O pomoci švýcarských bank Spojeným státům


Jak oznámily Reuters, jedna z největších švýcarských bank Credit Suisse (CS) zmrazila kolem 5 mld. švýcarských franků (5mld.USD) na účtech spojených s Ruskem, aby nepadly pod sankce USA.

Tento krok CS, jež byla majitelem letadla pronajatého ruskému oligarchovi Děripaskovi, a před sankcemi poskytovala úvěry dalšímu oligarchovi Viktoru Vekselbergovi, svědčí o tom, nakolik se banky bojí spolupráce s ruskými fyzickými a právnickými osobami, na které USA uvalily sankce.

V důsledku podobných opatření může ruská elita přijít o jeden ze směrů finančních toků, ale také o „bezpečnou zátoku“ pro miliardy rublů na svých účtech…. Tolik první informace, a nyní Alexandr Rodgers:

 To vše – dekonstrukce západního finančního, bankovního, soudního systému – probíhá bez našeho nejmenšího úsilí. Sami, všechno sami …

Včera agentura „Reuters“ s potěšením oznámila, že švýcarská banka „Credit Suisse“ zmrazila aktiva vztahujících se k Rusku v objemu 5 mld. dolarů, což je v souvislosti s americkými sankcemi proti Rusku.

Oficiální tisková zpráva banky oznamuje: „Credit Suisse, ať působí kdekoli, koná v souladu s normami mezinárodních regulátorů a respektuje sankce, m.j. i  sankce proti Rusku“.

Pojďme se podrobněji podívat, co tato zpráva vlastně znamená, a k jakým následkům povede.

 1. Nejsou to státní peníze, protože ruský stát peníze ve švýcarských bankách nedrží.

 

 1. Takže jde o peníze soukromníků, majících ruská jména a/nebo občanství.

 

 1. Kdo z Rusů může mít uloženy peníze ve švýcarské bance? Já ne, a většina Rusů také ne (m.j. i proto, že v mnoha jiných zemích si lze otevřít účet daleko snáz a výhodněji).

 

Účty ve Švýcarsku si v dnešní době mohli uložit peníze jen „neoligarchové“ jako Grudinin (kandidát KPRF v posledních prezidentských volbách), nebo různí ne příliš dobří lidé, kteří doufali, že se tak vyhnou ruským dozorovým orgánům a nepříjemným otázkám o jejich původu.

 

 1. Takže s vysokou pravděpodobností jsou to peníze získaný zločinnou cestou. Logické? Domnívám se, že naprosto.

 

 1. Máme plakat nad zmrazenými zločinnými penězi? Jaksi ne příliš. Teoreticky by, samozřejmě, bylo dobré je vrátit (nikoli jejich nezákonným vlastníků, ale státu). Ale s odpovědí na tuto otázku není třeba spěchat.

 

 1. Už před pár lety Putin varoval všecky ruské úředníky a byznysmeny, aby vrátili peníze do vlasti, aby se vyhnuli nepříjemnostem venku. Jak vidno, kdo ho nevyslyšel – je blbec sám před sebou.

 

První předběžný závěr: takovým jednání švýcarské banky vlastně pomáhají Rusku:

 1. Bojovat proti korupci
 2. Vracet kapitál domů.

 

 1. Svou činností švýcarské banky boří mýtus o tom, že „Švýcarsko nic nevydává“. Možná, že nevydává, ale místní to seberou sami pod vymyšlenou záminkou.

 

 1. Nejen to, svými skutky švýcarské banky boří mýtus o nedotknutelnosti soukromého vlastnictví v západních zemích. Protože zabaveny nebyly konkrétní účty soudně pravomocně dokázaných zločinců. Ale všechny – podle příznaku „mající vztah k Rusku“.

 

Počítejme: rozkradení libyjských účtů, zablokování iránských účtů, vykradení účtů v kyperských bankách, americké národky k Saudské Arábii, no a teď zablokování účtu „spojených s Ruskem“…

Druhý závěr:     

Všichni si už všimli, že držet peníze na západě je nebezpečné.Že mohou být kdykoli zablokovány a rozkradeny. Nikdo a nikdy (je-li při smyslech) tam nebude držet svoje peníze. Západní elity samy rozbily svůj systém, který budovaly několik století.

Alexandr Rodgers

Zdroj: https://jpgazeta.ru/aleksandr-rodzhers-pro-pomoshh-ssha-ot-shveytsarskih-bankov/

 

Překlad: 180825

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na O pomoci švýcarských bank Spojeným státům

 1. strejda napsal:

  To má logiku. Švýcarsko tak opouští svoji unikátní pozici, asi je to nutné, když jde do tuhého. Není to pro bankéře jen legrácka, jako byly dvě velké války 20. století.
  Pro nás to znamená, že se zcela jistě nebudeme nudit. Přát si můžeme jen, abychom byli jen pouhými pozorovateli. Udělat nemůžeme nic.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Je nutné respektovat zásady které umožnily USA ovládnout i Švýcarské banky.
  https://www.e15.cz/magazin/rockefellerove-svet-patri-nam-1068032
  V tomto směru je velkou výhodou RF že švýcarské banky byly donuceneny k plnohodnotné spolupráci a podpoře US byznysu. Díky tomu se rusům podařilo identifikovat kdo pumpuje finance mimo RF.
  To u nás je to naprosto jiná káva u nás ti co odlijí finance do Švýcarska a švýcaři je soudí jsou na rozdíl od RF u nás chráněni před zlovůlí švýcarského soudního systému, který je chtěl odsoudit za praní špinavých peněz.
  „Švýcarský nejvyšší soud v Lausanne rozhodl v pátek o odvolání v kauze Mostecké uhelné společnosti. Vyplývá to z tiskové zprávy zveřejněné na webových stránkách soudu. Česká republika podle něj byla poškozena při privatizaci a měla tedy být připuštěná jako účastník k řízení nižšího soudu.“
  Díky spolehlivosti a nezdolné pracovitosti Ing. Miroslava Kalouska se podařilo něco co opravdu ve světě nemá obdobu :
  https://ekonomika.idnes.cz/svycari-zadrzuji-podezrele-miliardy-z-ceskych-dolu-stat-se-o-ne-nehlasi-1n7-/ekonomika.aspx?c=A111025_1674097_ekonomika_vem
  Tož proto my nemáme absolutně žádné právo soudit ruské oligarchy a posmívat se neschopnosti rusů se s nimi vypořádat.
  My totiž jsme na takové úrovni, že si trestnou činnost oligarchů odmítáme na rozdíl od rusů vůbec přiznat.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Ani nevím, jak to s těmi penězi dopadlo. Popř. kam měly zamířeno a kam skutečně odešly. Vždyť kalous přece už nějakou dobu na to nemá vliv – tak jak s nimi naložili následníci? Víte?

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    – MUS vznikla v listopadu 1993. Necelá polovina akcií prošla kuponovou privatizací, většinou je drží bankovní fondy.
    – V letech 1997 a 1998 akcie z trhu a od obcí skupovalo několik firem pro švýcarskou Investenergy, která zastupovala skupinu Appian. V květnu 1999 Investenergy oznámila, že drží 50,02 % MUS. V červenci jí vláda prodala svůj zbylý podíl 46,29 % za 650 milionů korun. Ministerstvo financí ČR letos v říjnu oznámilo, že společnost, za kterou stáli odsouzení Češi získala majoritu v dolech o rok dříve, tedy už v roce 1998. (více zde)
    – Manažeři dolů skrytí za Appianem rozjíždějí v letech 1998 až 2002 transakce, aby zakryli tajně vyvedené peníze z MUS.
    – V roce 2002 a 2003 z peněz z MUS nakupují manažeři jménem Appianu od státu další firmu, a to plzeňskou Škodu.
    – Manažeři se na jaře 2005 rozdělují. Marek Čmejla a Jiří Diviš si nechávají Appian, peníze a Škodu Holding. Antonín Koláček a další si ponechávají Mosteckou uhelnou společnost, vzniká název Czech Coal.
    Český stát měl podle verdiktu soudců dostat z celkové zadržené částky ve výši 13,3 miliardy korun zhruba 2 miliardy a poškozená MUS zhruba tři miliardy a 8,3 milardy by získala švýcarská banka.Toto byl „spravedlivý návrh“ ke kterému se ovšem Ing. Miroslav Kalousek vyjádřil že u nás k poškození nedošlo a tak 13,3 miliardy zůstalo ve prospěch švýcarské banky.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     A nešlo by to, dát mu to k náhradě? –

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      To by asi nešlo, to je jako by jste chtěla dát k náhradě Ing. Miroslavu Singerovi, Ph.D. ztrátu 245 mld. Kč.
      Kdo ztrátu ČNB zaplatí?
      Budou to daňoví poplatníci?
      Protože my tady troškaříme a přitom stačí jeden člověk a v naprostém klidu prošustruje dostavbu temelína a to pouze za jeden rok.
      Článek který by o tom měl pojednávat by se měl nazývat jak Ing. Miroslav Singer, Ph.D. zabránil dostavbě temelína.
      Takže Ing. Miroslav Kalousek je proti Ing. Miroslavu Singerovi , Ph.D. naprostý břidil.

      To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  K tématu – já Vám nevím, dá-li se psát o pomoci. Naposledy pomáhali Hitlerovi a jak dopadl. A když si vzpomenu – tedy je-li to pravda – že chtěl ovládnout svět—- že by podobnost čistě náhodná?
  ale

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.