350-Od recese ve Státech ke krizi v Rusku


Spojené státy zahájily existenci v režimu „330 dní před krizí“. Radost z toho, bohužel, mít nemůžeme, protože Washington je zvyklý svoje problémy přehazovat na zbytek světa.

 

Večer 24. března (v Moskvě byla hluboká noc), se možná stal pro hospodářství USA historickým. Došlo tam k „inverzi křivek výnosnosti“, což tradičně předchází vážnému hospodářskému poklesu.

 

Vysvětlit to můžeme na jednoduchém příkladu. Podle všech finančních zákonů, dlouhodobější investice předpokládají větší výnosnost. Podívejte se na web kterékoli banky a podívejte se na nabídku depozit. Maximální výnos dostanete při maximální částce, násobené maximální dobou jejího trvání. Tak například ve Sberbank – vklad „Sochraňaj“. Vložíte-li 100 tisíc rublů na půl roku, dají vám 5,2-5,22% p.a. Vložíte-li 2 miliony na 3 roky, – bude to už 5,75% a s kapitalizací výnosu celkem 6,26%. A tak je to všude.

 

Jenom ne v treasures (státních obligacích USA). Tyto obligace s termínem 3 měsíce, začaly 24. března t.r. výnos vyšší než obligace desetileté. To může mít dvojí význam: buď investoři americké ekonomice už nedůvěřují, nebo se kdosi velmi vlivný snaží vystrašit celý svět – psychologický význam průsečíku obou křivek má obrovský psychologický účinek. V letech 1990, 2001 a 2008 vedla inverze k propadu HDP USA, přičemž tento propad začal zhruba 300 dní po prvním zaznamenání převisu výnosnosti tříměsíčních obligací nad desetiletými.

 

Jak to bylo dříve

 

Co čeká Rusko v tomto, naprosto pravděpodobném případě? Při hledání odpovědi na tuto otázku se podívejme na vývoj v naší zemi při třech předchozích inverzích a po nich následujících recesích.

 

Roky 1990-1991. Válka v zálivu, růst cen ropy, snížení spotřebitelské důvěry a, jako důsledek, i poptávky. Tvrdit, že se to nějak promítlo do sovětské/ruského hospodářství, je složité, protože toto hospodářství už kolabovalo naprosto nezávisle na ropě, zahraničních válkách (už plály vnitřní konflikty) a amerických cenných papírech. Ale americké vítězství v Perském zálivu poskytlo silný stimul novému hospodářskému růstu.

 

Rok 2001. Velmi podivná „krize dot.comů“ (projekty založené zcela na internetu) – současné propad vysoce technologických společností, které prostě poněkud předběhly dobu. Rusko, prožívající katastrofální (ale i očistný) propad ekonomiky od 2 roky dříve, si amerických problému prostě nevšimlo a na plný plyn vjíždělo do „sytých nulových“ (obrovský příliv petrodolarů z prudce rostoucích cen ropy).

 

Rok 2008 – nejpamátnější. Masové nesplácení hypotéčních úvěrů a prudký růst inflace v USA tenkrát zasáhly celý svět, a jedním z nejpostiženějších bylo právě Rusko. Státní moc a byznys, opojené nezadržitelným růstem oněch „sytých nulových“ do poslední chvíle zavíraly oči nad událostmi ve světě – a v důsledku toho narazily na příšerný odliv kapitálu a režim snížení dostupnosti zahraničních úvěrů. Právě tenkrát zavelela vláda k záchraně soukromých společností prostřednictvím jejich nákupu, a začalo zestátňování hospodářství, které dosud trvá. Tenkrát ale tato opatření pomohla vyhnout se  hromadnému zavírání podniků a nezaměstnanosti.

 

Co se děje nyní

 

Jak vidíme, společné pravidlo neexistuje, nicméně zákonitost je zřejmá: Rusko utrpělo, když navenek s ním bylo vše v pořádku. V ostatních případech zafungoval princip „štěstí v neštěstí“: Rusko mělo tolik vlastních problémů, že americké problémy se ho v podstatě nedotkly.

 

Inu, podívejme se, zda jsou – kromě pověrčivého strachu z průsečíku křivek – další důvody k brzké recesi v USA.

 

Hospodářskou situaci v této zemi lze popsat slovy, že „Čeho je moc, toho je příliš“. Práskaný byznysmen Donald Trump, který je pouhé dva roky u moci, toho za tu dobu stihl nemálo.

 

Díky snížení daní a stimulaci výrobce, jen v USA minimální nezaměstnanost za mnoho let – 3,7%, přičemž pokles pokračuje a mnohá odvětví mají problémy s náborem pracovních sil. V takových podmínkách, nicméně, roste riziko krize z nadvýroby.

 

FED zjevně pracuje proti Trumpovi, když stále zvyšuje klíčovou sazbu a s ní i kurz dolaru. Čím je dražší vaše měna – tím těžší je export zboží a služeb. Trump je přesvědčen, že bez odporu FED by byl roční růst amerického hospodářství čtyřprocentní. (Podle čerstvých informací ovšem FED řadí zpátečku…-uvidíme. Pozn.překl)

 

Mimochodem, výsledky dvou let jeho vlády nejsou ani tak špatné: 2,5% a 3,1%; jinou otázkou je, že respektovaní američtí ekonomové (Správa rozpočtu Kongresu USA, Moody´s Analytics) už v polovině minulého roku jednomyslně hovořily o konci účinnosti fiskálních faktorů (tedy růstu hospodářství díky snížení daní a zvýšení státního dluhu).

 

Co lze očekávat v budoucnosti

 

Takže, faktory ve prospěch recese v USA:

 • Celkový růst světového hospodářství se zpomaluje;
 • EU je už dnes na hraně recese;
 • Obchodní válka USA s Čínou přišla draho oběma stranám, a tempa růstu v Číně jsou nejmenší za posledních 20 let;
 • Trumova protimigrační opatření „ochlazují“ americké hospodářství, zbavují je levné pracovní síly;
 • Ve FED něco vědí, jinak by nepřipustili inverzi výnosnosti, vždyť banky v takových podmínkách nemohou vydělávat: depozity jsou pro ně dražší než úvěry, a zdražení úvěrování je velkou ranou hospodářskému růstu;
 • Platit za rozdutý státní dluh aspoň v nějaké formě je ale přece jen potřeba, ale to jsou peníze z hospodářství odcházející.

 

Co to všecko znamená pro Rusko?

 

 • Naše tempa růstu nejsou velká, ale zboží je dostupné. Při snížení světových výnosů jsem konkurenceschopnější.
 • Čím víc si jiné země vzájemně zakazují, tím více máme možností na to hrát. Naše měřítka, bohužel, nejsou srovnatelná s USA a Čínou, ale oba hegemoni sní o využití Ruska proti soupeři.
 • Levné pracovní síly máme, kolik chcete, problém je jen s kvalifikovanou.
 • Po téměř úplném odchodu Ruska z trhu amerických obligací, je cena rublu prakticky svázána s cenou ropy a nikoli s cennými papíry, ať svými nebo s cizími.

 

Za hranicemi ekonomiky

 

Existuje, bohužel, klasický způsob odvádění pozornosti od hospodářských problémů prostřednictvím politických kroků. Toho využívají všude po světě, včetně Ruska, a pokud se Trumpova administrativa rozhodne před volbami v roce 2020 odvést pozornost od recese prostřednictvím zahraničně-obchodní aktivity, bude tato aktivita nejspíš protiruská.

 

Americké sankce samy o sobě mohou být Rusku lhostejné, objem mezistátního obchodu je dnes směšný, ale, bohužel, omezení zavedená Washingtonem, jsou dodržována prakticky v celém světě, a, co je nejdůležitější, – v EU a Číně, hlavních našich obchodních partnerech. Vytvořit si imunitu proti sankcím, vystavět obrysy soběstačného hospodářství jsme, bohužel, dosud nedokázali. A ani jsme to nemohli stihnout, po čtvrtstoletí účasti v bujaré globalizaci.

 

Takže je docela možné, že platit za překřížení amerických křivek a hospodářské problémy Severní Ameriky budeme muset i my. Nezávislost je drahá, ale závislost přijde ještě mnohem dráž.

 

 

Autor – Michail Melnikov

 

https://tsargrad.tv/articles/za-recessiju-v-ssha-riskuet-zaplatit-rossija_190895

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na 350-Od recese ve Státech ke krizi v Rusku

 1. cobolik pacholik napsal:

  trumpovo protiimigracne ,je bullshit,mozno za 50 rokov,ale nie teraz a ani nie tak skoro…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.