339-Navzdory ekonomické vědě…- byl v Rusku zaznamenán rekordní růst HDP


Nedávno zveřejněná zpráva Statistického úřadu (Rosstat), podřízeného ruskému ministerstvu pro hospodářský rozvoj, vyvolala ostrou kritiku a někdy i posměch většiny ruských liberálních, ale i opozičních ekonomů.. Narazil jsem ovšem na stránkách agentury RIA na zajímavý alternativní názor Dmitrije Lekucha (1965), komentátora a spisovatele…– předkládám jen k zamyšlení (překl.)

 Říci, že rekordní cifry růstu národního HDP, zveřejněné Rosstatem, byly nějakým překvapením  jak pro část profilových úřadů, tak i pro „okoloekonomická expertní centra,“ – by znamenalo neříci zhola nic. Verze na to téma byly zjevovány, až po naprosto šílené. Například to, že premiér Medvěděv (který se poslední dobou stal málem nepřítelem přední ekonomické mysli) speciálně vyhodil před půldruhým rokem Alexandra Surinova, který stál včele ruské statistiky od roku 2009. A vyměnil ho bývalým ministrem hospodářství Saratovské oblasti Pavlem Malkovem – právě proto, aby mu právě on dal takový výborný výsledek. Bylo by to možné i nebrat vážně – a to ne proto, že za šestinedělí tam nic významného nepořídíte ani při nejlepší vůli. Ale zkrátka proto, že i pro premiéra byly nové údaje – rovněž velmi nečekané, což ten ani nijak zvlášť neskrýval.

Začněme ale popořádku:

Čtvrtého února zveřejnil Rosstat první hodnocení dynamiky ruského hospodářství v minulém roce. A v tomto dokumentu dosáhl růst HDP za posledních šest let rekordní 2,3%, což překonalo poslední odhady jak ministerstva hospodářství (MER), tak i ruské centrální banky. A to dokonce bez ohledu na to, že koncem ledna MER velmi podstatně zlepšilo prognózu tohoto ukazatele: z 1,8% na 2% po podstatné korekci údajů za stavebnictví Rosstatem. Povšimněte si, mimochodem, že právě v lednu Rosstat přehodnotil dynamiku objemu stavebních prací za rok 2018 z původních 0,5% na celých 5,3%. A právě poté, co se údaje o tomto přepočtu stavebnictví dostaly ven, začali experti mluvit o „nepředvídaném růstu“ ke dvěma procentům. Ale 2,3% byly naprostým překvapením i pro největší optimisty.

A nakolik byly překvapením pro mnohé funkcionáře, se dalo odhadnout podle výrazu jejich tváří. Ty lidi lze v podstatě možné pochopit: ono je totiž pak možné je  – i květnové výnosy prezidenta, které „profesionální ekonomové“ už dopředu označovali za „skoro nesplnitelné“, –  donutit plnit v celém rozsahu. To je přinejmenším donutí vylézt z tzv. zóny komfortu, což pro kteréhokoli byrokrata – ať už ruského, evropského, nebo dokonce zámořského – není bůhvíjaká radost. A navíc nese-li osobní odpovědnost za výsledek …

…Zajímavé je ale něco jiného:

Podíváme-li se například na rozpis podle odvětví ruského hospodářství, snadno si všimneme, že největší růst ukázaly finance a pojišťovnictví (6,3%), sektor hotelnictví a veřejného stravování (6,1%) a stavebnictví (4,7%). Krom toho stoupla v meziročním srovnání přidaná hodnota v těžařském průmyslu a sektoru státní správy, vojenské bezpečnosti a sociálního zabezpečení o 3,8 resp. 3,5%. O 2,2% se zlepšily ukazatele obchodu. V minusu je o 2% zemědělství. Takže je v podstatě vše poměrně lehce vysvětlitelné:

-Růst v hotelnictví a veřejném stravování je nepochybně jeden z výsledků mistrovství světa ve fotbale, o kterém naši ekonomové tak dlouho bručeli, že je jen zbytečným píárem a další zátěží pro rozpočet.

-Pokud jde o finanční sektor, tak ten (což není příliš dobré pro hospodářství) rostl i v podmínkách systémové krize, a za minulý rok zákonitě vykázal růst vkladů obyvatel (skoro o 6,5%), růst aktiv (6%), ale také zisku (více než 1,5 krát) a objemů úvěrování. Úhrnné portfolio bankovních úvěrů nefinančním organizacím a obyvatelstvu se za rok zvýšilo o významných 10,8%.

A podle všeho soudě, je to „dílčí trend“ a vůbec ne konečný výsledek.

-Vysvětlitelné je i jisté snížení v zemědělství: po období natolik bouřlivého růstu, a navíc v podmínkách neúrody v řadě regionů – je to naprosto logický „propad“ a obecně vzato – docela pozitivní výsledek.

-Pochopitelný je i růst v těžařském průmyslu: – tady především díky růstu výroby energie kvůli předchozímu přechodnému přehodnocení dohody OPEC+.

Ale růst ve stavebnictví, bůhvíproč, vyvolal mezi mnohými experty paniku. Přestože i tam je vše docela transparentní: z minulého výkazu se z nějakého důvodu ztratil plynový komplex „Jamal“, jehož výstavba pokračuje přinejmenším velmi intenzivně. A právě objevení se „jamalských čísel“ přineslo pro vyznavače „monetaristického modelu ekonomiky“  i  pro profilové MER tak nečekaný výsledek.

Přitom je zvlášť zajímavé, že bouřlivý růst výstavby v regionu Rosstat zaznamenal už před přehodnocením statistiky: za prvních 9 měsíců dosáhl v nominálním vyjádření 11,6% roku, ale za 11 měsíců se zrychlil na 93% – a to vše je v dokladech…

Takže nespokojenost řady ruských ekonomů tu vypadá docela vylhaně. Inu, chápeme, že se těm lidem hroutí mapa světa, ale přece jen je třeba „neztratit glanc“: čísla vypadají naprosto logicky. Jen trochu vypadávají z logiky „nemožnosti růstu bez reforem, utahování opasků obyvatel a privatizace“. To ale už je spíš vina oné „logiky“, a ne čísel předložených statistickým úřadem.

https://ria.ru/20190206/1550430055.html

Překlad:  hroch-hlava 190213

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na 339-Navzdory ekonomické vědě…- byl v Rusku zaznamenán rekordní růst HDP

 1. blbíš napsal:

  tak prej růst HDP za posledních šest let rekordní 2,3%/i>… kecaj, podle našich analytiků rejou držkou vo zem

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Osobně beru všelijaké ty analýzy (zejména ty pozitivní) s rezervou.
  Co se týče Ruska, tak o jeho ekonomické situaci se lze dozvědět z našeho mainstreamu.
  Když projevuje o ekonomický vývoj v Rusku obavy, tak je to v normálu
  Když zpravidla mlčí, tak je vývoj pozitivní

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Číňané zkopírovali italskou Florencii
  Čína zkopírovala celé rakouské město zapsané v UNESCO
  Číňané zkopírovali ruský protitankový komplex Kornet
  Číňané zkopírovali Disneyho „Auta“
  Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly
  No a na závěr :
  Údaje o čínském HDP jsou uměle vytvořené, nespolehlivé a měly by se používat jen pro orientaci.
  Takže: Čína lže o své ekonomice, nebo je to jinak?
  Bezesporu je to jinak ,ČLR o své ekonomice nelže ale musí podstatnou ∑ ekonomických úspěchů prozatím dovedně skrývat. Bohužel ani ono dovedné skrývání skutečného dynamického růstu někdy nepomáhá. Pouze díky velmi zkušeným a odborně fundovaným US ekonomickým analytikům došlo k velkému odhalení. ČLR sílu své ekonomiky záměrně bagatelizuje, ona fakt o ekonomice nelže tak jako my.
  ČLR tak nějak pouze tvrdila, že navzdory své důležitosti je však HDP jen abstraktní pojem, který je stále složitější přesně změřit.
  Jenže odborníky z USA se jim ošálit nepodařilo a tak vyhlásili ČLR obchodní válku a v souladu se svým jednotným řízením světové ekonomiky, to podstatné z obchodní války bezesporu vzhledem k jejich nadřazenému postavení, musí jednoznačně dobýt Evropa.
  „Evropané věnují rozšiřování čínského vlivu mnohem menší pozornost než je tomu v případě putinovského Ruska. Čínská hrozba je podceňována, přestože snahy Číny jsou ve skutečnosti mnohem sofistikovanější a svým způsobem účinnější než ty ruské, tvrdí letošní zpráva o čínském koordinovaném pronikání do Evropy.“
  Jelikož i RF umí také kopírovat, tak s pomocí ČLR zkopírovala podstatné prvky řízení státního kapitalizmu. No a nyní je na RF zdali bude šířit US, nebo čínskou propagandu. Doufejme že RF převezme to čínské :
  Kdo jíš rýži, nezapomeň na toho, kdo ji vyséval.
  Bohužel i ten minimální reálný růst, který začíná být nezvratný bude muset RF ještě nějaký čas dovedně skrýt, jinak ……. .

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Trochu se omlouvám je to OT ale je dobré vědět, jak se Hamáček a Petříček brání aby si udrželi nejen poslušnost ČSSD = = SD.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tisk-se-dostal-k-rigorozni-praci-Michala-Haska-a-ofotil-ji-A-uz-to-jede-570584

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Jsem ekonomikou nepolíben, takže vím kulový. Pět mediálně známých ekonomů bude mít šest názorů na jednu věc. Z toho plyne poučení, že ekonomie a hvězdopravectví jsou příbuzné obory a mohly by se v budoucnu v rámci úspor sloučit. Cosi mně našeptává, že čím víc na Západě vřeští, že Azbukovo je Horní Volta s atomovými zbraněmi asi nebude tak úplně pravda a že se to tam hejbe k lepšímu, což se o ejúnii moc říct nedá a proto ten řev. A třeba v té RF přišli na to, že prodat „demokratickému“ Západu židli pod zadkem není řešení. To mně připomnělo, jak po listopadové taškařici mi vysvětloval známý s VŠ vzděláním, jak se to správně dělá: „Máš dům a na jeho opravu nemáš peníze. Barák prodáš Němcovi a za stržené peníze ho opravíš“. No, blbec to být nemohl, veterina není lehký obor.

  To se mi líbí

 6. oh napsal:

  💡
  „Na starém kontinentě narůstají počty dětí, které onemocněly spalničkami. Díky očkovaní se tuto nemoc podařilo do značné míry vymýtit, jenže se situace mění. Celá řada maminek odmítá své dítě nechat očkovat. Některé tak činí, protože si na internetu přečetly, že očkování ve skutečnosti dítěti škodí. (..)
  Podle informací Svobodné Evropy“
  – zvláště pak jistého Rona Synovitze – „si vědci začali klást otázku, zda je možné, že se na šíření informací o škodlivosti očkování proti spalničkám nepodíleli ruští trollové, kteří v zájmu Ruské federace šíří po střední a západní Evropě celou řadu dezinformací.“
  Jj, je to jasný. Jakmile máme v západní „liberální demograciji“ problém, může za to Rusko a Putin. Ještě že ho máme, jinak bychom si ho museli vymyslet.

  To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No já se včera u té oné uřvané na tohle téma docela bavila.

    To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Náhodou, Putin mně včera běhal po zahradě a cosi sypal z igeliťáku. Vsadím Klvaňovy boty, že to byly viry spalniček. Teď se koukám a nevím: je virus živý, nebo neživý? Je správně byly viry, nebo byli viry? No, nedá se nic dělat, jdu si jednoho chytit, sám jsem zvědavý. Nebo snad shoda podmětu s přísudkem? Čert aby se v tom vyznal. Zatímco se ten češtinec bude mezi sebou hádat, dám si meruňkovou, páč moudřejší ustoupí.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Já nevím, ale vy tam prý máte nějakou divnou chřipku. Prasečí nebo ptačí nebo jakou… To určitě ten Putin.

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Proslýchá se, že Putin, ale US ambasáda ještě nerozeslala oficiální stanovisko. Až dostanu noty, poreferuji.

      To se mi líbí

      • lujjza napsal:

       Hlavně nesahejte na kliku, až to půjdete zkontrolovat, je možný, že Vám tam třeba něco namatlal… a nesbírejte ze země případný flakóny od parfémů… znáte to – když se něco osvědčí, používá se to furt až do zblbnutí…

       To se mi líbí

     • jaa napsal:

      No s tou skřipkou nevím, nevím. Chtělo by to zkontrolovat /porovnat s proočkováním proti ní. Já pamatuji v 90 tých – když se s tím začalo – jeden z mých šéfů/majitel, se tak o sebe bál, že se nechal naočkovat nějakou drahou zahraniční vakcínou. A tak, zatím co osazenstvo o chřipce málem nevědělo, pan šéf prskal a posmrkával celou zimu. Tak kdo ví….

      To se mi líbí

    • oh napsal:

     No, jestli to sypal z igeliťáku, tak to určitě nemohly být viry, ty se šíří postřikem. Na vašem místě bych na tu zahradu – asi tak pár miliónů let 🙂 – chodil v protiradiačním obleku a jen ve velmi nutných případech. 😉

     To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Kdyby jen vymyslet – ještě nakreslit a vystřihnout, aby to bylo kompletní 😁 … Panebože, panebože, a to jsme smáli Kabrhelové & spol… Ve světle výkonů jejich novodobých „demokratických konkurentů“ se kaji a omlouvám … 😁😉

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    ale vůbec né, ohi, stačí, když to místo Putinova doteku Rosťa obežene červeno-bílou umělohmotnou páskou – cca dva tři metry! Pak tam může sedět třeba v plavkách.
    P.S.
    Ale bacha na žluto-černou pásku, ta je mrcha i boule po ní sou!

    To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  chi, v té jejich/námi placené objevili emeriku. Na 24 včil pátrají a sdělují národu, že nejsou řemeslníci ….. je to docela zajímavý…. Mladí nechtějí … manuálně, fšici studovat… jejda docela jsem zvědavá … co bude dál….

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Co by bylo… nic zvláštního se nestane. Zatím..
   Mimochodem, matně se mi vybavuje jakási scifi povídka o zániku dokonalé plně automatizované civilizace – protože zemřel poslední středoškolsky vzdělaný technik, nikdo nedokázal najít a vyměnit spálenou pojistku v počítačovém bloku, který zodpovídal za vydávání pokynů opravářským robotům a tak ty dokonalé automatizované továrny na Fšecko postupně přestaly fungovat. 😉

   To se mi líbí

 8. tomasjedno napsal:

  Za mne pět hvězd.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.