356-Čína v předvečer války …?


Nikolaj Vavilov*)

 

Začnu z toho, že v době, kdy v roce 2016 vyšla moje první kniha „Klany a politická seskupení Číny“, byl už tehdy v 1. kapitole zřetelně označen Si Ťinpching za chráněnce vnitrozemských provincií Číny, které se naprosto neorientují na obchod s USA, na rozdíl prakticky od všech provincií pobřežních, které jsou orientovány skoro výhradně na obchod s USA, EU a Japonskem.

 

Si Ťinpching je chráněncem čínské armády, rozhodně naladěné na fyzickou konfrontaci s USA. Síly, která nemá výhody z posílení čínsko-amerických styků s USA. K tomu došlo už v roce 2012, kdy Si stejně jako Trump v roce 2017, byl doslova se všech stran obklopen přívrženci čínsko-americké integrace. Poté ale, co proběhla čistka a Si podstatně upevnil svoje postavení a stal se nejen nominálním generálním tajemníkem umírající KS Číny, ale i představitelem naprosto plnohodnotné struktury se svými spojenci v regionech, v politbyru, v rostoucím průmyslovém komplexu, orientovaném převážně na vnitřní trh a na trh se zeměmi Eurasie. Od těch dob uplynulo několik let a Si se pustil do ostré konfrontace s USA, hnané nikoli jen vlastními pohnutkami, ale hlavně plní roli, kterou mu určila jeho podpůrná skupina, jeho spojenci. Totéž lze říci i o Trumpovi. Trump je představitelem národních elit USA, nezainteresovaných na tom, aby se jejich výroba a bílí Američané, tvořící kostru USA, stali obětí nějakých zájmům světové elity, světové ekonomiky.

 

Trump se svými kontroverzními prohlášeními připomíná svou osobností, impulsivností v podmínkách, ve kterých se ocitl,  našeho  prvního prezidenta B.Jelcina (v jeho lepších letech – pozn.překl.). Je to člověk který  hraje pro publikum ve snaze získat politické body ve vnitropolitické situaci. To, že Si jako politik, není zrovna Trumpovým přítelem, bylo jasné už dost dávno i podle různých amerických opatření, směřujících k obchodní válce s Čínou. Stav obchodní války se pro čínské činitele už stává jakousi normou, téma se v Číně na různých úrovních intenzivně probírá, jsou pořádány četné konference na toto téma. Navíc tyto konference se pro pozorovatele zvenčí zvláštním způsobem přenesly do Ruska, které je hlavním beneficiantem obchodní války mezi Čínou a USA. Celkovým záměrem toho, co se děje, je rozbití světového hospodářského systému, světových hospodářských vztahů. Podíváme-li se dokonce na dynamiku růstu swapových dohod (obchodu mezi zeměmi v jejich měnách a ne v dolarech), tak dynamika odpovídá swapovým dohodám období před začátkem 2. světové války.

 

Hlavním jevem onoho rozkladu světových hospodářských vztahů je rozklad těchto vztahů mezi Čínou a USA. To vypovídá o tom, že světový hospodářský systém vstoupil do období blízkého terminálnímu, a mezi hlavními hráči se už rozbíjejí hospodářské styky, čehož důsledkem je růst pravděpodobnosti fyzických střetnutí v blízké době, v nejbližších několika letech.

 

Kromě toho ale, že dost intenzivně poroste napětí v oblasti hospodářské politiky, tak počet konfliktů, které jsme pozorovali na hranicích Severního Kavkazu, nebo na hranicích s Ukrajinou, tak stejné konflikty budou narůstat v Asii po obvodu střetávání čínských a amerických zájmů. To je Barma, problémy v Perském zálivu, Baludžistánu (separatistická jihovýchodní provincie Pákistánu – pozn.překl.), či na Tajwanu. V menší míře v Severní Koreji, jejíž vůdce provádí rozumnou politiku a s ohledem na věk si vede překvapivě dobře.

 

To vše povede nejen k zahraničně-politické nestabilitě, ale i k závažným vnitropolitickým změnám. Viděli jsme už dost velké změny v ústavě ČLR, závažné změny proběhly ve vládě ČLR, transformace probíhají i v sekretariátu ÚV KS Číny, a dál situace, kdy Čína ztratí americký trh (500 mld. usd obratu zboží,  1 bilion dolarů jsou souhrnné peníze, točící se kolem výroby na vnitřním trhu, může to být polovina čínského HDP, nebo i víc), tak propad HDP Čína na polovinu přivede zemi na hranici stavu latentní občanské války.

 

Jak se bude Čína dostávat z této situace? Může se ještě zvýšit její federalizace, může změnit strukturu moci, změny v politickém režimu, může dojít k zásadní rekonstrukci státního aparátu, nebo ústavy. To ukáže budoucnost a teprve detailní analýza poměru sil mezi různými skupinami. Dnes vidíme, že globální seskupení, zastupující globální zájmy – především šanghajská skupina, jsou docela poničená, představitelé proamerických sil, kteří se nacházejí v Kwang Tungu, Hongkongu, jsou na tom podobně. Ale i Si Ťinpching sám  i jeho skupina utržili řadu tvrdých úderů – především ztrátou kontroly na kontrolní komisí pro stranickou disciplínu. Situace se stává chaotickou, a ze setkání s významnou částí čínské elity jsem pochopil, že Peking je vnitropoliticky do značné míry dezorientován. V této souvislosti je velmi zajímavá síla regionů, jako třetí síla, která dnes vystupuje na politickou scénu a prakticky vede samostatnou zahraniční politiku a v mnohém si nevšímá centra.  Nové síly, které v tomto chaosu budou vystupovat, to jsou právě regionální politická seskupení. Ta se aktuálně krystalizují, seskupují, obrůstají zahraničněpolitickými styky a v chaosu, kterému bude vystavena centrální moc vystoupí regiony do popředí.

 

Jak bude organizovat centrum svoje vztahy s regiony, ukáže budoucnost hranic na mapě ČLR, a celý další hospodářský a kulturní program. Ale docela zřejmé je, že rozklad vztahů ve světě povede k přímo úměrnému nárůstu mezistátních, vč. dvoustranných vztahů, takže uvidíme rozšíření vztahů čínských regionů s regiony Ruské federace. Ne nadarmo se odpovědí na takovou tendenci stalo vyhlašování roků regionálních výměn, iniciativy vytýčené vůdci obou zemí Vladimírem Putinem a Si Ťinpchingem .

 

*) Nikolaj Vavilov (1985) – mladý ruský expert na Čínu, který žil 10 let v 5 provinciích ČLR a nepatří do  „hlavního proudu“ ruských expertů na Čínu. Je autorem čtenářsky mimořádně úspěšné knihy „Nekorunovaní králové rudé Číny“. Reakce odborné veřejnosti na jeho závěry není jednoznačná, a mezi jeho kritiky patří i zástupce ředitele Ústavu rusko-čínské strategické součinnosti Andrej Devjatov, nicméně u něj bývá potíž se srozumitelností jeho sdělení.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=PGB0D1-k1C4

Překlad:  190415

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.