Sopky Sicílie – Lipari


Mezinárodní den balbutiků

Taliansko, najmä jeho juh, je pre našinca zo Strednej Európy exotické po mnohých stránkach, ale okrem mora, snedých krásavíc a južných špecialít tu majú aj činné sopky. Dve z najnavštevovanejších, Stromboli a Vulcano, sú naviac položené na malých ostrovoch v súostroví Lipari a človek sa na ne dostane len loďou. Najbližšie je to z prístavu Milazzo, necelú hodinku, no plavby sa organizujú takmer z každého prístavu zo severu Sicílie a západu Kalábrie. Z Cefalú je to napríklad asi 2 ½ hodiny.

Takmer všetky väčšie Liparské ostrovy sú obývané, aj tie s činnými sopkami. Najväčšie mesto Lipari je na rovnomennom ostrove a ten sa pred Talianskym a Sicílskym pobrežím skrýva za sopkou Vulcano – na foto nižšie.

Medzi ostrovmi Lipari a Vulcano je úzky prieliv a sopku si môžeme pozrieť pekne zblízka. Ten úzky oblak dymu, to sú skutočne sírne výpary z krátera. Na pravej strane úbočia je viditeľná cesta po svahu ku kráteru. Pri ostrove Vulcano máme mať 2-hodinovú zastávku cestou naspäť a môžeme sa tu vykúpať v horúcom sírnom bahne alebo na morskej pláži s čiernym pieskom zo sopečného popola, alebo vystúpiť nahor ku kráteru. Výstup trvá asi hodinu, tak to skúsime stihnúť.

Lipari, to je stará stredoveká pevnosť s prístavom a potom moderné mestečko roztrúsené po svahoch vyhasnutých sopiek. Pevnosti dominuje katedrála svätého Bartolomeja a okolitý parčík s cintorínom. Po múroch pevnosti divo rastú kapary, inak je v meste bežná pestrá stredomorská zmes všetkého živého. Zvonku pevnosť a katedrála pôsobia stroho, no interiér je nádherný. V Taliansku som sa snažil aspoň nakuknúť do každého kostola, okolo ktorého som prešiel, lebo hoci sú príbytky prostých Talianov, Sicílčanov aj Kalábrijčanov pomerne skromné aj na naše pomery, kostoly sú aj v tej najmenšej obci nádherné.

Pevnosť Lipari dlho slúžila ako väzenie. Legendy sa tu rozprávajú o tom, ako bolo za Mussoliniho toto väzenie plné mafiánov zo Sicílie. Pred nástupom Mussoliniho skutočne Sicília patrila mafii a jednotlivé rodiny ju mali rozdelenú medzi seba. Ako historická anekdota sa hovorí, že pri jednej z prvých návštev Sicílie Mussoliniho privítal jeden z miestnych krstných otcov a úprimne sa podivil duceho ozbrojenému sprievodu. Vraj mu pošepkal: „Tu ste môj hosť, tu ste pod mojou ochranou. Načo vám je celý ten sprievod policajtov?“ Pri tejto návšteve sa Mussolini nadobro s mafiou rozkmotril. Nepadli si do oka. Mussolini niečím urazil svojho hostiteľa a ten dal tichý pokyn, aby nikto nepočúval duceho prejav a tak prázdne námestie na smrť urazilo aj vodcu Talianska. Ten sa napokon ukázal byť ako silnejší. Menoval na Sicílii „železného prefekta“ Cezare Moriho a ten postupne pozatváral väčšinu aktívnych mafiánov. Mnohí z nich skončili aj tu na Liparoch. V 30-tych rokoch minulého stroročia bola mafia skutočne ochromená, Sicília bola bezpečná a vraj sa aj ľudia prestali na noc zamykať.

No v roku 1943 prišli osloboditelia. Na Sicílii sa vylodila americká armáda a oslobodila aj plné väzenia. Väčšina mafiánov v nich sedela bez súdu a po príchode spojencov to boli obete fašistického teroru, takže sa spokojne vrátili domov k svojej obvyklej práci.

No späť k sopkám, na Vulcano. Neobyčajný kontrast. V malom prístave a mestečku Vulcano sú zelené záhrady s kvetmi a niekoľko stoviek metrov ďalej sa týči kužeľ sopky na hromade popola, na ktorom nedokáže vyrásť ani stebielko. Vydali sme sa rýchlo nahor, aby sme sa do dvoch hodín, kým odpláva loď, stihli vrátiť. Ak niekedy budete mať rovnakú príležitosť, tak neurobte rovnakú hlúposť ako my a zoberte si na nohy radšej vyššiu uzavretú obuv. Sandále sú fajn, kade sa do nich ten ostrý prach a piesok nasype, tade sa aj vysype, ale cestou vám rozoderie kožu na prstoch a medzi nimi a náplaste, čo máte so sebou, vám nebudú stačiť.

Výhľad však stál za to. Tu vidíme priamo pod sebou prístav s čiernou plážou a sotva rozoznávame to sírne bahnisko. Takto tu teda ľudia žijú so svojimi penziónmi a rezidenciami tesne pod dymiacou sopkou. Takto ľudia pokúšajú.

Sírne výpary sú celkom blízko, prevaľujú sa len niekoľko desiatok metrov ponad hranu krátera a keď vhodne zaveje vietor, cítime ich. Cestou sem nám delegát hovoril, aby sme si dávali pozor, že výpary sú nebezpečné a aj tento rok už niekoľkokrát museli záchrancovia zasahovať a znášať niekoho vrtuľníkom do bezpečia.

Kráter je hlboký asi stovku metrov, má tuhé a asi aj vychladnuté dno, ale ľudia pokúšajú. Z okraja krátera je dolu vidieť nápisy poskladané z veľkých kameňov, niektoré sú už takmer zasypané popolom, no niektoré čerstvé. A dobre vidím? Jeden je dokonca česky. Takže to nie je náhoda, že tí záchranári v Tatrách…

Pri spiatočnej ceste od Vulcana nám ešte kapitán lode ukazuje miestne najväčšie atrakcie, ktoré tu ležia od antických Homérskych čias. Vľavo je prírodný bazén, v ktorom sa zrodila Venuša a vpravo je morská jaskyňa, v ktorej sa ukrýval bájny Pegas.

Vulcano – taká komorná sopka na záhradke. Keby niečo poriadne. Etna? Tak niekedy nabudúce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 reakcí na Sopky Sicílie – Lipari

 1. Slim napsal:

  Výborné!, dobrý začátek týdne s opravdu podzimním počasím.

  Na Vulcanu jsem byl ke konci dlouhého zájezdu kolem Sicílie. A ta koupel v sirných vývěrech hned na břehu moře, to byl asi druhý největší zážitek, vedle kouzelné Taorminy.
  https://www.google.cz/search?q=Taormina&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=DUyrUf_ILB10yM%253A%252CPWHWZfJE9cntiM%252C_&usg=AI4_-kSyOSUc247QMtnG1hcAR3LNcbH9aQ&sa=X&ved=2ahUKEwjfmYO_sJneAhVNM-wKHdCXDD8Q9QEwAnoECAUQBg#imgrc=DUyrUf_ILB10yM:

  Na a k tomu italská kuchyně a víno – kdo si přeje víc.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pane Slime, celkom by ma zaujímalo, či ste navštívili aj národný pamätník pri Calatafimi. Ak nie, tak pouvažujem aj o takom príspevku.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Ne, nenavštívil, i když jméno Segesta je mi povědomý. Ale to je přece fuk, jen pište BELLA ITALIA se nepřejí hned tak. 🙂
    A garibaldiovské historie navíc moc neznáme. Co mě utkvělo zajímavýho a zaznamenáníhodného ze Sicilie, a co bych i napsal, kdybych nezašantročil fotky. je normanská architektura. A Fridrich II. na Sicilii

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Áno, toto si pamätáte dobre, je to neďaleko Segesty. Nuž hej, normanská architektúra. Palermo, Monreale…
     Predstavte si, že úplne paf som ostal z verejnej práčovne v Cefalú. Asi 20 korýt vytesaných do skaly, jedno vedľa druhého skoro do šachovnice, cez ktoré popod chodník preteká voda dômyselne vedená tak, by do každého koryta tiekla len čistá a špinavá už nekontaminuje ostatné korytá.

     To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Segesta – tuším že Valtari – Tajemný etrusk

     To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Váhám, kam dát tohle OTéčko. Snad to půjde sem.

  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/

  Tvarůžková si pozvala ing. Drábovou: důvod je zcela jasný. Oplesknout Zemana za jeho nedávný bláznivý (ale není to pleonasmus??) výrok o Drábové. Šedovlasá dáma se nedá úplně snadno nasměrovat, ale rozhovor vás nejspíš zaujme.
  (Počítám zejména s osvědčenými teoretiky dění ve 4. dimenzi, jako je Cech).

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Kupodivu docela schopný komentář Luboše Vrtulníka

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    To je zajímavé, co všechno dokáže udělat odchod z funkce.
    Černínský palác by asi měli důkladně proslídit krotitelé duchů – ten barák musí na lidi denně se v něm vyskytující mít hodně zvláštní vliv. 🙂

    To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Opleskonout Zemana to v žádném případě nejde, protože předsedkyně SÚJB není povolána k tomu aby prováděla onen nám všem dobře známý lobbismus. Protože v normální zemi, bychom nyní již měli novou předsedkyni SÚJB. Nehodlám kvalifikovat dle zákona lobismus tohoto státního zaměstnance, spíše mne zajímá kolik z dané přihrávky Ing. Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. mult. bude mít vaty.
  „Nejlepší ekonomické reference ze šesti zájemců o dostavbu nových jaderných bloků v ČR má podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové pouze jihokorejská KHNP.“
  https://www.sujb.cz/o-sujb/uvod/
  Proto prosím si představme co paní Ing. Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. mult. dohazuje pro dostavbu v Česku.
  http://atominfo.cz/2018/06/jihokorejske-jaderne-technologie-vyvijene-po-desitky-let-vyleti-oknem/
  Opravdu stále pane Slim trváte na tom, že se bavíme o net economic fourth dimension a nebo o tunelu který Ing. Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. mult. právě buduje.

  To se mi líbí

 4. M-T napsal:

  „Tajemství květu smrti“ – velmi zajímavá knížka o zemětřeseních a sopečných erupcích, uvádí největší známé sopečné výbuchy, největší zemětřesení a smrště a poukazuje se v ní na to, jak mnozí živočichové a rostliny „předpovídají“ katastrofy. Myslím, že na tom něco je, i když kniha u nás vyšla už v r. 1984 (překlad z ruského orig., autora si nepamatuji a nechce se mi hledat). Co jsem ale hledala tehdy na netu marně: obrázek rostliny jménem primule královská, která roste na Jávě a prý rozkvétá krátce před výbuchem sopky a nikdy jindy, a tak jsou lidé včas varováni.

  To se mi líbí

  • M-T napsal:

   Autor: Izot Litiněckij

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   JO. jo, je to z edice „Čteni O..“ tam vycházelo hodně zajímavých věcí….
   Taky není špatná „Skrytá zášť vělu“ od Holuba… z roku 90….. patrně pozůstatek nebo doběh dřívějších plánů.
   Vůbec – proč asi tyhlety knihy – edice – nevycházejí.. třeba jako i Kolumbus… taky neměl špatný tituly.
   Místo těch víceméně blafů vč. životopisů- kde koho, kdy člověk s pamětí ani neví kde vlastně žili, rozhodně ne zde. …..

   To se mi líbí

 5. Ahele napsal:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/486913-v-afghanistanu-padl-dalsi-cesky-vojak.html
  SOmlouvám se za naprosté OT, ale……..minulou středu to mohla být dejme tomu náhoda, ovšem teď už mám neodbytný pocit, že náč.gen.št https://www.lidovky.cz/domov/opata-nikdo-nebude-beztrestne-zabijet-ceske-vojaky-v-afghanistanu-armada-chysta-odvetu.A180810_191932_ln_domov_form našim v Agfu zavařil

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.