Bratři Kličkovi: Ukrajinci chtějí od Zelenského výsledky


A už se supi slétají

Bývalí šampióni v boxu Vladimir a Vitalij Kličkovi věří, že nový prezident Ukrajiny musí předložit svou vizi pro tuto zemi. Řekli DW, že Volodymyr Zelenskij nesmí zapomenout na ideály revoluce v Maidanu.

Žanna Němcova: Vladimire, jak jste hlasoval ve volbách ,pro  Volodymyra Zelenského nebo Petro Porošenka?

Vladimir Kličko: Raději bych si to nechal pro sebe, je to soukromé.

Jste soukromý občan, takže na to máte právo – ale Vitaliji, jste starosta Kyjeva, takže si to nemůžete nechat pro sebe. Kdo jste volil?

Vitalij Kličko: Bez ohledu na to, kdo je prezident Ukrajiny,  záleží mně, Vladimirovi a milionům Ukrajinců, na tom kterým směrem se pohne Ukrajina. Odchýlí se od cesty evropské integrace , demokratických změn a reforem, které se země rozhodla prosadit? Pro každého jednotlivého ukrajinského obyvatele je mnohem důležitější, že z cesty, která byla vybrána v roce 2013, nedochází k žádnému zvratu. Nezapomínejme, že mnoho Ukrajinců za toto rozhodnutí o budoucnosti Ukrajiny během protestů v Majdanu a při obraně země na východní Ukrajině zaplatilo životem. .

Kdo jste volil?

Vitalij Kličko: Netajím se s tím, že jsem hlasoval pro [Petro] Porošenka . Chápu ho lépe, vím, co mám očekávat. Porošenko je velmi efektivní prezident, včetně rozpočtové politiky. Podařilo se mu také zřídit mezinárodní koalici na podporu Ukrajiny. Všechny výše uvedené skutečnosti umožnily Ukrajině zachovat si svou nezávislost více či méně. Zelenskij ani neprezentoval program. Neměli bychom si vybírat osobu, ale politiku budoucnosti. Každý ukrajinec chce v první řadě vědět, co může očekávat od budoucnosti. Každý chce evropskou životní úroveň.

Jak se cítíte, že se člověk stává prezidentem, který nemá žádnou politickou zkušenost ?

Vladimir Kličko: Tam jsou podobnosti – například v historii USA, tam byl Ronald Reagan, bývalý herec.

Vitalij Kličko: Chtěl bych dodat, že byl guvernérem Kalifornie, než byl zvolen americkým prezidentem.

Vladimir Kličko: Správně. Arnold Schwarzenegger také býval sportovcem, jako jsi ty – bývalý boxer-starosta. A co Zelenskij? Náš prezident je bývalý bavič. Řekl bych, že brzy uvidíme, jak to jde. A po pěti letech cesty uvidíme, co bylo slíbeno a zda byly tyto sliby dodrženy.

Jednou z klíčových otázek, které se v průběhu volební kampaně znovu a znovu objevovaly, byli Zelenského oponenti, kteří ho obviňovali z toho, že je financován Ihorem Kolomoyským, známým ukrajinským oligarchou, který v současné době žije v Izraeli. Je to pravda?

Vitalij Kličko: Nemohu to popřít ani potvrdit. Každý o tom mluví a existují nepřímé důkazy. Televizní kanál 1 + 1 je dlouhodobým mediálním partnerem Zelenského, to není tajemství. Každá série vytvořená produkční společností Zelenskij Quartal 95 je na tomto kanálu vysílána. Zelenskij byl často viděn v Kolomoyského společnosti – Zelenskij byl pozván k jeho narozeninám, což bylo dokonce ukazováno v televizi. To vše je nepřímý důkaz. To jsou všechny skutečnosti, které jsou veřejnosti známy.

Vladimire, znamená to, že jste během volební kampaně vystoupil s veřejnými vystoupeními,  že chcete jít do politické arény?

Vladimir Kličko: Vlastně jsem si myslel, že se budete ptát, zda se chystám vrátit se ke sportu. To je zajímavější téma a já vždy odpovím slovy: „Nikdy neříkej nikdy.“

Co se týče sportu, ale co politika?    

Vladimir Kličko: Nikdy neříkej nikdy.

Vitaliji, podpoříte svého bratra, když vstoupí do ukrajinské politiky?

Vitalij Kličko: Podpořím svého bratra bez ohledu na to, jaké rozhodnutí učiní.

Vitalij, ukrajinské parlamentní volby jsou naplánovány na tento podzim, budete kandidovat?

Vitalij Kličko: Určitě se zúčastním parlamentních voleb. Ukrajina je republika s parlamentem a prezidentem a mnoho záleží na parlamentu. Strana UDAR má v současné době v parlamentu 30 zástupců. Bez nich by bylo pro mě nesmírně obtížné získat mnoho zákonů o místní samosprávě a rozvoji města Kyjeva, které schválil parlament. Mluvil jsem s mnoha starosty a vím, že potřebují legislativní podporu. Potřebujeme parlamentní skupinu, která bude hájit zájmy lidí.

Byla by to skupina vytvořená vaší stranou UDAR?

Vitalij Kličko: Buď by to bylo UDAR, nebo tam bude nějaká forma rebrandingu. V každém případě je parlament jedním z nejdůležitějších prvků politiky.

Vladimire, podporujete svého bratra v jeho snaze kandidovat do parlamentu?

Vladimir Kličko: Vždycky podporuji svého bratra, to je to, co jsem vždy dělal za posledních 43 let.

Vitaliji, chtěli byste vidět předčasné volby starosty Kyjeva v souběhu s národním hlasováním? Samozřejmě by nejprve musela být změna legislativy.

Vitalij Kličko: Volby jsou spojeny s velkým množstvím populismu. Zeptejte se lidí na ulici, řeknou vám, že jsou těmito volbami dost zdrceni. V souvislosti s volbami je mnoho vývojů zpomaleno, takže by bylo lepší, kdyby země nebyla ve volebním režimu neustále. Bylo by dobré začít znovu ve všech částech státní moci – od parlamentu až po místní rady – s cílem pracovat co nejúčinněji v příštích pěti letech namísto toho, aby směřovaly z jedné volby do druhé.

Vitalij Kličko je ukrajinský politik a bývalý profesionální boxer. Založil stranu Ukrajinské demokratické aliance pro reformu (UDAR). V květnu 2014 byl zvolen starostou ukrajinského hlavního města Kyjeva. Jeho mladší bratr, Vladimir, je také bývalý boxer a mistr světa těžké váhy.

https://www.dw.com/en/klitschko-brothers-ukrainians-want-results-from-zelenskiy/a-48452606

 

Příspěvek byl publikován v rubrice twitter se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Bratři Kličkovi: Ukrajinci chtějí od Zelenského výsledky

 1. Slim napsal:

  OT
  Jako starý (od mládí) posluchač rozhlasu jsem s lítostí zaznamenal odchod Jaroslava KEPKY

  Na jeho lyrický mladistvý hlas v Bílých nocích si velice dobře pamatuju. Taky si ho pamatuju, jak šel jednou v neděli pro pivo s velkým džbánem. Protože byl takříkajíc „malé pivo“, skoro ho za tím džbánem nebylo vidět.

  A to co Kepka říká o Henkem – a co platí taky pro Bezdíčka a Melče – je samozřejmě podstatné. Oni udělali perfektní a světově ojedinělou českou tradici rozhlasové hry.

  Na trubce bohužel není moc k dokumentaci, ale snad tenhle Daněk. I když tam není Kepka, ale Somr. Aspoň tam ale je vidět rádio

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  nech klicko povie vysledky jeho kamosa petro,ten herec, este ani nezacal a uz chcu vysledky a tie tahy,s kym sa streta,koho videl,kto ho pozval,jak na CNN,ked si niekto ruku zdvorilostne podal s ruskym ambasadorom,hned ruska spojka a volby ovplyvnene,jak za casu stb,preco som na trebejovsky tunel napisal rusian go home,21 augusta a saty mi opatrali,ruky,svitky tenisky,somrovadlo,co robim v KE,jak som prisiel ,kde som skryl vedro s vapnom,kurva toto iste teraz,picu vie,nema nic v ruke a rozprava jak slizky skurveny had z stb a cujem tym jebanym nosom,bo herec ukrajinsky povedal,ze co prve bude menit ludi okolo seba a korupcia bude pod hablovym telescop a tam,toho do zatvarania je…tak sa boji vitali,bo biznis nemusi ist tak jak isiel,kde ruka ruku myje.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.