Kvůli nedostatku lidí stavaři nestíhají včas 13 procent zakázek


21.11.2018, Zdroj: ČTK

Kvůli nedostatku pracovníků se stavebním firmám nedaří včas splnit 13 procent zakázek. Větší problém je v pozemním stavitelství. Pokud by firmy měly dostatek lidí, byly by schopny postavit až o čtvrtinu více projektů. Dvě pětiny společností řeší situaci najímáním pracovníků ze zahraničí. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research mezi zhruba stovkou stavebních firem.

Ředitelé stavebních firem uvedli, že mají svoje personální kapacity v současnosti vytížené v průměru na 98 procent. Platí to pro všechny firmy napříč sektorem bez ohledu na velikost nebo zaměření.

„Nedostatek pracovních sil trápí celé odvětví, což se odráží nejen v kapacitních možnostech našich subdodavatelů a specializovaných dodavatelů, ale i v nedostatku stavebních materiálů. Ačkoliv to není příjemné konstatování, v současné době se nám nedaří plnit včas své závazky až u 30 procent zakázek,“ uvedl generální ředitel firmy Pozemní stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Situace by se podle ředitelů dala vyřešit zaměstnáváním zahraničních pracovníků. Podle průzkumu by více pracovníků s vízem chtěly zaměstnat zhruba tři čtvrtiny tuzemských stavebních firem. Dvě pětiny společností v současné době cizince zaměstnávají, přičemž do této statistiky nejsou započítáni Slováci. Žádost o zahraniční pracovníky s vízem podle ředitelů trvá v průměru šest měsíců od jejího podání.

„Se zaměstnáváním zahraničních pracovníků máme zkušenosti a potvrzuji, že je to jedno z možných řešení. Musím ovšem také konstatovat, že je to administrativně velmi náročné,“ doplnil předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.

Za klíčové faktory při zaměstnávání cizinců považují oslovení ředitelé jejich pracovní návyky a morálku. Dalšími důležitými kritérii jsou podle nich délka doby, na kterou je možnost daného cizince zaměstnat, a rychlost vyřízení potřebných dokumentů.

„U každého našeho zaměstnance klademe důraz na odbornost, dostatek zkušeností a jeho celkové chování, aby dobře zapadl do našeho týmu. Rozhodování o tom, zda se jedná o domácího pracovníka nebo cizince, je až na druhém místě,“ dodal ředitel společnosti Trigema Building Karel Branda.

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Kvůli nedostatku lidí stavaři nestíhají včas 13 procent zakázek

 1. berkowitz napsal:

  V Taliánsku, Řecku a i ve Španělsku je mnoho nezaměstnaných, především mladých lidí. Já jim nebrání v tom, aby se uplatnili na našem prac. trhu. Proč k nám nechtějí jít je asi „záhadou“. Ale tahat tady Mongoly je zhýralost.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Jo tak to je síla…..

   To se mi líbí

  • vera napsal:

   Co děsivé, jak děsivé, rytířu. Nečetl jste článek? Stavebnictví potřebuje hromadu mladých a silných mužů :

   Ovšem schizofrenie vládne všude, i ve stavebnictví.
   V dubnu 2018 vznikl na vládě tenhle materiál : http://www.konstrukce.cz/clanek/cz-bim-stavebnictvi-4-0-aneb-na-ceste-za-digitalizaci-stavebnictvi/ .
   K tomu samozřejmě zvláštní odbor pro implementaci, řešící vztahy k datovým modelům, autorským právům a Facility Managementu.
   „Metoda BIM totiž zásadním způsobem mění zažité modely spolupráce a klade velký důraz na efektivní výměnu informací o stavbě, během celého jejího životního cyklu,“ doplňuje dále Nechyba. Digitalizace stavebnictví a s tím spojené naplňování koncepce zavádění BIM v České republice bude zásadním tématem příštích několika let. „České stavebnictví čeká nyní velká výzva, kdy bude muset během následujících čtyř let projít vzrušujícím obdobím změn a posunout celý sektor stavebnictví významně k jeho digitalizaci, efektivitě a zlepšení komunikace,“ uzavírá svůj komentář ředitel odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci ke schválené koncepci metody BIM.
   http://www.konstrukce.cz/clanek/cz-bim-stavebnictvi-4-0-aneb-na-ceste-za-digitalizaci-stavebnictvi/.
   🙂 Myslím že rozumím proč do takové džungle ani černí nechtějí )

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    To bych měl pro Wolfa D. Prixe, architekta a spoluzakladatele studia Coop Himmelb(l)au, také jeden trefný postesk, opsaný ze sbírky ajťáckých vtípků: „Kdyby architekti navrhovali budovy tak, jako programátoři programují, jediný datel by způsobil konec civilizace.“ 🙂

    Jo, není nad bydlení v datovém modelu. 🙂

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    myslel sem, že když se blíží víkend, že bude klid a Vy, vero, mě asi chcete naštvat, žejo?

    O BIM něco tuším a připomínka na opětovné zažívání stejných chvil, jako s těmi jedinečnými každoročními do konce světa nám předhazovanými upgrade těch všech CADů, kdy za změnu barvičky černé za oranžovou jsme z vlastního cálováli těm zmetkům 20 litrů ročně. Teď stačilo Sobotku (blahé paměti) vzít na kukandu (říká se tomu tuším presentace) mezi chlapce, co spolu mluví a BIM se stal standardem budoucích státních zakázek. Neříkám, že BIM neznamená v projektování posun vpřed, takovej idiot přece jen ještě nejsem, ale typicky uchopeno = za těžký prachy každého jednoho z nás, kdo s tím přijdeme do nám nuceného styku.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jen drobný technický dotaz. Pořád kreslíte v CADu nebo už používáte ty prostorové programy? Takové ty procházky budoucí stavbou a podobně?

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      V obojím, ale v REVITU začínám, ale narazil jsem jako dlouholetý zákazník Autodesku na jeho hnusnou licenční politiku, takže nevím, zda se na něj už úplně ne****ru. 3D modelování je i v AutoCADU.

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.