304-Britská krize v globálních souvislostech


Komentátor časopisu „Mezinárodní život“ Jevgenij Filatov beseduje s politologem a analytikem Rostislavem Iščenkem…

Že by si vynalézavá britská elita dobře nepropočítala situaci kolem Brexitu…?

Nemyslím si, že se přepočítala, možná někde obětovala státní zájmy, zatímco vlastní zájmy nepropočítala špatně. Tato globalistická elita je ze všech evropských elit nejtěsněji provázána se Spojenými státy, stejně tak i britská ekonomika. Řečeno upřímně, ostrovní britská ekonomika je založena na pozici Británie jako finančního centra. Tam reindustrializace proběhla podstatně dřív než v USA. Ale existovat jako finanční centru Evropy může Británie – jen pokud USA řídí svět – jinak ne. Nynějším britským elitám v podstatě nic jiného nezbývá.  Jasně zaujali pozici hlavního spojence USA. V tom nejsou žádné politické, ale čistě pragmatické a ekonomické zájmy. Proto už dříve začaly přesun finančního centra do Šanghaje, investovaly v Číně obrovské peníze, atd.

Spojené státy ale přece Británii tlačily vehementně do EU – dovedete si představit královnu, které dávají příkazy nějací byrokraté z Bruselu?

Američané je tam nijak silně netlačili, tam byly důležité vnitřní síly, které byly na integraci zainteresovány. Oni nemohou nikoho nikam dotlačit, nemají-li silnou vnitřní podporu – oni jim jen pomohli se správným rozhodnutím. A pomáhali jim právě proto, aby ne bruselští byrokraté diktovali cokoli královně, ale aby naopak její Veličenstvo prostřednictvím vlády správně směřovalo činnost byrokracie EU. Vzpomeňte si, jak byla Británie označována za jakéhosi „trojského koně“ USA v EU, ještě předtím, než se oni trojští koně objevily v podobě východoevropských postsocialistických zemí. Potom se vytvořil jakýsi svazek mezi Británií a těmito satelity, které v zárodku dusilo všechna víceméně zajímavá rozhodnutí EU.

Británie cítí, že jde do tuhého, pozice EU v globálním ekonomickém rámci začíná slábnout – a zve na oficiální státní návštěvu čínského prezidenta Si…. a začínají hrát svoji hru…

Především, Británie nějakou „svoji hru“ hrát nemůže ani politicky, ani ekonomicky a ani vojensky, tím méně znamená na poli finančním. Pokud nejsou schopni podpořit svoje ambice ekonomikou, ale ještě lépe – vojenským a politickým vlivem… –  vezměme si příklad, že Vy máte kufr zlata a já automat – u koho ten kufr zlata skončí? Objevila se komická informace, že Británie má víc generálů, než tanků… ona prostě britská armáda šla stejnou cestou jako ostatní evropské, což je také pochopitelné, protože v Evropě nemůžou jednotlivé státy držet silnou moderní armádu – takovou může držet jen celá EU, ale k tomu se ale zatím nedostali, protože jim překáží NATO.

Organizace jednání s čínským vedením nebylo její samostatnou záležitostí, ale společná pozice s USA, protože se tehdy americká vláda snažila proti sobě postavit Čínu a Rusko a pokoušela se hrát s Čínou proti Rusku, poté s Ruskem proti Číně a teď jim nezbývá nic jiného, než hrát proti oběma. Když jste vzpomenul, jak vozili čínského představitele, tak to je právě demonstrace toho, proč Západ dnes prohrává v Asii. On tam vyhrával pouze tehdy, pokud se tam mohl producírovat s absolutní vojenskou silou, a Asie neměla co postavit proti. Tady je zřetelný rozdíl v přístupu ve srovnání s Ruskem, které tamní partnery považuje za sice slabé, nicméně bratry. Západ na ně naproti tomu hledí jako na jakési, poněkud odlišné, indiány. Proto postupují podobně jako kdysi vůči africkým a asijským králům, které provázeli, aby je udivili divočinkami Západu. Oni vědí, že Číňané mají rádi úctu, a tak jim demonstrují úctu s tím, že poté všechno klapne. Číňané ovšem mají rádi nejen úctu, ale jsou navíc lidmi velmi pragmatickými. Pokud ucítí, že se je demonstrativními projevy úcty snažíte jen převézt, vezmou si to osobně a sami převezou vás – a ještě to budou považovat za naprosto oprávněný postup, protože jste se je pokusili převézt vy.

Pro Británii ta návštěva byla nezbytností, protože Británie i nadále (stejně jako celý Západ) pohlíží na vše za hranicemi Evropy jako na jednu velkou divokou step, kde se potulují jakési podivné kmeny, které i přestože mají vlastní stát, jako třeba Rusko a Čína, je nutné předělat podle svého mustru, a výměnou za civilizovaný svět jim sebrat přírodní bohatství, atd. S takovýmto přístupem ovšem v současném světě jednání vést nemohou. Viděli jsme jejich přístup: – jestliže nesplníte naše požadavky, začneme vás bombardovat… Postavit proti tomu lze jen jinou sílu.

Rusko nevyhrává u jihovýchodních partnerů proto, že by předehnalo USA, ale proto, že tito partneři vidí snahu Ruska o vzájemně výhodné dohody, což se Západem aktuálně nejde. Proto normální místní elity, které nechtějí jen 4 roky loupit a pak uprchnout, ale chtějí dlouhodobý rozvoj své země z generace na generaci, vidí v globálním měřítku protiváhu Západu právě v Rusku nebo Číně. A to následně stimuluje i objektivní součinnost Ruska s Čínou i přes mnoho protikladů, které mezi nimi existují a existovat budou.

Podle posledního londýnského prohlášení budoucího kandidáta na ministerského předsedu B.Johnsona, že možná není dobře s Brexitem tak spěchat – znamená to přiznání, že se přepočítali?

Britská elita propočítala velmi dobře svoje zájmy, které se nemusí zcela krýt se zájmy státními. Ona totiž měla jedinou možnost, a to pokračovat ve spolupráci s USA a kalkulovat s vítězstvím. Protože porážka všechna její aktiva anuluje. Proto se tou cestou vydala. Podobá se to přístupu francouzských a belgických (Valonů) příslušníků zbraní SS, kteří bránili Hitlerův bunkr až do úplného konce – oni dokonce ani nebyli Němci, ale protože jim nic jiného nezbývalo.

To, že se její zájmy dostávají do střetu s britskými národními zájmy, to je problém Británie – a ne její elity. Je možné, že se projevují jisté výkyvy v prohlášeních vlády a v zaujímaných pozicích – ono se Británii v jednáních s EU zdaleka vše nedaří. Británie byla ochotna ustoupit ve vyjednávacích pozicích v zájmu zachování přístupu na evropské trhy, ale EU jí odmítá zónu svobodného obchodu zachovat. Takže Británii zbývá: – buď přehodnotit samu koncepci Brexitu, což je možné – anebo protahovat vyjednávací proces (z této pozice vychází Johnson). Přístup EU je ovšem adekvátní, protože přijmete-li rozhodnutí, byť částečně chybné, nebo se změnily podmínky, musíte důsledně toto rozhodnutí plnit. Pokud se ale začnete zmítat zleva do prava – pak prohrajete.

Není určitá nejistota v britském establishmentu, kterým směrem se vydat, důvodem, proč případ „Skripal“ zaujímá trvale první stránky britských listů – to nikoho nezajímá, kam to může vést?

Domnívám se, že vnitropolitický efekt onoho případu je druhořadým nepřímým bonusem, který mohl být propočítáván. Nebyl ale hlavním motivem, když se případ připravoval. Připomínám případ „Skripal“ a předtím „Litviněnko“. A před Litviněnkem byl případ, kdy Británie po skončení studené války vypovídala v nemalém počtu ruské diplomaty – ne po desítkách jako teď, ale po 3-5 lidech. Británie vede vůči Rusku dlouhodobě důslednou konfrontační politiku, a k výbojům její aktivity dochází tehdy, jestliže onen britsko-americký blok potřebuje přitvrdit pozici Evropy vůči Rusku. „Případ Litviněnko“ byl propočítán na Evropu. Šlo přece o to, že Rusko použilo na britském území proti vlastnímu občanu v podstatě jadernou zbraň (radioaktivní látku) – to by měl být Casus belli – důvod k válce… Vyhlásila ji Británie? Ne! Ale po jistu dobu „případ Litviněnko“ na pozici Evropy zafungoval. O totéž jde v případě Skripalových – s menším efektem – ovšem oni vytrvale promítají tuto situaci na EU. Všimněte si ale, že oni sami jen, jakoby mimochodem, hovoří pouze o tom, že „Británie nedopustí“, „Británie odpoví“…atd., ale od Evropy vyžadují solidaritu, konfrontaci s Ruskem. Stejně tak tomu bylo u předchozích případů. Evropany to už ale začíná unavovat a naznačují Britům, aby si sebrali svoje Skripaly, a jim dali pokoj…

Tím se Britové dostávají do stále absurdnějších situací (s agenty GRU, atd.), nicméně tím odvádějí pozornost veřejnosti od Brexitu…

Domnívám se, že se situace vyvíjí tak, že Británie může dokonce zásadně přehodnotit to, co poslední léta vymyslela v zájmu odchodu na „svobodnou plavbu“. Zaregistroval jsem zajímavý moment: – v Moskvě byl bratranec britské královny, princ Michael z Kentu, což je dle některých úvah náznak toho, že v Británii začali chápat, že ten vnitřní nesoulad, který otřásá konzervativní stranou, ale i v podstatě už britským establishmentem, Británie vůbec nepotřebuje. Proto, jakkoli Rusko nemají rádi, vyslali posla do Moskvy, protože bez ní se ve světě nic nevyřeší.

https://www.youtube.com/watch?v=eewec3BMrNg

P.S. – Dle zprávy agentury TASS, odmítla Británie dodávat Rusku substance pro výrobu tišících léků. Rusko je stoprocentně závislé na dodávkách těchto komponent – morfinů, codeinů, tebainů, atd. (ale i pro většinu dalších léků)  ze zahraničí. – bez komentáře…

Překlad:    181015

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na 304-Britská krize v globálních souvislostech

 1. jaa napsal:

  nnjn – ale mne by spíš zajímalo, majli či nemajli pradvu

  http://tn.nova.cz/clanek/pretahovana-o-post-predsedy-senatu-stale-se-nevi-kdo-jim-bude.html?ref=str

  To se mi líbí

 2. st.hroch napsal:

  Není to přímo k Británii, nicméně se následující vzathuje k celkové situaci. V.V.Putin vystoupil se zajímavou řžečí na Mezinárodním fóru „Valdaj“. Naš masmédia (spíš se mi lídí označení pro ně obecně, kterého užívá ruský historik A.Fursov – SMRAD – tedy, přeneseno, Systém Mezinárodní Reklamy a Dezinformace) zajímá jen jeho „pohrůžka použitím jaderné zbraně“ – nicméně jsem pro vás přeložil jednu pazáž:
  „…zachovali jsme syrský stát a v tomto smyslu jsme stabilizovali situaci v regionu. Včera jsme o tom velmi podrobně hovořili s prezidentem Egypta a on s námi tuto pozici sdílí, stejně tak ji sdílí mnohé další státy světa. Proto se domnívám, že jsme vcelku dosáhli cílů, které jsme si v Sýrii stanovili. Vždyť se podívejte, kolik let před námi země, které nejčastěji dobrovolně převzaly odpovědnost, i když možná s nikoli nejlepšími cíly, za urovnání konfliktu v tomto regionu. A podívejte se na jejich výsledek za poslední 3 roky: – nulový! My jsem za ty roky osvobodili prakticky 95% území Syrské republiky a za druhé jsme tam upevnili stát a nedovolili jsme rozložit stát jako takový. Ano, je tam ještě mnoho problémů:

  Teď vidíme, co se děje na jih od Eufratu – kolegové to nejspíš vědí – toto území je pod patronací našich kolegů ze Spojených států, které se tam opírají na kurdské vojenské formace, ale viditelně cosi nedodělali. V některých obydlených místech zůstali představitelé IS a poslední dobou začali rozšiřovat zónu své působnosti. Vzali tam jako rukojmí 130 rodin – to je skoro 700 lidí! Co ale málokdo z lidí, sedících v tomto sále, oni postavili ultimátum s požadavky a varovali, že v případě neplnění požadavků, oni každý den zabijí 10 rukojmí – předevčírem 10 lidí postříleli – tedy je popravili… a začali naplňovat svoji hrozbu. To je, dle mého, hrůza a katastrofa. S tím je ale třeba něco dělat, nevím, proč se naši kolegové odmlčeli. Podle našich informací vzali jako rukojmí několik občanů USA a evropských zemí – a všichni mlčí a vládne ticho, jakoby se nic nedělo…“ Jistěže je tam ještě celá řada problémů, ale my svůj úkol považujeme za splněný.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=2019&v=OHyfEHbUz-I 32:15 až 34:50

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Velmi zajímavé, děkuji, nikde jsem o rukojmích nečetla, natož o rukojmích z USA a EU.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Sýrie Zprávy: Jaafari v OSN, americké bomby s bílým fosforem, „ISIS únosy“
    19. října 2018 Miri Wood Europe, Sýrie, USA 0

    Sýrie zprávy pokračuje, přestože pozornost západního světa je zaměřena na místo pobytu Jamal Khashoggi. Spojené státy opět bombardovaly město Hajin v Deir Ezzor s bílým fosforem a MSM znovu ignoroval tento válečný zločin. RT oznámilo, že ISIS uneslo 700 lidí v Sýrii včetně různých nezákonných a provádí 10 denně.
    ISIS unesl občany USA a EU rukojmí Sýrie
    Ruské médium se bohužel zdá, že načte stránku ze západního MSM a zanedbává podrobnosti o tom, kde a kdy, a omezil citace prezidenta Putina na většinu vězňů. Několik Sýrie a Ruska, které nenávidí západní mediální oddělení, které informují o únoscích, se rozhodly využít příležitosti propagovat propagandy několika žoldáků – včetně amerických trojitých záhlaví – kteří byli zabiti jako krycí příběh pro americkou a fašistickou koalici bombardování SAR začínající v roce 2015 (pro příběhy humanitárních žoldáků, viz Cue the Illegal Orangettes, zde). Malé hlášení RT naznačuje, že ISIS unáší členy „SDF“, zahraniční žoldnéře vytvořené pod Obamou a pokračovalo v Trumpovi.

    Pokud se jedná o správný závěr, může to být považováno za fraktivní boj různých sektů al-Káidy, původně vytvořených USA, které budou nasazeny proti sovětským vojskům v Afghánistánu. Je-li to správné, stojí za to znepokojení dvěma aspekty: že syrští civilisté budou zabiti do zvěrstev a že přehrada Tabqa, která byla od února 2013 obsazena náhradními sílami NATO, může být opět ohrožena.

    Dne 17. října stálý zástupce Sýrie ve Spojených národech, H.E. Bashar al Jaafari se opět zabýval pokrytectvím hyen OSN tím, že ignorovaly pokračující válečné zločiny proti své zemi. „Malá skupina“, kterou Dr. Jaafari zmiňuje ve svém prohlášení, je hanebná malá americká skupina Sýrie, která nenávidí Sýrii, včetně mafiánských pachatelů P3, kteří provozují OSN, Saúdy a Jordánsko, plus teroristický stoupence a Speciální vyslanec Steffan de Mistura.

    Připomeňme si, že velvyslanec Jaafari v říjnu 2015 důrazně uvedl, že je na západě, aby zastavil vyzbrojování, financování a usnadnění tranzitu teroristů ve své zemi, mohla syrská arabská armáda během tří dnů zničit ISIS.

    – Miri Woodová
    https://www.syrianews.cc/syria-news-jaafari-un-us-phosphorus-isis/

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Putin říká, že Daesh vzal několik rukojmí Američanů, evropských občanů v části Sýrie ovládané USA
     SYRIA NEWS
     19. října 2018
     Sýrie
     700 rukojmí, které zajali v Sýrii teroristé z Daeshu, jsou americkými a evropskými občany a jsou zabilo 10 lidí denně, řekl ruský prezident Vladimir Putin a kritizoval americké síly za „katastrofické“ selhání.
     Teroristé Daesh „dodali ultimátum a učinili určité požadavky, vyhrožující … každý den zastřelit deset lidí,“ uvedl ruský vůdce a dodal, že rukojmí už začali hrát své hrozby a popravili deset rukojmí před dvěma dny.
     „Je to hrozné, je to katastrofa,“ řekl Putin a dodal, že americké síly, které tvrdí, že kontrolují oblast kolem východního břehu řeky Eufrat, spoléhají na kurdské ozbrojené síly na zemi, krize.
     „Někteří z nás a evropští občané patří mezi rukojmí,“ varoval prezident a uvedl, že „každý mlčí … jako by se nic nestalo“.
     „[USA] zjevně nedosahují svého cíle,“ uvedl Putin a dodal, že Washington a jeho spojenci zřejmě nedokázali bojovat proti teroristům v části Sýrie, kterou obsadily.
     Daešští militanti dále rozšiřují svou přítomnost v oblasti, zdůraznil.
     Ruské síly zasáhly teroristům v Sýrii „těžkou ranu“, čímž mnohé z nich odstranily a přinutily ostatní, aby si položili ruce, řekl Putin.
     „Během těchto let jsme osvobodili téměř 95% území Sýrie,“ dodal prezident.
     FARS

     To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   SMRAD – to je dobrý…. 🙂

   To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  jen tak něco k odlehčení děsů

  http://www.quizzes-tests.com/quiz/detail/512

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.