Klinika? Nic nového pod sluncem.


Součástí obce Novosedly na Strakonicku je také malá osada oficiálně jmenovaná Sloučín (najdete na mapě kousek od pravého břehu Otavy kousek od Katovic), v místním nářečí Sloučeň.

https://mapy.cz/zakladni?x=13.8338685&y=49.2629872&z=14&l=0

Tam stávalo velké hospodářství statkáře Pavelce, kde moje babička za svobodna, tehdy ještě Kopáčková z Krejnic, sloužila jako děvečka a ač po druhé světové válce, tedy ve svých šestatřiceti letech přesvědčená a nadšená komunistka, nikdy nedala na Pavelcovy dopustit, zejména na paní Pavelcovou, která ji například naučila šít na šicím stroji (a nejspíš i jíst příborem, řekl bych) a hlavně ji, když se babička v roce 1930 vdávala, opatřila tím, čemu se tenkrát říkalo „výbava“.

Pavelce po roce 1948 rozkulačili, ani nevím kde skončil a jak. Družstvo hospodařilo, jak se módně říká „tak jak hospodařilo“, řekl bych, že v padesátých a šedesátých letech nic moc. Z budov statku se pomaloučku polehoučku stávaly ruiny.

Jezdil jsem do Novosedel (v místním nářečí správně „do Novosed“) na prázdniny podobně jako řada mých blízkých i vzdálených bratranců a setřenic a další mládeže a samozřejmě jsme se spikli i s místní mládeží k páchání různých alotrií.

Tak asi v letech 1968/1969 jsme pomalu, salámovou metodou jako dnes EK, adoptovali jednu budovu z Pavelcojc statku a vytvořili tam jakýsi „mládežnický klub“. Dnešním slovníkem z Kliniky jsem ten majetek „demokratizovali“. Co se tam odehrávalo jistě netřeba popisovat, byli jsme mládež většinou v intervalu 15 až 18 let…… A dobře vzpomínám, že jsme tam měli i kanape…. Nežili jsme tam, ale zejména za deštivého počasí jsme tam trávili dost času. Tak trochu „skvoteři“….

Vůbec nás tenkrát nezajímaly nějaké vlastnické vztahy ani to, kdo platí elektřinu, kterou tam svítíme a tak dále. Když se začátkem let sedmdesátých změnily politické poměry, dokonce jsme to prohlásili za „Klubovnu SSM“, což byla drzost nejvyššího kalibru.

Nevím jak skončí ta současná pražská Klinika, ta naše klinika u Pavelců zanikla přirozeným během života. Povyrostli jsme, zájmy se změnili, prázdniny jsme začali trávit také někde jinde než na chalupě u babiček, místní nejspíš začali pracovat nebo někam jezdili na studia. Ta „klinika“ zůstala, ale už do ní nikdo nechodil.

Párkrát do roka, když jedu přes Sloučeň kousek proti proudu potoka do údolí Za horama na houby, míjím i Pavelců statek. Vypadá dost obnoveně, netuším zda snad není restituovaný. Někdy bych se tam rád podíval, mám na něj samozřejmě pěkné vzpomínky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy vzpomínky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na Klinika? Nic nového pod sluncem.

 1. bob napsal:

  Já vím, že by se autor rád srovnal s „hrdinnými“ obyvateli kliniky:-)
  Jenom si myslím (soudím podle sebe), že kdyby přišli majitelé s tím, aby vypadli, tak by určitě nevylezli na střechu…., ale vypadli by.
  Taky tehdy neměli zastánce alá Putna, Šiklová….,(možná Okresní výbor SSM:-))

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Túto vec vnímam iba periférne, ale aj tak je na tejto veci viditeľná sila Matrixu. Z obidvoch strán sa totiž zúčastnení vyjadrujú nie podľa vecného stavu, ale vnímajú veci zo svojej ideologickej pozície.
  Jiří X. Doležal písal o tlačovej besede s aktivistami, kde im obúchaval o hlavu, že sú na súkromnom majetku a keď majú taký vzťah k súkromnému majetku, nech mu dajú („demokratizujú“) svoje mobily. Pritom Klinika je majetok štátneho podniku, teda vôbec nie súkromný.
  A to, ako keby si neuvedomovali ani aktivisti. Štátny majetok totiž už nejde viac „demokratizovať“ oni ho de-facto chcú privatizovať. A v podstate sa chovajú len rovnako, ako generácia ich rodičov v 90-tych rokoch. Vtedy to mali jednoduchšie, že im stačilo vypracovať „privatizačný projekt“. S politickou podporou premiéra by to už dávno bolo ich.

  Líbí se 1 osoba

 3. Bavor V. napsal:

  Něco podobného jsme měli také. Ale byly tu přece jen drobné rozdíly. My jsme obsadili bývalou obecní pastoušku s vědomím a souhlasem obce. Nevím jestli hlasitým nebo jen tichým ale měli jsme souhlas. Takže nám vlastně nikdo nebránil v užívání. Dokonce mám pocit, že se to všem kolem hodilo, protože pastouška aspoň trochu žila a my byli vlastně „pod dohledem“ – tedy vědělo se, kde je nás možné najít. Elektřina byla celkem levná, takže to obec snadno utáhla a vodovod byl obecní zcela, takže zdarma. Za vodu nikdo v obci neplatil. Ani jsme nepotřebovali nějaké krytí přes SSM. I konec klubovny je jiný. Jednoho dne v místě bydlící tajemník ONV zjistil, že náves hyzdí jakási stavba a je třeba ji zbourat. Upřímně řečeno hyzdila pouze jeho pohled z okna. Ale byl to tajemník ONV. Takže tam bydlící rodina dostala přidělenu tu pastoušku a my jako mládež jsme se museli vypakovat.
  Co bylo dále už nevím, neb jsem se šťastně oženil odstěhoval se na Šumavu. Když jsem se po čtvrt století vrátil, tak jsem našel jak pastoušku, tak sousední domek, který si z té doby vůbec nevybavuji, v obývaném stavu na úrovni naší doby.
  Ale byly to krásné časy. Tam jsem třeba poprvé jedl srnčí guláš (dělaný na starých kamnech se mnou starým – mladým – kamarádem). A nikomu ani nevadilo, když jsme tam měli soudek s pípou, ačkoli některým nebylo ještě potřebných 18.

  To se mi líbí

  • brtníkvbrlohu napsal:

   Asi byla chyba, že se to nevykázalo jako zájmová činnost mládeží (třeba u hasičů či zahrádkářů) – to by ani okrtaj nic nenadělal.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Když on ten domek opravdu moc bránil ve výhledu…
    A my jsme podobným směrem ani nikdy neuvažovali. Náš zájem byla kytara, parta a mít, kde se sejít. Ostatní nám bylo pochopitelně ukradené. Nějaká politika? V max. 19ti?

    To se mi líbí

    • brtníkvbrlohu napsal:

     Na politiku každej kašlal – asi to chtělo mít někoho kdo by věděl jak – často někdo starší kdo cítil potřebu pomoct a třeba si i udělat čárku že je aktivní – pak spojil užitečné s prospěšným.

     To se mi líbí

 4. brtníkvbrlohu napsal:

  Klubovna SSM? v té době běžná finta fň, V podstatě až do převratu se toho dalo dělat hodně moc, pokud se připíchla hlavička, vyloženě nedisentilo, a nedělal očividný brajgl – a ještě se dojily prachy na činnost z NF.

  To se mi líbí

 5. Cech napsal:

  Na úvod velké poděkování našemu profíkovi za připomenutí 80_tin ryclých šípů a Foglara jako takového.
  Klinika a nebo po staru klubovna, je evidentně prvek který se přenáší z generace na generaci. U těch Rychlých šípů kteří měli těch 14 let (stanovení věku vychází z daného kdy Rychlonožka říká: „Za 16 roků mě bude třicet let“.). Proto za časů mladého hlasatele obsazovali kliniky 14 letí (zde prosím zadanému věku odpovídá označení pionýr).
  Nasledně jak nám popisuje náš profík, tak kliniku obsadili co by členové SSM, tedy jako mládenci do 30 ti let. Zde prosím nevíme zdali také podnikali dobrodružné výpravy, nebo se věnovali jiným dobrodružným aktivitám. Je nezbytné podotknout že aktivity jsou závislé na tom, zda jejich klub tvořili pouze chlapci jako u Rychlých šípů, nebo zda jejich klub byl smíšený.
  Potom jejich klubovní pokřik zajisté nebyl : „Mladým patří svět, Rychlé šípy vpřed !“ nebo : „Rychlé šípy, hoši kázně, ti neznají nikdy bázně! Pravdu ctí a chrání slabé, dané slovo je jim svaté!“.Taktéž již jejich klubovna byla v opuštěném statku a neznali jeho majitele tak jako Rychlé šípy kde majitelem domu v němž byla klubovna Rychlých šípů byl Václav Cibulík.
  No a tak jak šel čas tak v současnosti „Autonomní sociální centrum Klinika“, jak se ta současná klubovna jmenovala tak tuto klubovnu obsadili hoši a dívky podstatně vyššího věku. Tuto klubovnu využívali dle aktivisty Jakuba Orta (36 let) každodenně po celý rok. Pokud budeme důvěřovat Jakubu Ortovi který prohlásil : „Vyhazovat lidi na ulici uprostřed zimy v momentě, kdy víme, jaká je situace s nájmy a s bydlením v Praze.“ Proto můžeme soudit že věk členů této klubovny je cca. nad 30 let. Vzhledem k věku již nemohou být svazáci ale postoupili dále a jsou komunisté.
  Potom klubovní pokřik aktivistů Autonomního sociálního centra bych raději nechtěl domýšlet.
  Tož následující kliniku již evidentně budou obsazovat lidé v důchodovém věku no a nyní vyvstává otázka co bylo dalším stupněm po komunistovi ?

  Líbí se 1 osoba

  • vonrammstein napsal:

   Výtečná úvaha.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   a) bezdomovec
   b) odeesák

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ono není ňák komu děkovat. Tohle mi sice poslal, ale dál je to mrtvý brouk, který nereaguje ani na sms. No, doprošovat se nebudu.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    To je sice velmi špatné ale nedá se asi nic dělat. Je to velká škoda protože pouze profík je chopen psát tak nějak přítulně když něco prosazuje, také většinou profík popisuje děj tak jak by jej např. popsala Slonková a nebo Kubík.
    Bylo to každopádně úžasné pokud jsme zde měli profíka, mazání medu kolem úst z pera ostatních profíků, nám zde připadalo najednou spíše směšné než manipulačně účinné.
    Tož dófejme, že se vrátí, když nyní zjistil, že Bc. Milan Chovanec se půjde konečně léčit no dófejme že ne do vodmašt’ovny.
    https://www.novinky.cz/domaci/494839-chovanec-ted-uz-nemuzeme-utect-z-vlady-jako-mali-kluci.html
    No pouze a jen našemu profíkovi vše nej, protože proč, protože je a zůstane náš.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Tak já s tím, covancem nějak nevím, nevím. Nějak se začíná propírat ten jeho majetek… že by se press už až tak odvážili…. když do těch v sešupu……už se může…. uvidíme….

     To se mi líbí

 6. Jiří Jírovec napsal:

  Klinika byla pro vrchnost obtížná, protože se příliš často mluvilo o tom, jak komunistické mlátičky tloukly naše děti. Policie se pro jistotu neangažovala v prosazování pravomocného rozhodnutí soudu. Nevhod přišly žluté vesty ve Francii. Tam žádné ohledy nebyly, zato řada mrtvých a zraněných, což úřece jenom dává kapitalismu nelidskou tvář.

  Česká policie tedy nekonala. Zcela absurdní je, že její práci do jisté míry převzala jakási ochranka. Nepochybně za neše peníze.

  Zajímavá situace vypukne, až si bezdomovci všimnou, že je po Praze spousta neobydlených budov (a bytů) a vtrhnou tam. Italové nebo jiní investoři je nepotřebují, jeich investice se týká pozemků pod budovami.

  Tuhle mluvila v ČT Bára Štěpánová. Herečka, která dělala sekretářku (nebo co) Havlovi. Řekla, že mu nevyčítá, že nevěděl jak se státničí a že se obklopil kámošema z disentu. On přece nechtěl být president, chtěl psát a motat se kolem divadla. Pak mu někdo poradil, že musí předstírat, že o funkci nestojí, ale vzdáleně připustit, že by se tedy obětoval, kdyby to národ potřeboval. To je ovšem taktika, kterou navrhoval Sir Humphrey ze známého seriálu. Jedno z pravidel bylo, že se za protivníka musíte napřed postavit, abyste ho pak mohli bodnout do zad. Havel to takhle sehrál s Dubčekem a koryto již nepustil.

  To se mi líbí

 7. Godot napsal:

  Realita je taková, že mi žádné maily nedorazily, proč netuším. a píše se mi blbě, neb mám čerstvě operovanou pravou ruku. doprošovat se netřeba, uraženost zřejmá, averze jak vidět trvá. tak nějkdy nashkle v nějakých ještě lepších časech.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ne Godot, ale hudec

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To, že někdo nereaguje (o té ruce jsem samozřejmě nevěděl), nevyvolává žádnou uraženost ani aversi. Prostě to bylo konstatování faktu a vzetí na vědomí, že se asi míjíme. Já jsem se s tím už vyrovnal – viz můj novoroční článek. Podle reakce naopak soudím, že uražený je tu někdo jiný. Tady se totiž nikdo žádnými „lepšími časy“ vůbec nezabýval. Něco se jednoho dne stalo, den přešel a jako by nic nebylo. Jen ty ses prostě naštval. Sorry, but I am not sorry.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Je to vynikající příležitost – pro oba aktéry – ukázat velikost své osoby a odpoutat se od klopýtání po cestě poznání. Sáhnout do hloubi svých duší i životních zkušeností a nezahazovat to, co spojovalo.
   Nezabývat se těmi pár větami, které se zde v prostoru objevily a kterým jsme příliš nerozuměli. Ruka se uzdraví, myšlenky také a zdejší prostor s radostí přijme další zajímavé texty.
   Konec konců, právě dnes to tak fungovalo. Text byl a text také vyběhl na sklo. Jako v těch starých, dobrých časech.

   To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  … klubovny ČSM ani SSM ani Pionýra jsem sice nezakládal, ale nebudu zapírat, dýchlo to na mě, to tedy jo! Kurva, přátelé, kde sou ty časy a nejen kvůli tomu Hudcovo kanapi!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.