Najväčšia prskavka Európy – Etna


Silvester a Nový rok – to zas bude vo vzduchu pyrotechniky!

Minulý rok, napríklad, bolo vlhko, ani nemrzlo, pred polnocou sa privalila hmla, že nebolo vidieť ani na koniec ulice. Potom udrela polnoc a začali lietať tradičné ohňostroje. Po niekoľkých prvých raketách sa chemický dym pomiešal s hmlou a už nebolo vidieť zhola nič, ani po najbližšiu pouličnú lampu. Rakety lietali naďalej, bolo ich počuť vybuchovať, ale hmla a dym ich efekty pohltili tak, že vidieť nebolo vôbec nič. Ani záblesk. Ale ľudské zvyky sú spoľahlivé. Je Nový rok, tak ohňostroj byť musí.

Na druhej strane, tá prirodzená pyrotechnika, Etna, tá spoľahlivá nie je. Nedá si povedať, podobrom ani pozlom. Tento rok to spustila už na Štedrý deň. A dymí tak, že zavreli letisko v Catanii a niekoľko tisíc oneskorencov, čo si Vianoce naplánovali presne na chlp, zmeškali vianočnú večeru, a možno nestihli ani polnočnú. Lebo z najbližšieho medzinárodného letiska v Palerme je to do Catanie autobusom alebo taxíkom skoro pol dňa a nie je isté, či bolo dosť taxikárov, lebo Sicílčania sú pobožní a taxikári tiež chceli byť na polnočnej.

S Etnou nie je sranda. Dnes to z nej tečie k moru tak, že prúd lávy nezastaví nič. Ale niekedy sa vyberie iným smerom, dá si to cez záhrady, sady a vinice, pomaly, rozvážne a ľudia, s nádejou, že zachránia niečo zo svojho majetku, sa púšťajú do nerovného boja so žeravými kameňmi. Pred nevyspytateľnou žeravou lávou nie je žiadne miesto v bezpečí. Ani Rifugio Sapienza vo výške skoro 2500 metrov nad morom, kde je niekoľko hotelov, chát, stanica lanovky a veľké parkovisko, odkiaľ sa začínajú všetky turistické výstupy na Etnu.

Prístupovú cestu k Rifugio Sapienza zjavne stavali niekoľkokrát. A pri pohľade z okna autobusu, keď míňate spálené a dopoly lávou zasypané vilky a chaty popri ceste, tak vás napadne, že ani táto cesta, po ktorej stúpate nahor, nemusí vydržať do budúceho leta.

Najnavštevovanejšie miesto na Etne je Torre del Filosofo vo výške 2920 metrov. Môžete sa tam z Rifugio Sapienza dostať pešo za 2 – 3 hodiny a cítiť sa ako Frodo v Mordore, alebo sa tam asi za hodinu dostanete kabínkovou lanovkou a mikrobusom, ale budete asi o 60 eur ľahší. Ak si výstup chcete užiť, určite si nezabudnite pevnú obuv (celý čas sa bude chodiť po sypkej ostrej škváre) a teplé oblečenie (je to skoro 3000 metrov vysoko a pravdepodobne bude fúkať).

Lanovka prechádza aj ponad veľmi staré prúdy lávy, na ktorých sa veľmi pomaly objavuje aj život. Skromné rastliny, ktoré si inde na rumoviskách ani nevšimneme, ale tu pôsobia krásne.

Od hornej stanice lanovky je to ešte vyše hodiny pešo po takejto prašnej pláni, mikrobusom je to asi 10 minút. No ak sa rozhodnete pre mikrobus, bude treba ešte počkať v hornej stanici lanovky, kým špeciálne terénne mikrobusy kyvadlovo vyvezú tých, čo tu boli skôr. Čakanie ale nie je nudné. Je tam malé múzeum, ktoré približuje márny zápas miestnych ľudí proti občasným prúdom lávy. Prúd lávy sa nedá zastaviť, ale ak je láva rozumná, s veľkým úsilím sa dá odkloniť a v múzeu sa dozvieme aj o príbehoch susedskej nevraživosti, keď v husto zaľudnenom okolí niektoré prúdy lávy odklonili od obce, kam láva smerovala priamo na domy, ale dalo sa to len do chotára susednej obce na vinice…

Torre del Filosofo je necelý kilometer od hlavného kráteru Etny. Podľa miestnych legiend sa takto volá vďaka antickému filozofovi, sicílskemu rodákovi Empedoklovi, ktorý na Etnu niekoľkokrát vystúpil a vraj si tam postavil aj trvalé obydlie. Veru, pohľad na erupciu a jej dôsledky je účinným antidotom proti pocitu vlastnej dôležitosti. O niekoľko storočí neskôr vraj Empedokla napodobnil aj rímsky cisár Hadrián. Od 60-tych rokov na Torre del Filosofo niekoľko desaťročí stála dvojposchodová kamenná budova, ktorá slúžila ako nocľaháreň pre odvážnejších turistov a základňa pre etnológov, ktorí chodievali sledovať erupcie. V roku 2011, z ktorého sú tu uvedené fotografie, vyzeralo toto miesto takto:

To, čo vpravo pod parkoviskom vyzerá ako väčšia kamenná lavica, je horná hrana strechy pôvodnej stavby, jediné, čo ostalo viditeľné po veľkej erupcii zo začiatku roka 2011. Dnes už nie je viditeľný ani tento zvyšok strechy a celá stavba je pochovaná v popole. Ak máte dobré rozlíšenie obrazovky, možno vás už zaujali malé biele škvrny vpravo dolu od parkoviska. Áno, je to sneh. Vtedajšia erupcia prebehla skoro na jar a ešte bolo na hore veľa snehu. Vrstva porézneho popola ho dokonale skryla pred slnkom a izolovala od teplého vzduchu, takže ak do popola zahrabnete do hĺbky rukou, možno nájdete miesto, pod ktorým sú ešte horúce kamene a popáli vás to, alebo naopak, vytiahnete plnú dlaň hrubého firnového snehu. Neveríte? Dám detail:

Keď je Etna aktívna, k hlavnému kráteru turisti nesmú ani so sprievodcom. Môžu tam len výskumníci so špeciálnym vybavením.

V okolí je viacero bočných kráterov, ktoré si môžete obzrieť pekne zblízka. Etna nechrlí len z hlavného krátera. Tie najnebezpečnejšie prúdy vznikajú z mladých kráterov v bočných svahoch. Taký je aj ten, čo z Etny tečie dnes. Napriek hrozivému vzhľadu je tento kúdol len z vodnej pary, ktorá sa kdesi v hĺbke tvorí z tečúcej vody.

Páčila sa mi charakteristika Etny, ktorú zo seba dostal jeden z našich spolupútnokov, keď sa mu na Torre del Filosofo vrátila reč: „Ani vo sne by som si nedokázal predstaviť takú obrovskú kopu niečoho takého škaredého.“

Tak vám vospolok prajem všetko dobré aj v tom novom roku, hlavne nech ste všetci zdraví a nech okolo vás, okrem tej pyrotechniky, nič nebúcha a nedymí.

Zároveň plním sľub zo záveru tohto článku.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Najväčšia prskavka Európy – Etna

 1. vonrammstein napsal:

  Byl jsem na Vesuvu někdy v r. 2001 nebo 2. Pěšky, teplota vzduchu v tu chvíli 40 Celsiů. Čuměl jsem přímo do kráteru a byl to kurva silnej pocit.
  A co se týče pyrotechniky-nechť zítra vybuchnou všechny naráz. Je nás moc a potřebujeme se místo píčovin soustředit na opravdu důležitý věci. Samotným přežitím počínaje.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Pěkné fotky. Taky jsem do toho kráteru čuměl, ale bohužel už ty fotky nemůžu najít.

  Z asi 10-denního kolečka po obvodu Sicílie byla zdaleka nejkrásnější Taormina.

  https://www.google.cz/search?q=taormina+pam%C3%A1tky&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=67zvzyeQO2cZhM%253A%252C5RoF5n5BxABbvM%252C_&usg=AI4_-kTBVawdtESZCWLvCZ6OHpNR0IM-Rw&sa=X&ved=2ahUKEwj29oumisrfAhUIPFAKHXTjCUAQ9QEwDHoECAAQBg#imgrc=67zvzyeQO2cZhM:
  Je to „dvoupatrové“ město, část u hladiny a pak centrum na náhorní plošině.

  A další město co si pamatuju je Noto. A zajímavé byly „archimedovské“ památky v Syrakusách.

  * * *
  Užijte si umírněného silvestrovského veselí 🙂

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Áno, Taormina je krásne mesto. Boli sme tam zároveň s touto Etnou, aj preto nás vyvážali lanovkou, aby sme to stihli. Snáď neskôr dám aj pár obrázkov z Taorminy, ale na fotkách to akosi nie je ono, potreboval by som „rybie oko“. 🙂

   To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Když prskavky tak….

  snad se povede

  To se mi líbí

 4. M-T napsal:

  Moc zajímavé, díky! Etnu jsem vídala řadu dní o dovolené z pobřeží protější Kalábrie. Jeden celodenní výlet na Sicílii nás zavedl do Taorminy (s krátkým zastavením v Messině), bohužel v noci tam měli bouřku a celý vulkán jsme z blízka ten den – pro opar nad ním – neviděli. Jen úpatí. Město nádherné, času na prohlídku dost, fotek plno a do domácí knihovničky přibyla odtud Zlatá kniha sicilská … co kdyby tak ještě jednou právě tam.
  Řecký ostrov Nisyrós (Růžový) u ostrova Kós v Egejském moři má taky svůj činný vulkán, momentálně spící. Když sestoupíte až na dno kráteru Stefanos (obrovský prostor, bylo tam lidí jak na procesí), tak horko venku nahoře není nic proti horku tam dole. K zalknutí, umocněné „voňavými“ sirnými výpary navíc. Ze dna kráteru jsem si přesto přivezla suvenýrek: to když se odvážíte i na hodně horké pole pro šedožlutě zbarvený „kamínek“ a ten pak přehazujete z ruky do ruky, jak vás pálí, malinkaté vítězství. Jinak obrovská pokora, až dech se tají. Předpokládá se, prý, že probudit by se sopka mohla znovu už ve 20. letech tohoto století.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Nisyros

  Přeji pohodový celý rok 2019 v š e m !

  Liked by 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.