Jak se časy mění, aneb o vážných věcech i trochu vesele


Tak ten náš Andy Bureš, když jel navštívit Trampíka, mu sebou vezl pistoli. Nu, já to považuji za vhodný dárek, jen ta její výzdoba se mi trochu příčí, střelná zbraň má být černá, brynýrovaná. Ale budiž, to je jen otázkou osobního vkusu. Ale dárek pro takového rváče případný.

Byla to ČZ 75 B 9 mm para, i to je správná volba. Mám taky takovou, i když Lex mě správně upozornil, že já mám tzv. kompakt (zkrácenou, aby se lépe nosila), zatímco Andy vezl „dospělou“.

V médiích jsem před samotnou návštěvou zaregistroval pochybnost, zda Andyho k Trumpíkovi s tou stříkačkou vůbec vpustí a cosi na téma, že už její transport ze země do země a hlavně pak z letiště na místo určení není tak úplně bez právních ošidností (Lex bude znát lépe, já jen co se psalo). Tak jsem si vzpomněl, jak jsme nějaké zbraně také vezli a jak to bylo „tenkrát“. Vzpomínky starého zbrojnoše, znáte to. Máte výhodu, že je číst nemusíte, pokud se vám nechce. Tak, z které strany na to? Neb není jednoduchých ani krátkých historek.

Když jsme v roce 1996 rozjížděli tu neuvěřitelnou „kauzu Jemen“ (já vím, Bavore, slíbil jsem už před lety, mea culpa, mea maxima culpa), vypravili jsme se do Saná více méně v utajení jen ve třech – můj tehdejší boss/kapitalista, tlumočník – arab/palestinec (žijící už dávno v ČSSR, ČSFR, ČR) a já. Já proto, že jsem k celé té záležitosti svého kapitalistu ponoukal….

Ráno, na pravidelné poradě se boss zamyslel a řekl, že bychom měli do Jemenu vzít nějaký dárek, když už tam budeme jednat s ministrem. Šéfka sekretariátu Ivanka že třeba některý z těch krásně rytých nožů. Boss že ne, že by to chtělo českou pistoli. Moje námitka, že je sedm ráno a že na letiště odjíždíme v jedenáct byla odbyta slovy: „To je spousta času. Tady mladej to zařídí.“ Mladej byl šéf kanceláře Michal.

Dodnes nevím, jak to „mladej“ udělal, ale fakt je, že na zadní sedačce tatry 700 vedle bosse ležela v 11:00 podle mého soudu ohavně znešvařená rytinami v arabském stylu pistole ČZ 75 B (ta dospělá, Lexi). Spolu s ní v elegantním kufříku i druhý zásobník a padesátka nábojů. V náprsní kapse jsem měl vývozní povolení.

Ó, jak to tehdy bylo jednoduché, při odbavení na letišti v Praze (letěli jsme přes Frankfurt) boss pistoli odevzdal do kabiny k posádce ČSA a po přistání si ji zase vyvedl. Pak u Lufthansy to bylo úplně stejné, žádné problémy. Ty se blížily až v Larnace, kde jsme měli přesedat na jemenské aerolinky, které se ale rozhodly, že „dnes neletíme“. Proč, to nikdo netušil, třeba měli ramadán nebo co. Tak jsme bafli kufry včetně toho s bouchačkou a jeli do hotelu.

Druhý den večer se už Jemenci uvolili letět, princip dopravy zbraně byl stále stejný – k posádce do kabiny. Skutečný problém nastal až na letišti v Saná, neb posádka letadla se neobtěžovala nám zase pistoli vydat, ale šoupla ji mezi ostatní zavazadla. Kufřík se zbraní tak za chvilku rotoval na tom zavazedelním kolotoči spolu s ostatní bagáží cestujících.

Skutečný poprask začal u odbavení, kde celníci zbraň objevili. Hned jsme byli všichni tři pod přísným dohledem ozbrojené stráže, uniformovaní i neuniformovaní úřednci  na sebe navzájem něco křičeli, už to vypadalo, že snad skončíme někde v ťurmě. Zachránil nás velvyslanec Cingroš (arabista a léčitel), který nás na letišti čekal a vysvětlil, že zbraň je určena pro ministra.To místní trochu zkrotli, nastalo velké telefonování, ale nakonec nás přece jen propustili.

Když jsme vyšli z letištní haly, já s tím prokletým kufříkem s jednou pistolkou a padesátkou nábojů, zjistili jsme, že skoro každý Jemenec kolem nás má nejen za pasem zahnutou dýku džambiji, ale hlavně přes rameno kalašnikova. A velvyslancův řidič Abdu (Súdánec) měl před sedadlem spolujezdce na podlážce položen československý, už poněkud historický samopal vz.26 ráže 7,62, prý pro všechny případy. Než jsem k němu nastoupil, uložil ho do kufru.

Při další cestě do Jemenu jsme vezli zbraní víc, ale to už je jiná historka.

Takže tak se vozily zbraně v těch bájných a báječných časech, než sestřelili dvojčata.

————————————————————————————————————–

Místní vědí, že zbraně jsou skoro od narození neodmyslitelnou součástí mého života. Tudíž vám sdělím, že v pondělí 4.března mě kamarád čistě náhodou upozornil, že na střelnici Leiko mají k prodeji za pouhých 1500,- Kč pistoli Walther OSP. To byla od roku 1970 nejoblíběnější z mých zbraní, čistě sportovní, k disciplině Rychlopalba na olympijské siluety. To „OSP“ znaší „Olympia schnelfeuer pistole“.  K ničemu jinému, než k té sportovní rychlopalbě se nehodí, je to navíc plivátko ráže 0.22 short.

Hned jsem věděl, jsa nostalgikem, že ji musím mít. V úterý na to jsem se na ní dojel podívat, byla zachovalá, ve středu jsem na policii vyřídil nákupní povolení a šup, už byla doma. Asi si ji dám zarámovat.

Tak tady máte čtyři fota. Na jednom ČZ 75 B 9 mm para (kompakt, Lexi, já už vím…), na druhém moje milovaná „rychlopalka“, na třetím důkaz, že jsem přesně tutéž opravdu měl v mládí a na čtvrtém jak to s tou rychlopalbou vypadalo. Fota sice nedokonalá, ale snad účelu poslouží.

CZ_75_B

 

Rychlopalba

 

 

Walther_OSP

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy vzpomínky se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Jak se časy mění, aneb o vážných věcech i trochu vesele

 1. vonrammstein napsal:

  Fotky sice vidím jenom dvě, ale stejně je mi jasný, že je tu někdo veeeelikánskej klikař 🙂

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Docela Vám závidím….

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Obvykle na mínusy nereaguji, ale tentokrát by mne zajímalo, proč jsem je dostala. Vždyť mít možnost a dokázat ubránit sebe a svou rodinu, je to nejlepší, co může člověk udělat.
   Já se kdysi v předvojenské taky střílet učila/ no snažili se nás to naučit… bohužel u mne marně … všechno šlo pánubohu do oken a vždycky.

   To se mi líbí

 3. berkowitz napsal:

  Jen krátce na Outsidermedia je pěkný překlad od Hrocha:
  http://outsidermedia.cz/proc-rusko-prodava-energonosice-temer-vyhradne-za-fyzicke-zlato/

  PS : nesmějte se mi, ale já v životě nevystřelil z žádné palné zbraně, mohl bych k obraně naší vlasti nastoupit max. k lukostřelcům.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Přijde i sem, jenže až v úterý

   To se mi líbí

   • hans napsal:

    Tahle tabulka http://www.cbr.ru/hd_base/mrrf/mrrf_m/ článek vyvrací (ukazuje, že růst zásob zlata tvoří pouze cca třetinu růstu ruských rezerv, ukazuje že ve 3. kv 2018 zlaté rezervy nerostly (v dolarech poněkud klesly přičemž dolarová cena zlata taky o málo klesla), a když si zjistíte kolik ropy a plynu Rusko prodá do zahraničí, zjistíte že růst zásob zlata je jen malým zlomkem příjmů za ropu a plyn…).

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Musíte rozlišovat příjmy a čisté zisky. I těžba a obnova infrastruktury něco stojí. A časové rozlišení pouhého čtvrtletí nesvědčí o pochopení situace. To je i pro malou firmu krátké období.

     To se mi líbí

 4. lujjza napsal:

  OT… nebo to není OT?
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Praha-bude-prvni-na-svete-Nazi-lide-stala-expozice-Muzete-si-je-osahat-Umelec-predstavil-co-chysta-574966
  Časy se opravdu mění. „Umělec“ už nemusí umět vůbec nic. No jo, pokrok nezastavíš.
  A že bude Praha „první na světě“? To jsem fakt pyšná.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Demonstrace proti článku 13 – omezení internetu

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Kdyby to byla prodejní výstava, bylo ba to skvělé. Přišel bych si vybrat.
   Zatím si ale počkám až exponáty zakoupí Národní galerie. Snad je nedá do depozitáře.

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   njn – vy už nevíte co by? 🙂

   To se mi líbí

  • Rexus Orbis napsal:

   Také již byla výstava nahých mužů a sice na Praze 2 Vinohradech v Rubešově ulici na konci léta Chlapíci dostali za posezení ca 5000,-. Docela si to všichni užívali. Mnoho modelů bylo tzv. kontaktních alias dotykových a bylo to výslovně u jejich popisu uvedeno, což znamená, že se jich převážně ženy, mohly dotýkat. Tak ve skutečnosti ty ženy je jednoduše masturbovaly, někdy i dvě ženy najednou se střídaly a přivedly je k vyvrcholení a to i opakovaně. Ale chlapům se to moc líbilo, nikdo nebyl proti. Většina říkala, že se již těší na další setkání. I ženám se to moc líbilo. Některé, co se těch mužů dotýkaly, tak je objímaly celým svým tělem, jak to jen šlo, tedy spíše starší. Tak tohle bude nyní k vidění asi již nastálo. Chlapíci se rekrutovali z nejrůznějších vrstev, byli mezi nimi i učitelé VŠ, jinak modelové měli vesměs zkušenosti jako modelové pro figurální kresbu, Tak napříkald na střední škole uměleckého a oděvního designu v Lysé nad Labem mají jako hlavní předmět figurální jkresbu a tak studenti, kterým je 15 let, tedy mladíci i slečny kreslí své neoblečené spolužáky a spolužačky, ale podmínkou je, že spolužačkám či spolužákům tedy nahým modelům a modelkám musí být osmnáct let a jeden den. Studentům, kteří je kreslí, můře být klidně 14 let, podlel toho, kolik jim je zrovna v 1. ročníku.Na závěr je dokumentqační fotografování .Takže nic nového. Je to již zcela běžné, občas také bývá zdvojený model resp. smíšený či skupinový a to na všech školách, kde se provozuje figurální kresba, třeba UMPRUM, FA, AVU, a mnoho soukromých večerních kursů figuurální kresby, třeba MALBA+KRESBA Balbínova ulice apod, v Praze jich jsou desítky. Prostě lidé vytvořili potávku a je tu tudíž i nabídka. Malování je nakonec bezva relaxační činnost. Tak pořád lepší, než aby tu byl islamismus a zahalování.

   To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Na STV1 je pořad o Štefánikovi

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Jsem tu dnes do počtu. Jako děcko jsem střílel ze vzduchovky, asi dvakrát na vojně z Sa 57 ( 58? ) a nevím, kdo je Bureš. Tak snad příště. Jo, a Kometa vyhrála, pro lidi křtěné Svratkou kultovní záležitost.

  To se mi líbí

 7. vonrammstein napsal:

  Poměrně přelomovej článek na sousední téma, hlavně když si na konci přečtete, kde vyšel:
  https://echo24.cz/a/StQ5R/polska-cest-a-izraelske-pokrytectvi-o-podilu-na-vyvrazdovani-zidu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  To se mi líbí

 8. Bavor V. napsal:

  Něco nevyšlo…

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ja nie som department of justice,ani specialny vysetrovatel a vacsina nie len v amerike,ale aj okolitom svete vie,ze ruska spojka tu,to vacsi bullshit,jak mandolinka zemiakova, a teraz dalsi vysetrovatel,nech zacne vysetrovanie,za krive obvinenie,urazka na cti a podobne pindy a nijake prachy,ale ta sebranka,co tu stvanicu tu zariadla s tou ruskou spojkou,kde od zaciatku,vsetko bolo budovane,na pare,co z hovna ide,bo vsetky tie podozrenia a obvinenia ktore 2 roky tu zneli,nemali najmensieho dokazu,ze ruska spojka dosadila prehadzovacku do bileho domu,bo to proste blud,jak mccarthy,ked prenasledoval tych,co len kus kukli nalavo,ci mali myslenie ine,jak on sam chuj pojebany,hlavne vyvazene a nezavisle media , na cele so CNN v tej kauze ruskej spojky,vsetkych pod stenu,ze mam pojebane myslienky,nie menej jak tie ich s tymy rusmi v tych volbach tu bo nemam presne informacie,ale strelim si a vacsinou nie na slepo,este nikdy v historii volby prezidenta us,nikdy tak nebol podvazeny hlas lidu,hlas bozi,bo to naplutie ritiartom do oci,ich neodlucitelne pravo volit,nejaka zajebana pisalkovska kurva podvazila a za to sa stavia pod stenu a pre pepikov nic nove nepisem,bo tam tiez skurveny pisalek nemal v ruke rusku spojku,ale rovno si prehlasoval,ci viac jedincov,ze pepici ,to debilna holota,co volila zemana,hlavne v praglu maju rozum,obcania pepikova a kus dalej to obmedzeny cesky debilek,kde k tomu dodat este mocnu cesku hlasku,ktoru nenavidim jak kurva,kdo neskace neni cech,to debilina kurva,lepsia od anny proletarky,kurva za to zabijat takych,co podvazuje rozhodnutie holoty,ich pravo a nie nejakej vykurvenej hnidy a mozu volit aj noveho hitlera,chuj s tym,ich volba a treba respektovat,vlastne uzavriem beletricky drist,nenavidim,ked niekto jebe o volnosti,dobre sa neposra a sam tu volnost tym,co oni rozhoduju,nejaka bandicka vyjebkov ide menit.asi tak,tak citat pepici a nezabudat,ceska zem,vasa zem a nie nejakej vykurvenej strany,ci skurvenej kolaborantskej hnidy.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.