Ako som splavoval Ľubochnianku


Lubochnianka-01

Ľubochnianka je čistá horská riečka, dlhá cez 20 km. Normálne, keď ju chce človek prebrodiť, ani si nezmočí kolená. Splavná je len niekoľko dní v roku, a to na jar, keď sa topí sneh, alebo po prudkej búrke v lete. Takto som ju testoval pred mnohými rokmi asi v takomto období okolo Veľkej noci. Samozrejme, je to trochu risk najmä kvôli spadnutým a podomletým stromom, preto mi synovia robili podpornú skupinu.

Splaviť som chcel od horárne Salatín asi na kilometri asi 7, až dolu do obce.

Na vode sa do lode nastupuje vždy proti prúdu. Po prvých záberoch sa potom loď otočí po prúde. Je to základný zákon vodáckej biblie a tréner nám nikdy tieto základné zákony nezdôvodňoval, ale tu je zreteľne viditeľné, že keby som to robil opačne, teda po prúde, tak by som hneď skončil na tých dvoch kameňoch, čo mám pod sebou.

Lubochnianka-02

Tu je vidieť, že aj na malých perejách človek ocení, že loď je uzavretá a nemusí ju každú chvíľku vylievať.

Lubochnianka-03

Na horskej riečke je málo oddychových úsekov, kde sa človek len vezie. Zväčša sa striedajú rýchlo za sebou zákruty, skaly pod hladinou a doďaleka trčiace konáre, ktorým je najlepšie zďaleka sa vyhnúť. Skaly plytko pod hladinou sú zradné. Stáva sa, že na nich človek ostane sedieť aj s loďou a neverili by ste, koľko námahy to stojí, dostať sa späť do prúdu. Na takejto vode nie je čas na premýšľanie, čas sa počíta na zlomky sekúnd. Treba sledovať všetko okolo a nechať telo, aby reagovalo svojimi nacvičenými reflexami. Je to teda parádny relax s vypnutím mozgu.

Lubochnianka-04

Tu si ma synovia počkali kvôli dramatickým fotkám. Bol tu spadnutý strom menej ako meter ponad hladinu, presne nad perejou. Bolo treba až takmer ľahnúť si na palubu, ale ihneď za stromom sa vystrieť a riešiť perej.

Lubochnianka-05

Lubochnianka-06

Myslel som, že tá skrčka popod strom s perejou, bola najťažšie miesto a ďalej to bude už brnkačka. Tú riečku som už poznal, no na vodáctve je pekné práve to, že pri každej výške hladiny je to iná riečka a loď sa na nej správa inak, ako „minule“.

Lubochnianka-07

A tak sa stalo, že niekde medzi kilometrami 5 a 4 riečka zašla v dvoch prudkých meandroch hlbšie do lesa, kde ma moja podporná skupina nemohla rýchlo nasledovať. Neboli tam spadnuté stromy, ale rieka sa zúžila a najbližším stromom odplavila pôdu spod koreňov. Najsilnejší prúd sa hnal priamo pomedzi korene. A tak som umyl a vypral všetko, čo som mal na sebe, dočista dočista.

Podporná skupina ma čakala poniže a keď sa po dlhšom čase neobjavoval kajak, ale plávajúca špongia, tak sa vybrali ma hľadať. Kým ma našli, podarilo sa mi vyprostiť spod koreňov seba, loď aj pádlo (v uvedenom poradí) a dokonca som loď aj sám vylial, no pred sebou som videl ešte niekoľko sto metrov dlhý zarastený úsek s mnohými podobnými miestami.

Takže v ten deň som už so splavom skončil.

Lubochnianka-08

Pri splavovaní som si všimol jeden zaujímavý jav. Človek pomerne jednoducho prechladne, keď je naobliekaný a fučí a prší, dokonca nemusí ani mrznúť. Ale ešte nikdy som neprechladol, keď som sa v podobnej situácii, ako tu na Ľubochnianke, namočil v rieke.

 

NavajaMM

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Ako som splavoval Ľubochnianku

 1. strejda napsal:

  Gratuluji k výkonu, měl jsem Vás za staršího.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Díky, Strejdo, no asi ste si v článku nevšimli vetičku:
   „Takto som ju testoval pred mnohými rokmi…“
   Netvrdím, že by som tú rieku dnes nedal, toto človek nezabudne, no rozdiel by bolo vidieť.

   To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Řeky a lesy sou pro mě záležitosti, který mohu v různých podobách a obměnách. Řeky ale na rozdíl vod lesů, maj kouzlo ticha.

  A jedna řeka mi dokonce z jedný takový nicotný šlajsny přinesla ženu, sice trochu utopenou a docela špinavou, ale z druhý strany docela hezkou. No … a tak sem si ji tedy pro sebe vodlovil. Vycházel jsem z předpokladu, že ta, která se jen tak neutopí by mohla něco vydržet a … a vono taky jó, stále furt ji ještě mám … prostě držák!

  Liked by 1 osoba

  • cobolik pacholik napsal:

   nikdy v zivote ma nenapadne taky hlod vodlovil sem si ji, nikdy v zivote,preto tu rec zboznujem,keby to teraz sa nejaka topila,to by sa utopila,bo vodlovec by kukal do telefonu…

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tohle kdyby si (tajně) přečetla ta ještě vaše žena, asi by jí musely vyhrknout slzičky štěstí. Protože to je krásné vyznání. (Aspoň já to tak chápu)

   Liked by 1 osoba

   • blbíš napsal:

    Říkáte, že slzičky a k tomu ještě tryskající? No nevím, nevím … zrovna v osum hodin na mě ječelo to tehdy málo přiutopený stále ještě furt to moje štěstí, jestli si jako myslím, že důchod je nějakej vodpočinek a lehárko a tak, jak ho provozuju a chápu, tak že se teda hrozně mejlím. A když sem si dodal kuráž a zeptal se, co jako si asi tak představuje, že by mohlo bejt k večeři (očekával jsem nějakou nenáročnou masnou, ale hlavně teplou), tak si to tehdá mnou vodlovený stvoření vzpomnělo na prahu rozpuku jara, že je jako prej dobrý přejít na z e l e n ý a že mám v ošatce v kuchyni kedlubnu a že je to na mě až až a že stejnak du zejtra na vodběry, na který prej maj chodit zacukrovaný lidi jednou za kvartál a že já se ráčím vypravit po dvou letech (!!!) a že vona mi to felčarka už zejtra spočítá a že prej se mám večer umejt, jen si to představte = c e l e j a … a tak … a jak teď tu hlady chroupám tu kedlubnu a deptá mě jen pomyšlení na výsledky mý vyzrálý cukernatosti, si pro sebe (samozřejmě, jak jinak) říkám, že ten důchod stojí, přátelé, za hovno … no řekněte, co to jako má bejt za život = k e d l u b n a !

    To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  no neviem jak na kajaku,ale ja s mojou bandou,asi tak 10 az 12 rocny,cisto na jar na kryhach po toryse a to sme neisli na jednej,ale ide ich cely prud toho ladu a skacete z jednej na druhu a to okolo 4 kilomnetrov sme tak robili,vsetko na nas zamrznute na kamen,bo voda spliecha vsade,spadnut medzi kryhy,ktore maju aj 4 na 4 metre,to neviem jak by skoncilo,to kurva boli casy,dojebany naspat okolo torysy domov a az pri kotle mi rozmrzol zips a snurka hore na snehulach,aby som ich mohol zobut a spal som jak zabity,nijaka nadcha,ci nejak chory,dnes ma kus popada dazd a uz mi ide od pleca dole do riti,potom do lytka a tak naspat,ma stycha,bo uz starnem kurva a ked sme uz pri vode,tak borci co na divych riekach splavuju aj vodopady a voda tam to nie torysa,to su teda kurvy,navaja tiez kurva nema rozum a nemal helmet,znamena,ze to uz davnejsie,najlepsie je na dunajci,plati sa tam za splav jak za letenklu z atlantic city do tampy pomaly,toto tam neznesiem jak kurva,tatry,ci vodne parky,ci termalne kupaliska,lepsie ceny jak na miami beach,kurva my keby boli amerika,co cenovo sme,to kurva nikde na svete by take ceny nemali,kupalisko v sabinove,jak point pleasant beach nj vstupne 5 eur,pamatam 2 korun bolo,pojdem teraz v lete skontrolovat,co je tam viac,bo v presove to pomaly 10 eur,v prahe to musi byt 50 eur,ci v nejakej blave jebanej blave,grand canyon south rim juzna hrana 15$ na tyzden a s autom vsade az do pice dojdete,keby u nas mali canyon to by bolo na hodinu a na rok vstupne s autom kdekolvek v canyon 78$ na rok podotykam,toto neznesiem jak kurva tam u nas,na spisky hrad,co cez parsivu prejst,to beru vstupne a cchije sa kde pride a serie a obcestvenie,jak v singapore na airport stoji,hej este letiska v europe ceny oproti amerike to nebo a zem v istanbul deco mineralnej vody 2.75 eur pytam sa aliho ci sa je fuck top,rozumie mi a hovori mi fuck you,ja jemu you too a idem do pice v polsku okrem piva a vodky vsetko lacnejsie jak v cobolove,ci lyzovanie,cokolvek,kurva burani sadaju do audi a idu do krakowa na diskoteku ja kukal jak kokot,bo hovoria jebaciek jak saranci a zadarmo si tam zeru,pit drahsie a spia ozraty na privatoch okolo krakowa a idu na cele weekend,ci dokonca chodia hrat hokej bo lacnejsie v jak v sabinove na klzisku,to kurva jebane united slovak arab emirates.podotykam vsetci ty burani nerobi ani jeden v emirates nasich,ale na tom prehnitom zapade,kde zradlo lacnejsie jak v nasich emiratoch a nechodia na hyundai elantra jak ja,ale audi,benz a bmw a chvalia jak dobre na slovensku,ked im vysvetlujem ,ze vsetko zarobia v belgicku a holandsku,jeden suhlasi,ostatny pre nich som kokot co z ameriky kokot a mysli ,si ze zozral mudrost celeho sveta,preto viem,ze tam nikdy inaksie nebude a v pepikove jak by smet hotovo komplet zjeb.

  Liked by 1 osoba

  • NavajaMM napsal:

   Čobolík, Dunajec, to bola v 80-tych rokoch najkrajšia rieka, čo som kedy videl. Čistá ako Batizovské pleso. Dnes tam tečie vitakáva ako všade inde a poľské plte tak nahusto ako tie kryhy u vás na Toryse.

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    A teď si, Navajo, představte Dunajec v létě 1966, kdy nás, své vojáky ZVS z letiště v Nižné Šebastové, tam do Červeného Kláštora v sobotu po službě (ještě nebyly volné soboty) vzal na autobusový zájezd velitel roty kapitán Vasil Lovič. Večer táborák (tenkrát to ještě šlo i tam), přespání pod stany z celt, strava z KáDéček v ešusech, lahváče z nového pivovaru Velký Šariš chlazené v basách v tom Dunajci, pltí nic moc a vodili je hlavně domácí…..
    No, bývávalo.

    Já vím, hlavně nostalgie. Ale ty rohlíky a housky od místního pekaře Valgy do roku 1956 si pamatuju dodnes. Přesně takové, jak zpívá ten bard.
    L.

    Liked by 1 osoba

    • NavajaMM napsal:

     Pane Lexi, presne to, čo popisujete, som ešte na Dunajci zažil ako vysokoškolák. Boli sme v Červenom Kláštore týždeň na LTS, plte jazdili vari len cez víkend a oproti ten poľský breh bol skoro pustý. V noci tam svätojánske mušky svietili ako dnes na Václaváku mobily. A biológ zo spišského múzea nám tam predvádzal chytanie lišajov – scéna presne ako zo Šaška a královny.
     Pri Jánošíkovom skoku som sa učil eskimácky obrat a potom som ním strašil poľských turistov na pltiach. 🙂
     Hej, spomienky… prichádza mi na um tá scéna z Blade runner – niekto nás nakoniec odpojí od prístrojov a spomienky vyvanú spolu s nami.

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      S tím Blade runner – pořád lepší takhle, než jak je to dnes s mladými, ti mají svou inteligenci včetně veškeré paměti v procesorech v mobilech a žijí a „myslí“ přes ty dráty, co jim od mobilů vedou do hlavy skrze uši.
      Stačí odpojit ty dráty nebo když „vypadne“ síť a finito, „nie iba spomienky vyvanú“, ale něco jako člověčí „blackout“… Tma, jako dříve, než Bůh poté, co první den stvořil nebesa a Zemi, a Země byla pustá a prázdná a všude byla tma, řekl své „Budiž světlo“….
      Výjimky potvrzují pravidlo.
      L.

      Liked by 1 osoba

     • Antimon napsal:

      „V noci tam svätojánske mušky svietili ako dnes na Václaváku mobily“

      To je krásně řečeno. Stejně jako to „blbišovo“ vyznání 🙂

      Liked by 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.