Čo stane, keď prestaneme premýšľať…


Myslenie, premýšľanie,  by malo byť pre človeka také prirodzené ako napríklad dýchanie.
Je normálne pýtať sa, hľadať odpovede, riešenia problémov.
Je normálne učiť sa, poznávať nové veci, hľadať pravdu a múdrosť.

Ale…
Odkedy človek zistil, že je jednoduchšie ovládať  iného človeka, ktorý nemá záujem premýšľať, tak robí všetko preto, aby  mu dokázal, že premýšľanie je zbytočné, či  dokonca  nežiadúce.
Určite sa každý z nás stretol s niekým, kto už povedal: „ Na to ani nemyslím…   O tom radšej ani nepremýšľam… O tom, nechcem nič vedieť.“
A tak nie je nič nezvyčajné vidieť , že ľudia dokážu veriť rôznym bludom, hlúpostiam, lžiam  a nechávajú sa klamať. Dokážu veriť prázdnym frázam až tak, že sú schopní obetovať vlastné majetky, či životy, alebo dokážu sami ničiť a zabíjať, pretože niekto ich presvedčil, že je to tak správne.

História ľudstva je plná svedectiev o manipulovaní  s myslením ľudí a v súčasnosti je to také isté.
Dnes sa dozvedáme, čo všetko máme inteligentné… Elektroniku, počítače, autá, domy, dokonca som videla reportáž o tom, že majú byť inteligentné obce a mestá a ľuďom to tak vyhovuje. Stávajú sa znova zhrbeným  stádom, ktorého prioritou je mať len plné brucho a nejakého toho miláčika, po ktorom budú šúchať prstíkom a ten im všetko povie…

Nevadí im, že ich tá inteligentná technika sleduje pri všetkom a tie inteligentné mestá a obce budú plné kamier  a bude sa vedieť všetko o ich živote.
Dôležité pre nich je, že  znova počúvajú frázy… Frázy o tom akí sú výnimoční a múdri, keď robia to, čo chcú tí, ktorí ich takýmto spôsobom ovládajú. Veria napríklad tomu, že telesná krása, egoizmus a arogancia sú základom úspechu  a premýšľanie o tom, čo a ako cítia iní ľudia,  je zbytočné. Veria aj tomu, že manuálna práca je podradná a tí, ktorí ju robia tiež a preto je lepšie zamestnať sa tak, aby mohli zneužívať a využívať všetkých naokolo.

Dokážu  uveriť tomu, že nepriateľ je priateľ a otroctvo je slobodou.
Dokážu veriť tomu, že si slobodne a demokraticky volia  svojich zástupcov do vedenia štátu a nechcú vidieť a vedieť pravdu o tom, ako sa  tam dostali ľudia, len vďaka využitiu naivity  vlastných voličov, ktorých presvedčili, že nemusia premýšľať o ich planých a prázdnych sľuboch. A ľudia im stále veria,  dokonca aj to, že robia mnoho v ich prospech, aj keď to tak nie je. Veria im  aj  draho platené divadlo, ktoré má zakryť to, že sa pomaly stávajú rukojemníkmi tých,  ktorých dostali k moci.

Čo sa stane, keď prestaneme premýšľať?
Už znova zažívame biedu, hmotnú, ale najmä morálnu. A práve preto, že ľudia prestávajú premýšľať , tak sa znova opakuje história a ľudia s veľkou pravdepodobnosťou budú nezmyselne zabíjať a zomierať.

História sa opakuje aj v tom, že znova začínajú byť prenasledovaní ľudia s iným názorom. Znova sa začali „hony na čarodejnice“ na tých, ktorí si dovolia premýšľať  a  nebáť sa povedať svoj názor. A premýšľanie sa znova začne kruto trestať.

Čo sa stane, keď prestaneme premýšľať?
Znova bude mať navrch lož a ľudská hlúposť  a zbytočné utrpenie nevinných,  tak ako to bolo vždy, keď  sa ľudia báli premýšľať. Alebo  vtedy, ak  bolo pre nich pohodlnejšie nemyslieť  a nepreberať tak zodpovednosť za svoje konanie, alebo,  keď  mali za nepremýšľanie odmenu…

𝓓𝓮𝓿𝓪𝓷𝓪

Článok bol zverejnený na Blog Pravda.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Čo stane, keď prestaneme premýšľať…

 1. strejda napsal:

  Pokud si to přečte člověk v depresi, pochopí že druh Homo sapiens sapiens nemá příliš velkou hodnotu a že je celkem zbytečný.
  Pokud si to přečte optimista dojde k názoru, že něco takového trvale udržovat při životě nemá valný smysl.
  Pokud si to přečte někdo třetí, případně další, pochopí proč je na světě. Život není seriál a pokračování nebude.
  Marnost nad marnost! řekl Kazatel. Marnost nad marnost, všechno
  je marnost! K čemu je člověku všechno to pachtění, kterým se pachtí
  pod sluncem?

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  strejda jak furt prvy a ja zakontrujem inaksie ,ostatna veta k cemu je cloveku vsechno to pachteni.kterym se pachti pod sluncem?dristas jak king of kings,rob pre blizneho svojho vsetko,vsetke dobra,co mas,daj svojmu okoliu,zij skromne a raduj sa,ze druhy su stastny,tak ucil king of kings a vacsina to robi hlavne pre svoju rodinu,deti,casom aj pre dalsiu rodinu,abo pre cudzich,ale mizive % z nas,ci antikristi pepici,ci najvacsi veriaci,zo svojeho dobra nechcu dat ja tiez barz nerozdavam,ja takych ludi poznal,nemali nic,slub chudoby a do konca zivota vernnost bohu a sluzba jemu,oddanost,do ostatnych chvil zivota,vsetko stare krabice,od mladych dievcat za katrem klastora,kde rezim lepsi jak v koncentraku,starost o bezprizorne deti,to slusny nazov,ja to nazval ludska zver a aj to slabe slovo to treba kurva vidiet,co pise bohovy nick,to nic nove,ani deko,ludska holota je ohynana uz od jaskyne,storocia ojebavana,huckana do zabijania jeden druheho skupinou ludi,ktora jej ojebe hlavu,nastavene zakony,ci system,ze clovek sa podriaduje tomu,neraz ma napadlo,robim jak kokot,dnes ponad 12 hodin,,kurva na co mi to je kurva,ostatnu dobu nad tym dumam,mne vlastne nic netreba,mam dumky odist do san francisco a tam stravit rest of life na ulici s holotou,jak za starych casu v svetlach mest,vtedy ma dotisol do toho alkohol a okolnosti,teraz?mne nic netreba,best friends umrel,to ma motivovalo,hej nemam motivaciu,zrobim sa jak kokot a potom nejaky skurvy syn vyjebany,co vlastni zberne suroviny zvany starobinec,vsetko to,na co som makal zajebe,mne daju pilulku,aby mi ojebali hlavu,ked nebudem sam mat ojebanu nejakym perkinsonon,uvidim este do leta,hoci daleko este,ale mne cas leti jak kurva bo bez prestania robim a cujem ze tratim power,bo uz nie ten maj coboliku,chuj cas ukaze,ale dumky mam,vzdy som mal a vcsinou vysli jak som dumal,ale skor teraz mi jeblo moze prist smrt,vec bude vybavena…bo tak jak teraz,ked dumam nic moc vole…
  hej a este,ked sa barz vela duma,moze sa cloveku pojebat v palici a napadaju ho kokotiny,takze idem spat bo mam kurva dost a radsej barz nedumam,hoci nikto z nas nevie,kedy sa mu moze pojebat,kto povie,mne jse to nemuze stat,ja skolou zivota,mam taku pripovidku,dabel nikdy nespi…

  To se mi líbí

  • Devana napsal:

   Myslím, že si pochopil veľmi dobre, o čom som písala, aj keď si to vyjadril po svojom…
   Škola života dá človeku viac ako najlepšia škola na svete…
   Prirodzenú inteligenciu a zdravý sedliacky rozum, vďaka ktorým človek dokáže prežiť, ľudia nezískajú memorovaním prázdnych fráz, ako sa to deje v súčasnosti…

   To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Výborne položená otázka.
  Človek si bežne ani neuvedomí, že to nepremýšľanie je bežná vec, že sa to denne stáva každému. Veď poznáme aj rečový zvrat, že som niečo urobil automaticky – „bezmyšlienkovite“.
  Keď prestaneme premýšľať, tak sa spočiatku nestane žiadna katastrofa. Robíme veci bezmyšlienkovite, automaticky, svet funguje a my robíme drobné chybičky jednu za druhou. Katastrofa sa nebadane stane, keď je tých chybičiek nadkritické množstvo.

  To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   To že na úrovni vědomí jede jen malá část našeho myšlení je běžné a není to katastrofa, ta nastane až když myšlení nemá dost surovin na „vaření“ – tedy činnost našeho myšlení – podvědomého – anebo – což je podstatně horší „vaří“ z nekvalitních nebo dokonce jedovatých (cinknutých) surovin.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Trochu by som to otočil do našej prirodzenosti, ako dolu spomenul pán Čech.
    Tá „bezmyšlienkovitosť“ nie je prirodzený stav. Nie je evolučne výhodná, iba ak v situácii, keď šetrí energiu. Napríklad keď máme na starosti veľa vecí a sústredíme sa len na najvyššie priority. Ostatné necháme bežať samospádom, aby sme to zvládli.
    A sme pri tom, čo zrejme kritizovala pani Devana. Naša verchuška sústreďuje našu pozornosť na LGBT, na masovú migráciu, na to ako nás ohrozuje Kim a že za všetko zlo na svete môže Putin. Proste – jasné najvyššie priority.
    Ostatné si medzitým môže bežať samospádom.

    To se mi líbí

  • Devana napsal:

   Máš pravdu Navaja…
   Chybičky robíme všetci, ale chybičky by sa mali opravovať a mali by sme sa z nich poučiť.
   Prečo to tak nie je?
   Priznať si chybu je ťažké, pretože je jednoduchšie tváriť sa, že sa nič nedeje, ako prevziať zodpovednosť za chybu a niečo napraviť.
   A to sme pri podstate premýšľania.
   Premýšľanie znamená aj preberanie zodpovednosti za život, konanie a aj za tie chyby…

   Liked by 1 osoba

 4. taras2 napsal:

  „Znova bude mať navrch lož a ľudská hlúposť a zbytočné utrpenie nevinných, tak ako to bolo vždy, keď sa ľudia báli premýšľať.“ – (jenom doplním strejdu) – tak tomu skutečně bylo v dějinách lidstva vždy a bude patrně až do skonání věků. Jenom jeden rozdíl tady je, pošahaný rytíř s mečem a kopím nadělal jenom omezenou, místní paseku. Tím, že se lidstvu dostaly – díky vědě a technice – do rukou strašlivé zbraně, se situace změnila zásadně a starší generace, které zažily první a druhou světovou, se jaderných zbraní bály – a proto se byli schopni dohodnout na jejich omezení tak rozdílné bytosti, jako byli Brežněv s Nixonem. Tenhle strach jakoby z lidstva spadl a myslí si dnes, že je svět podobný počítačovým hrám: game over, vypne se počitadlo a druhý den zase zapne, hráči oživnou a jede se dál a znova. Omyl, ale zřejmě to nakonec bude pro Zeměkouli lepší.

  To se mi líbí

 5. vera napsal:

  Je to takové trochu moc zevšeobecňující povídání, všichni lidé těm nahoře nevěří a všichni se nehrbí.
  A ne všichni si myslí, že manuální práce je podřadná. Zvlášť když uvidí, jak krásná může ve výsledku být…
  https://fishki.net/2926591-35-primerov-togo-kak-iz-metalla-vyjut-kosy-zavjazyvajut-banty-i-skruchivajut-ego-v-kukuruzu.html

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   „trochu moc zevšeobecňující povídání“

   Přesné.
   Naši slovenští kolegové neefektivně moralizují. To jsou úvahy jako z Vlasty.

   To se mi líbí

  • Devana napsal:

   Ani by som nepovedala, že je to zovšeobecňujúce rozprávanie…
   Bežným javom napr. na VŠ, najmä tých, kde je vychovávaná omladina, ktorá nachádza uplatnenie v rôznych mimovládkach, médiach a pod., je umelo vytvárané elitárstvo, kde sú javy, ktoré som opísala bežné.
   Výsmech z ľudí, ktorí sa živia prácou vlastných rúk je úplne normálny.
   Je to cielené vytváranie kást, kde sa pracujúci ľudia stávajú pre týchto ľudí, spodinou, chudákmi a pod., bez akýchkoľvek práv…
   Takýmto spôsobom sú vnímaní ľudia v krajinách tretieho sveta a tento jav hrozí aj u nás, aj u vás. A je len otázka času, kedy sa ľudia, ktorí vytvárajú reálne hodnoty dostanú pod hranicu chudoby, tak ako tam…
   Preto je taký tlak na to, aby ľudia nepremýšľali.
   Dostávajú všetko v už ucelených informáciach a takým spôsobom, že ani nepremýšľajú, či to čo vidia, čítajú, či počúvajú, je to pravda, alebo nie…

   To se mi líbí

  • Devana napsal:

   Pani Vera, ešte doplním svoj komentár…
   Máte pravdu, nie všetci si myslia, že manuálna práca je podradná.
   Manuálna práca bola a bude potrebná a nevyhnutná pre samotné prežitie človeka. Ako príklad ste uviedli „umelecké kováčstvo“ – remeslo, ktoré je tvorivé, ale namáhavé.
   Ale čo napríklad taká práca pri páse vo fabrike, alebo v pekárni, či za šijacím strojom.
   A čo práca poľnohospodárstve, v potravinovom priemysle, na stavbách a mnohá iná.
   Práve o tom je môj blog.
   Mnohí ľudia „premýšľajú“, ale len i určitých hraniciach a medziach, nie sú ochotní vidieť ďalej, spájať súvislosti a pozerať sa na mnohé skutočnosti z rôznych uhlov pohľadu.
   Vtedy hrozí zovšeobecňovanie, ktoré potom vytvára klamlivé predstavy.
   Dôsledkom toho je, že ľudia viac veria „mýtom“ v podobe zaručených správ napr. médiach, ako pravdivým faktom.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Ano, problém je v tom, že lidé si nechtějí spojovat věci k sobě tak, jak patří, protože to znamená „myslet“ a jak známo „myslet bolí“. Takže vůbec nejde o některé ty samozřejmosti, které člověk dělá automaticky a bezmyšlenkovitě. To mají být úkony, které naopak je nutné tak dělat. Například základní obsluha auta. Ty nohy a ruce musí pracovat bezmyšlenkovitě. Ale právě i v tom autě musí zbytek řízení být ovládán myšlením. A tak to je se vším.

    To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Áno, rozumiem. Ľudia si vytvárajú symboly a skratky. Ako semafory na križovatke. Nemusia potom riešiť križovatku, ale spoliehajú sa len na svetlo. A ak majú zelenú aj chodci na odbočke vpravo, tak hrozí prúser.

    To se mi líbí

 6. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík… 🙂

  To se mi líbí

 7. Cech napsal:

  Zde to není o přemýšlení věřte mi, zde je to o práci a té úžasné snaze jak si její výsledky přivlastnit.
  Bedřich Engels se mýlíl, Opice jsou příliš inteligentní na to, aby se polidšťovaly. Natož pak ještě ke všemu prací.
  Zvířata mají mozek a stejně jako člověk jej používají. Zcela prokazatelně zvířeci matky učí svá mláďata, jak přežít, musí s nimi tedy nějak komunikovat. A nemusí to být zrovna řeč, složená ze souhlásek a samohlásek.
  Když na to přijde, přiznejme si, že vlastně neexistujeme, že jsme pouze shluk jednobuněčných organizmů, které se pro snadnější přežití spojily a specilizovaly k specifickým účelům, na příklad k dýchání, koukání, polykání atd. . Ale oni to neudělaly dobrovolně, donutila je k tomu všemocná DNA v zájmu své sebezáchovy. A život věčný sorry, to nám ta DNA bohužel nemůže dát, protože to potřebuje ke svému rozvoji a přežití i když na rozdíl od nás přežívá i tisíce let.
  Nejstarší zachované náznaky života jsou odhadem staré tři a půl miliardy let a měly by to být pozůstatky sinic nebo bakterií ve stromatolitech, takže prvním životem na zemi by měla být rostlina, živící se fotosyntsyntézou, a produktem jejího metabolizmu by měla být současná atmosféra.
  Tolik tedy proč je výhodnější pro své přežití používat myšlení než práci. Potom tedy pokud využíváme této prosté poučky, že práce nepolidštila opici ale byla ji tvrdě vnucena, musíme logicky dojít k poznatku naprosté výhodnosti myšlení před prací. Proto pokud používáme myšlení pouze a jen ve svůj prospěch k získání co nejlepší pozice v potravinovém řetězci, celkem bez velkých složitostí dokážeme nejen detekovat ale i se účinně bránit na nás uplatňované manipulaci.
  Protože proč protože člověk byl bohužel okolnostmi donucen lovit v tlupě a o úlovek se následně dělit, tak ten kdo vymyslel jak si z úlovku urvat větší kus, tak ten se lépe rozmnožoval a přežil.
  No a nyní si musíme uvědomit, že jak masmediální tak i strukturální manipulace s občanem je naprosto nezbytným předpokladem k přežití elit. Proto také masmédia,propaganda a další manipulační postupy jsou nástrojem elity, aby mohla vládnout veřejnosti bez fyzického donucování.
  No a nyní proč se vede onen tvrdý a naprosto nesmiřitelný boj za omezení myšlení lůzy :
  Vydefinuje se že elita je obdařena jakousi nedefinovanou danností a je obdařena znalostmi, které ji opravňují obcházet nekompetentního občana, co by primární vadu své demokracie. Kde pochopení jejich demokracie (demokracie elity) je naprosto nežádoucí vzhledem k tomu že občané mají pouze fascinovaně zírat, ale dění se neúčastnit. Účast je totiž povinností zodpovědného člověka, což běžný občan není ale je to pouze předem definovaný a „občanem zvolený“ zástupce.
  Tož dle mého asi tak nějak to asi je.

  Liked by 1 osoba

 8. Rosťa napsal:

  Dík za článek, ve kterém je mnoho pravdy. Začátek konce nastal, když nám politici začali vtloukat do hlavy, že jsme málo vzdělaní a proto v každé větší dědině vyrostla VŠ pro obory, které jsou sice totálně k nepotřebě, ale titul byl doma. Každý chtěl být ..log a nebo manažer, na řemeslníka v montérkách se dívalo jako na člověka druhé kategorie. Takže vzdělanost, tedy spíše otitulovanost se zvedla, ale absolvent nějaké gendersrajdy si nevymění ani žárovku v lustru, o výměně v autě ani nehovořím. Jediné, v čem jsou dobří je, že dovedou dokonale oblbovat okolí, velmi často se objevují v politice, neziskovkách, mediích, samozřejmě všichni pověšení na vemeni státní pokladny. Všichni řvou, že Rus a Číňan jsou fuj, protože mají své jisté měsíc co měsíc. Těm, co něco vyrobí a následně musí prodat tam, kde je místo ( třeba Rusko nebo Čína ), aby měli na nájem, podrážejí nohy, přičemž žijí z jejich daní. Klasickou ukázkou poslední doby byla pozvánka dalajlámy Hermanem na ministersvo, když před tím prez. Zeman dojednal kšefty pro zemědělce v Číně a ta tam potom Jurečku nepřijala. Zůstal čučet doma a jézéďáci prodali kulový. Podobnou špinavost udělal Havel Tatře. Té zničil obrovskou zakázku na náklaďáky a mnoho lidí v Kopřivnici šlo na hubu.
  Již za mého mládí se říkalo, že myšlení bolí. Za skopčáky myslel „fírer“ a byla z toho válčička pomalu na celé zeměkouli. Dnes za nás myslí v Bruseli ( podle vzoru v pr.eli ) a rochníme si, jak je to bájo. Ale možná je a já jsem letadlo.
  Technika jde dopředu, bez některých věcí se dá těžko existovat. Když jedu od nás z balíkova do Matičky stověžaté, tak bez navigace bych byl totálně v háji. Za mého mládí to bylo v pohodě, ale dnes ty objezdy, nadjezdy, okruhy, přivaděče … a žádný čas na přemýšlení.
  Plně souhlasím s tím, že lež a podrazy zde už delší dobu hrají přesilovku a to v míře větší, než za soudruhů. Nerad to říkám, ale je to realita. Dokonce mám pocit, že kdybychom se cukli, tak tu nebude 200 mrtvých, jak v osmašedesátém, ale že by nám sem přivezli tu demošku na perutích B 52 s čísly úplně jinými. Klasik by řekl, že by to bylo humanitární, nebo tak něco.

  Liked by 1 osoba

 9. Slim napsal:

  Jak ti největší blbci ve Westminsteru – Johnson a Rees-Mogg – otočili a jak jim to nebylo nic platné. Ono rozněcovat nízké pudy se dlouhodobě nevyplácí – tvrdý Brex je za 2 týdny.

  https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/03/29/brexit-vote-result-tory-rebels-mp-voted-mays-withdrawal-agreement/

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Zeměkoule se pak přestane otáčet?
   Nízké pudy nebo vysoké? Jaký je ve výsledku rozdíl?
   Já bych ve společnosti samých krasoduchů žít nechtěl, to raději mezi blbci a polovzdělanci, mezi nimiž jsem „e pluribus unum“.
   🙂
   P.S.: Prostřední vnuk byl dnes u nás na obědě (18+) a sdělil mi, že v ČJ právě probírají Haška a že jejich úča (25) je nadšena Knihou. Tak jsem mu do příští hodiny přibalil ten polský překlad a taky povídky z Bugulmy a tu literární vědkyni o „ruských vlivech“ ve Švejkovi (pamatuješ? moc se nám to líbilo), aby to s ní probral, aby na to nezapomněla při výkladu.
   🙂

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Tak hejtman Zítko je sice proti velebné Přírodě stejné nic, jako každý kadet 🙂 , avšak všimni si, že Z. by se taky nezpomalila, ani kdyby k vám na náměstí přijel sám prorok Mohamed

    Ostatně vydrž, třeba o tom otáčení Země zítra něco napíše neviditelný Macek a pak to začneš taky vnímat. Jedem das seine!

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     OPRAVA:
     „Co je hejtman Wenzl proti velebné přírodě?` to znali po celé Kutné Hoře.“

     (Český nihilista by sice moh’ říct, že je to fuk, jestli Wenzl nebo Zítko, ovšem mezi lidma, kteří chybně citujou Knihu, by jistě nechtěl žít ani p. Hudec. Mám dokonce podezření, že v tom případě by dal přednost KRASODUCHŮM!)

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.