320-Byla-li to záměrná provokace, tak je to zločin


Je pozoruhodné, jak česká, ale i vesměs západní masmédia (která ruský historik A.Fursov nazývá zkráceně“ SMRAD“ – volně přeloženo: Systém Masové Reklamy Agitace a Dezinformace) ve svém svatém tažení proti „dalšímu zločinu Ruska proti trpící Ukrajině“, zcela opomíjí reálie, opisují jeden od druhého a vůbec se nesnaží zjistit víc…

 

Ruské zdroje mohou být označeny za tendenční. Pohrabal jsem tedy ve zdroji informace, na který se většina z nich odvolává – na ukrajinský portál „Politeka.net“ – a hleďme, co jsem zjistil:

 

Bývalý šéf ukrajinské zahraniční rozvědky, armádní generál Mikola Malomuž zpochybňuje postup ukrajinské strany, když prohlašuje, že:

– „Pokud bylo vplutí našich lodí do Kerčského průlivu záměrné – pak jde o zločin“… (záznam interview – viz: https://www.youtube.com/watch?v=7ezq4PgUfgc&feature=youtu.be)

Z jeho odpovědí vyjímám:

Především je třeba poznamenat, že došlo k porušení mezinárodního práva se strany Ruské federace (RF). Mezinárodní společenství přiznává, že agrese byla, ale v hranicích okupovaného Krymu.

Z toho plyne, že Rusko stanovuje své režimy kontroly v těchto regionech, a zcela kontroluje hranici a akvatorium.

Pokud podle jeho výkladu je to porušení svobodné ekonomické zóny, pak přijímá opatření k zadržení, použije zbraní, atd. Je pochopitelné, že jsme tento formát znali.

Právně jsme sice postupovali oprávněně, protože je to naše území a můžeme společně využívat Azovského moře se souhlasem Ruska podle smlouvy z roku 2003.

V této situaci bylo třeba vycházet z dnešních reálií. Například, my přece netáhneme na Doněck, i když je to naše území, protože víme, že jsou tam bojovníci, Rusové.

Z pozice rozvědky, obrany a diplomacie jsme chápali, že dojde k velkému konfliktu. Vplutí do zón, které Rusko definovalo jako svoje, předpokládal otevřené provokace, použití zbraní. Se znalostí této informace, jsme museli mimořádně delikátně vypracovat trasu. Především měla být pravidla, měli jsme informovat i naše mezinárodní partnery a nejen Rusko.

V této situaci lze hovořit buď o tom, že jsme takové kroky podnikli nevědomky a dostali jsme se do situace, ve které Rusko provokativně využilo naše vplutí, – anebo vědomě a věděli jsme, že takový konflikt bude, a poslali jsme tam ty lodě.

Dvě lodi formátu říční flotily se pohybovaly v otevřeném moři v zónách, které Rusko definovalo jako svoje. Samozřejmě nebylo pochyb, že Rusko použije zbraně, za použití nikoli armády, ale jednotek FSB pohraničních vojsk, vycházeje z předpokladu, že narušiteli jsme my.

Přestože máme s hlediska mezinárodního práva pravdu, nevypracovali jsme všechny preventivní mechanizmy, aby Rusko nemělo ani záminku k našemu obvinění.

Naše diplomatická, politická i vojenská moudrost musí spočívat v tom, abychom nedávali záminku k provokacím.

Pokud jde o záměrný formát pohybu našich lodí, abychom je nastrčili, pak je to vědomý zločin. Rozkazy k pohybu lodí vydává náčelník genštábu, velitel námořních sil, ale v takovémto případě je nezbytná konzultace s vrchním velitelem.

Taková delikátní témata nejspíš dostávají souhlas prezidenta. Tím spíš, tam byli pracovníci SBU (ukrajinská tajná služba) Mnozí naši experti, diplomaté, politici vyjadřují pozici, že to bylo záměrné, s politickým cílem ovlivnit nejen blížící se prezidentské volby, ale i elektorátní nálady.

Rozdělit lidi, kteří jsou pro a proti vyhlášení válečného stavu, odložit volby.

Takové elektorátní opatření je velmi negativní. Na jedné straně patrioti, kteří válečný stav podporují, a na druhé straně umírnění, opozice. Takže znovu dělíme zemi napůl.

Po prvním řádném proplutí našich lodí (letos v září), které normálně připluly do našich přístavů (s povolením ruské strany a s lodivodem), Rusko jasně prohlásilo, že další proplouvání ukrajinských vojenských plavidel nepovolí a použije k tomu všechny prostředky.

Naše operativní informace nasvědčovaly tomu, že Rusko je připraveno konat nejen uzavřením akvatoria, ale i pronásledováním ruskými pohraničními službami.

Zdroj: https://politeka.net/politeka-onlajn/809876-nikolaj-malomuzh-o-predvaritelnyh-dannyh-ukrainskoj-razvedki-po-rossijskoj-agressii-v-azovskom-more/

 181128

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na 320-Byla-li to záměrná provokace, tak je to zločin

 1. bob napsal:

  Votápek, Romancov, Fischer, Fištejn, Kolář, gen.Pavel a další nezaujatí odborníci , které si zve naše vyvážená veřejnoprávní ČT říkají, že za to může zlé Rusko. A když to tito říkají, tak to musí být pravda :-))))))) ( abych byl objektivní pozvali i Baštu, ale toho Tvarůžková včas uťala)
  Teď vážně: stačí si položit starou klasickou otázku QUI BONO a máme jasno. A že tam byli důstojníci ukrajinské tajné služby, to je přece taky úplně normální ( :-))))))))

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík… 🙂

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Tak jsem se dokoukala na artu jejich /naší na dokument o Jeanu Gabinovi. Trochu mne mrazí – byly to nádherné filmy , role i plejáda herců – co Francie měla. A nejen herců ale i režisérů – prostě uměli. Kam se to všechno podělo? A to, že jsme měli možnost tahle úžasná díla vidět. Ta druhá půle posledního tisíciletí byla plodná a úžasná. Teď už – kdoví proč filmaři jen paběrkují… hmm

  To se mi líbí

 4. berkowitz napsal:

  Ukázka z lidové tvořivosti na stránce „Antimajdanu“ :

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.