kurva?bo moze niekto namietat,co tu pises za picoviny blbecku,moje picoviny,soska chleba,betlehem,king,vsetko suvisi jak kurva a nejake jabka a hrusky ja jebem z vysoka do ucha,bo proc?bo mam skolu jak kurva cisto z toho jebaneho zIvota a stale sa drzim v tej skole hesla lenina v tej skole sa clovek stale uci,pokial nejebne a nikdy sa diplom z takej skoly nedostava,ten diplom sa vola skusenost,drviva vacsina to ma ,len politik,uzernik ci hocijaky vyjebany vyjebok,co urcuje rules mi vtiska cely cas nieco ine,teraz komplet zjeb a hlavne ti tu nic neukazujem,bo cujem,ze to znas,vatsina tu zna,tak pisem,aby rec nestala,bo sam vojak v poli a casom treba nieco jebnut a antikristi pepici neodporovat,bo dobre viete,ze tak je.

    To se mi líbí

 8. NavajaMM napsal:

  OT: Pán Bavor, pred bránami čakajú kamenní posli.

  To se mi líbí

 9. NavajaMM napsal:

  Vďaka, pani K., za to rozkošné prepojenie s Beňovským. Je pravda, že Beňovský sa pokúšal ponúknuť Madagaskar ako kolóniu aj Rakúsko-Uhorsku. Tým, že to vošlo do Babinského legendy ste potvrdili, že Beňovského zámery neboli len v rovine hypotetických kabinetných rečí, ale zrejme sa podnikali už aj nejaké organizačné opatrenia, o ktorých sa medzi ľudom hovorilo.

  Ešte iná hypotéza, ktorá sa to prepojenie pokúša vysvetliť. Beňovský vraj pre svoj podnik na Madagaskare verboval aj Casanovu. Keď sa príhody Beňovského odovzdávali ústnym podaním, mohol na Morave Casanova splynúť s Babinským. Podľa toho, ako ste podali Babinského príbeh, sa tí dvaja aj v niečom podobajú. 🙂

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   a ještě Casanova do toho! No to je paráda! 🙂 🙂 🙂
   Jo, lidová slovesnost umí věci! 😀

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ja cital knihu casanova,bo som cul,ze jebak bol a ze vo mne hucalo jak v reaktore a hanblivy som bol jak kurva,tak som myslel,ze sa poducim,nic mi nedala,kokotina u mna jak rampa,ze chcali dole nohamy za nim baronesy a damy dvora,bo tie damy mali mozog tam,kde je komedia a on mal pengalo jak cingovsku salamu,nic mi nedala,bo logicky ina doba a hlavne nemam pengalo jak cingovsku…benovsky to tiez velke bu,bu ty stara kurvo,bo realita tam hodne mocno pritiahnuta za vlasy bude,moj nazor a moze byt brane,ze som proti slovenskemu svetobeznikovy,co preslavil nas kraj na celom svete,nie viac,kopa druhych,co nieco znameanli pre svet,co premohli cas.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Naopak, Beňovský je u nás nedocenený, lebo o ňom skoro nič nevieme. To, čo bolo v tom nekonečnom seriále, to naozaj bolo nabubralé a o ničom, lebo to najdôležitejšie tam nespomenuli. Najmenšie z toho je, že Beňovský bol v neznámych moriach Pacifiku skôr ako James Cook. Bol to významný človek, hrával šachy s Benjaminom Franklinom a ako kráľ Madagaskaru robil pre svoju krajinu viac ako mnohí uhorskí králi pre Uhorsko.

    To se mi líbí

 10. Miluše napsal:

  Dnes večer v TV ART film BATALION o osudech dr Uhra. Skvělý František Smolík.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Smolík by opravdu Pan Herec!

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    aj burani vychodniare vedia

    To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Právě na dr. Uhra koukám. A jak tak koukám a porovnávám ty tehdejší herce s dnešními komedianty, no, bez komentáře. Jsem rád, že paní K – k nás seznámila s touto postavou a mohl jsem ho žažít naživo v podání herecké legendy Mistra Smolíka.

    To se mi líbí

 11. vonrammstein napsal:

  Seriál „Vivat Beňovský“, co si pamatuju z dětství-to bylo o tomhle pánovi?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.