Stavebnictví současné tempo růstu udrží do konce roku


10.7.2018, Zdroj: ČTK

České stavebnictví si aktuální tempo růstu udrží až do konce letošního roku. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos za pět měsíců do konce května stavebnictví v souhrnu vzrostlo o 10,4 procenta, hlavně zásluhou pozemního stavitelství a soukromých investic. Analytici očekávají, že do konce roku se zvednou také investice veřejného sektoru, ať už kvůli podzimním volbám nebo nutností čerpat evropské dotace.

„Aktivitu ve stavebním sektoru táhne primárně soukromý segment, což se projevuje na vysoké dynamice pozemního stavitelství. To si za květen meziročně polepšilo o 12 procent. Letošní květen ale přinesl první vlaštovku zvyšující se aktivity na straně veřejného sektoru, což se projevuje v inženýrském stavitelství,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Podle něj si stavebnictví meziroční dynamiku růstu udrží a celoroční výsledek bude atakovat deset procent. „Podporovat ho i nadále bude vysoká investiční aktivita. Veřejný sektor pohání nutnost čerpat peníze z EU. Roli sehrávají i blížící se komunální volby. Nedostatek bytů bude i nadále stimulovat aktivitu v oblasti rezidenčního bydlení,“ doplnil Vejmělek.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy české stavebnictví v posledních měsících chytá druhou mízu a v květnu se to definitivně potvrdilo. „Je ovšem třeba přihlédnout k tomu, že tento růst je do značné míry dán nízkou srovnávací základnou loňského roku a současně poměrně teplou letošní zimou. Ta umožnila pokračovat ve výstavbě i tam, kde by to jindy mrazy neumožňovaly,“ sdělil. Za celý rok očekává růst stavebnictví o sedm procent.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše květnové výsledky potvrdily, že trend, který pokračuje od začátku roku, není náhodný. „Dvojciferný výsledek součtově za pět měsíců jsme nezaznamenali již několik roků. Je sympatické, že vývoj není jako na houpačce, jak tomu bylo v posledních letech téměř pravidlem,“ dodal Mayáš.

A protože vás to zajímat nebude, malá ukázka toho, že účast našich poslanců v domácím parlamentu je ještě skvělá proti Europatlamentu. Projev kancléře Kurze:

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Stavebnictví současné tempo růstu udrží do konce roku

 1. Cech napsal:

  Proč byl ten sál v Europatlamentu tak vylidněn je naprosto jasné, neboť Sebastián Kurz přednášel teměř neslučitelné myšlenky, které jsou v Europatlamentu prozatím trpěny s obrovskou nelibostí a co nevidět budou zakázány.

  Rakousko má závazek vůči Židům a Izraeli a v Evropě bude bojovat proti antisemitismu. Podle izraelského listu The Times of Israel to při setkání s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz.
  „My Rakušané víme, že vzhledem k našim dějinám máme závazek vůči Izraeli a židovskému lidu,“ uvedl Kurz. „Mohu vás ujistit, že Rakousko bude odhodlaně bojovat proti veškerým formám antisemitismu v Evropě,“ dodal. V Evropě chce Kurz zvýšit povědomí o situaci, ve které se Izrael nachází, a rovněž o jeho potřebách v oblasti bezpečnosti.
  Netanjahu Kurzův projev uvítal. „Svá slova jste podpořil činy. Ukázal jste, že vůči antisemitismu máte nulovou toleranci,“ reagoval Netanjahu a Kurze označil za „opravdového přítele Izraele a židovského lidu“.

  Každý soudný člověk musí uznat, že výše vyřčené myšlenky a skutky Sebastiána Kurze jsou naprosto neslučitelné se současným kurzem který je závazný pro celou EU.Proto pan Sebastián Kurz může být rád že jej nevypískali nebo nebyl z Europatlamentu přímo vyveden a poslanci se spokojili pouze s tichým protestem (opustili sál).

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokusil jsem se to číst, ale to se prostě nedá. Ten člověk se zbláznil. Čulík s opačným znamínkem.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Hmm , ale je tam docela dost faktů – které zapadají jinam., alespoň mi to tak vychází. Ono psát v současnosti i v souvislostech, vzhledem ke sledování nelze. Bohužel bohužel musíme si to zaškatulkovávat jako za stara. a mnohé pak dává smysl.m Alespoň mně to tak připadá. \i když se možná mýlím, rozhodně je tam dost věcí nezveřejňovaných…..
    Ale když se nehodí – smažte, nikomu nevnucuji, jen mi to přišlo zajímavé.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.