Vejprty. Krušné Hory.


Dnes má svátek Kateřina

A protože paní Kateřina neměla z osobních důvodů čas na další článek, tak i pro ni vkládám popis města Vejprty tak, jak jej popisuje Příručka ČR z roku 1937

Kdo si zamiloval Krušné hory v zimě a podívá se sem -také jednou v létě, nalezne ve Vejprtech a okolí vše, co může letní sídlo poskytnout i milého a užitečného.
Cizinci, který hledá místo, kde by si odpočinul, který hledá snadno dosažitelné středisko zimních sportů anebo letní pobyt na čistém horském vzduchu, bude snad toto pojednání vítáno.
S krajinářského stanoviska je poloha tohoto místa pokládána za velmi krásnou. S osadami Grund a Neugeschrei jakož i saskými vesnicemi Bärenstein, Niederschlag a Hammer-Unterwiesenthal tvoří Vejprty jednotný celek, který, pozorován s bärensteinského kopce, poskytuje nádherný pohled. Vše je obklopeno tmavými smrkovými lesy, jež z kteréhokoliv místa ve městě nejsou vzdáleny více než l5—20 minut. Nejnižší místo (Blechhammer-Schänke), je 648 m, nejvýše položený dům (v Neugeschrei) je 846 m nad mořem. Všude na stráních jsou louky, jež v létě hýří pestrými barvami a v zimě jsou skvělými místy ke cvičeni.
Ježto Vejprty děkují za své založení hornictví (bylo zde dobýváno železo, stříbro, olovo, měď atd., a v poslední době arsen)., jde o území geologicky velmi zajímavé a turista ještě dnes najde na mnohých místech dost polodrahokamů ve starých kutištích a propadlinách, pokrytých ovšem již dlouho více či méně silnou vrstvou humusu s líbeznou květenou. Velké výškové rozdíly, jež nutno překonat na př. cestou z blízkého údolí Ohře na Klínovec, poskytují botanikovi řídkou příležitost studia a sběru, nalezne zde vše od údolní až k poloalpské floře. A k tomu někdy velké botanické zvláštnosti.
Známé je též bohatství ptactva a divoké zvěře v horských lesích, takže přijde na své i ornitolog a myslivec.
Něco o průmyslu, obchodu, živnostech, školách atd.
Průmysl, obchod a živnosti jsou ve Vejprtech velmi vyvinuty. Ve výrobě prýmků požívá město mezinárodní pověsti, jejich lovecké pušky se v mysliveckých kruzích těší velké oblibě. Dnes patří jejich punčochářský průmysl k největším v městě a v zemi. O zdravotnictví se stará 6 lékařů, lékárna, 3 drogerie a dům hygieny, každý může použít veřejné lázně, v létě pak vábí všechny plavce a přátele slunce krásné koupaliště uprostřed lesů a luk. Pro sportovce je zde nářadí.
Prýmkařský průmysl podmiňuje množství vedlejších průmyslů, jako niťařský, barvírny atd. a příbuzné průmysly jako tkalcovny, pletárny atd, jsou ve Vejprtech rovněž na vysokém stupni.
Nelze se nezmínit o továrnách na rukavičky, kartonáže, výšivky, ražené a gumové tkané zboží, pušky a káble, barvírny atd.
Poloha těsně na hranicích a na druhé straně velmi vyvinutý průmysl mají příznivý vliv na obchod a živnosti jakož i dopravu, tak že Vejprty jsou městem, ve kterém se nelze nudit.
Ve Vejprtech jsou národní, měšťanské, obchodní a průmyslové pokračovací školy, odborná prýmkařská škola, dosti velká městská knihovna a čítárna.
Jeden biograf již ve Vejprtech, dva v nedalekém Bärensteinu.
O spojení a dopravních prostředcích.
Do Vejprt lze  se snadno dostat po železnici z Chebu Chomutova Karlových Varů, Ústí n. L.-Podmokel-Teplic-Mostu-Chomutova, Prahy-Žatce-Chomutova, Plzně- Žatce-Chomutova v Čechách a z Lipska-Drážďan přes Annaberg a z Pokau-Reithenhain přes Krima v Německu, kromě toho je autobusové spojení z Vejprt do Přisečnice-Kodaně, do Perštejna v údolí Ohře, do Šmideberku přes Klínovec, Jáchymov do Karl. Varů. Slavné české Karlovy Vary. Mariánské. Lázně, Františkovy Lázně a radiové lázně Jáchymov mají z Vejprt rovněž snadné spojení.
Tyto autobusové linky mají připojení k vlakům jak do Čech, tak do Saska. Ostatně jsou kdykoliv k disposici nájemná auta.
Vejprty jako středisko zimních sportů:
Průměrná výška 750 m nad mořem je příčinou, že zde leží sníh velmi dlouho a tak je odedávna možno po mnoho měsíců v roce vidět ve Vejprtech a okolí jen samé lyže a sáňky. Kdo pěstuje hodně sport a závody v běhu a ve skoku, nalezne zde plno příležitostí. Docela blízko jsou Willyho valy ( na bärensteinském vrchu), krásně položené, nedaleko jsou též valy v Konigswalde a Johstadt a ke Keilbergschanze se lze kdykoliv snadno doslat na lyžích či sportovním autobusem. Lyžařský klub „Christiana“ ve Vejprtech má dokonce na úpatí Klínovce vlastní pěknou chatu, které mohou používat i cizinci, přihlásí-li se. Celou zimu se pořádají lyžařské kursy, zde se lze naučit všemu, počínajíc klouzáním po parketách a končíc krkolomnými skoky.
Ubytování, informace.
Náklady na ubytováni jsou nepatrné: obědy stojí průměrně Kč 6—10, nocleh Kč6—12 za lůžko, strava s jednolůžkovým pokojem stojí při vícedenním pobytu průměrně Kč 35.—Informace poskytuje kdykoliv úřad cizineckého ruchu města Vejprt (radnice), zde se rovněž ochotně zprostředkuji průvodci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Vejprty. Krušné Hory.

 1. NavajaMM napsal:

  Všetko najlepšie k sviatku, paní K.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Paní K vše nejlepší a hlavně hodně zdraví.
  A pro ty ostatní něco mimo téma.
  A nedaj pokoj , nedaj…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/welt-merkelova-zada-evropske-zeme-aby-predaly-svoji-suverenitu-eu/

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.