O loupežníkovi


Na dnešek jsem slíbila vyprávění o loupežníkovi. A když o loupežníkovi, tak rovnou o tom nejloupežníkovatějším: o Václavu Babinském.

Vyprávění o něm sahá asi nejdál do minulosti v tomhle mém postavičkovém cyklu. Narodil se 20.srpna 1796 ve vsi Pokratice na Litoměřicku.

Zápis v matrice narozených – Babinskému patří druhý zápis shora. Otec je tam uveden jako nádeník, poddaný knížete Schwarzenberga. Po svém rodišti byl Babinský někdy nazýván také Venca z Pokratic.

Pokratice. Majitel fotografie odhaduje, že je asi z r. 1900, to už Babinský dávno nežil. Ale určitě znal tu kapličku, co je na fotce – ta je z r. 1815.  Za Babinského to bývala samostatná obec, teď už jsou Pokratice součástí Litoměřic.

Otec prý dal mladého Václava studovat na gymnázium, ovšem synkovi škola nevoněla, ze školy zběhnul a učil se pak u otce na zahradníka. Další Babinského léta jsou líčena poněkud zmateně a různé prameny spolu časově ani věcně příliš neladí. Mladý Babinský se dal na vojnu (někdo píše, že v devatenácti, někdo, že ve dvaceti letech), údajně tam vydržel osm let a pak si řekl, že to by stačilo a zběhnul. Na cestu prý s sebou vzal plukovní pokladnu –údajně proto, aby mohl pomoci nemocné matce milované dívky. No, kdo nevěří, ať tam běží. Chytili ho a měl jít před vojenský soud – z toho se ale vykroutil předstíráním šílenství, takže prý byl hospitalizován na psychiatrii. (To by se mělo dít kolem r. 1824. Vzhledem k tomu, že termín „psychiatrie“ byl poprvé použit r. 1808 a tzv. „chorobomyslnictví“ začalo být vyučováno až od r. 1821, mám dojem, že „hospitalizace na psychiatrii“ je značně nadnesený pojem). Babinský byl ale z armády propuštěn a získal nárok na lůžko a stravu v pražské Invalidovně. Že by tehdy tak dbali na lidská práva, že by mu odpustili tu krádež pokladny? No, nevím, nevím…  Po roce ale Babinského pobyt v Invalidovně přestal bavit a utekl. Nějakou dobu se jen tak potuloval, až v sedmadvaceti letech dal dohromady svou tlupu a začal se věnovat řemeslu loupežnickému. (A zas ty časové neshody: 27 let mu byl už v r. 1823 – to měl být údajně souzen, či léčen na psychiatrii – nebo něco takového. Prostě je to pěknej zmatek.)

Jiné prameny hovoří o tom, že loupežnickému řemeslu se se svojí bandou začal věnovat až kolem roku 1830 – to mi připadá pravděpodobnější. A následovalo zatýkání a útěky, nějakou dobu se ukrýval v Polsku, a zase další zatýkání – nakonec ho postavili před soud a žalovali pro dvanáct trestných činů, včetně několika vražd. Prokázat se mu ale podařilo jen šest zločinů, jeden z nich ale byla vražda pláteníka Blumberga:

 • 24. března 1830 v Mikulášovicích u Šluknova přepadl se čtyřmi svými kumpány dům mlynáře Antonína Heineho a okradl ho o 500 pruských tolarů. (Krátce poté Heine zemřel na mrtvici)
 • 1. května 1830 v Lysé nad Labem přepadl se sedmi svými kumpány dům Jana Paula.
 • 15. ledna 1831 se v Brozanech  vloupal se čtyřmi svými kumpány do domu převozníka Jana Krejzy.
 • 19. ledna 1832 se dopustil veřejného násilí, když při zatýkání pokousal rychtáře Václava Frankeho a zranil jeho dva pomocníky, při tom se prokazoval falešným pasem. (To bylo jeho první zatčení. Babinský ovšem tvrdil, že k pokousání došlo tak, že Franke chtěl spáchat sebevraždu a Babinský mu v tom bránil – a v rámci toho bránění došlo k pokousání. Nádherná výmluva! 😀 ).
 • 5. srpna 1833 v lese u Horní Kamenice https://cs.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%AD_Kamenice_(%C4%8Cesk%C3%A1_Kamenice)se dopustil nejhoršího ze svých zločinů – vraždy. Osmi bodnými ranami nožem usmrtil a poté okradl pláteníka Jana Blumberga.

Rozsudek byl nad ním vynesen Kriminálním soudem v Praze až 1.prosince 1840 a byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře. Nejprve byl vězněn na Špilberku, jenže 29. května 1855 bylo vězení na Špilberku zrušeno a Babinský byl na dalších šest let převezen do Kartouz (dnešní Valdice).

Ve vězení se Babinský velice změnil – těžko říci, co to způsobilo. Z bouřliváka a útěkáře, člověka bez úcty k cizímu majetku i životu se stal muž rozvážný a velmi zbožný. Ve vězení působil jako ošetřovatel nemocných a pro jeho zbožnost a bezproblémovost mu vězeňský kaplan vymohl různá privilegia. Odseděl si plných 20 let, milost nedostal. Po odpykání trestu ale nechtěl odejít, žádal, aby mohl ve věznici zůstat. (Snad se bál odejít z věznice „do neznáma“ v civilu, snad se i styděl za svoje jméno – po svém odchodu z věznice užíval jméno Adam Müller) Zůstat ve věznici mu nebylo umožněno, ale dostal doporučení k sestrám boromejkám v Řepích, které jej ve svém klášteře zaměstnaly jako zahradníka. A jako klášterní zahradník tam Babinský pokojně žil téměř do svých 83 let – zemřel  1. srpna 1879.

Jak vlastně Babinský vypadal? V Kmenové knize špilberských vězňů se o něm píše, že je „vysoké silné postavy, má hnědé vlasy a obočí, šedé oči, silnou hruď, široká ústa, dobré zuby, kulatou bradu, na pravém rameni má malé mateřské znamínko a mrká pravým okem“. Fotografie se zachovala jen jedna – to už to byl starý pán, zahradník v klášteře, který si občas zašel do blízké hospůdky na pivo a rozčiloval se nad lidskou špatností, protože mu nenechavci ze zahrady kradli květiny a zeleninu.

Klášter Řepy – pohlednice z 30. let 20.století

Úmrtní matrika – zahradník na odpočinku Václav Babinský je zapsán jako druhý shora.

 

Řepy – bývalý vězeňský hřbitov. Vlevo vzadu je hrob Babinského.

Babinského hrob

A legendy, pověsti a různé zajímavosti kolem Babinského si nechám až do dalšího vyprávění.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na O loupežníkovi

 1. vonrammstein napsal:

  Fotografie překvapila. Čekal jsem mužika s plnovouisem až pod voči a vono to vypadá jako písař.
  Do Rumcajse daleko.
  U Boromejek v Řepích jsem byl. Kouzelný místo. Sestra Konsoláta je neuvěřitelná bytost. Svítí.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  fajne kacko,banky to neboli,ci posty,ci nieco,kde sa sustredi viac penazi ,hoci na hente casy to bol velky zbojnik na dnesne to vo valdiciach slabu by hralo rolu,za co sedi a babinsky neviem,ci dobre pamatam,za soudruha,dost velke halo pripad babinsky rozkradanie majetku v socialistickom vlastnictve, a dostal myslim az 14 rokov,teraz sa to po novom vola korupcia ja vlastne neviem,lex by vedel jak sa vola,ked nieco ukradne nie nejaky zbojnik,ale ustavny cinitel,co pre blaho svojho naroda robi,ci sukromny podnikatel pomocou najvacsich vlastencov,ktorych tam demokraticky dosadene ,kde sa vysetruje roky,poznam osobne jedneho,co dal myslim,ze BMG sa to volalo 50000$ a nebol nijaky podnikatel tu,ale staral sa o starych ludi a peniaze nikdy nevidel a kurva robil na to ponad 10 rokov a este vyraz tvare ze zbojnik a vrah moze mylit,jeffry dahmer,vyzeral jak kazatel a mordoval a jedol tych neboztikov,ci si odkladal ich casti,ja sam vyzeram jak cudne individum,mna by si oznacila jack rozparovac,bo ked sa vidim na video,ked ma moja mafia tajne filmuje na telefon,to sa kurva neznesiem,co to za kokota.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Na „případ Babinský“ jsem už úplně zapoměla, dík za připomenutí,.čobolíku!
   Václav Babinský byl solidní loupežník starého stylu – na dnešné poměry jen drobný amatér. Jo, pokrok nezastavíš! 🙂
   A takových „rozparovačů“, jak jsi se označil, těch znám! Víš, za časů Babinského se loupežník snažil vypadat jako účetní (jak do nazval von Rammstein), teď pro změnu kdejaký účetní vypadá jak loupežník… 😀

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    a tady je ten „Případ Babinsky“ z Oravy: https://www.tyzden.sk/casopis/8828/kral-oravy-a-uplatkov/

    To se mi líbí

    • brtnikvbrlohu napsal:

     V odkzovaným článku je jedna drobná nepřesnost – ona se kolem něj smyčka stahovala už nějakou dobu a jen se čekalo na vhodnou příležitost – prvním kamínkem laviny která jej smetla byly tehdejší klasika – stěžující si roboši na stranických schůzích – díky jim se lecos nedalo zametat pod koberec a tak se čekalo na vhodný přešlap.
     Ono tehdy byl podobných kauz víc – třeba se škodovkama v MB.

     To se mi líbí

     • Zdeněk napsal:

      Vono když se režim v této zemi začne civilizovat, a zavírá soudruhy jako Babinského a Zapadla, je to pro lid obecný signál, že už se to smí a jdou dělat revoluci.

      To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     ja neviem jak holota tu,ale klikol som,aby som si osviezil pamat na ten odkaz a precital clanok a co ma jeblo,prehnity rezim soudruhu,dnes vystriedal na pizdny chlp prehnity rezim demokratu,hlasky zvezda zametala potom kauzu,kurva jak vystrihnute z dnesnej doby,dnes spravny novinar nenapise o novom najlepsom“ rezim“? nemozno,sme demokraticky kraj,oni su volne zvoleny,jak dnes pamatam,holota dristala kurvy komunisticke kradnu a ziju si,tu vidiet co sa zmenilo,ja ,co vidim jedno a to iste,len ked sa kradne predtym a teraz?to sumy oproti soudruhum?,soudruzi boli zabari, zachran boze,ze by ta najlepsia justicia prepatrela v tych nasich bananistanoch a docista,aj totalne neveriaci by sa zacal modlit,ak by, zacalo platit pravo pro prepatreni justicie,jak v china,to nasim najlepsim vlastencom,jak politickym,tak podnikatelskym,by mohla zapadnut ruda zare nad kladnem na furt a nemal by kto riadit tie republiky a ten najlepsi ekonomicky system tam pod slnkom v rukach nevidetelneho trhu,by jebnul na drzku,proste u nas by nastal kolaps systemu,keby zacalo platit pravo a poriadok,dalsia hlaska,ze soudruzy si chceli zit v tom prehnitom systeme,kurva domy na bahamas,ci na floride nemali a konta v zahranicnych bankach,bo kurva uzernicka vyjebana mi moze povedat zavidis chujku,bo nie si schopny? a nevies rozvinut podnikatelsku cinnost,nemas vlohy debile,na big biznis,nerozumies makroekonickym ukazovatelom a systemu podnikania,co ma prve jebne,kde ja take hlasky culkde ja to kurva cul,ze mam spatnej pristup v niektorych veciach k soc. zriadeniu,nechapem narodni frontu a idey socializmu,kde ja to kurva len cul?a co ma vie vkurvit na max,ked si niekde v po novom socialnych sietach precitam,hviezdu demokracie fendrych,ci urban,alebo sa zapocuvam,do tych vykurvenych stranikov svojich terajzsich stran,jak budu napadat dryhych,ked im hrozi,ze od zlabu bude odstaveny,to kurva lepsie kvici,jak nase prasa,ked sme mu nedali 12 hodin zrat,pritom to prasa nezralo,bo sused sa najebal a zabudol nakrmit,pritom politicke prase ,zvane svina,nazrate,ale tiez kvici,bo mu zlab beru,jak sa oni vedia zaujimat a pracuju,ked uz maju hlasy a chcu dostat do vlady svojich,to kurva jak holota,co tyzden nepila na pusti a uvidi vodu…
     zase do boka a jabka s hruskama, micham,to neznesiem jak hlasku ,kto neskace neni cech,to ma jebe viacej ta hlaska kto neskace neni cech,jak na kazdom kroku za zvezdy na vecne casy kurva…

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      prehlasujem tu,ze ja neklikam na odkazy, toho roku myslim na prvy som klikol a dokonca precital az do konca,bo taky odkaz nakopne moje zjeby,co kacka odkazy zacnem asi riesit,bo jak specialista od archivovania,je doveryhodna osoba,nezatazena jak soc,ci dem.systemom,aj by som sa opytal,co bude dalsie,ale nebudem vyzvedat a napad,zatial nemam,ked mi jebne hned napisem…

      To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    hele pozor kacko,nech si nebude taka ista archivarka,co ja oznacil a co kacko videla,ja kurva este usi mi odstavaju,takych jak ja malo a to si vobec nefandim,pojebanym dumanim jak ja,to takeho nevidela,bo baby maju inaksie dumanie a archivarky?

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     este co ma jeblo,jak som filozoval s foukackou,ze vlada jednej strany,to lepsi ojebavaci system pre spolocnost,bo ojebuje len jeden a pluralitny politicky system viac stran,to ojebavakov do ojebania,co hned mi jeblo,ze v nature je ustaveny pluralitny system a funguje,co ma kus zastavilo,ale hned ma koplo,jasny vole,ale ten ma zeleznej rad na rozdiel od politickeho,co poviete pepici?je to zjeb z choreho mozgu,ja by povedal bo nechcem tu robit zo seba totalneho chujka,ze nie zla filozficka barz jednoducha myslienka,bude brane ojebavakom o tom nepochybujem…lez co je neodmyslitelna pravda v jednoduchosti,je to co ja cely ten skurveny zivot vidim okolo seba,vsetok ten balast po tom na danu vec nalepeny,je za ucelom ojebania jednoducheho burana napriklad jak ja,co mi potom dava vnuknutia,pozor ojeb ludku…

     To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     Takže rozparovač jsi proto, že ti odstávají uši? 😀 😀 😀
     A jestli se ptáš, jaký článeček bude příští týden, tak bude pokračování Babinského – výmysly, pověsti a jiné věci, Babinského se týkající.
     Víš, být archivář (nebo historik, ale ti mladí to příliš nedodržují) znamená vykašlat se na to, k čemu mám, nebo nemám sympatie a fungivat „padni komu padni“. Občas je to dost těžké se ovládnout – a když to jinak nešlo, tak jsem dávala do článku obě možnosti, které z dokumentů vyplývaly.Asi nejvýrazněji jsem to udělala v článku o střelbě v Kadani r.1919…tam to opravdu vypadalo, že dokumenty mluví o dvou naprosto odlišných událostech…

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      previerka tvojej osobnosti u mna skoncila na vytecnou,nezavisla,so svojim kukom na vec,bo uplne nezavisly,takych mame len na cinotrinoch sveta,zivy nezavisly na nicom,nicim nezatazeny,bez svojho kuku na vec,to mozno sa najde v cvok house,normalny neexistuje a moje blatniky,vacsina pojebov,to ma odstavajuce blatniky jak na brouku…

      To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:


  Srí Lanka 21.4.2019

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.