Letní čas?


V poslední době se opět probírá letní čas. Protože bylo rozhodnuto, že střídání letního a zimního času bude ukončeno a teď se hovoří o tom, zda si ponecháme ten zimní nebo trvale bude ten letní.

O tom, který je jaký, diskutovat nechci, je to vždy věc osobního názoru. Jen se chci zaměřit na argumenty odmítačů času letního.

Osobně, protože si to už mohu dovolit, vstávám vždy kolem osmé hodiny ranní. Že je právě osm vím podle toho, že na hodinách mi svítí osmička. A to je pro mne ten čas. Je to Čas R jako Reálný v dané době či Relativní vůči poloze Slunce. A tak v Čase R se odvíjí můj život. Je tomu podřízeno vše, co se kolem děje. A nemám potřebu se zabývat tím, zda Čas R se shoduje či neshoduje s Časem A, čili Astronomickým. Prostě je nějaký čas, a podle něj se v danou dobu vše řídí. Vstává se, jde se do zaměstnání, školy, školky, pak zpět, pouští se televize, jde se spát. Vše probíhá v Čase R.

Jedním z nejhloupějších argumentů proti je odkaz na děti. Děti ve skutečnosti nějaké časové posuny vůbec nevnímají. Řídí se podle toho, co dělají jejich rodiče. V kolik jim dají snídani, oběd, večeři, kdy je vedou či vezou do školky či školy, kdy začíná a končí vyučovací hodina. Protože vždy to všechno běží v nějakém Čase R. Bez ohledu na to, zda se Čas R shoduje s Časem A.

Nevím, jak to funguje u dobytka ve velkochovech i domácích chovech, ale vím že domácí mazlíčci také žádné posuny nevnímají. Ti se řídí tím, co dělají jejich páníčci. Takže ví, že když páníček či panička vstanou, mají se hlásit o svůj díl pomazlení i krmě. Nehledě na to, že pracující páníčci vstávají během týdne různě, ti mazlíčci jsou zvyklí, že někdy se vstává v šest, někdy až v osm či později. Mazlíčci stejně většinu dne někde prospí, takže na ně žádný Čas R nemá vliv.

Ale proč existují lidé, kterým rozdíl mezi Časem R a Časem A vadí? Mají to v hlavě. Nesou si v sobě to vědomí, že ještě hodinu mohli spát, že ještě o hodinu později by si pustili svůj denní seriál, o hodinu později by šli spát. Nekoukají na hodiny jako na něco, co prostě je, ale na něco, co jim lže. Celé léto jim ty hodiny lžou. Trápí se tím, užírají se. Často, aniž si to uvědomují, mají v hlavě zafixováno, že hodiny jim lžou. A protože se sami užírají, přenášejí to i na děti, které „trpí změnou času“. Netrpí. Ty děti trpí tím, že na ně dospělí přenášejí své naprosto zbytečné trápení.

Jsem zastáncem zachování času letního, ale ve své podstatě, ať bude zachován stav jakýkoli,  budu stále žít v Čase R. V čase, který mi bude ukazovat časomíra. A hlavu si z toho rozhodně dělat nebudu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

65 reakcí na Letní čas?

 1. Hudec napsal:

  Máš recht, Bavore, v podstatě je to jedno, hlavně aby přestalo to střídání, které je už zbytečné a proto zbytečně obtěžuje.
  Já jsem sice od tebe opačného názoru, jsem pro zachování času středoevropského, nyní skrytého pod šifrou „zimní“, ale když bude nastálo ten druhý, letní, bude mi to celkem fuk.
  Spor o to, zda stále stejný čas bez střídání dvakrát ročně či nikoliv, dává nějaký smysl. Spor další, zda čas ten či onen, je v našich zeměpisných šířkách sporem o problém zcela nevýznamný a spíše zástupný.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Jo střídání času je problém – tedy zdá se , že jako obvykle — akademici – proti praktikům
  https://plus.rozhlas.cz/proti-stridani-casu-se-ozyva-hlasita-mensina-cela-populace-kvuli-ni-bude-trpet-7674001
  Já na rozdíl od flákajících se akademiků – vyzkoušela dost možností – turnus 12/24 – po každé druhé 48, denní , noční, třísměnný provoz i jen jednosměnné. No a taky – že jsem si pracovní dobu určovala sama . Bohužel/bohudík, nemohu říct, že bych cítila nějaké problémy . Asi jsem pozůstatek přírodních lidí – protože se budím – s rozedněním, když potřebuji dřív, zaručeně se vzbudím čtvrthodiny před budíkem. Ani přelety – časových pásem neregistruji – prostě se přenastaví hodinky a šmytec. A to vše bez ohledu na to kdy jdu spát –
  Ale chápu, že jsou i lidi pro které je to problém, ale tam jsou asi jiné problémy – které se tím skrývají, .. hmm

  To se mi líbí

 3. strejda napsal:

  Dnešní lidé jsou zpupní. Nestačí jim pohlaví od přírody, taková jaká ctí tisíciletí, hledají další. Někomu již nestačí jeho věk a chtěl by si ho určovat sám. Jiným nestačí čas, jaký byl tisíciletí a odpovídá přírodě, tak chtějí jiný. Napřed podle overtonova okna střídavý a pak posunutý o hodinu. Našlo by se toho mnohem víc.
  Je to cesta, kterou si lidé sami volí, cesta bez pokory a cesta popření přírody. Buď jednou zvítězí příroda nebo lidé. My co to čteme tu již nebudeme. Nepoznáme rozřešení.
  Ale sázím na přírodu 🙂
  Ta je věčná.

  To se mi líbí

 4. Jethro napsal:

  Myslím, že časová pásma jsou daná a nějaké posunutí trvale o hodinu … Proč ne o dvě? O čtyři? O osm? Dopředu nebo zpět? Vždyť je to blbost. Už vidím ty diskuse, jestli se posunout k Moskvě nebo k Londýnu 🙂 .
  A že s tím nikdo nemá potíže? Pochybuju. Minimálně 14 dnů po přechodu je to cítit.
  Už několik let vstávám v 6:20 a poslední rok už k tomu nepotřebuju budík. Je jasné, že máme v sobě biologické hodiny, které jsme násilně dvakrát za rok přeštelovávali. Zbytečně.

  To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  Za mě určitě středoevropskej. Pokud náhodou někdo dělá ve dne, užije si víc denního světla. Já teď dělám výhradně v noci, takže je mi to šumák, ale to taky nepotrvá věčně.
  Hlavně žádný střídání. Mejm rádiem řízenejm hodinkám trvá 15-18 hodin, než se přeštelujou. Mně to trvá podstatně dýl.

  To se mi líbí

 6. brtník z brlohu napsal:

  Já nikdy neměl pravidelnou pracovní dobu od 6 nebo sedmi do dvou či tří – noční – ranní odpolední – často ani ne třikrát po osmi, jeden čas některej den od šesti jinej od osmi – devíti….
  co bych na ty fňukaly co jim vadí posun o hodinu dvakrát za rok měl říkat????
  Navíc světlo trvající večer dýl – dá se dělat či si užívat světla venku …. A v zimě tak dlouho ráno jít do tmy — fůůůj.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Nějak jsem nepochopil, co jste tím chtěl říct.

   To se mi líbí

   • brtník z brlohu napsal:

    Že ti co jim vadí změna času jsou jen uřvaná menšina jejíž část má problémy nejen se změnou času.

    To se mi líbí

    • taras2 napsal:

     Pregnantně vyjádřeno, Brtníku. Důvod pro zavedení letního času byl pragmatický: je přece nesmyslné, aby v LÉTĚ svítalo ve tři hodiny v noci (když hluboce chrníme) a naopak byla tma už v devět, kdy v klasickém rozložení práce, zábavy a odpočinku toho máme spoustu na vyřizování. „Uřvaná menšina“ otravuje s tímhle, otravuje se Zemanem, otravuje s ponožkami v sandálech, otravuje s Jarkem, otravuje s láskou ke Spojeným státům, nasírá lidi s kdečím. Zdá sem že to je její hlavní úkol na planetě.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Tak jo, Tarasi. Jsem uřvaná menšina. Vadí mi šíbování s časem. Zemana jsem volil v obou přímých volbách prezidenta. Jarka Nohavicu poslouchám rád – bez řádu i s řádem, to je mi fuk. Když se mi zrovna chce, nosím v sandálech ponožky a „módní policajty“ posílám do.. někam pryč. Jdu spát a vstávám bez potřeby pohledu na US vlajku a recitování přísahy věrnosti Spojeným státům. Zdá se, že můj hlavní úkol na planetě je nikomu tak úplně nezapadat do předpřipravených ideologických škatulek. Zřejmě ani vám. 😉

      To se mi líbí

      • taras2 napsal:

       Nesestavuju žádné ideologické škatulky v souvislosti s letním časem, jenom jsem dal dohromady jevy, které se svým srandovním charakterem podobají. Zkuste se vrátit k racionálnímu jádru mého komentáře a říci, co vám vadí na lepším využití dne při letním čase.

       To se mi líbí

       • oh napsal:

        Když na jednu hromadu s kýblem na vkusu založených předsudků (Zeman, pomnožky, USA… ) přihodíte skutečné problémy s posuny času a vydáváte obojí za stejně srandovní, to se pak jednomu racionální jádro těžko hledá.
        Pro postiženého je to asi stejně srandovní, jako když ráno na plachetnici na moři visíte přes zábradlí a fest krmíte ryby, zatímco opodál stojící imunní kolega vás „utěšuje,“ že jakmile večer zase přistanete a vystoupíte na břeh, tak to přejde. 🙂

        Na lepším využití dne při letním čase mi nevadí nic. Vám něco brání, abyste ho lépe využíval i bez úředního posvěcení pomocí přeštelovaných hodinek?
        Jak jsem přímo napsal, vadí mi šíbování s časem. Hodně. Pod vonrammsteinovo „Hlavně žádný střídání. Mejm rádiem řízenejm hodinkám trvá 15-18 hodin, než se přeštelujou. Mně to trvá podstatně dýl.“ bych se klidně podepsal. Sice nemám rádiem řízený hodinky, ale zvyknout si na skokově změněný čas mi taky trvá podstatně dýl.

        To pak jednoho potěší, když slyší nejrůznější rady podle tohoto vzoru:
        „Kvůli jednomu procentu lidí, kteří mají objektivní zdravotní potíže, nebude trpět celá populace tím, že se změní kardiovaskulární úmrtnost.“ vesele si demagoguje MUDr. Jan Sitar a přidává k tomu objev na Nobelovku: „Proto je úžasné, když v létě po zavedení letního času vstaneme o hodinu dříve. Pozitivně nás to naladí, působí to proti depresím, chrání proti stresu a omezuje sklon k požívání alkoholu a drog.“
        Co ale radí zhruba devíti procentům lidí, kteří mají se střídáním času problém? „Za prvé je to během několika týdnů přejde. A ti, kteří mají velké problémy, mohou použít různé léky, sedativa, betablokátory, nebo si upravit denní režim,“ radí Sitar.

        Prostě: „Nacpěte se prášky a neotravujte! Já tady posouváním hodinek zachraňuju svět!“

        P.S. Když jsem si to znovu přečetl, tak mě přepadla depka, stoupl mi tlak a dostal jsem chuť na panáka. Asi ze mě péčí dr. Sitara o světové blaho brzo bude deprimovaný alkoholik – kardiak s vysokým tlakem a zkamenělými játry. 🙂

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Vaše rada s „přeštelovanými“ hodinkami má samozřejmě onu vadu, na kterou se právě vymlouváte. Nelze totiž osamoceně žít v jiném čase a namlouvat si že to tak je správné. A pochopitelně reálný čas běží podle úředního času. A pokud bych chtěl žít osamoceně v letním čase, pak skutečně budu vstávat o hodinu dříve. Narozdíl od stavu, kdy tak vstávají všichni, jen někteří se stále v hlavě přesvědčují, že je „o hodinu více“.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        „Nelze totiž osamoceně žít v jiném čase a namlouvat si že to tak je správné. A pochopitelně reálný čas běží podle úředního času.“
        Bavore!! V kterým okamžiku přesně jste rezignoval na logiku??
        Zopakuji: „A pochopitelně reálný čas běží podle úředního času.“
        Jestli je to hodně sofistikovanej vtip, tak se dodatečně zasměju.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Přečtěte si jak to, na co reaguji tak pořádně moji reakci. Snad to pochopíte 😋

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        To jsem samozřejmě udělal, jinak bych nereagoval.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Pak platí jediné: Všechno se dá vysvětlit, ale ne všem.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Dobře. Buď jste ze mě právě udělal blba, nechápajícího napsané, nebo jste udělal blba ze sebe, neschopen vysvětlení.

        To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  zdá se mi, že je oprava kdečeho – hlavním cílem novodobých „odborníků“ typu MY TO VÍME LÍP

  https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/veda/239859-mapa-sveta-je-spatne-zeme-vypada-jinak-odbornici-chteji-prepsat-ucebnice/

  To se mi líbí

  • rexus napsal:

   Takhle, pisatelé toho článku zřejmě nepochopili rozdíl mezi projekcí a zobrazením, přičemž pojem zobrazení zde znamená matematické zobrazení, čili např, podmínka konformity je delta omega = 0 (aby rozdíl úhlu mezi prvky na kouli a úhlu mezi obrazy prvků v mapě byl roven nule) a může být zadána např. takto f(x plus i*y) = g (q plus i i*lambda), kde q je tzv. isometrická šířka, i je imaginární jednotka a z tohoto vztahu vycházející diferenciální rovnice se řeší a ty pak daji tzv. zobrazovací rovnice a potřebné integrační konstanty., takže pak obdržíme jednoznačný vztah pro kouli např. f(fí, lambda) na kouli = g (x,y) v rovině. čili mapy ať v jakémkoliv matematickém zobrazení, jsou naprosto číselně přesné. To proto, že to, co odměřím na nich kartometricky (no prostě si od okraje mapového listu odečteme délky k zvolenému bodu kolmo čili místní souřadnice alias kartometrické, případně i zeměpisné, když bude naznačen obraz zeměpisné sítě) tak snadno převedeme na skutečné délky v terénu a dokonce i azimuty či jakékoliv plochy. Ovšem, matematicky pak v konkrétním matematickém zobrazení vyjádřit průběh délkového či plošného zkreslení, případně u nekonformního zobrazení průběh zkreslení úhlů) to je velmi složitá otázka, zase vede na soustavu diferenciálních rovnic, obdržíme soustavu isočar, prostě nic pro nikoho, kde nezná VELMI VELMI DOBŘE vyšší, matematiku .Projekce jako taková je prostě promítání na způsob konstruktivní alias deskriptivní geometrie a opravdu může být též i matematickým zobrazením ,ale jen málokdy, např. stereografická projekce (je zvláštním případem asimutálního zobrazení) či asimutální zobrazení je současně konformní zobrazení ve smyslu matematické zobrazení. Jinak ,aby jako laikům to připadalo, že mapy „zobrazují“ „věrně'“, tak se používají tzv. nepravá zobrazení, přpadně vyrovnávací, čili od každého něco, ale dobré leda tak pro „diváky“ .Výše uvedený způsob stanovení rovnic konformity používá komplexní proměnné a příslušné k nim diferenciální rovnice. Jiná konformní zobrazení vychází jen z reálných proměnných a mají zobrazovací rovnice o poznání jednodušší. Jak to vypadá, např.u Mercatorova matematického zobrazení se řeší vztah: integrál dx/cosx v mezích od nuly do fí : a po výpočtu obdržíme ln (tg (fí/2 plus pi/4)) (dá se to řešit opravdu více způsoby, např. i jako binomický integrál,musí se pak více substitucí, jak kdo chce.Dostaneme X=R krát lambda, Y = R krát ln tg (fi/2 plus pi/4) a to jsou konečně ty zobrazovací rovnice u Mercatora.Pro elipsoid je to ovšem složitější kvůli nemožnosti integrovat na elipsoidu, nejde udělat integrál Mdf, kde M je meridiální poloměr křivost, vede to na eliptické integrály a proto se to musí rozvést v Taylorovu řadu a integrovat člen po členu.

   Líbí se 1 osoba

   • Bavor V. napsal:

    Akorát jsem nějak nepochopil, co se vlastně nachází v těch prostorách, které jim zbyly po zmenšení různých států.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     No zase – ony jsou mapy a mapy. Před pár lety se mi dostala ke čtení knížka o starověkých cestách „synů větru“. Směr sever-jih a naopak. Protože se mi nechtělo hledat mapu evropy, jednu „novou“ jsem si koupila a cestovala podle popisu. Nee – proč – no protože vítr – pokud nemá nějakou zábranu a do pravého úhlu nestáčí a podle nové toho bylo docela dost. Tak jsem vyhledala prastarou mapu a ejhle -jak vyšité. Tak nevím, buď překladatel cestoval podle starých map, nebo.. nové stojí/ asi spíš/ za starou belu. Jinak by nebylo tolik zakufrování podle různých těch oných – ddebilních poradců k cestě.
     Ale možná se pletu

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Tak teď jsem pochopil, proč letadla nemohou letět podle mapy přímo, ale musí různými oklikami. Stáhnul jsem si totiž aplikace Fligt Radar, kde jsou jednotlivé aktuální lety nad hlavou a lze tam zjistit „přesně“ trasu letu od startu do přistání. A to jsou kupodivu oblouky…

      To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Jen ještě takový detail. Co by ex-vandrovatelka – mapy zůstaly součástí hobby. A i když už asi nikam – tak to cestování prstem po mapě mi zůstalo. V 90tkách se mi podařilo koupit za stovka „Road atlas“ – US, Canada , Mexiko. Perfektně vypracované, kompletní autoatlas – na jaký jsme byli zvyklí. Jelikož času mám dost – když se tam něco stane – vylovím a kouknu se kde to je. Což mi strejda gůgl neumožní. Dokonce je tam i maličké Brno /Bruno/ v Nebrasce. Ten zbytek – co po české osadě/městečku .z roku 1860 zbyl. A o které jsem se dozvěděla z Počasí na Acu v mobilu – kam mi to kdoví proč občas zaparkuje a dává jejich počasí…
      To jen tak -ale ten autoatlas je perfektní…
      https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/150664/ve-sklenenem-chramu.html

      To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Jak se někde objeví něco „euro“ už tuším, že je to nějaká píčovina. Tohle je z „Eurozpráv“, tak se nedivím.
   To ví každý blbec, že mapy z povrchu koule (glóbu), položené na dvourozměrnou plochu. mají-li zachovat rovnoběžky rovnoběžné, musí být zkreslené. Nějak mi to vychází, že samotný pól je pak v ose východ/západ na plošné mapě nekonečný. Akorát ty země u rovníku se shodují s realitou. Rexus to níže zdůvodňuje matematicky (což je na mě složité), já selským rozumem.
   Když chci vidět skutečný tvar a velikost států/zemí/kontinetů, vezmu do ruky globus a mám to jasné.
   To zas objevili „euro“ Ameriku. Asi někdo s euročtrnáctým pohlavím, ani píčus to snad není.

   To se mi líbí

 8. strejda napsal:

  Novináři jsou vesměs málo vzdělaní.
  O titulkářích nemluvě.
  Různých zobrazení zeměkoule je mnoho. Je mezi nimi i plochojevné, bývají i v atlasech a učebnicích. Nepoužívá se jen Mercator.
  Nic nového, pokud máme na mysli grafické zobrazení, se nevymyslí. A matematické modely? Kdo zná rozdíl mezi Besselem, Hayfordem, Krasovským, WGS 84 atd. A proč to také znát.
  Shrnuto, článek je o ničem. Patrně splněný úkol něco – cokoli – napsat.

  To se mi líbí

 9. rexus napsal:

  Pro pana Bavora, astronomický čas jako pojem není, ale místo toho jsou časy užívané v astronomii a je jich více z principu věci , to proto, aby se dalo s nimi vůbec pracovat a provádět pozorování alias měření. Země se prostě pohybuje různou rychlostí v různých bodech dráhové elipsy, pak má ale ještě svou vlastní rotaci, která je cca lineární, čili v jakémkoliv bodě dráhy má stený počet úhlových jednotek za vteřinu (lineárně narůstající vteřinu) tedy stejnou úhlovou rychlost. A proto vyrobit použitelnou definici dne není vůbec jednoduché, musí se dělat početní kompromis mezi hvězdným dnem ,středním hvězdním dnem, středními slunci vůči ekliptice a vůči světovému rovníku a z toho plynoucí střední sluneční den, pak pravý sluneční čas (je v každém bodě dráhy, tedy ikaždý den jiný).Ještě je efemeridový čas, ten se také stále mění vůči střednímu slunečnímu a jeho základní jednotka=vteřina je odovzena z délky tropického roku 1900,0 a neustále se musí korigovat každý rok..Bez efemeridového času by se nedalo vůbec pracovat a zapsat, jaké jsou tzv. efemeridy hvězd, čili astronomická pozorování=měření. Světový čas je středním slunečním časem nultého poledníku a až do roku 1925 se den pro potřebu astronomického měření začínal v poledne (čili v poledne bylo nula hodin i 24 hodin, o půlnoci 12 hodin), po roce 1925 již byl stanoven od půlnoci.To vše proto, že asi nejsložitější bylo, sehnat astronomy (co tomu šéfovali), aby se dohohli, že se dohodnou a kdy a kde.

  To se mi líbí

 10. Antimon napsal:

  Mně fascinuje, jak si současníci myslí, že ví všechno lépe, než milión let vývoje života na Zemi 🙂 Organismy se, v našich zeměpisných šířkách, vyvíjely při střídání ročních období a silně pochybuji, že si při tom posouvaly čas na standardní a letní 🙂
  Souhlasím s těmi, kdo požadují ponechání standardního středoevropského času, chybně nazývaného zimním. Když vadí světlo, lze zatáhnout rolety, když vadí tma, lze si rozsvítit. Už tak dost je to prznění přírody. Natož ještě hýbat časem.

  To se mi líbí

 11. vonrammstein napsal:

  Na radu kolegy se přihlásil do těžkoatletického klubu Helas, kde se naučil základy zápasu, a začal závodit. Nejprve pod vedením trenéra, časem na řadu věcí přišel sám. Po pěti letech se stal profesionálním zápasníkem, prokřižoval svět a vybojoval přes 10 000 vítězných zápasů (poslední v 72 letech). Byl v pravém smyslu slova nadšenec. Ale kdyby si nespálil ruku, zůstal by asi celý život na vsi. Podkova mu přinesla štěstí, jak později často říkal.

  https://www.novinky.cz/zena/styl/487522-zdenka-fristenska-zapasim-ale-jinak-nez-prastryc.html

  To se mi líbí

 12. jaa napsal:

  něco mimo téma, ale bylo tu už několik zatopených míst, takže kdo má zájem — Jak vznikala naše přehrada
  http://www.brnenskaprehrada.cz/hist_pr1.html

  To se mi líbí

 13. blbíš napsal:

  Asi jsem nějakej divnej, přátelé, ale mně to vůbec nevadí. Sem se celej život řídil termíny svý práce, třeba dva a 1/2 dne vůbec nespím, pak spím třeba tejden, vstávám – lehám dle toho, jak mi vysílá tělo signály dle momentálního stavu. Že by něco pravidelnýho, nebo že by mně to mělo výrazně vadit, mi rozhodně nehrozí = jak by řekli felčaři – strašná životospráva. Dělám to už hafo let, už za bolšána ty termíny byly hrozně stresující a zavazující, prostě se to muselo nějak udělat! Den-noc-víkend-zápřeh-nezápřeh, spaní, nespaní, lelkování, nelelkování… mně to fakt nevadí a nečiní problém. Třeba teďka (06:30) dodělávám ještě „sobotu“ a hlava mi ještě nechce spát, tak dotahuju pár čar a za chvíli se uvidí. Ale žaludek hlásí kontinuální hlad a asi se pudu najíst a jak psal kdysi Hudec, hladovej člověk nemůže jít spát, to se prostě nedá, žejo? Takže ten „letní čas“ mně vlastně prochází žaludkem, kdo to má, žejo? Zajímalo by mě, co pro mě udělá EU!

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Nebydlíš v paneláku. Já se musím se svejma extrémně citlivejma ušima řídit tím, kdy si sousedi nade mnou rozkládaj gauč na spaní a kdy si jejich hyperaktivní spratek přestane hrát na sanitku. Což zvládá s pauzama 16 hodin denně. A já dělám noční.
   Mám už v uších strupy a mozoly od špuntů a je mi to hovno platný, protože u toho dupe tak, že mi vibruje postel.
   Takže nějaký signály podle momentálního stavu jsou mi stejně k hovnu, jako hluboká znalost rozmnožování prvoků.

   To se mi líbí

   • Antimon napsal:

    Je to tak. My co bydlíme v panelácích se musíme řídit podle sousedů a ne podle času „R“ 🙂 Samozřejmě, že je vše individuální a vyprošoval bych si tu „uřvanou menšinu“. Jsem diabetik a glykemická křivka jednoznačně zaznamená posunutí času (bohužel směrem k horším hodnotám) a trvá ji více jak měsíc, než se vrátí ke svému obvyklému kolísání. Asi nic neví o času „R“. Samozřejmě „neuřvané většině“ ty moje problémy mohou být u p…., že ano 😦

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jenže i v tom paneláku se i ti sousedi řídí časem R. Takže je opět jedno, jestli řádí v 6 ráno letního času nebo v 6 ráno zimního času. Pořád je to 6 ráno. Co se týká glykemické křivky, tak tady nemám argument neb tomuto jevu (naštěstí) vůbec nerozumí. Ale uznávám, že střídání časů může být pro některé jedince opravdu problém. A patrně nebude jen „v té hlavě“ – jak vidno z oné křivky. Takže respektuji požadavek na nestřídání, ale mám raději ten „letní“ Čas R.

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Jsem línej hledat, kdo sem tu „uřvanou menšinu“ zanesl, ale asi nemá moc přehled, protože jsem v rámci celospolečenský diskuse zaznamenal průzkum, ve kterým přes 60% respondentů uvedlo, že jim střídání času vadí. Jestli je tohle menšina, tak hurá zpátky na základku. Nebo na universitu třetího věku, tam by to v rámci neeuklidovský matematiky mohlo projít.

     To se mi líbí

    • brtník z brlohu napsal:

     Coby také diabetik na Inzulinu (4xdenně) moje kolísání glukosy v krvi nemá naprosto nic společného s časem, ale řídí se se zásadně podle příjmu sacharidů doplněných parenterálně příjmutým předkrmem bez ohledu na přesnou hodinu kdy k těmto lukulským hodům dojde. Ostatně o úspěšnosti substituční léčby této nechutné nemoci svědčí spíš než nějaká denní křivka hodnoty glykovaného hemoglobinu v krvi – což je fenomen který se neokecá. Vazbu na posun hodin vidím jako psychogenní faktor – rozhodně se nezalamuju nad tím jestli doba jídla je přesně v daný čas – prostě hodina sem, hodina tam – a přesto není problém.
     Neprotestuje při tom ani mé půldoktorské vzdělání. Momentálně spíš budu mít – před obědem hodnotu spíš nízkou – možná i pod 5 – ale to díky třem km na kole do kopce a navíc při protivětru. Podobné faktory ovlivní hladinu glukosy v krvi víc než posun času coby psychogenní faktor..

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      vidíte – vidíte, příteli, jak Vás (ne)cukrovkáři neuznávaj, dokonce ani jako půldoktora, protože Vám ty sacharidy štrejchly holt vo ten mně celkem ukradenej „letní čas“. Já to vidím asi tak, že uznám ten, kterej si bude přát většina (a když na mě bude náš von jó hodnej, tak i ten, kterej se třeba bude líbit jeho rádiem řízeným hodinkám = to píšu proto, abych upozornil obě nesvářený strany, jakej já sem až demokrat!!!). Ale teď si dávám otázku, jestli ten „letní čas“ nemá problém pouze v tom, jak zjistit ten názor tý většiny, když už se Jean-Claude zeptal referendem tý hlavní „většiny“ v Německu?

      To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Já za to nemůžu. Moje hodinky jsou přísně nestranný a objektivní.

       To se mi líbí

      • Antimon napsal:

       Však jsem psal „… k normálnímu kolísání…“ 🙂
       Ale střední hodnota u mně vždy ujede při každé té změně času. Zajímavé je, že když se čas vrací k normálu, teď na podzim, že je to výraznější a delší.

       To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … Ty taky naděláš … si taky neumíš poradit! To k tomu musíš bejt hluchej jak já a pak Ti vopravdu zbyde pouze starost jen vo ten žaludek.
    P.S.
    někdy se vyplatí bejt i slepej jak já … když si mám třeba jako uklidit a ták … prostě starej pes před utracením.
    P.P.S.
    s tou cukrovkou musíte vopatrně, Antimone, to zase jó, já třeba sem s ní dohodnutej tak, že když už spolu musíme žít, tak se vzájemně nebudeme všímat. Tak jednou hřeším já a podruhý zase vona, tzn. že to s tou glykemií nepřeháním, pouze 1x za dva roky (tzv. „na kasu“) si to vzájemně přeměříme a hlavně jí nic nevyčítám a vona mně občas tabulku studentský čokolády taky ne. Tolerance se tomu myslím říká.

    To se mi líbí

 14. Jethro napsal:

  Zajímavá diskuse. O ničem. Tedy o něčem, co neovlivníme a co se stane ať si o tom myslíme, co chceme. Zajímavá otázka je spíš proč soudruzi z NDR, teda z Bruselu, po tolika letech procitli a mají nutkavou touho toto řešit.
  A proč sem píšu? Při tom bloumání mezi letním časem a jinými důležitými věcmi jsem narazil na pěkný článek o manipulacích viz
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Expert-na-propagandu-zdrcujicim-zpusobem-rozebral-Newsroom-CT-i-show-Nory-Fridrichove-A-treba-i-umyslnou-manipulaci-redaktoru-odhalenou-v-primem-prenosu-558817

  Taky jsem tak nějak ze zvyku zabrousil k bývalému kamarádovi některých z nás, co poslední dobou bez zmínky o mstivém starci z hradu nenapíše vůbec nic.
  Pro pamětníky: věřili byste, že při čtení jeho příspěvku k tomu, jak mstivý stařec nechal v Číně mrtvolu, aby stihl servila na Barrandově, jsem s krůzou zjistil, že ten odkazovaný článek na to sedí jako hrnec na prdel?

  Dovoluji si přiložit – samozřejmě z kontextu vytržený – citát z odkazovaného článku:
  „Proboha, proč to dělají? To už je snad patologická nenávist vůči člověku, který byl demokraticky zvolen prezidentem republiky. Ano, dokážu pochopit, že ho nemají rádi, ale přece v tom je demokracie, že jsou někdy zvoleni ti, které prostě rád nemám, ale musím tuto skutečnost přijmout.“

  Je mi smutno z toho, kam až může někdo, s kým jsem dříve souzněl a určitým způsobem jsem ho obdivoval, klesnout.
  Že Lexi. Myslíš, že je kam se vracet?

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Upozornil mne e-mailem přítel, že jsem osloven, vyzván. Udělám výjimku a napíšu pár (ne optimistických řádků), protože jsa osloven přítelem, nesluší se „pohrdavě“ mlčet.
   Takže milý příteli Jethro,
   bylo by kam se vracet. Ale cesta je „zarubaná“, mosty jsou zbořeny. Už to bude jenom horší – tedy „horší“ ve smyslu našich zkušeností a představ. To rozdělení na „good guys“ a „bad guys“, na kterém tak úspěšně i sami (ne jednotlivě, jmenovitě, ale jako masa, společnost) pracujeme, už evolučně změnit nelze. Zachvátilo to prakticky celý civilizovaný svět, tenhle mor zkázy skutečných hodnot a přírodou za miliony let stanovených zákonů. Došlo k jejich nahrazení pomatenými idejemi. Až se jeden nemůže sám sebe neptat odkud to pramení. Protože tohle nikdo z „klasiků“ jedné nebo i druhé strany nečekal, nepředpokládal, nepopsal. Nikdo nedokázal být takovým vizionářem (snad Bible?), aby popsal cestu sebedestrukce dosud nejvyspělejší civilizace, jaká tu kdy byla (a že jich zaniklo už víc, nebudeme první). Snad něco naznačil ohledně jisté formace na počátku přechodného období od antického starověku ke středověku Edward Gibbon ve své knize „Úpadek a pád říše římské“ (těch po internetu běhajících dvacet bodů tam samozřejmě nenajdeš, je to hoax).
   Já ti, příteli Jethro, nevím, čím to, že po letech, kdy jsme stáli proti němu na opačném břehu, najednou za skoro jediného, kterého čtu téměř bez výhrad, je Václav Klaus st.(ten mladší je také čtivý, ale od něho to je politická účelovost, kdežto ten starší už tohle má za sebou, už si může dovolit mluvit a psát co chce). A parta kolem něho. A proč dokážu v jednom souhlasit i s lidovci, a to pokud jde o ochranu jediné přirozené rodiny – muž (otec), žena (matka), zplozené děti – potomci. Všechny ostatní svazky nemohou být přirozenou rodinou, jen úředně posvěceným soužitím s některými navazujícími právy.
   Proč k tomu, co se děje, dochází, ale jistě má vysvětlení. Pro nás skoro nepochopitelné, ale reálné, protože jde o to, co je vždy až na prvním místě. Samozřejmě, peníze, tj. ZISK, který je jediným resp. hlavním hybatelem společenského dění skoro všech světových formací. V zájmu tohoto zlatého telete vznikla myšlenka těch, kdo toho prvního ze všech prvních mají nejvíc, na NWO – nový světový řád. Zdá se to nemožné, ale obávám se, že je to tak, že ta současná dekadence, ten rozpad či rozpolcení společností a „boj“ jedněch proti druhým, je prostředkem, je cestou k němu. Je to štrapáce na dlouhé míle, ale ten fenomén „zisk“ – dneska atribut něčeho, s čím ani Marx nepočítal (i když..:), tj. „globálního /tedy něčeho jako „zespolečenštěného“/ kapitálu, nepracuje v ročních plánech či jen „pětiletkách“, pracuje s výhledem desítek let a třeba i staletí. Jeden učenec z Altaje v tomto smyslu mluví o „globálním prediktoru“.

   No, ale to jsem se u „zaběhl“.
   Nechtěl bych být považován za toho, koho „sere celý svět“, ale za toho „realistu“, byť drsného (Cech ví).
   A pokud píšu, že to bude už jenom horší, zase jde o určitý úhel pohledu zaměřený na ono rozdělení, rozpad společnosti a označování /falešných/ „viníků, a to přesto, že individuálně se nám, jistě většině, vede dobře nebo aspoň slušně. Prostřednictvím systému „chléb a hry“.

   Zdravím, Lex.

   To se mi líbí

   • Jethro napsal:

    Ahoj mladá vojno a dík za odpověď. Měl jsem po návštěvě „tam“ hlubokou depku a vzpomněl jsem si na naše oťukávačky „jestli není čas se vrátit“.
    Jsem rád, že jsi, že ses ozval a že jsi vpoho (skoro).
    Já myslím, že ještě může být líp nebo alespoň stejně. Doufám, že pravdu mám já, i když tuším… A navíc, když mne lex otituluje „příteli“, je ten den najednou takový prosluněný, člověka to přímo láká něco dělat, něco podniknout. Ale jinak jsme na tom velmi stejně, i s těmi Klausi.
    Drž se příteli.

    To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Svět nebude horší, bude jen jiný, tak jiný, že opravdu bude jiný. Noví lidé na něj budou připraveni a vychováni a budou chválit. Nic jiného znát nebudou.
    My si neumíme představit svět se zničenou přírodou a více než 10 miliardami homo sapiens na něm.
    Nám to tady u nás vyšlo. Bez válek a neštěstí, s jídlem a bydlením. Školami i zdravotnictvím. Nadějí na zlepšování.
    Mně, strejdovi, ta léta 1945 – 2018 mnoho přinesla. Zažil to i ono.

    To se mi líbí

 15. Jon napsal:

  SEČ je lety prověřený a astronomicky zdůvodněný koncept. Uřvaná menšina jsou spíš ti přívrženci letního, v Čechách ale těžko uspějou.
  Problém ovšem nastane až nás přehlasují Němci a další a bude potřeba mít jednotný čas v okolních zemích. Snad se v prvním kole odsune aspoň to sjednocování do r. 2021.

  To se mi líbí

 16. Jos napsal:

  Jsem trochu šokován. Autor nám v blogu de facto naznačuje, že německé válečné vynálezy z roku 1916 a Hitlerovy ze 40.let jsou úžasným a ideálním řešením. A ti kteří si myslí,že je docela dobré se řídit přírodními procesy a mít poledne v poledne, jsou nechutní kverulanti neboli uřvaná menšina. Jen bych chtěl autora upozornit, že není žádný zimní nebo letní čas. Jen SEČ který souvisí se středním slunečním časem. A hlavně s pohybem Slunce.

  To se mi líbí

 17. vonrammstein napsal:

  Teď jsem hodinku spal a zdálo se mi, že mi tady čobolík gratuluje k těm sedmnácti plusům na prvním příspěvku. Ach jo.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … jak sem už někde psal, stárneš a rezneš, chlapče!
   K 17 plusákům sem se já (a to sem tady bezkonkurenčně nejoblíbenější!!!) ani náhodou nikdy nepřiblížil a už vůbec né s protinulou! Se nedivím, že se vodkopáváš a nedokážeš dospat rána! To nebude samo sebou, to určitě musí čobolík důrazně shůry tlačit, protože to je prostě zázrak!

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Byl to hezkej sen. Chybí mi.
    Mám ještě dvě hodiny spánku a pak povinnosti. Za poslední tři dny jsem naspal pěknejch sedum hodin. Docházej mi baterky.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.