Nová myšlenka Marka Bendy


Jsem zapřísáhlý atheista, až se bojím, že mě pánbůh potrestá. Jára Cimrman

V současném sporu o zdanění restitucí zaniká, že církve nejsou víc než nástroj k ovládání lidí. Křesťanský monoteismus zvítězil nad polyteismem, protože je jednodušší a bylo pro něj snazší vytvořit potřebný scénář a symboly.

Adam a Eva, peklo a ráj, očistec, bůh a satan, tedy pohádky okořeněné hrozbami, že nedostatek víry vede do pekel. K tomu Desatero jednoduchých přikázání přímo od boha, které si, někdy v osmém století, drze upravili pozemští s vírou.

Postupem času si katolická církev vybudovala informační systém zvaný svatá zpověď. Věděla o každé ovečce vše. Byla důkladnější než Stb. Ta věděla jen něco a jen o někom.

Historie katolické církve je poznamenána obrovskými zločiny ve jménu boha. Hromadila bohatství a soustřeďovala moc. Pokud nebyla přímo u trůnu, chtěla mít alespoň nohu ve dveřích.

Kšeft s vírou a nadějí na spasení z pozemské mizérie je lukrativní a tak se postupem času objevily různé šejdířské skupiny, cestující ve víře. Když je něčeho moc, tak to je příliš a světská moc, je-li ohrožena, moc církví omezuje.

Udělal to do určité míry Josef II a třeba i Masarykova První republika. A stalo se to i před únorem 1948.

Restituce církevního majetku, která byla dokončena nočním podpisem příslušných dokumentů, se nikdy nezabývala otázkou, kdy a jak katolická církev svůj majetek nabyla. Cožpak povídkáři z kazatelen přiložili ruku k dílu a něco vybudovali? Jak ten obrovský majetek vznikl?

Ve Sněmovně se velmi zvolna řeší nadhodnocení finančních náhrad za nevydaný majetek. Tedy dar, který by se měl zdanit.

Námitka proti takovému kroku je založena na termínu „napravení majetkových křivd“. Jenže, nepochybně existuje nepřímá úměra mezi honosností kostela a chudobě kolem něj. Je nejvýše pravděpodobné, že církev naopak dluží těm, kteří na opulenci přispívali.

Marek Benda (možná katolík, možná cimrmanovský atheista) přišel ve svém sněmovním rozkladu (viz stenozáznam z 15.3. 2019) s novou myšlenkou:

„Důležitým aspektem restituce církevního majetku je však mimo zmírnění následků majetkových křivd také postupné snižování závislosti církví a náboženských společností na mandatorních výdajích státního rozpočtu až do jejich úplného zastavení.“

Pomiňme, že primárně jde o snižování závislosti státu na církvi. Benda nově naznačuje, že náboženské společnosti mají nárok na státní podporu (zvyšují mandatorní výdaje státního rozpočtu), ze které se stát může vyvlíknout tím, že jim dá tučné odstupné.

Založit církev nebo náboženskou společnost může podle Zákona ČR č. 3/2002 Sb. skupina tří svéprávných občanů České republiky zastupující 297 souhlasících oveček.

Což tak založit náboženskou společnost Jeníčka a Mařenky? Historicky by se opírala o dávný příběh, kdy dvojice, tápající v temnotě nevědomosti, zahlédne světlo, symbolizující naději. Objeví se i sám ďábel. Má takměř lidskou podobu, ale v písmu společnosti J&M bude popsán jako osoba ohyzdného vzhledu a neurčitého pohlaví.

Osvícené hlavy včas ďábla odhalí a očistný plamen v peci se vedle svého základního poslání stane výzvou, aby se všichni, kteří věří ve společnost J&M, vydali za svým světlem a plamenem nebo i plamenomety čistili svět a šířili nově objevené víry svaté.

Symbolem nové společnosti bude plamen stylizovaný do ekologicky přijatelné podoby. Jde jen o to, najít 300 lidí, kteří by alespoň ze začátku věřili zadarmo. S trochou dobré vůle se dá vymyslet i žádoucí napojení na samé základy naší civilizace. Vždyť Jan a Marie jsou biblická jména.

Nějaká ta zlatka státní podpory ozáří cestu do nejbližší banky.

Nemám nic proti víře, ale papeženci a církve nejsou můj šálek čaje.

kanadajj

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Nová myšlenka Marka Bendy

 1. cobolik pacholik napsal:

  marek benda je slizky kokot,co sa vydava za veriaceho katolika a nepis o bendovy,ale nastartuj cesku holotu bo mas filipa,aby sama cirkev od strachu,bo z presvedcenia pochybujem,aby dala svojim biednym.
  jicko preco nenapises o tych jebanych alahistoch tak,ale o viere,s ktorou tvoja kultura z ktorej si,spata tisicrocia a ked ta hocijaka viera nemyslim cisto katolicku,taka kokotina,jak to ze pretrvala doteraz a to sa nepise opalenym konarom po stenach jaskyne bo vidim,ze ty prepatrel a miliony inych veria a jeden chuj jak sa vola,bo viera v nieco to ma kazdy a chuj jak sa vola a nejebat do svojich jicko,bo ked pride na lamanie chleba ateista nehovori o koleso z voza,co sa to porobilo,ale boze,jasne,ze primitivny priklad,ja neklacim na kolenach,nesedim v kostole,ale co ucil king of kings furt lepsie,jak vsetky tie vykurvene strany akehokolvek razenia za tisic ostatnych rokov a ze to ucenie sa upravuje a ojebuje holotu,ja zazil len dve systemy komunisticky a demokraticky,ani jeden nedodrzoval svoje ucenie,tak nepluj tu na krestanov,bo patris ku nim,ci sa ti paci,alebo nie,bo oni ta budu a tvoju holotu branit,ked pride iny neveriaci pes,hej a este kukni na vyvolenych od talmud,lepsi jak ty od koranu a aby rec nestala,dnes prehadzovacka prehlasil,ze golany by uz mali patrit izraelu,tak jak slezko polakom poddunajska nizina madarom,sudety reichu,bo vidim,ze take pohlady to nebezpecne jak kurva nemyslim tvoje ,ale ameriky,bo cujem v kostaich,ze big problem na celom svete,co sa vola WAR vzide zo zeme zaslubenej.kus som sa vkurvil,bo nemam rad tych presvedcenych a istych seba ateistov,to na vlas do presvedceneho komunistu,ci demokrata,ci fasistu,chuj akehokolvek istu,bo teba nejebe zaklad,co uci viera,ale teba jebe bo sa nabalili a nenapises,ze ceska holota im dala mandat,ze ju ojebali,tak ju postav na barikady ja potom isto tam pridem,budes mi podaval naboje a len preboha mi nepisat,ze micham jabka s hruskama,co chuj nech si pise,kto co chce ja vidim tak a dumam tak a vec vybavena a ze chujovina,cely zivot tak robim,casom mam prejebane,ale ja razim svoj chodnik ,bo tak som stavany a pre mnohych som kokot,aj pre teba budem,co mi nejak zily netrha,len sa nehraj na takeho tvrdeho ateistu,ale kus rozsir oci,bo neverim,ze nevidis viac hej?

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  „Nemám nic proti víře, ale papeženci a církve nejsou můj šálek čaje.“

  Víra by měla být za všech okolností soukromým prožitkem. Je pochopitelné, že bude mít své obřady a své vykladače. I své příznivce a propagátory. Nesmí ale narušovat sekulární charakter společnosti. Ale neměla by mít žádné možnosti podnikání a měla mít stejnou ochranu od státu, jakou má každý občan a společnosti.
  V armádě nemají mít místo polní kuráti jakékoli církve či náboženské společnosti. Je třeba zachovat důstojnost věřících, kteří ale svými zvyky a obřady nesmí zasahovat do sekulárního života. Žádné halal či košer porážky a podobné výjimky ze zákonů. Jen minimální užívání náboženských symbolů.
  Přitom ctít tradice a historický vývoj společnosti. To znamená neničit nic z toho hmotného i nehmotného dědictví, které přinesla minulost. Pamatovat, že jsme dědici antiky i křesťanství, které daly charakter naší civilizaci.

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Smutné na celé věci je, že je vtloukáno veřejnosti do hlav, že majetek byl její a sebrali ho komanči. Nic o tom, že byl panovníkem propůjčen k užívání. Nic o tom, jakým způsobem se k jeho užívání dostala ŘK církev a nic o tom, že jim do toho hodil vidle Josef II. a následně Masaryk. I kdyby tohle nakrásně nebyla pravda a církvi Svaté byl komančem majetek zabaven, tak těžko obstojí fakt, že čtvereční metr půdy byl oproti jiným restituentům nadhodnocen cca desetkrát. A těžko obstojí fakt, že se to ze značné části dělalo „odhadem“. Je až komické, jak se tito zástupci Boha na zemi soudí o každé suché z nosu a je naprosto neomluvitelné, že tuto špinavost budou splácet i ještě nenarozené děti. Ale co čekat od těchto pažravých tvorů, že. Nikdy nebyli jiní. Po sametové taškařici jsem poslouchal moudrá slova kardinála Tomáška o tom, že už nic nebudou chtít a netušil jsem, že přijde Vlk. Nomen omen. Ale co, astronomický majetek je důležitější než pošramocená pověst a pohrdání občanů, takže klídek, tabáček. Něco Bakala, něco Kožený, něco církev Svatá, potom sudeťáci a je vymalováno. Kde domov můj???

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Zde dle mého mínění směšujete dvě naprosto rozdílné věci a to Bendu a Katolickou a nebo i jinou Církev. To že katolická církev má největší majetek na světě, tak to je fakt a kdyby ten majetek neměla tak by o ni rodina Bendova ani nezakopla.
  Proto si dovolím připomenout činnost Václava Bendy, který se o moc církve opíral ale nikdy ji nepodporoval a také ji nikdy nesloužil. Václav Benda a jeho úpěnlivá snaha být zařazen jakožto přestavitel křesťanského proudu v českém disentu, s tímto postojem byl až téměř komický. Bendův postoj byl na oko opravdu katolický ale mnohem více jasně univerzální, vedený zájmem o svoji budoucnost a o budoucnost své rodiny, tak aby byla zabezpečena i v další generaci budoucího vlastního života. Václav Benda to opravdu dokázal a Marka Bendu i za cenu 1,5 řádkování ukotvil ve sněmovně a to na trvalo.
  Exot mezi politiky! Přesně takový je poslanec Marek Benda.Nyní ovšem otázkou zůstává, je to chronický škodič, nebo pouhý hlupák?
  Technologie při získávání a upevňování moci vystupovat jako exot, je všeobecně známá a třeba druhý protekční synek je díky tomu nyní starostou Řeporyjí a stačilo mu k tomu opravdu málo a to zatančit si na videu v tangách bez ohledu na své proporce.
  No ale zpět k Bendovi, ten se v roce 1990 usadil v teplých poslaneckých lavicích a doposud z nich, s výjimkou dvou let ‚překlepaných‘ na ministerstvu, nevylezl. Když v roce 2002 post neobhájil, sakra se snažil vrátit se zpátky. Povedlo se mu to, když se postavil za Václava Klause po ‚sarajevském atentátu‘. Benda nikdy nepoznal normální práci, ještě jako student byl v únoru 1990 dosazen do České národní rady. Z ní následně v roce 1992 plynule přešel do Poslanecké sněmovny.
  Jeho „cíleně záškodnickou“ specialitou je nepozorovaně propašovat do zákonů změny, z nichž pak všichni šílí ale nemohou již nic dělat! Bendu to nejen baví ale má z toho opravdu velmi tučnou provizi.
  Mgr. Marku Bendovi se málem podařilo do nového trestního zákoníku nepozorovaně propašovat změnu, která znamenala, že nebude postihováno ‚tunelování‘. Udělal to tak šikovně, že najednou byli v šoku naprosto všichni. Na poslední chvíli se na jaře 2006 podařilo situaci zachránit tím, že sněmovna napodruhé smetla ze stolu celý nový zákoník.
  Potom ovšem Mgr. Marek Benda tento svůj skvělý tah omlouval tím, že tunelování lze postihovat i jinak.
  No a v roce 2009 se opět vysmál skutečným právníkům :
  Zdeněk Jičínský: „Benda nás překvapil, nebyli jsme připraveni a udělali jsme chybu.“
  No a takto Mgr. Marek Benda dělá pitomce nejen ze skutečných právníků ale i z nás již 28 let a nějakých těch xx dalších let bude.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Co krok to nápad co nápad to další c….. ……… činnost.
   Z pozice současného i budoucího politického matadora zhodnotil jak chování Václava Klause mladšího, tak obecně i směr, kterým se dnešní Česko ubírá. Klaus dělá chyby a není si toho vědom. Pokud jde o směřování naší země, současné trendy jsou podle něj dost nebezpečné.
   „Z politiky Vondra odešel naprosto nespravedlivě po střetnutí s Miroslavem Kalouskem a potom, co na něj začali tahat kauzu ProMoPro. Kauzu, která skončila tím, že bylo odsouzeno několik dodavatelů, nebyl odsouzen nikdo z těch úředníků, ale Saša Vondra za ni převzal odpovědnost a při tom s tím neměl nic společného“.
   „Já jsem si do těch voleb dal jeden osobní úkol. Na patnáctém místě kandidátky je Alexandr Vondra řečený Saša, který byl před třiceti lety jednou z hlavních tváří listopadu 1989. Mně by se zdálo úplně jako muj krásný příběh, aby z kandidátky ODS ve třicátém výročí naši revoluce byl Saša Vondra zvolen preferenčními hlasy do Evropského parlamentu. Kromě toho, že by tam dával naprostý smysl, protože tu zahraniční politiku umí. Tak si myslím, že by ta symbolika byla fakt hezká,“ hluboce se zamyslel Mgr. Marek Benda.
   Konečně se díky vrozené inteligenci Mgr. Marka Bendy pomalu začíná vyjasňovat proč museli vykopnout Klause.
   https://zpravy.aktualne.cz/domaci/volby-do-evropskeho-parlamentu/byvaly-disident-vondra-se-vraci-do-politiky-za-ods-kandiduje/r~b25d44b81d5e11e9bc4c0cc47ab5f122/?redirected=1553261805
   Tož konečně bude zase ODS tou starou dobrou ODS jako za Saši Vondry, kdy státní kasa díky ProMoPro přišla o miliardu.
   No ale nakonec co je to proti Ing. Miroslavu Singerovi, Ph.D. ten ji připravil skoro o 300 miliard, takže zřejmě podle Mgr. Marka Bendy to v EP musí RNDr. Alexandr Vondra dohnat a předehnat.

   To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, mejlík… 🙂

  To se mi líbí

 6. lujjza napsal:

  Je taky zapotřebí nezapomenout/připomínat, že do „restitucí“ byly zahrnuty i ty církve, které do r. 1948 VŮBEC neexistovaly, některé z nich vznikly až v 90. letech (tj. po listopadu 1989)… Ale peníze shrábly VŠECHNY (tedy až na jednu – husitskou? nebo jinou? nemůžu si teď vzpomenout) … Tak to tehdy bylo ŠIKOVNĚ nastaveno.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Lujzo, zajímavé je, že při projednávání na ÚS – o tomhletom sosanský Zaorálek ani ň…. Jako by tohoto nebylo… prevít.
   A přitom by to možná bylo úplně jinak. – tedy jiný výsledek… Jen žvanil a žvanil… njn

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Drobné, které rozhodili mezi ostatní církve, včetně těch, které v té době neexistovaly, měly ten důvod, aby krádež století nezůstala na triku jen ŘK církvi. Nic víc v tom není, jen chladnokrevný kalkul.

   To se mi líbí

 7. vaklaf napsal:

  Je to vůl…!

  To se mi líbí

 8. vonrammstein napsal:

  Sračka.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   …pozitivně souvisejí se strachem z trestající božské autority.ˇ“
   To již věděl voják Josef Švejk, superarbitrovaný pro blbost. Na chudý lid musí být přísnost, říkal.
   Dnes si to můžeme ověřit na silně věřící Ukrajině. Klid, pořádek, téměř nulová korupce. Nebo na Polsku, co nám posílá chcíplé krávy na konzumaci.

   To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  tote prieskumy to bajky,prestizne noviny,ci nejake prestizne kokotiny,bo boha sa netreba bat,len zit jak kazal king of kings,to iste plati o prave,moje priklady kus pojebane,ale dobre pasuju,za komuny sme mali minimum pedofilov,len totalne chory,co sa nevedel ovladat,dostal flaster,kde ho mukly vyjebali,kde mal dierku a potom odjebali,to mam od clena,co brunel 9 rokov v leepopldov a najlepsej skupine s pojebamy,od roku 1980.,bud ma clovek v sebe vrodene uctu,k zakonu,zivotu,druhemu,alebo je kokot,tak sa s nim vysporiada pravo a to demokraticke makke jak hovno.tak isto sa kazdy bude bat prava,ci boha,ked bude pravo tvrde a hlavne sa bude vymahat,najlepsie hrdelne tresty aj za ojebanie svojej holoty,jak v china,ukradne viac milionov a to nesudia nejakeho pinga,co po kolena stoji vo vode a sadi ryzu,ale vysokopostaveneho cinitela,vlady,ci firmy a uz ho vezu na vetrieske na stadion,bo ja sa boha nebojim,ale svojim kradnut sa nema a ojebavat,za to trestat smrtou aj v mieri,potom bud take kurvy od strachu basrz malo ojebuju,a ked nemaju strach,tak sa odjebu,bo jak maly som sa bal,ked som zhresil,ale dal sa mi farar pomodlit za pokutu a nic nebolelo,ked ma mama sprala jak zito bo som vytopil kuchynu dodnes pamatam,ked ma starsi bil hlava nehlava,az do bezvedomia,bo ma prichytil s cigaretou,doteraz fajcim,mozno raz prestanem,ked sa dozviem,ze mam rakovinu,bude chuj platne,neviem jak sa zachovam,ale dost o tom dumam,ale tazko povedat,az mi ritku stiahne potom napisem,bo strach to najlepsia poucka,len pojeb nema strach…

  To se mi líbí

 10. Devana napsal:

  Bratia Česi, ešte stále nie ste na tom tak zle…
  Aspoň nemáte „Vatikánsku zmluvu“…

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Co je Vatikánská smouva, můžete nějak přiblížit?

   To se mi líbí

   • Devana napsal:

    Posielam Vám link, stačí si pozorne prečítať, čo táto zmluva obsahuje a pochopíte o čom to je…
    Štátom podporovaný „štát v štáte“…
    http://www.culture.gov.sk/vdoc/251/zakladna-zmluva-medzi-sr-a-svatou-stolicou-5b.html

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     No nazdar, dost podobné protektorátu. Jen povinnosti státu a práva katolické církve. O víře je tam minimum.
     Kolik věřících je limit, aby se s jejich zástupci uzavřela podobná smlouva?

     To se mi líbí

     • lujjza napsal:

      Chystáte se založit „Ateistickou církev“? 🙂 Asi by měla docela dost členů…

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Kdyby se dala uzavřít podobná smlouva, tak proč ne. Ale papežem bych být nechtěl. Spíš Skupou, co by tahal Spejbly a Hurvínky. Máničku bych si nechal pro sebe 🙂

       To se mi líbí

    • lujjza napsal:

     Už ten (skoro)začátek je takové pohlazení:
     „(…) Slovenská republika a Svätá stolica,……. uznávajúc prínos občanov Slovenskej republiky pre Katolícku cirkev,… (…)“
     No vidíte, KC vás/občany má všechny ráda a dokonce písemně uznává, že jste pro ni přínosem.
     Jenom jsem ten text přelítla, takže nevím, jestli je tam něco i o přínosu KC pro vás/občany.

     To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   Možná nějakou takovou/podobnou smlouvu máme taky – pouze o ní nevíme…

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.