Aurel Stodola – čím prispel ku kontinuite Československa


Dňa 24. 1. 1941 udelila britská Spoločnosť strojárskych inžinierov profesorovi Dr. Aurelovi Stodolovi medzinárodnú zlatú medailu Jamesa Watta. Táto medaila vznikla v roku 1936 a od nasledujúceho roka ju každé dva roky udeľujú technikovi, ktorý „bol zároveň aj vedcom, aj vynálezcom, aj výrobcom, musí byť aj odmenený osobnosťou, ktorá je medzinárodne uznávaná aj za svoju praktickú prácu ako strojárskeho inžiniera a zároveň má schopnosti využívať aplikovanú vedu na dosahovanie pokrokov v strojárskej technológii… Spoločnosť strojárskych inžinierov má s najväčšou vážnosťou záujem udeľovať túto Wattovu medailu ako najvyššie vyznamenanie, ktoré môže získať strojársky inžinier, a týmto vás žiadame o spoluprácu pri tomto úsilí, aby toto ocenenie získalo túto vážnosť a prestíž, a aby si ho dlhodobo udržalo.“ Presne takto toto ocenenie definovala Spoločnosť strojárskych inžinierov v liste, ktorý rozoslala do celého sveta so žiadosťou o nominácie.

Prvým laureátom bol Sir John Aspinall, ktorého hneď pri založení tohto vyznamenania aj materská inštitúcia nominovala. John Aspinall bol vernou kópiou Jamesa Watta, konštruktér mnohých modelov parných lokomotív. Medailu získal za rok 1937.

Druhým v poradí v roku 1939 bol Henry Ford – ikona technickej revolúcie,  nominovaný Americkou asociáciou strojných inžinierov.

Aurel Stodola bol len tretí laureát tejto prestížnej ceny. Nomináciu súčasne a nezávisle vypracovali tri inštitúcie: Švajčiarska spoločnosť inžinierov a architektov, Spolek československých inženýrů a Kanadský technický inštitút. Výbor britskej Spoločnosti strojných inžinierov o jej udelení rozhodol jednomyseľne.

Tieto nominácie aj ocenenie, boli kvôli vtedajšej medzinárodnej situácii úplne mimoriadne. Spolek československých inženýrů totiž v roku 1939 zanikol spolu s Československom. Britská spoločnosť sa zjavne rozhodla, že to nebude brať na vedomie a kvôli Aurelovi Stodolovi a jeho vyznamenaniu naďalej existovalo Československo. Veľká Británia bola vo vojnovom stave s Nemeckom, na začiatku roka 1941 vlastne už jediná európska veľmoc, ktorá odolala útoku, a ocenenie človeka z nemecky hovoriacej krajiny uprostred nepriateľského kontinentu znamenalo, že nie sú najmenšie pochybnosti o zásluhe oceneného.

Slávnostné odovzdanie medaily bolo v Londýne 24. 1. 1941, profesor Stodola mal vtedy 81 rokov a už nikam necestoval. Medailu v jeho mene prevzal veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie vo Veľkej Británii Walter Thurnheer. Prítomný bol aj Československý atašé v Londýne, Ota Vojtíšek, aj predstaviteľ nominujúcej inštitúcie z Kanady, pán Du Cane. V slávnostnom príhovore povedal prezident Spoločnosti strojných inžinierov medzi iným aj toto:

Jedna z najvýznamnejších vecí, z ktorej sa dnes môžeme spoločne tešiť je, že pri ocenení talentu inžiniera a schopností vedca nás neobmedzuje žiadny nacionalizmus. Dnešný laureát sa narodil v Československu a žije vo Švajčiarsku, ale na toto najvyššie ocenenie, ktoré môžeme udeliť strojárskemu inžinierovi ho nominuje kanadská spoločnosť, a túto nomináciu podporujú britské spoločnosti.

Udelenie medaily sprevádzala ešte jedna pikantná drobnosť. Kvôli vojnovému stavu nebolo možné z Veľkej Británie vyvážať zlato. Medaila teda nebola zo zlata, ale z pozláteného striebra, za čo sa Spoločnosť britských inžinierov v sprievodnom liste Aurelovi Stodolovi ospravedlnila a požiadala ho, aby si vybral podľa vlastného uváženia náhradnú odmenu v hodnote 20 libier, čo bola cena chýbajúceho zlata.

Zdroje:

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1243/PIME_PROC_1940_144_031_02?journalCode=pmea

http://www.imeche.org/docs/default-source/1-oscar/Scholarships-and-Awards-/james-watt-international-medal-recipients.pdf?sfvrsn=0

http://archive.control.lth.se/media/Education/DoctorateProgram/2012/HistoryOfControl/BissellOnStodola.pdf

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Aurel Stodola – čím prispel ku kontinuite Československa

 1. Devana napsal:

  Super článok.
  Veľmi zaujímavé informácie.
  Kedy si Slováci začnú viac vážiť vlastných velikánov?

  Liked by 1 osoba

 2. cobolik pacholik napsal:

  ked stodola dostal cenu,bohovy nick,narodil sa v austro hungary,cast horne uhry,dnes slovensko,drvivu vacsinu zivota stravil v zahranici a to hlavne vo swajcu,cenu dostal jak ceskoslovensky statny prislusnik a prebral ju predstavitel swajcu,bo tam sa stodola plne rozvinul a v tom kraji mu bolo umoznene robit to v com bol svetovy,ja mozem tak dostat cenu strakatej pice,zijem v usa,nemam pas usa,us ambasador prebrie cenu,bo tu som sa vypracoval na tu cenu a dam si prekurevsky zalezat,aby som korigoval,ze mam slovensky pas,ked nenapisu,ze cenu strakatej pice dostava ceskoslovensky statny prislusnik,ale len slovensky,tak picu si zoberiem a strakatu nech si pojebu.to tak jak som tu videl kuzminova zlata medaila,ja nemal sajnu,ze mame nejaku kuzminovu a ked som zacal patrat,zistil som,ze ona taka slovenka,jak ja american,ja beriem tak a preto to tu pisem,ci sa paci,ci nie,bo ja vychodnar,zo sarisa, slovenskej narodnosti, narodeny v ceskoslovensku,to znamena ceskoslovensky statny prislusnik,ja nie mike jacskon,co si vyrovnal vlasy a vyzeral viac biely,jak ja v lete,cujem v kostiach,ze sa to nebude pacit bohovemu nick,ale neda se nic delat,tak mam ustavene uz od mala a v 1993 roku po silvestry som nezmenil ,jak kopa si pomenila,jak mike jackson vlasy i kolor ja take umelecke tahy nemam,bo som buran a buran aj zostanem.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.