Kříž


…a na paměť této události byl na místě postaven kříž.

Tuto větu můžete číst v mnoha kronikách i historických knihách. Takových křížů je po křesťanském světě rozseto na miliony. U většiny z nich už lidé dávno zapomněli, co měl ten který kříž vlastně připomínat.

Bohužel i dnešní doba přináší nové a nové křížky a pomníčky. Jen na úseku cesty mezi Katovicemi a Střelskými Hošticemi se nachází pomníčků šest. Z toho čtyři nejsou starší dvaceti roků. Motorka, auto i padlý strom. To vše se skrývá v oněch prostých  připomínkách. Jeden kříž už dávno nikomu nic nepřipomene, ale jeden z těchto pomníků neštěstí, který  je také starší než většina z nás, připomíná poslední okamžiky války a také jednu lidskou vlastnost. Zvědavost a všetečnost, která překonává ostražitost.

 

císařská silnice

Stalo se, že v posledních dnech války přes vrchol naší Hory, kudy vede císařská silnice dne se honosící číslem 22 prchala malá německá kolona. Najednou se z oblohy snesl americký stíhač a přesnou dávkou pokropil onu skupinu tak úspěšně, že nikdo nepřežil.

Stíhač odletěl a v tu chvíli se na scéně objevuje smutný hrdina události. Místní občan, který začal prolézat vraky aut. Proč to dělal, to už nikomu nestihl povědět. Letec se totiž ještě jednou vrátil, aby se přesvědčil o výsledku své mise. Když viděl pohybující se postavu mezi vozidly, stiskl spoušť ještě jednou. Opět úspěšně.

IMG_0296

Bohužel tentokrát byl obětí všetečný a zvědavý český člověk, po kterém na místě zbylo jen kolo, na kterém na místo přijel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Kříž

 1. cobolik pacholik napsal:

  je to tiez o krizi,na tolko aut,co tu prefrci to vciac na tej ceste tam,jak pise slechta,asi 4 roky dozadu smerom na asfaltaren,zahynuli dve mlade dievacata a18 a 16 rocne pri autonehode,dva krize na sebe jeden cierny a druhy cerveny,kazdy rok,ked ho obrastu kriaky beriem strihacku na kriaky a ocistim okolo neho,aby nezarastol a co je zvlastne na tej prihode,nastupil taky mlady fagan 20 rocny na autoumyvarku vo firme u nas,kde umyva masiny,cosi som s nim dristal,bolo v sobotu doobeda,ze co som robil,a ja,ze som strihal kriaky,okolo toho dvojiteho kriza jak som sa vracal,kuknul na mna jak tela a ja,ze co ma bejt jako,kukal dalej vyjaseny a nakoniec povedal,ja som bol sofer v tom aute,tam kde stoji ten dvojity kriz,ja prezil a nic sa mi nestalo cisto moja vina,na to uz ja kukal jak tela,najebal do stromu,bo isiel rychle jak kokot a tahava zatacka mal 18 rokov,rok sedel a jeho deda,orodoval zanho,aby ho zobrali do roboty,bo ma 10 rokov podmienku,musi robit,kontroluju ho v robote z mesta podmienkovy officer,kukal som nanho a dal skolu jak kurva,ze sa mi paci,ze sa priznal,ale ked ho vidavam,cujem taky chujove nutkanie,don jebnut svojim truck,od miesta nehody robi asi kilometer,kde zabil kokot dva mlade holky neviem,ci ja by mohol,bo nemam taku skusenost…

  Líbí se 2 people

 2. Hudec napsal:

  Vida, tuhle historku jsem neznal.
  Ano, hloubkaři byli obávaní.

  To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Poslední dny války vždycky nebezpečné.
  Když jsme študovali, chodili jsme někdy do studovny v Klementinu. Byla to popravdě dost společenská záležitost, seznamování s holkama a tak. („Filosofky“ byly nejhezčí.). Někdy jsme taky pokuřovali na krásném vnitřním dvoře obrostlém psím vínem a někdy jsme vyšli i ven, ke Karlovu mostu. A na Křižovnickém nám. před mostem je tento pomníček.

  2) Tahle malá studijní usilovnost je určitě tím důvodem, proč vám nemohu říct nic o počasí. Utěšuje mě, že to neví nikdo.
  Rovnice pomůžou jen někdy; když jsou tam singularity, může to proti předpovědi uletět zničehonic kamkoliv. (Připomínám jen výskyt chaotického atraktoru, to že nikdo neumí řešit Navier-Stokesovy rovnice a desítky dalších zrad.)
  Je vůbec divný, jak těžká je dynamika kapalin a plynů. Říká se, že když slavný fyzik Fermi někdy v 50. letech umíral, ptali se ho přátelé, na co se zeptá Boha, až k němu dorazí:
  Prvně se ho zeptám, jak je to s turbulencí??

  Líbí se 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.