Podle skutků poznáte je


Blíží se padesáté výročí zásahu/okupace „bratrskými státy“ v čele, jak jinak, se Sovětským Svazem. Ta událost se zapsala do našich životů a vzpomínka na ni je na místě. Zaregistroval jsem ale zajímavou věc. Ačkoliv to neplatí absolutně, ve svém okolí sleduji, že lidé, kteří ji zažili na vlastní kůži (tedy moje generace a starší) ji sice většinou odsuzují jako zradu, ale s určitým nadhledem – jako historickou událost, která minula, dost vyvanula a zanechala jen takový odér, někomu více a jinému méně nepříjemný. A málokdo spojuje rok 1968 nějak těsně se současným Ruskem. Jako zážitek příjemný to posuzuje opravdu málokdo, naposledy můj tchán, který nás navždy opustil letos v únoru v požehnaném věku nedožitých 96 let.

Jinak je tomu u lidí, kteří tu okupaci/vpád (nazvěte to jak chcete) nezažili, tedy osoby z generací mladších, tak ve věku někde pod padesát a níže. Ti kolem mě jsou vůči Rusku jako dědici Sovětského Svazu více nesmiřitelní, více nepřátelští, ba i více nenávistní. Posuzují tedy současné Rusko nikoliv podle současnosti, nýbrž podle historie.

S použitím takové optiky bychom měli přece jen více nenávidět třeba současné Německo, které ohrožuje naši národní existenci celá staletí a opakovaně. Rusko (Sovětský Svaz) jen jednou jedenkrát. Skutečnými zrádci se pak jeví se vzpomínkou na Mnichov 1938 také Anglie a Francie a jejich zrada mohla mít daleko fatálnější důsledky, než ta sovětská/ruská. Zabránil jim paradoxně právě ten nenáviděný Sovětský Svaz/Rusko.

Zkusme posoudit z perspektivy řadového občana s ne úplně dostatečnou sumou informací současnou situaci a postoje toho či onoho státu vůči nám. Zkusme (jsme tu samí dříve narození) postupovat metodou „hlavního článku“, jak jsme se učili tu při zkouškách z marxismu na VŠ, tu ve VUMLu, tu při PŠM nebo v MLP (Politickém školení mužstva a Marx – leninská příprava /pro důstojníky/).

Až na výjimky (Slim a sucho, což také vůbec není mimo mísu) tu považujeme aktuálně za největší nebezpečí masovou nucenou imigraci muslimsko/afrického rázu. V této souvislosti nás, podle mého názoru, nejvíce ohrožují naši oficiální spojenci v čele s Německem. A to prokleté Rusko, současný pachatel všeho zla na zeměkouli, kozel obtížený našimi hříchy vyháněný do pouště, v čele s arciďáblem Putinem? Jak se chová?

To najdete v přiloženém článku z Mladé fronty DNES 23.7.2018. Mrkněte na odstavec pod podtitulkem „Málo pašeráků, moc migrantů“ a zjistíte, že EU (naši spojenci) by rádi lovili imigranty už v libyjských výsostných vodách a to pod mandátem OSN. Kdo tomu zabránil? To proklínané Rusko!

Vychází mi z toho, že naši spojenci nás zrazují a nutí nás do věcí, které nechceme, a oficiální nepřítel nás v této věci chrání.

Bacha! O Rusku si nedělám sebemenší iluze a o Putinovi už vůbec. Měl jsem možnost navštívit popřevratové Rusko opakovaně a žít bych tam věru nechtěl. Ale to mi nebrání ve snaze dívat se na děje a události pokud možno racionálně.

Jak to vidíte vy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

61 reakcí na Podle skutků poznáte je

 1. NavajaMM napsal:

  Pane Hudče. Odpoveď nie je v Rusku, ani v spomienkach na okupáciu. Svet sa zbláznil a generácie od tej, čo ako študenti ašpirovali na Nobelovu cenu za mier, zarovno so všetkými mladšími, sú podľa našich meradiel viac-menej úplne strelení a neschopní racionálneho pohľadu na vec. (Len pred pár minútami som napríklad na FB, na stránke venovanej archeológii, narazil na diskusiu, kde človek so všetkou vážnosťou komusi vysvetľoval, že Zem naozaj nie je plochá. A nie som si istý, či sa mu to podarilo.)

  Trochu nádeje nachádzam len v tom, že to isté si zrejme mysleli kedysi tí starší o nás.

  Ten Váš posledný odstavec je úplne príznačný. Keď dnes človek povie niečo o Rusku a nie je to jednoznačne negatívne, tak naozaj hrozí, že ho tí „slušní“ a dúhoví vítači migrantov vynesú do toho Ruska v zuboch.

  Sám ešte doplním jedno pozorovanie. „Vzdelávací“ systém. Myslím, že je za tú strelenosť priamo zodpovedný. Za našich čias bývali strelení takí, čo kašlali na vzdelanie a chodili poza školu. Dnes je to naopak. Často medzi takýmito ľuďmi nachádzam viac zdravého sedliackeho rozumu ako v diplomovaných hlavách.

  Líbí se 1 osoba

  • vonrammstein napsal:

   „Za našich čias bývali strelení takí, čo kašlali na vzdelanie a chodili poza školu. Dnes je to naopak.“
   Geniálně formulováno. Vnímám to naprosto stejně. Samozřejmě s výjimkou odborných škol, třeba techniky, medicíny, zemědělství nebo teologie. Většina z toho zbytku je zbytečná, dokonce spíš škodlivá.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Já mám vnuky a tak bych chtěl i vzdělané učitele a profesory. Chodím do archivů a potřebuji vzdělané archiváře – u jedné velké, již zahraniční, firmy jsem zažil uklízečku ve funkci archivářka (bokovka k té uklízečce). Tam musím se Slimem opakovat ¡No pasarán!
    Potřebuji i geology, zajímá mně to, astronomy, zajímá mně to, historiky a biology. Také mně to zajímá. Nepohrdnu dobrými právníky a ekonomy. V armádě bych raději viděl vystudované vojáky než barové zpěvačky a astrology.
    Ku podivu nepotřebuji teology, ani křesťanské, židovské, muslimské či jakékoli jiné. Tam bych to nechal amatérům.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Ona Vlasta zpívala i v báru? To jí zvyšuje u mně rating.

     Mám ovšem spíš dojem, že byla agentkou GRU, KGB, NKVD a všeho dalšího. Protože takové zesměšnění své věci nemohl vymyslet ani vypitej Vyčítalův mozek. Už jen co vzali za melodii. Kdepak, to vymysleli specialisté na černou propagandu!

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      To je právě problém amatérů, nikdo, ba ani oni sami, neví co udělají. Vzpomeňte si na svá setkávání s amatéry na místě profesionálů, pokud se tomu dalo smát bylo fajn, pokud ne, bylo ouvej. A to tvrdím, že více než 50% profesionálů se na svá místa nehodí. Stačí se podívat na naše ministry. Padají za (ne)vzdělání jako kuželky.

      To se mi líbí

    • brtník z brlohu napsal:

     Proboha – ani těm amatérům.

     To se mi líbí

    • Josef K, napsal:

     To já vůbec nepotřebuji politology, sociology, filozofy. Historici mi často připomínají absolventy Vysoké školy politické ÚV KSČ. Žurnalistů a právníků máme bezpočet, jeden horší jak druhý. A jaký je rozdíl mezi absolventem VŠE a astrologem? Vše to jsou pouhé pseudovědy.

     To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Velmi trefné:
  „odsuzují jako zradu, ale s určitým nadhledem – jako historickou událost, která minula, dost vyvanula a zanechala jen takový odér, někomu více a jinému méně nepříjemný.“
  Život za ta léta od roku 1968 ukázal tolik zrad, neštěstí a katastrof, že československé události před 50 lety opravdu ztratily sílu. Stačí vzpomenout hrůzy rozpadu Jugoslávie a podívat se na jejich aktéry.
  Mně bude zajímat vyjadřování masmédií a politiků nad 21.8.1968 a 28.9.1938 a jejich hodnocení co byla zrada a co jen gentlemanské selhání, které napravili. Kdopak asi porovná oběti. Jak, čím a proč. Proč je poměr 343 000 : 137.
  Hudec má pravdu, dnes je závažnější pokus našich současných přátel o zničení českého národa. K tomu zablokování lovení imigrantů u libyjských břehů Ruskem je potřeba ale dodat, že důvodem nebyli migranti, ale pokus EU se vměšovat do libyjských záležitostí a škodit maršálu Haftárovi a tím i Rusku. Rusové již ví co znamená „bezletová zóna“ a co by znamenal legální volný vjezd ozbrojených lodí NATO k libyjskému pobřeží.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Neschopnost řešit sofistikovaně problémy bývalého východního bloku donutila členy Varšavské smlouvy k zoufalosti, prý na záchranu jakéhosi socializmu.
  https://technet.idnes.cz/co-predchazelo-srpen-1968-0vt-/vojenstvi.aspx?c=A150820_163136_vojenstvi_vse
  Teprve současnost ukázala jak se řeší problémy a odstraňují překážky v zájmových sférách.
  Příkladem nech´t je Jugoslávie ale hlavně Kosovo, bezletová zóna v Líbii a další standardní kroky umožňující prosazování našich zájmů bez nesmyslné tehdejší internacionální pomoci.
  Vymyslet něco tak sofistikovaného jako jsou bílé přilby tak na to rusové nemají ani náhodou, ti tak maximálně čestně vybojovat nějaké to vítězství za značných lidských obětí.
  https://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/188894-bile-prilby-co-skryva-zahadna-kontroverzni-organizace/
  Posuzovat postupy zabezpečující zájmové řešení v náš prospěch jako zradu prostě nelze, proto se rok 1938 nejeví jako zrada spojencú ale pouze jako řešení které uspokojilo tehdejší jejich potřeby.

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Největší nebezpečí současnosti hrozí zítra večer.
  Že bude zataženo a budeme se muset spokojit s touhle pěknou animací (která sama o sobě zpochybňuje pohrdání „mejnstrímem“), namísto „nebeské show“ v originále.

  http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/_zprava/nejdelsi-zatmeni-mesice-pod-dohledem-marsu–1802087

  A která nám taky připomíná roli Marsu. Zrovna předevčírem jsme ho po 22. hod na JV obzoru pozorovali.

  Pokud jde o ostatní argumentaci, záleží, jak si zvolíte „cílovou funkci“. Jarda si jí (uprchlíky) zvolil tak, aby mu vyšel požadovaný výsledek. Nechal bych to na 21. srpen a 29. září.
  Jinak jsem si povšiml malé lsti: autor chtěl přezkoušet moje korektorské oko a proto důsledně píše „Sovětský svaz“ chybně, s velkým druhým S. Ovšem že jsem to nepřehlédl! ¡No pasarán!

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  OT: pán Bavor, pred bránou Vám vyrástol posol.

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Pane HUdče, byl jste tam několikrát , takže by mne zajímalo jestli je tohle pravda.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Nechci si hrát na odborníka na Moskvu, protože nejsem, ale třeba ten „menhetn“ je pravda, tam jsem byl.
   Cca v jedné minutě šotu se mihne budova Deutsche Bank, koukal jsem na ní z jedné z budovo Rosatomu, takže ta tam určitě taky stojí :-).
   Podle mě je Moskva (cca 10 mil. obyvatel) stejně jako ostatní velká města městem dvou tváří. Na jednu stranu impozantní Kreml a okolí, až ohromující nová výstavba, na stranu druhou fádní panelová předměstí. Slumy jsem nikde neviděl, ale to neznamená, že nejsou. Jen budou mít, vzhledem k podnebí, nejspíš jiný charakter než třeba v Riu (kde jsem je z dálky viděl a blíž jsem si netroufl).
   Ale jo, myslím, že ty záběry budou pravdivé. Možná trochu vylepšené a „dobře nasnímané“.
   U Rusů obecně platí, že mají poněkud „vlažnější“ vztah k veřejnému prostoru, a tak si myslím, že udržovat ho v pořádku a čistotě dá nejspíš víc práce, než třeba…. no neím, třeba v Bavorsku.
   Nu ale zase vzhledem třeba k Paříži, kde umí místní nadělat nevídaný bordel, to třeba takový rozdíl nebude. A teď s těmi imigranty… Ale zase na druhou stranu jsem v Paříži viděl uklízet ulice vlastně jen barevné.
   Je to zamotané, ale odpověď na otázku: Ano, ty záběry se nejspíš blíží skutečnosti.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Díky, ráda bych se tam….. ale už asi ne. ty finance. Ale je pravdou, že tam bývávalo dost zeleně a výstavba dřív šla spíš do široka. Ale musím uznat že na to jaká je tam podle našich/jejich -BÍDA a NIC, si proti nám vedou skvěle. Ani se těm fotb. návštěvníkům nedivím , čekali srab a neštovice a včil tohle. 🙂

    To se mi líbí

   • jaa napsal:

    S tím nepořádkem – nevím nevím. Nikdy jsem tam na ulicích nepořádek neviděla, vždy a všude uklizeno, že i túristi hledali odpadkové koše. Akorát jednou – to bylo u nějakého nového moderního hotelu inter, kde byly národnosti všeho druhu. Taky hodně barevných, tak tam byl i v okolí takový brajgl, nestačili to po nich uklízet. Jinak v hotelu pobíhaly uklízečky imrvére furt, aby se to udrželo v přijatelné čistotě. Jo tenkrát jsme se divili – byla to taková jakási předzvěst „kultúry“ jiného světa a ražení.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Jen ještě, takovou nezapomenutelnou a vždycky když je u nás kalamita s 10 cm sněhu připomenuté. Jeden Silvestr jsme strávili v Rusku – Leningrad. Bylo to letecky s Čedokem. Sněhu bylo moc – i na jízdu Trojkou, která původně byla v plánu a výlet do zasněženého Puškina zážitek.. Při výšlapu do Petropavlovské jsme se prošlapávali nejmíň půl metrem sněhu a pak jej vyklepávali z kožichů ještě na hotelu. Ale o to nic. Ve městě nebylo po sněhu na silnicích a chodnících ani stopy. vše průběžně odváženo do řeky, a po silnicích jezdily takové kouřící cisterny, které za sebou táhly něco jako deky zřejmě s horkou vodou. takže silnice a chodníky byly perfektně čisté a suché. Sůl v té vodě asi nebyla, protože jak znám od nás – sůl je na silnicích vidět ještě na jaře. Ale tam nic – perfektně čisté. To jen tak……

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Obvykle na +/- nereaguji, ale tentokrát mne opravdu pobavily. Je docela srandovní, kolik lidí pravdu, byť lišící se od oficiálních press. ,nesnáší, dokonce tak že ji musí dát najevo che 🙂

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Hlavně že nám 🌞🌞🌞 svítí.

       To se mi líbí

       • jaa napsal:

        No v Brně nesvítí, zataženo a poprchá, takže vliv zatmění se mu asi vyhne. \protože pokud pamatuji, se říkávalo, že prorokovaný dopad toho či onoho je tam, kde je to oné vidět. Uvidíme

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Já myslel ta vítací Sluníčka

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Mám pocit, že na vaší radnici je to zatmění opravdu veliké.

        To se mi líbí

       • brtník z brlohu napsal:

        Takovejch radnic je ….

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        NO to je co nechápu. Z 55tti na velké radnici, je v tom mišungu jen 7 z toho ˇŽít…“ a ještě s podporou puirátů, jinak 11 sosanů. 13 ANo a další. Přesto vše vede ten multikulti proněmeckej a navzdory programům ostatních. U lidovců je to normál ale ostatní…. ?…. proč si to nechají líbit. Jak potom ANO věřit .. když…… fujtajxl , no na podzimní jsem zvědavá. Většina plánovaných programů pro lidi v nenávratnu, stejně jako many many co na ně byly ušetřené předchozími. hmm je to na draka

        To se mi líbí

 7. K-k. napsal:

  OT: OT: dnes odpoledne umřel Tomáš Haas. Ráda jsem jeho články četla – je ho škoda… :´(

  To se mi líbí

 8. jaa napsal:

  z Šumavák bloguje
  nějak … ach jo..
  https://www.aktualnikonflikty.cz/

  221
  quivis napsal:
  28.7.2018 v 11.36
  Velmi smutná zpráva: Halladin je po smrti!
  Zpráva od jeho dcery?
  Dobrý večer, len som Vám chcela dať vedieť, že tatino – Dalibor Žůrek – Halladin zomrel. Viem, že Vás kočkárov mal veľmi rád, určite by chcel, aby ste o tom vedeli. Keďže Vaše priezvysko poznám, ostatných viem len prezývky, chcem poprosiť, aby ste im dal vedieť. Bola to náhla srdečná príhoda. Smrť zrejme hneď. Rýchle a úplne nečakané.

  AVRUK!!!

  To se mi líbí

 9. Jiří Jírovec napsal:

  Na 21. srpen 68 mám již delší dobu ustálený názor. Nešlo o víc než o obnovení hraničních sloupů na hranici vytvořené studenou válkou. Celý zásah byl vlastně anti-vojenskou operací, protože vojáci na obou stranách dostali rozkaz nestřílet. Proto bylo relativně málo obětí na životech.

  Obavu, že Československo představuje trojského koně, který umožní restauraci kapitalismu, potvrdil další vývoj. Ve velmocenských hrách nehrají ohledy na malé státy žádnou roli.

  Neexistuje absolutní pravda, která by ospravedlňovala tu kterou stranu. Existuje pouze naše ochota přitulit se na tu či onu stranu.

  O 21 let později, provedly USA invazi do Panamy. Bylo to v zájmu udržení kontroly nad Panamským průplavem. Vzali to rázně, při bombardování zahynulo mezi 2000 – 6000 lidí. Za několik týdnů se zbavili Noriegy a poražený presidentský kandidát přísahal na americké vojenské základně věrnost svému lidu.

  Pražské jaro bylo z veké míry vyřizováním účtů mezi těmi, kteří byli u moci a komunisty, kteří byli na kraji šedesátých let rehabilitováni Kohlerovou a na Slovensku Barnabitskou komisí. Před tím ale bylo uvolnění celých šedesátých let. Podle Wericha se Novotný uspokojil v roce 1960, když se Československo vyhlásilo za první stát na světě, kde zvítězil socialismus a ČSR se změnilo na ČSSR, president našel svého Čapka (tedy Jana Procházku) a přestal šťourat do věcí, kterým nerozuměl.

  Československo promarnilo příležitost když hlupák Havel změnil názor na rozpuštění vojenských paktů. Mohli jsme se jako neutrální země připojit k Rakousku a Švýcarsku.

  Čech píše o nechopnosti východního bloku řešit problémy. Jenže kdo to vůbec umí? Cosi jsem vyřešili za cenu obrovského dluhu.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Milý pane Jírovče, vždycky když se marně pokouším vstřebat Vaše “ hodnotící a poučující moudra“ mizím. A víte proč – pro ten propastný rozdíl mezi emigranty po r. 48 a 68 a těmi krátkodobými v 80 tých.
   Ti první byli úžasní – mnozí si asi pamatují – kanadského KANUKA, australského Onlookera, a další. Asi chápali, že nemusí nás poučovat a radit nám, protože to co se stalo v 89 – mluvilo samo o sobě. Když jsme chtěli radu – vysvětlili, poradili. Stejného ražení byl i pan Haas. Životní zkušenosti jen naučili být laskavými ale neúplatnými, nepoplatní době.
   Kdo ví proč jsou ti ekonomičtí od půle 70tých tak agresívní a kurátorští a proč se vracejí – snad ne kvůli levné lékařské péči. Nebo že by pro peníze? , Kdo ví, já na to zatím nepřišla. Takže to Vaše mentorování mne bude i nadále míjet. To co tady výše zveřejňujete je bohužel jen k smíchu. Kdyby Havel žil, nedovolil byste si napsat že je hlupák – a v tom je pes zakopaný. Ať už na něj mám jakýkoliv názor.
   Tož tak

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Proč tak útočně?
    Jsou to vaše názory, pro někoho mohou být zajímavé, pro jiného ne. Konec konců, od toho tu diskuse je. To, jak každý působí, vychází z jeho osobnosti, tak to má být. Každému se líbí či souzní s něčím jiným. Já si pana Jírovce přečtu rád a o jeho názorech přemýšlím, může srovnávat větší prostor a rozdílné země. Přemýšlí, je to homo politicus. Vůbec si nemyslím, že by poučoval. A co se týká důvodů návratů mnoha emigrantů, tak ty nezkoumám vůbec. Nejsem kádrovák. Vám mohu nabídnout další důvod, když znáte jen pouhopouhé dva. Setkávám se s ním, hlavně u těch z 70 a 80 let. Je to návrat do známého prostředí, mezi kamarády, do krajiny dětství a mládí. Do rodného hnízda. Domů!
    K čemu je dobré psát, že vás něčí mentorování bude míjet? Když bude, tak proč o tom píšete. Patrně vás nemíjí.
    A s Havlem? Proč by pan Jírovec, tak jako tisíce jiných, nemohl za Havlova života psát, že je hlupák. Člověk, který se nechá zvolit presidentem DEMOKRATICKÉ země za cenu toho, že nechá jednoho poslance umístit do vazby, je něco mnohem, mnohem, horšího.

    Líbí se 1 osoba

   • Miluše napsal:

    Tož tak, paní jaa! Jste vůči Jiřímu Jírovcovi neprávem zaujatá. Nevíte nic o tom, že nejenom píše poznámky k historickým událostem a sděluje svůj pohled na svět po zkušenostech ze života na obou stranách Atlantiku.
    Nevíte nic o jeho charitativní činnosti, o tom jak se déle než rok snaží na nejvyšších místech pomoci jedné zdravotně postižené osobě sehnat bydlení, aby nezůstala na ulici.
    A nejde mu jen o jednu osobu, ale řešení problému sociálního bydlení v naší zemi.
    Nevíte nic o jeho osobních trablech. Možná, kdybyste si přečetla jeho knížku „Mojí mladé přítelkyni“, věřím, že byste změnila názor.
    Pokud byste měla zájem, může Vám pan Bavor dát na mne kontakt.

    To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Jsem rád, že s vámi mohu tentokrát v podstatě souhlasit.

   To se mi líbí

 10. NavajaMM napsal:

  „Československo promarnilo příležitost když hlupák Havel změnil názor na rozpuštění vojenských paktů.“ – Súhlasím s Vami, že to bolo jedno z mála Havlových pozitív a je veľká škoda, že sa táto myšlienka neujala.
  Ten Havlov názor však zmenil prezident G. Bush starší. Pri návšteve v USA síce Havel dostal standing ovations od Kongresu, keď hovoril o amerických chlapcoch, ktorí by už nemali sláviť Vianoce v Európe ďaleko od svojich rodín. No hneď na druhý deň mu prezident vysvetlil, že to nie je dobrý nápad, že nemá záujem stiahnuť svojich chlapcov z Európy, ale naopak, potreboval by aj Československo ako spojenca. Havel to pochopil okamžite a navrhol NATO aspoň premenovať (Partnerstvo za mier), aby sa vlk nažral a pritom sa ďalej mohlo tvrdiť, že koza je celá.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.