312-Pentagon pochopil, co natropil: Poslali Číňani americkou armádu do kolen?…


V systému národní obrany USA byla zjištěna zející zranitelnost, kterou bude těžké zalátat. Reakce Pentagonu připomíná špatně skrývanou paniku, ale novináři, kteří se seznámili s výsledky vyšetřování amerických expertů, kteří podrobně prostudovali stav americké armády a obranné politiky, přiznávají, že v nedávných „podivných“ krocích prezidenta Trumpa je jistá železná logika – on chce zachránit Ameriku před její přeměnou v kartonového tygra s papírovými drápy.

Podstata problému v podání sloupkaře agentury Reuters Andy Homa, jemuž se do rukou dostala zářijová zpráva ministerstva obrany USA o situaci s klíčovými dodávkami nezbytnými pro americkou armádu, tkví v jediném důležitém čísle. Více než 300 klíčových součástí, nezbytných pro normální fungování amerických ozbrojených sil a obranného průmyslu, – je ohroženo. Američtí výrobci jsou buďto na hranici bankrotu, nebo už byli nahrazeni dodávkami z Číny nebo jiných zemí kvůli deindustrializaci národního hospodářství a vývozu výrob do zemí Jihovýchodní Asie.

Jako zářivý a srozumitelný příklad uvádí pan Home komický (pokud nejste vojákem USA) fakt ze zprávy: ukázalo se, že docela nedávno „umřel“ poslední americký výrobce syntetických vláken, nezbytných k výrobě amerických stanů… Znamená to, že dostanou-li se USA pod nějaké „textilní embargo“, tak někteří američtí vojáci budou stát před perspektivou nocování pod širákem. Těžko přehlédnout, že taková perspektiva je pro armádu, aspirující na postavení té nejvíce technologické na planetě, lehce ponižující.

Situaci by bylo možné vidět jako kuriózní, pokud by se netýkala tak širokého spektra potřeb americké armády a vojensko-průmyslového komplexu. V odtajněné části průzkumu amerického ministerstva obrany se připomíná, že v USA se zaznamenávají komplikace s budoucími dodávkami přepínačů, kterými jsou vybaveny skoro všechny americké rakety. Podle informace úředníků Pentagonu, uzavřel výrobce výrobu, ale nejvyšší armádní činitelé se o tom dověděli teprve  poté, co se ukázalo, že přepínače „došly“. Ale není je kde vzít, protože výrobce se rozpustil v nebytí před celými dvěma léty… Dalším jasným příkladem je, že jediný tuzemský výrobce raketových motorů na pevné palivo pro rakety „vzduch-vzduch“, jak píší američtí úředníci, „narazil na technické problémy“, jejichž příčiny se nepodařilo zjistit dokonce ani po zapojení vládních a vojenských expertů. Pokusy o obnovu výroby propadly, a Pentagon byl nucen si k zajištění bezproblémových dodávek najmout norskou společnost. Zjevně to ukazuje na jistou technickou degradaci celého amerického systému, protože situaci, kdy výrobu nelze obnovit a dokonce ani určit v čem tkví problém, nelze vysvětlit jen ztrátou nějakých klíčových kompetencí.

V procese seznamování se stížnostmi vedení americké armády je těžké se ubránit dojmu, že před očima máme dokument nikoli ministerstva obrany USA, datovaný zářím 2018, ale popis problémů ruské armády horečných 90. let minulého století. Není doslova ani jeden směr, ve kterém by nebyly vážné, nebo velmi vážné problémy, přičemž často neřešitelné na účet bezedného vojenského rozpočtu.

V části věnované problémům jaderných zbraní si Pentagon stěžuje, že v USA chybí potřebný počet inženýrům a techniků, kteří by měli odpovídající vzdělání, přípravu a občanství USA, nezbytné pro práci ve vojenských jaderných objektech. Připomínka občanství je důležitým momentem, protože americké vysoké školy sice vyřazují dostatek inženýrů, fyziků a zástupců dalších technických odborností a exaktních věd, nicméně nepoměrně vetší množství těchto absolventů jsou cizinci – nejčastěji z ČLR.

Američané nemohou najít nejen potřebné inženýry, ale i nezbytnou mikroelektroniku pro jaderné zbraně. A stěžují si, že už nemohou důvěřovat svým dodavatelům elektronických komponent, protože se „jejich výrobní řetězce staly globálními“. Přeloženo z americké kancelářské hantýrky do hovorové ruštiny to znamená, že: „mikroelektronika pro naše jaderné rakety se vyrábí v Číně, a my nevíme, co do nich Číňané nacpali“. Dokonce i v otázkách, které měly být velmi snadno řešitelné v podmínkách vysoce technologické americké ekonomiky, vnikají vážné komplikace.

Například: – Pentagon si stěžuje na absenci nástrojů vývoje programového zabezpečení „neadekvátními praktikami v otázkách kybernetické bezpečnosti, které jsou vlastní mnohým klíčovým dodavatelům programového vybavení“, což v překladu z armádního kancelářského jazyka do hovorové ruštiny znamená: „s kybernetickou bezpečností je to u našich dodavatelů tak špatné, že nevíme, co ruští a čínští hackeři podstrčili do programového vybavení, které používá naše armáda“.

Hlavní závěr zprávy:

„Čína představuje podstatné a stále se zvětšující riziko v dodávkách materiálů, které jsou považovány za kriticky důležité pro národní bezpečnost USA. … Oblasti znepokojení v případě americké výrobní a vojensko-průmyslové základny zahrnují rostoucí počet široce využívaných a specializovaných kovů, slitin, vzácných zemin a stálých magnetů“.

Vcelku je špatné všecko, počínaje hliníkem a konče kybernetickou bezpečností, od přepínačů pro rakety po inženýry a frézaře, od numericky řízených obráběcích strojů po syntetické tkaniny pro vojenské stany. Hamižnost amerického byznysu, ideologie globalizmu a železné přesvědčení, že historie, jak předpověděl Fukuyama, má každou chvíli skončit, – společně způsobily obranyschopnosti USA takovou škodu, o jaké se geopolitickým oponentům ani nezdálo. Právě vědomím této skutečnosti se vysvětlují pokusy Donalda Trumpa o provedení málem až násilné reindustrializace Ameriky.

Mimochodem, existují všechny důvody k předpokladu, že s přihlédnutím k nynějším hospodářským potížím, dokáže Trumpova administrativa napravit to, co po 20 let rozbíjeli její předchůdci. No, a my i naši čínští partneři musíme: na jedné straně neopakovat chyby Američanů, a na druhé straně – těchto chyb maximálně využít. Soudě podle toho, co se děje teď na světovém jevišti, se právě tím Moskva a Peking zabývají.

Zdroj:             https://ria.ru/analytics/20181104/1532106144.html

Překlad:  181106

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na 312-Pentagon pochopil, co natropil: Poslali Číňani americkou armádu do kolen?…

 1. jaa napsal:

  Já bych jen dodala – ani nemají ty odborníky kde brát, česko a další východniari už je taky neprodukují…..

  Líbí….. dík

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Z MU a UK jim můžeme nabídnout absolventy gender studies, politické geografy, politology a Slonkovou s Kubíkem.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Mnó, těch tam mají asi svých dost. Když se tak občas v různých pořadech pochubí/ no spíš prokecnou… že „studovali“ jeden či dva semestry a mají to za ukončení VŚ vzdělání… tak holt. Pak se divme… 🙂

    To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Ten sloupkař, příteli, od tý agentury Reuters Andy Homa, jemuž se do rukou dostala zářijová zpráva ministerstva obrany USA , asi bude pěknej „fake news“, žejo? Ale jinak souhlasím s Rosťou, že spojencům by se mělo poskytnou pouze to nejlepší!

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Tak neviem, či stany a umelé vlákna sú tým problémom. Skôr to bude celkový systém zabezpečenia bojaschopnosti US armády. Mám pocit, že kedysi naše armády VZ, aj kvôli tomu, že perfektné vybavenie bolo skôr výnimkou, než pravidlom, mali vojakov vycvičených prežiť a plniť úlohy kdekoľvek a len s tým, čo je poruke. Ústredné heslo bolo: „Vojak sa stará, vojak má.“

  Za srandovné v súčasnej dobe považujem niečo iné. Takmer všetky počítače všetkých armád sveta zrejme fungujú na OS Windows. Dokonca ruská armáda vraj až začiatkom tohto roka (po 4 rokoch tvrdých sankcií), a len pod tlakom špiónskych funkcií Windows 10, prešla na vlastnú verziu Linuxu.
  https://romeosquared.eu/2018/01/10/russian-military-moves-from-windows-to-linux-to-improve-security/

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Když armády dlouho neválčí, degenerujou. To je smutná (neb válku nikdo nechceme) pravda. Vidíme, jak toto pravidlo dokumentuje izraelská armáda.

  2) „Obavy“ o US Army ze strany Rusů jsou úsměvné. Ovšem nedejme se mást: USA a Rusko vždycky mají svou základní odstrašovací sílu, mohutné jaderné arzenály. Pro lokální konflikty mohou mít problémy, ale zapomenout na tutu základní věc může být nebezpečné. (Ne náhodou článek zmiňuje „problémy ruské armády.. 90. let“ ).
  V roce 2006 se o to pokusila studie Liebera a Presse, zpochybňující funkčnost ruských jaderných zbraní; nikdo by se neměl pokoušet v rámci propagandistických šarvátek o totéž, ani z druhé strany. Ani ze třetí, když na to přijde. Protože nečinností degenerují i generálské mozky a kdovíco je pak může napadnout

  To se mi líbí

 5. Slim napsal:
  • Bavor V. napsal:

   To je pořadí Hrochových překladů. Čili už jich vyšlo 313 (313náctka čeká na zveřejnění)

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Co znamenají čísla u autora vám nepovím, ale zkusím odhad: já si někdy u počítačových souborů týkajících se jedné věci/akce podobným číslováním na začátku názvu vynucuji, aby soubory v adresáři byly řazeny určitým konkrétním způsobem – třeba chronologicky k vývoji popisované akce, to nejdůležitější hned nahoře a podobně – bez ohledu na název a systémové datum souborů.

   To se mi líbí

   • Antimon napsal:

    Přesně. Nebo je v úvodu označit RRRR_MM_DD_jmeno_souboru. Ovšem většina používá označení DD_MM_RRRR což sice vypadá logicky, ale pak se diví, že v tom mají b… nepořádek.
    K obsahu článku si myslím, že se to týká sériových a běžných věcí. Speciality a super tajné systémy se asi takto neřeší. Vzpomínám si, že před rokem 1989, jsme nesměli, při vývoji vojenských věcí, používat západní součástky, byť některé byly výrazně lepší, než naše. To se podle mně nezměnilo.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     To samozřejmě, žádná moderní armáda si nemůže dovolit být závislá na něčem, co případně nebude schopna získat doma a musela by to dovážet „od nepřítele“.
     Jenže, řekl bych, že schopnost výroby těch specialit obvykle vyžaduje základnu v podobě schopnosti vyrábět běžnou sériovku. Na prototypech a malosériových specialitách obvykle neupotřebíte nikoho, kdo neumí zatraceně dobře všechny ty maličkosti, které se na škole/učňáku neučí a získávají se praxí. 🙂 Další problém vzniká tím, že přesunutím výroby do nějakého zapadákova na druhém konci vesmíru přichází vaši vývojáři o přímý nezprostředkovaný kontakt s výrobou a výrobními postupy. A časem, jak budou ti staří a zkušení odcházet, se nenápadně začnou získané dovednosti vytrácet, i když si vývoj zatím ponecháte „doma“. Chvíli to potrvá, a můžete to zkusit vykompenzovat nákupem mozků „odtamtud“, ale pořád to nejspíš bude sešup. (Navíc se můžete spolehnout na to, že brzy dorazí další „katovač kostů“ s fríí-kchúúl-in Nápadem, že vývojáři tam „kdesi na druhém konci vesmíru“ jsou levnější.)

     To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  Pane Hrochu, neunikl mi ten Karaganov, nebo ještě bude?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.