„Nádherná“ stará veřejná knihovna objevená v Německu


Zbytky velkolepé budovy, ve které mohlo být umístěno až do 20 000 svitků odkryta v centru Kolína, pocházející z druhé století.

Alison Flood

Út 31.7.2018 14.48 BST Naposledy změněno: St 1 Srp 2018 13.27 BST

 „Opravdu neuvěřitelné“ … knihovna z druhého století objevená v Kolíně. Fotografie: Hi-flyFoto / Římsko-germánské muzeum v Kolíně nad Rýnem

Zbytky nejstarší veřejné knihovny v Německu , budovy postavené před téměř dvěmi tisíci lety, která mohly mít až 20 000 svitků, byly objeveny uprostřed Kolína.

Stěny byly nejprve odkryty v roce 2017, během výkopu na místě protestantského kostela v centru města. Archeologové věděli, že jsou římského původu, protože Kolín nad Rýnem je jedním z nejstarších měst v Německu, založený Římany v roce 50 nl pod názvem Colonia. Ale objev výklenků ve stěnách, měřících přibližně 80 cm až 50 cm, zpočátku mátl.

 „Docela obrovský … detail stěn knihovny. Fotografie: Hi-flyFoto / Římsko-germánské muzeum v Kolíně nad Rýnem

„Trvalo nám nějaký čas, abychom srovnali paralely – viděli jsme, že jsou výklenky příliš malé, aby nesly sochy uvnitř. Ale jsou to skříňky pro svitky, „řekl Dr. Dirk Schmitz z římsko-germánského muzea v Kolíně nad Rýnem. „Knihovny jsou velmi zvláštní – v knihovně v Efezu můžete vidět tytéž.“

Není jasné, kolik svitků by knihovna měla, ale bylo by to „poměrně obrovské – možná 20 000“, řekl Schmitz. Budova mohla o něco menší než slavná knihovna v Efezu, která byla postavena v roce 117 n.l. Popsal tento objev jako „opravdu neuvěřitelný – velkolepý nález“.

„Pochází z poloviny druhého století a je v přinejmenším nejstarší knihovna v Německu a možná v severozápadních římských provinciích,“ řekl. „Možná existuje mnoho římských měst, které mají knihovny, ale ty nebyly vykopány. Kdybychom našli jen základy, nevěděli bychom, že to byla knihovna. Bylo to kvůli tomu, že jsme měli stěny s výklenky, které nám to mohly říct. “

Budova mohla být použita jako veřejná knihovna, řekl Schmitz. „Je to uprostřed Kolína, na trhu nebo na fóru: veřejný prostor v centru města. Je zbudována z velmi pevných materiálů a takové budovy, protože jsou tak obrovské, byly veřejné, „řekl.

Stěny budou zachovány, přičemž tři výklenky budou veřejnosti viditelné ve sklepě evangelického církevního komunitního centra, které se v současné době staví.

https://www.theguardian.com/books/2018/jul/31/spectacular-ancient-public-library-discovered-in-germany

Příspěvek byl publikován v rubrice tumblr se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 reakcí na „Nádherná“ stará veřejná knihovna objevená v Německu

 1. K-k. napsal:

  docela by mne zajímalo, jak tam do čtenářských průkazů potvrzovali vrácení půjčených knih. Pardon – svitků… 😀

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  Putin přestal troškařit? https://svet.sme.sk/c/20889871/pri-vybuchu-v-tovarni-v-salisbury-zomrel-jeden-clovek-dalsi-je-vazne-zraneny.html 😉 Jsem zvědavá, kdy májová Tereza pojmenuje viníka… 😀

  To se mi líbí

 3. vonrammstein napsal:

  Mě spíš mate, kde berou nálezci tu jistotu, že se jednalo o knihovny. Jsou to prostě výklenky. Mohlo v nich být cokoliv, co se do nich vešlo. Třeba soudky s vínem nebo šunky.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Se vrátím z dlouhý vycházky z Alp, přátelé, nakouknu sem a koukám, že se tady zase dělá věda téměř ze všeho, dokonce i z blbejch kamenejch základů (žejo Bavore-zdravím). A dokonce jsou mezi náma takový jedinci, co chtěj mít dokonce jistotu … prostě něco neuvěřitelnýho!

   … to dá přeci rozum, vone, né? Kdybys viděl moji projekci, samej papír! Tak asi našli v těch výklenkách papír, co říkáš? Já ho mám taky všude nastrkanej a nejenom ve výklenkách a taky mi to nepřipadá divný, jako tomu Dr. Dirkovi Schmitzovi, ale na rozdíl vod něho před ním nemám úniku a nikoho s tím nevotravuju. Kdyby tam měla bejt ta Tvoje šunka, tak by tam asi snad našli kosti vod šunky, nemyslíš? A kdyby tam mělo bejt víno, tak by tam našli minimálně nablito jak v alejích (zdravím Hudce), nebo kostry úplně upitejch knihovníků a knihovnic (zdravím Kačku) a tak podobně!

   Ještě tam máš před spaním nějakej problém, s kterým si nevíš rady a nemůžeš usnout?

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Taky vás zdravím, no ale…..
    Ale fuj, Hudec v alejích nebleje. To teda fakt ne. Ani s nikým takovým nekamarádí.
    Ale sousedí, to jo, to se nedá nic dělat.
    Včera přišel kolem třiadvacáté hodiny soused. Organizační strukturu jejich rodiny jsem od té doby, co se asi před třemi lety nastěhovali o patro výše nad nás a hned nám dvakrát vytopili koupelnu, nepochopil.
    Vypadá to, že paní už má dvě velké děti, a k tomu dvojčata kluky cca osm let. Na poštovní stránce byl původně napsán i její partner odlišného jména, takže asi nejsou sezdáni, ale pak odtud zmizel. Z bytu tak trochu taky, ale ne úplně, občas se vyskytne a podle jistých příznaků se jeví, že je pravděpodobně otcem těch dvojčat. Nu a tento hypotetický otec má tu roztomilou vlastnost, že se tak asi dvakrát třikrát do roky zrychtuje tak, že nejspíš bleje v těch vašich alejích, a pak se dostaví v nočních hodinách do námi obývaného domu, a to zásadně bez klíčů, které nejspíš někde vyblil taky, neb běžně, pokud se tu vyskytne, klíčí vybaven bývá.
    Takže včera klasika, zvonění zvonění zvonění, pak ho jiný soused lékař a spolumajitel domu vpustil dovnitř, též se vraceje ve veselém stavu. Pak znovu zvonění a též bouchání na dveře, které nikdo neotvíral, neb madam je nejspíš s dvojčaty někde na prázdninách, což je jen dedukce, neboť chlapci mi nedupají nad hlavou řadu dní. Tento komediální výstup je již „opakovanou výrobou“, řečeno průmyslovou mluvou, a tudíž je známo, že netrvá déle než nějakých deset patnáct minut, intervence je tedy zbytečná. Vím už teď, že dotyčného najdu ráno spát v mezipatře, kam se uchyluje z mně neznámých důvodů – jsou tam stejně tvrdé dlaždice jako přede dveřmi dobývaného bytu a též teplota se mi zdává identická.
    Tak vypadají ti alejobliči, zatímco mi, nebliči, jsme povečeřeli několik plátků uzeného lososa na lístcích salátu, zvaného dubový list, doplněno pár hoblinkami parmazánu a kalamáta olivami. K tomu riesling z Alsaska a čerstvá bagetka od vietkonga odnaproti, žel průmyslové kvality. Kaviár až příště….
    Tolik tedy o bličích a nebličích a vítejte zpět doma, blbíši, nějak jste tu scházel.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     za víc jak fuj to samozřejmě nestojí, to uznávám, ale takto sem to nemyslel, když už prakticky vůbec nemyslím! Nemám totiž už kde, jak píšu níže. To by Vás snad mělo vobměkčit, co říkáte? To máte tak, asociací se jednoduchý mozek prostě nezbaví, no naschvál, posuďte sám, začíná to Pavlovými psy:
     jídlo=slintání
     … a pak už to jede jak po másle:

     Hudec = víno – tatarák – bonviván
     Kačka = od kamenných destiček po foťák
     Bavor = zdi, základy – zlobení se s náma
     von= víra v šavle – mám vás na háku
     vittta= husita – tumáš přes držku
     st.hroch = lehoučký vánek z východu
     navaja= propracovaný vokraje
     jaa= jaksitaksi
     JJ= jak by to správně mělo bejt

     a tak by to mohlo pokračovat až k alejím, ale tam máme u nás pouze nablito (nemaje vinných sklípků), a to zase asociuje holt to vonem požadovaný víno! Tedy prokazatelně tu šlo o místo určení! Kruh se uzavírá a Vy ste tak uvízl v těch vonem požadovaných vinných výklencích … a teď mi řekněte co s tím? Jen proboha nepožadujte myšlení.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      no jó, teď sem si teprve všiml, že sem Vám poslal zdravici místo za „vínem“ tak za „zblitky “ !!! Tak to jó, to bych se taky nesouhlasně ozval, zvláště když, jak píšete, si to dáváte na dubevej listech.

      To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      U mě meč a sekyra, prosím. Šavličky tak maximálně k napichování jednohubek.

      To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     „vítejte zpět doma, blbíši, nějak jste tu scházel“
     Priateľu, práve sa chystám na návštevu za vnučkou, ale videl som od vás nejaké nové príspevky, tak som vám chcel práve aspoň túto vetu napísať, ale vidím, že ste sa už obslúžili sami. Nejako sa už nespoliehate na náhodu a dobrú vôľu priateľov. 🙂

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      Až mě přejdou utržený zranění, příteli, tak Vám písnu tu právě prodělanou hrůzu v Alpách. Jó, kde by byl Váš blbíš, kdyby se neobsloužil sám a spoléhal na náhodu a dobrú vôľu svojich priateľov ! Dyť voni mě tam chtěli ti mý priatelia zabít !!! Co byste si tady beze mě počal a hlavně mý mínusáci?

      To už člověka nutí bejt furt ve střehu, to si pište. Kvůli Vám, příteli, sem tam v krpálovitejch pěšinkách našlapoval jako rys, neušel mi ani v oblacích vysoko kroužící orel, zvuk prasklé větvičky pod chodidly nepřátel ani kudly v jejich kapsách přichystaný mě vodříznout kdykoli z lana nad propastí. Stal se ze mně drsný stopař co v celtě, hamace a spacáku, v mlze a sněhu byl připravenej na výpad vůči komukoli. Byl sem zároveň zvířetem co nezná smilování, rozhodnut trhat krční tepny svých nepřátel. Měl byste mě vidět, kamzíkům u vás by hrůzou tuhla krev a zapomněli by skákat, byť by mě jen v dáli zahlédli. Takový se spoléhají jen a pouze na sebe, takový jedinci sou zvyklý pouze jednat! Ještě teď v klidu svého domova je mý tělo navykle přikrčený očekávaje útok ze zálohy, ještě teď šlachy mých končetin sou podobný listům pružin mýho volkswagena.

      Tak jestli ta malá, skromná ukázka z mého právě prodělanýho putování na samý hranici života a smrti, mezi nebem a zemí daleko od problémů nížin, stačila, příteli, tak byla zároveň i mojí odpovědí na Vaši zdravici!

      Liked by 1 osoba

    • vonrammstein napsal:

     Takovej ksindl jsem ještě předloni vynášel od vchodovejch dveří v zubech. Pak jsem zničil zvonek.

     To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Mám, ale vymyká se tématu.

    To se mi líbí

  • vera napsal:

   Taky se mi to nepozdává, římské knihovny vypadaly podstatně jinak.
   Ona to bude taková hurá akce, na staré Germány se pořád poukazuje jako na barbary, no a ejhle, máme centrum vzdělanosti, kam se na nás Slovani hrabou ) však jen počkejte, za pár let se nebude uvádět „zbytky románské stavby“, tahle budovička bude prohlášena za germánskou alexandrijskou knihovnu)

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Colonia bylo město římské, ne germánské. Germáni je dobyli a zplundrovali. Pak tam vybudovali svůj Köln.
    Co se týká toho, zda knihovna či ne, tak ani oni neví najisto. Ale vinotéka to být nemohla. Amfora s vínem se nedala položit a nastojato by se tam asi nešla.

    To se mi líbí

    • vera napsal:

     Na obrázcích jsem neviděla žádné výklenky, archeologové si nejsou tak úplně jisti. Přesto je v tisku nález prezentován jako nejstarší NĚMECKÁ knihovna. Takhle hlasitě a oficiálně to vytrubuje do světa ředitel Římsko-germánského muzea (není už ten název projevem zakomplexovanosti z nevzdělaných barbarů? u nás to jsou prostě římské památky a basta:).
     Takže tak to bude. A proč si myslím, že z toho budou těžit ještě dlouho, a budova se bude rozrůstat a její význam zveličovat ? Oni si ji už teď, v tomto stadiu vykopaných základů, dovolí srovnávat s knihovnou v Efesu !?! ovšem jak – zatímco ta měla v dobách své největší slávy, v centru římské říše, pouhých 12 tisíc svitků, tak pro svou kolínskou chiméru pan ředitel nastřelil hned na začátku celých 20 tisíc…. No to už podle mně o něčem svědčí, ne? 🙂
     PS vinotéka určitě ne, i když severní Římané znali od Galů soudky s vínem, ale zásady skladování vína ve sklepích se ani tak nezměnily – a tady chybí ten sklep )

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Svým způsobem máte pravdu. Archeologové si opravdu nejsou jisti a patrně se nabízí pouze srovnání. I tak se jedná o stavbu dost velkého rozsahu. Což Germáni rozhodně nezvládali. Snad jen pod dohledem římských stavitelů.

      To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      … jasně vero, za víc jak ten můj úšklebek s kostmi vod šunky se zblitky dohromady ten nástřel germánskýho ředitele nestál. Sem rád, že to nedráždilo jen mě a že ste se s vonem proti takový bezbřeze vzpupný „archeologii“ ozvali i vy a že asi tušíte, že v jistých oblastech se bez seriózního průzkumu, výzkumu a bádání prostě nedá hnout z místa! Potěšil mě ten váš postřeh.

      To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  na tý fotce je ale vidět, jak „tržní“ stavbaři maj na háku doktory Dirky Schmitze. Jak to lze poznat? Podívejte se na ty fotky, jak ti, co stavěli tu skleněnou příšeru v těsným sousedství těch základů svitkovejch výklenů, kliďánko přejeli svými základy ten archeologickej skvost! Ani je nevzrušovali ty kamenný svislý výztuhy, žejo.
  Aby bylo úplně jasný, vono není s těma archeologama vo co stát, stojí strašně prachů, stavbu vám zastavěj a pak se v tom kutaj několik let a investoři mezi tím vezmou kramle … a prachy sou v háji.

  To se mi líbí

 5. blbíš napsal:

  no a když sme u těch „tržních“ stavbařů tak si ještě dáme:

  Stařec a moucha, a neb, jak se mozek začíná vodlehčovat (horkem?).

  Sem se vrátil, vlastně přežil, alespoň pro mě velice úspěšnou expedici v Alpách a jak to tady shlížím, vono kurva, přátelé, furt jen a jen horko, mouchy a … a kecy, jako by ten svět nemohl v mý nepřítomnosti jaksi sám pokročit k lepším zítřkům, abych se po návratu mohl malinko zaradovat.

  Tudle sem si zrovna říkal, že sranda někde zamrzla, už snad ani není a když je, tak není vůbec chytrá a laskavá a neumí tepat toho, kdo si vo to koleduje. Že s přibývajícím věkem už nemám sílu čekat, až někomu z těch kolem mě vůbec dojde, že si stařec dělá srandu, nebo jen tak nezávazně střílí. Tudle se na mě rozkřikla taková fešná mladá žena, když sem čekal na chodbě úřadu a pochválil jsem jí excelentní nohy a to sem si, přátelé, z ní vůbec nestřílel. Vony některý holky už ani nemaj radost ze svýho hezkýho těla, nebo co? Uznejte, dělat si srandu z manželčinýho kocoura, kterýmu v tom líným vedru právě utekla jím pracně chycená myš, není úplně to vořechový, co mi tady chybí. Už kolikrát sem si ověřil, že není nic horšího pro ty vůkol se hojně vyskytující jájíky, když sami zjistí, že sou ostatním jen pro srandu (tedy pokud to vůbec zjistí, neb některým chybí k tomu poznání jistá mozková dostatečnost).

  Jako třeba tudle před odjezdem do Alp sem seděl jako přizvanej na jednom kontrolním dnu slovutný firmy a tam kromě mě sedělo vosum strašně důležitě se tvářících mladejch statnejch maníků v plný síle a prej, že tenhle a tenhle problém je komplikovanej, prostě skoro neřešitelnej (…no, jak se to vezme, žejo?). Dle mýho tam v buňce poletující moucha byla v porovnání s tím zhruba problémem na stejný úrovni. Jenže ta moucha, na rozdíl vod nich, moji zvědavost zcela ovládla pro jalovost těch tam vedenejch keců. Vona asi měla svoji hmyzí mozkovnu podobnou tý mý, neb každýmu, kdo se tam jal plkat ty svoje odbornosti, by nejraději zavřela hubu nalítáním a zalejzáním do jejich držek, což je evidentně náramně štvalo až ták, že ztráceli nit v těch jimi vedených kecech. Mouše sem se vůbec nedivil, neb v některých okamžicích se to skoro nedalo vůbec poslouchat. No, a když už je takhle štvala víc jak půl hodiny, tak ten nejvyšší z nejvyšších tam sedících maníků navrhl, že ta moucha je tak votravná, že by bylo dobrý přerušit jednání a mouchu společnýma silama zabít. Takže začala pro mě mnohem záživnější fáze jednání, kdy jsem pozoroval ty slovutný koordinátory českýho stavebnictví, kterak dou na mouchu. Zkraťme to, jak jalově žvanili, přesně tak jalově postupovali vůči mouše a ta se na tu jejich celkovou neschopnost už nemohla koukat a sama vylítla právě otevřenýma dveřma někam do háje, kde to musela mít rozhodně lepší než já, kterej tam musel zůstat. Když moucha jejich koordinovaný úsilí vyřešila po svým, zaznamenal jsem jásot všech těch kolem sedících, jak se vzájemně obdivujou z tý hrdinsky koordinovaně vedený steče vůči mouše a jak všichni nad ní vyhráli. A jak se dmuli pýchou, posesedávali zase kolem toho nudnýho stolu a začali nanovo plkat, tak já v zoufalství si začal představovat, jak ( https://www.youtube.com/watch?v=M_aZeCHBRuE ) se měním v mouchu a nalítávám do jejích žvanících držek a dělám jim to nejhorší, co mouchy můžou.
  Jo a ptáte-li se na ten technickej tam diskutovanej problém, tak vám musím říci, že z mýho pohledu snad žádnej ani nebyl, anebo i byl, ale já ho nějak ani nezaznamenal. Tak si říkám, jestli to není tím, že už sem taky ve stádiu, kdy se mi mozek začíná mušně vodlehčovat a …. a odlétá.

  P.S.
  škoda jen, že je tak málo much … tedy, jak kde a jak kdy, žejo?!?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tak tohle mne, naštěstí, povětšinou míjí. Protože rozpočtáři na KD nejezdí, to řeší projektanti. A je pravda, že žvanění a hledání problémů i tam, kde nejsou, není nic nového. Věřím tomu, že s tím měl problémy i slovutný Marcus Vitruvius – autor knih o architektuře

   To se mi líbí

 6. anonymní napsal:

  Je neděle, snad ale zde můžu:
  https://www.securitymagazin.cz/zpravy/nova-vybusna-zjisteni-v-kauze-brady-potvrzuji-provokaci-neznama-zustava-role-policie-1404060990.html
  Do diskuze přispěl i samotný „páter vyklouz“ Hermann.
  Autor článku zaujímá nepříjemné postoje, pardon otázky, proč například PČR nejednala v případě pomluvy prezidenta ČR.

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  Papež uznává práva přistěhovalců na úkor evropské civilizace
  „Dráždí mě to, že během přílivu hlavně muslimských uprchlíků nemá oči pro obranu evropských hodnot. Příjem přistěhovalců nesmí být na úkor naší evropské identity, našich hodnot a norem, „říká autor knihy“ Bergoglio and Prejudice „.

  To se mi líbí

 8. jaa napsal:

  Jaktak koukám, tož zase něco nevyšlo. Proč jinak by Seznam začal bít na poplach za vstřícného Kluse a ….napravoval lidem hlavy ….
  http://forum24.cz/kluse-ceka-tezsi-souper-nez-je-babis-arogance-nepochopeni-a-rychle-soudy/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.