303-Světové hospodářství čeká globální deprese …


Pohled ruského ekonoma Michaila Deljagina na prohlášení šéfa Světové banky (WB)

 To, co se dnes odehrává ve světové ekonomice, je začátkem velmi dlouhého procesu rozpadu globálního trhu na makroregiony – domnívá se ředitel Ústavu problémů globalizace, ekonom Michail Deljagin v komentáři k výzvě šéfa WB, aby se země připravily na zhoršení situace ve světovém obchodu.

„To, co se děje, to není nějaký záchvat, ale začátek velmi dlouhého a vážného procesu. Přesněji řečeno, nikoli začátek, ale pokračování rozpadu globálních trhů na makroregiony. Všichni zapomínají na to, že tento proces nezačal prezident Trump, ale exprezident Obama. Když Obama vyhlásil Transatlantické partnerství, tak to bylo co? To bylo vystřižení zemí BRICS a některých dalších zemí, které nepředstavují pro USA prvořadý zájem,  ze světového trhu“ – řekl Deljagin

Podle Deljagina tedy navrhoval zajištění rozpadu globálního trhu už Obama.

„Nepodařilo se mu to, protože na to americkému hospodářství nestačily síly. Teď Trump dělá totéž,  jen v menším měřítku a s větším chaosem“ – konstatoval ekonom.

Jeden důležitý detail: – vedle ostatních globálních trhů se rozpadne i trh informační.

„Zhruba před pěti lety jsem říkal, že globální informační trh bude samozřejmě zachován. Ale když si stěžujeme na cenzuru v emisi zpráv dokonce i ruského Googlu, když trpíme nepředvídatelnou cenzurou ve Facebooku, je to s hlediska fyzické osoby omzení svobody, ale s hlediska trhu jde o rozdělení globálního trhu informacemi“  –  poznamenal Deljagin.

Deljagin kromě toho doporučil nespoléhat se na to, že procesy, probíhající dnes, souvisí výlučně s jednáním Donalda Trumpa, a po nějaké době se vše normalizuje.

„Nenormalizuje. Je to začátek velkého procesu. Jistě, teď mohou obchodní války dokonce zeslábnout, protože Američané nevědí, co dál dělat s Čínou. Tento proces bude sice nepravidelně, ale narůstat. A vše skončí pádem do globální deprese, horší té, která byla ve 20.-30.letech 20.století. Otázkou jsou jen lhůty. V nejbližší době k pádu nedojde, protože má svět dost velkou pevnostní rezervu. Ale vše ostatní závisí na tom, jak se budou vyvíjet události“  –  řekl Deljagin.

 Připomeňme si, že jak vešlo ve známost 11.října, na brífingu organizovaném v rámci setkání IMF a WB, prohlásil šéf WB Jim Kim, že obchodní omezení zpomalí růst globální ekonomiky, a státy se musejí zamyslet nad tím, jak si počínat v případě dalšího zhoršení situace.

„Musíme se teď zamyslet, co mají dnes dělat, aby se připravily na možné zhoršení situace v obchodu“ řekl doslova Kim, když se zamýšlel nad eskalací obchodní války mezi Amerikou a ČLR.

 

Zdroj:             https://regnum.ru/news/2498730.html

 

Zahraniční dluh Ruska se za půl roku propadl o 53,1 mld usd a

dosáhl osmiletého minima…

 Podle údajů ruské centrální banky (BR), se zahraniční dluhy země už druhý kvartál v pořadí prudce snižují. Z 520,2 mld. v dubnu 2018 se do června t.r. snížil na 490,71 mld. a k 1.říjnu na 467,1 mld. dolarů. To znamená celkové snížení dluhu za půl roku o 53,1 mld., neboli o 10,2%.

Zahraniční státní dluh se přitom snížil o 13,2 mld.usd, dluh bankovní sféry o 13,4 mld. a dluh nefinančního sektoru o 21,1 mld.dolarů.

Michail Deljagin k tomu poznamenal:

V celku dosáhlo zahraniční zadlužení Ruska (RF) více než osmiletého minima. Činí 29,6% HDP, což je pod „bezpečnostním prahem“ 30% HDP, spočítaným pro neefektivní, technologicky nevyspělé, monopolizované a hloupě řízené ekonomiky.

Stlačení zahraničního zadlužení v situaci blokace úvěrování reálného sektoru RF, její liberální vládou, znamená všeobecné snížení financování našeho hospodářství a jeho škrcení vnějšími sankcemi, které velmi efektivně doplňují vnitřní „autosankce“ liberálů v Medvěděvově vládě RF a skupiny Nabiulinové, řídící BR.“  – řekl Děljagin.

Proto se zvýšení finanční stability ruského hospodářství provádí podle receptů IMF – přiblížením jeho stavu ke stavu hřbitova. V této souvislosti si liberálové splnili sen a vrátili nás do temných 90.let.

V takové situaci nemá smysl se divit národní ostudě a vnějšímu vyjádření naprosté kapitulace kompradorské party, která Rusko řídí, před komplexní agresí Západu, –  už více než 4 roky trvající výjimečně disciplinovanému placení dluhů vůči korporacím zemí, které proti naší zemi rozpoutaly nejen bezpříkladnou kampaň sankcí a lží, provokací, vedoucích dokonce i k únosům občanů, ale i totální, a zatím studenou, likvidační válku“ – uzavřel ekonom.

 Zdroj:    www.delyagin.ru

 

Překlad: 181012

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na 303-Světové hospodářství čeká globální deprese …

 1. Cech napsal:

  Zde je nutné podotknout že politika Trampa přináší pro USA své ovoce :
  https://www.novinky.cz/ekonomika/486374-trump-vyfoukl-nemeckemu-siemensu-zakazku-v-iraku-za-stovky-miliard.html
  To že čeká někoho kolaps je naprosto zřejmé ale pokud se zadaří tak US ekonomika to nebude.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201810178273011-usa-sankce-syrie-rusko-iran/
  Proto je naprosto viditelné že Děljagin se snaží v první řadě zastřít naprostou neschopnost ruské zahraniční politiky vytěžit alespoň minimum z onoho rádoby „vítězství“ v Sýrii.
  Proto je naprosto evidentní, že pokud se bude dařit Trumpovi udržet spojence na protiruské vlně tak US ekonomika raketově poroste nejen na úkor RF ale především na úkor svých spojenců.

  To se mi líbí

   • berkowitz napsal:

    Pokud sankce nevzejde z jednání RB OSN, tak nemají oporu v preambuli OSN. EU by Trumpetovi měla naznačit, aby si sankce strčil za klobouk, anebo mu pohrozit 50% clem na US zbraně.

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    No, pokud „Spojené státy mají zabránit obnově Sýrie tím, že stáhnou svou pomoc z oblastí, kde jsou přítomné ruské a irské síly,“ nebude to nic nového. Humanitárně bombardovací koalice nepomáhá ani tam, kde je přítomna a kde problémy sama svým „humanitárním úsilím“ způsobila. „Asi tři miliony lidí byly osvobozeny, to je dobrá věc. Hodně toho bylo zničeno. Nemyslím si, že by problém byl v tom, že koalice nechce pomoci,“ uvedl mluvčí koalice plukovník Sean Ryan. Zdůraznil ale, že státy koalice nemohou spolupracovat s vládou syrského prezidenta Bašára Asada, která s jejich přítomností v Sýrii nesouhlasí. Prostě, bez souhlasu Asadovy vlády mohou na cizím území harašit zbraněmi a budovat si tam vojenské kempy, ale nemohou tam pomáhat při odstranění následků jejich vlastního bombardování. To je přeci naprosto logické. 😀
    Také íránské i ruské společnosti mohou být rovněž v klidu – sankce proti nim zavedeny budou tak jako tak, rozdíl bude jen v použitém zdůvodnění.

    EU by rozhodně měla Bílýmu Baráku naznačit, že zákonodárné pravomoci US Kongresu i US administrativy končí na US hranicích a nezahrnují zbytek galaxie Mléčná dráha. Jenže možnost, že EU něco tak radikálního učiní, vidím někde mezi „velmi nepravděpodobné“ a „nemožné“. To už spíš začne Juncker chodit po hladině Středozemního moře. :mrgreen:

    To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  Útočník z Kolína n/R. není terorista, ale „má psychologické problémy“, jak tvrdí německá Policie.Státní zástupci tvrdí, že „Na základě toho, co zatím známe, existují dostatečné náznaky, které by naznačovaly radikální islamistické zázemí tohoto aktu,“

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:


  Muž vpravo byl několik dní po focení zatčen kvůli drogám.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Takže Vy se prostě zdráháte se nechat kulturně obohatit. Dobře, jste na seznamu.
   My jsme společnost nového věku. Společnost, kde není rozdílu mezi kulturami, náboženstvími nebo pohlavím. Všichni jsme jedním a jedno je vším. Pokud tohle nechápete, nemáte v tomhle světě co dělat.
   Nikdo není zvědavej na nějaký bílý heterosexuální hajzly. Ujel Vám vlak, Bavore.
   Napravo i nalevo Vás fakuje budoucnost. Buď se s tím smiřte, nebo se naučte střílet.

   To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík… 😉

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Tak nevím, jestli se blýská na časy, nebo je to další … to oné. Jo vzpomínám na zlaté poslední desetiletí minulého století. Nebylo by špatné se krapítko vrátit. Ale myslím si, že ti co se jej zmocnili – se tak lehce nevzdají -kontroly nad lidstvem… kdo ví…..
  https://technet.idnes.cz/tim-berners-lee-internet-web-solid-d52-/sw_internet.aspx?c=A181016_132706_sw_internet_pka

  To se mi líbí

 6. oh napsal:

  V Rijádu zřejmě začal Velký úklid. Teď už jen zařídit, aby si to Saudi mohli vyšetřit sami jako své „válečné operace“ v Jemenu a všechno bude v tom nejlepším pořádku a k sankcím přísnému zamračení se směrem k Rijádu nebudou mít západní demokracie ani ten nejmenší důvod.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.