328-Rok 2019: Putin by měl přestat „kamarádit“ s Trumpem, Abe a Lukašenkem


Přátelství Běloruska je pro Rusko hroznější, než nenávist Ukrajiny – domnívá se politolog Andrej Suzdalcev*). Kamarádit se s Donaldem Trumpem  Vladimíru Putinovi nedoporučuje, stejně jako s japonským premiérem…

Vyhraje-li Petr Porošenko volby, bude-li uzavřena mírová smlouva s Japonskem, a bude-li vyhlášen impeachment D.Trumpa a jak má Vladimír Putin reagovat na jeho „pitvoření“?

Jaká je perspektiva, že Porošenko zůstane ukrajinským prezidentem?

Taková perspektiva tu je. Je jasné, že v rámci normální demokratické volby u obyvatelstva nevyhraje. Ukrajinskému voliči ale mohou vnutit variantu volby mezi špatným a ještě horším. Je ale i jiná možnost – bude nalezena záminka pro pokračování Porošenka v křesle. Porošenko se to už pokusil provést vyhlášením válečného stavu. Takže se domnívám, že se s Porošenkem na jaře nerozloučíme. Možnost přeměny Ukrajiny na autoritativní stát existuje.

Je možný impeachment Trumpa v roce 2019?

Ne. Impeachment je vyloučen. Nebudou k tomu technické podmínky, protože Senát mají pod kontrolou republikáni. Proti Trumpovi je vedena naprosto neuvěřitelná kampaň, on cení zuby, a to hrozně destabilizuje politickou situaci v USA. Elita USA je přesvědčena, že politický systém země je velmi stabilní, a tato přetížení vydrží. Ona ale přehlíží politický posun – země se stále více posunuje směrem k parlamentně-prezidentské republice. Předpovídáme, že situace hledání nepřítele v osobě Ruska postupně bledne. Jsou požadovány pádnější důvody pro její opětovné rozpumpování – a ty nejsou.

Jaká překvapení může Trump připravit?

 On je nepředvídatelný. Problémem ale je, že je neplodný. Na mezinárodní scéně se změnil v symbol, protože celá mezinárodní politika, tím spíš vůči Rusku, Číně, Koreji, Iránu je zablokována a urovnává se Kongresem USA. Trump to cítí a dělá vše pro to, aby byl zaznamenán jako velký mezinárodní lídr. Ve skutečnosti ale není na mezinárodní scéně lídrem, ale výtržníkem. Probíhá záměna reálné politiky politikou velmi těžkou – za takové mezinárodní pitvoření.

To svědčí o tom, že Trump nemá na mezinárodní scéně potenciál. Domlouvat se s ním, nebo se dokonce setkávat, nemá žádný smysl. To nás diskredituje. To není Nixon, Ford ani Reagan. Stejně tak nepřinesla žádný užitek setkání s Georgem Bushem mladším a Barackem Obamou, který vůbec poletoval kdesi v oblacích. Trump potřebuje zvolení na další kadenci, a tak využívá tato setkání k vlastnímu píáru, proto se jeho kousky budou opakovat. A podporovat sebepropagaci cizího prezidenta – to nepotřebujeme. Všechny řeči o tom, jak je srdečný, jak s námi chce zlepšit vztahy a podobně –   jsou jen hlouposti. Trump počítá s Ruskem jako s jadernou mocností, jedinou mocností na planetě, která je schopna odvetou zničit USA. A to je vše. Trumpa tak zadržují jen otázky bezpečnosti.

Je možná mírová smlouva s Japonskem?

 Pocházím z Dálného Východu a rozumím obyvatelům Sachalinu, kteří jsou rozhodně proti odevzdání každé pídě naší země, kterou naši předkové uhájili v těžkých bojích. Území se ztrácejí jen v důsledku válek. My jsme s Japonskem nic neprohráli. To za prvé. A za druhé, – v tom, že se tato situace stala kamenem úrazu v našich vztazích, má prsty i sovětská diplomacie. Je to ze stejného těsta jako někdejší (za Chruščova) předání Krymu Ukrajině.

Vidím náladu naší státní moci, která velmi touží po nalezení aspoň nějakého řešení. Pokud ale začneme hledat řešení v odevzdávání, svého území – pak to znamená záhubu Ruska. Jakmile jim předáme Chabomaj a Šikotan – maličké ostrovy, zítra budou požadovat Iturup, a to hned! Pokud je odevzdáme, vrhnou se na nás všichni. Naše situace s Krymem se nám bude zdát rájem nebeským. Opakuji znovu: – území se odevzdávají jen v důsledku prohraných válek. S Japonskem jsme nic neprohráli. To, co jsme prohráli v roce 1905, jsme si vzali zpět v roce 1945. Japonci nás nechtějí pochopit – je to sice špatné, ale to neznamená, že budeme kšeftovat svým územím.

Jak se v těchto podmínkách budou rozvíjet naše vztahy s Japonskem?

 Je nutné od tohoto tématu odejít. Je nutné konečně projevit zásadovost. Naše společnost je rozdělena na tři části. Jedna křičí: „Vzdejme se, odevzdejme Kaliningrad, Krym, Kurily“. Je přitom jasné, že poté bude nutné odevzdávat další a další, dokud nám vůbec něco zbude.  Nazýváme je „ruce vzhůru“. Oni se vzdávají, protože se domnívají, že neudržíme odmítání Západu.

Existuje druhá část, která křičí, že je nutné „oko za oko“. Nezadržovat narušitele naší hranice, ale potápět jejich lodě, odpovídat tvrdě na všechno a nestrpět, aby si z nás dělali srandu. A to, že si z nás srandu dělají, je pravda. Zvláště se strany Britů. Divíme se, že nám nepřipsali případ londýnského letiště Gattwick. Ale mohli přece říct, že jsme se tam někde usadili ve křoví a elektrickými vlnami bránili dva dny fungování letiště.  Říkají o nás, co je napadne. Je třeba na všechny tyto věci reagovat tvrdě a nepřemlouvat je.

A třetí pozice vyzývá, abychom se drželi mezinárodního práva, bránili se, přemlouvali je, vysvětlovali, setrvali na jednáních do poslední chvíle, na Olympiádách vystupovali bez vlajky, bez státního znaku a málem v róbách – tedy trpět všechna ta ponížení, trpět a trpět. Jsou to takoví trpílkové. Musíme říci, že právě takové pozice se drží naše státní moc…

Můžete uvést příklad?

 Kupříkladu Alexandr Lukašenko. Za 35 let – ani gram integrace, drzost, protiruská kampaň uvnitř, protiruská zahraniční politika, přijíždí – nohy na stůl a „Dejte mi dalších 10 miliard dolarů ročně“. Ale sám proti nám prakticky vede válku – dodává zbraně a palivo Ukrajině. A potom se divíme, proč 6. prosince (při zahájení Eurazijského ekonomického svazu v Skt.Petěrborgu) prostě vykládal nehoráznosti Putinovi do tváře. Je to jediný prezident na planetě, který si něco takového veřejně dovolí vůči našemu prezidentovi. Běloruská varianta je horší než ukrajinská a my to prostě nechápeme. Nalili jsme tam jen za posledních 25 let přes sto miliard dolarů. Jasně, naše regiony jsou naprostém pořádku, tak k čemu by potřebovaly peníze, že?…

*) Andrej Suzdalcev (1960) – proděkan fakulty světové ekonomiky a politiky Vysoké školy ekonomiky

 

Zdroj :  https://www.pravda.ru/world/27-12-2018/1403684-terpila-0/

Překlad:  hroch-hlava 190102

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na 328-Rok 2019: Putin by měl přestat „kamarádit“ s Trumpem, Abe a Lukašenkem

 1. bob napsal:

  Zajímavý článek.
  Ty názory jsou podle mě realistické. Mimochodem, taky se divím, že Rusům „prošly“ ty drony na anglických letištích. Asi mají Angláni zamotanou hlavu s Brexitem…..

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Zde je možné pouze souhlasit s Andrejem Suzdalcevem, rozpad RF postupuje sice o něco pomaleji ale přesně podle našeho plánu.

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Je tu ešte taká možnosť (a to nemôžeme teraz vedieť naisto, je to skryté), že niektorý z tých svetových lídrov momentálne len proste „hrá blbého“. Niečo ako Frajer Luke. Dlho hrá neschopného a potom prekvapí – udrie. Uvidíme.

  To se mi líbí

 4. berkowitz napsal:

  Omlouvám se, je to mimo mísu, ale nedalo mi to :

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  taky MT – nekupujte Huawey – kupujte Aple – zachrání Vás
  https://www.letemsvetemapplem.eu/2019/01/10/koupil-si-nove-apple-watch-kvuli-detekci-padu-odhalily-mu-arytmii/

  ach jo 🙂

  To se mi líbí

 6. blbíš napsal:

  Tak já Vám, příteli, nějak nevím! Ale táta doporučoval každýmu blízkýmu duševně nemocného pacienta:
  hlavně s ním mluvte, mluvte a zase jenom mluvte, nic tím nemůžete zkazit, naopak…„,
  Tak si myslím, hrochu, že při troše chytrosti se mluvením nic nezkazí!

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   „Vyslaný“ pracovník je zaměstnanec, kterého jeho zaměstnavatel dočasně vyslal vykonávat pracovní povinnosti do jiného členského státu.
   Vyslaní pracovníci se liší od mobilních pracovníků EU.
   Mobilní pracovníci se stěhují do jiného členského státu, aby na pracovní trh vstoupili dlouhodobě nebo trvale. Přítomnost vyslaných pracovníků v konkrétním členském státě je naopak úzce svázaná s plněním pracovních povinností. Vyslaní pracovníci zůstávají zaměstnanci vysílající společnosti a jejich pobyt v cizině je dočasný.
   Na mobilní pracovníky, kteří se do jiné země stěhují na delší dobu nebo natrvalo, se vztahuje systém finančního a sociálního zabezpečení hostitelské země, zatímco vyslaní pracovníci (pokud jde o vyslání kratší než dva roky) zůstávají součástí systému finančního a sociálního zabezpečení domovské země.
   Jelikož vysílající společnosti musí dodržovat pouze a jen minimální mzdové sazby hostitelského členského státu, dochází k rozdílům mezi mzdami vyslaných pracovníků a pracovníků místních. V některých odvětvích a členských státech vydělávají vyslaní pracovníci přibližně o 70 % méně než místní pracovníci.
   Tož vycházejme z naprosto elementární logiky, že zabezpečení mezinárodní dopravy dostane česká filiálka německé společnosti, protože zabezpečí v Německu díky nízkým mzdám českých řidičů přepravu mnohem výhodněji. Proč draze platit platit němce nebo čecha z Německa, když jej mohu lacino na 2 roky vyslat z Česka.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Poněkud se vám to popletlo. Tohle není ani jako satira dobré.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Zde se omlouvám ale je to většinou opis ze směrnic a ten příklad s řidiči byl také probírán ve výkladu k ES-EP.
     “ Přísnější pravidla mají platit pro tzv. vyslané pracovníky, tedy zaměstnance, které společnosti vysílají za prací do jiného členského státu EU. Požadují to poslanci Evropského parlamentu, kteří v pondělí večer schvalovali úpravu směrnice o vysílání pracovníků. Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové je však jejich přístup nevyvážený a bude mít negativní dopad na celou řadu českých společností. „Zpráva se příliš soustředí na ochranu práv a mzdy pracovníků a upozaďuje zájmy firem,“ varuje Dlabajová.“
     „Vyslaní pracovníci symbolizují základní principy EU, kvůli kterým Česko vstupovalo do EU. Zpřísnění legislativy a umělé srovnání podmínek problémy na pracovním trhu neřeší. Naopak, povede to k uzavírání národních trhů a podlomení naší konkurenceschopnosti,“ říká česká europoslankyně Martina Dlabajová, která se podílela na vyjednávání o kontroverzní úpravě směrnice o vysílání pracovníků.
     https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/dokumenty/porzam/porzamc/rezim-vysilani.html
     Tož zde se jedná o zachování naší konkurenceschopnosti a tato je založena na nízké ceně pracovní síly a tuto naši jedinou obrovskou výhodu nám chtějí poslanci Evropského parlamentu sebrat. Nic vice nic méně no a tak se přirozeně naši poslanci dopravního výboru brání zuby nehty.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Pokud nemáme ceny na úrovni jiných, nemůže to být nařízeno ani EU, ale prostě se k tomu musí dojít. A tady nejde o žádnou obranu ničeho, ale o obyčejné zavírání trhů před rebely, kteří nechtějí migranty.

      To se mi líbí

 7. vera napsal:

  Nedávno někde proběhla zpráva, že se USA stahujou ze Sýrie, něco jakože uznávají výhru Ruska, je to tak? Dneska se už tomu nedivím. Do Sýrie a Libanonu přišla ruská zima 🙂
  Ale musí v těch stanech být dost zle:
  https://terrao.livejournal.com/8210398.html

  To se mi líbí

  • vera napsal:

   Něco se děje nejen v politice. Příroda divočí čím dál tím víc. Tady píšou, že se zrychluje posun severního magnetického pólu – od Kanady k Sibiři – změny jsou tak výrazné, že nové úpravy museli dělat už po 2 letech.
   https://terrao.livejournal.com/8208732.html

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Upřímně, je to vysvětlení mého dilema… docela je možný , že nejen magnetické. Máme okna na východ, a tak některé věci dány tak, aby na ně ranní /dopolední slunko nedosáhlo. Loni – dosáhlo a protože slunko svítilo nadměrně – musely být do oběda žaluzie dole, jinak by se ledacos muselo přemísťovat. Dík za ten článek, i když je dost děsivý….

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Nedivím se, Putin ví co dělá!

    To se mi líbí

 8. cobolik pacholik napsal:

  ten traktar drista asi tak,jak cigan ,ked si hovori,ked boh da aj z motyky streli,pred 15 rokmi som len strelil mozno 10 dozadu,samuraj chcel vyplatit za kurily 10 miliard $ cash a dalsie 10 za 20 rokov tiez cash,nejaky general povedal,ze nema boha,aby ruska vlada krv svojich vojakov,co zdochli za vojny kupovala za $,tak robia len sion brothers,ty za krv svojich najebali taky biznis ,ze co chce platit samuraj za kurily traktarom,to u sionistov drobniaky,

  To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  OT?
  Tak se nám to hezky rozjíždí:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Za-me-dupnout-na-krk-Padly-tresty-pro-dva-lidi-z-Ceska-Prali-smrt-novorozenci-Ibrahimovi-566272
  Když ovšem „umělci“ a jiné „elity“ přejí smrt prezidentu Zemanovi, je to samosebou naprosto v pořádku, poněvadž se jedná o demokraticky vyslovený názor, a máme přece svobodu slova, žeano?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.