Itálie usiluje o pomoc Ruska při zastavení vlny uprchlíků


Nová italská vláda chce vést dialog s Ruskem na téma mezinárodní bezpečnosti. Usiluje o pomoc Moskvy při potlačení toku uprchlíků do země.

SVĚT

 Od Maria Michela D’Alessandro Poslední aktualizace 20.7.2018

Vedoucí představitelé Ligy a M5S musí nyní plnit slovo.

Vzhledem k tomu, že migrační strategie Evropské unie utrpěla jednu překážku za druhou, nová italská populistická vláda hledá pomoc od Ruska ve snaze zabránit toku uprchlíků do země.

Jak uvádí agentura OSN pro uprchlíky ( UNHCR ), přišlo do Itálie od 1. ledna do 15. července tohoto roku více než 17 000 migrantů. Přestože se tento počet výrazně snížil ve srovnání se stejným obdobím v roce 2017, kdy příjezdy dosáhly 93 192, nová italská vláda přitvrdila svou politiku vůči uprchlíkům.

„Evropské země si konečně uvědomily, že v Itálii existuje vláda, které jde o národní bezpečnost,“  řekl italský vicepremiér Matteo Salvini na tiskové konferenci v Moskvě dne 16. července.

Salvini je prvním politikem nové italské vlády – oficiálně přísahal 1. června – který navštívil ruské hlavní město za účelem posílení vztahů mezi oběma zeměmi. Itálie se snaží tlačit na Evropskou unii s cílem zmírnit sankce proti Rusku a také chce mít s Moskvou dialog na téma mezinárodní bezpečnosti.

„Chci se postavit proti nelegálnímu přistěhovalectví a požádat Rusy o jejich podporu při misích v severní Africe, Libyi, Egyptě a na jižní frontě, kde tato italská vláda nakonec ukázala známky existence,“ řekl Salvini.

Eileen Quinn , PhD studentka na katedře Lidských práv Università degli Studi di Palermo, který studuje pašování migrantů z Afriky do Evropy, řekl The Globe Post , že současná migrační strategie je pokusem o nastolení pevných vztahů a uzavření dvoustranných dohod mezi Itálie a Libye, něco, co bylo již dříve.

„Evropská vláda si skutečně uvědomuje, že navzdory tomu, že je eticky na pochybách o vztazích s diktátorskými vládami, je to velmi účinný způsob, jak zabránit podloudným a hromadným migračním tokům, jako jsou ty, které nyní prožíváme,“ řekl Quinn.

Dodala, že s pádem režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 se „Itálie ocitla bez solidního partnera, který měl velmi přímou kontrolu nad pašováním a nelegální migrací.“

„Myslím, že strategie kterou  nyní sleduje Salvini je v souladu se závěrem, kterou [bývalý premiér Silvio ] Berlusconi v Libyi už sledoval,“ řekla Quinn. „Není náhodou, že [Salvini] hledal vztah s Ruskem, neboť je dobře známo, že Rusko má evidentní zájem z ekonomických důvodů. o vybudování vztahů s Libyí “

Během moskevské tiskové konference uvedl Salvini, který podporoval uzavření italských přístavů migrantům, že jeho země „již není Evropským uprchlickým táborem“.

V Itálii mají jeho myšlenky svůj díl příznivců.

Emilio , 17letý student z Milána, řekl The Globe Post,  že migranti si musí zasloužit právo na pobyt v zemi. „[Měli by dělat] jakoukoli činnost, která je pro ně užitečná, a teprve pak mohou získat slušnou pohostinnost, ale musí to být krok vpřed oproti životním podmínkám v zemích jejich původu,“ argumentoval.

Ukázalo se, že je obtížné najít společné názory mezi italskými občany, pokud jde o citlivé téma migrace.

Roberta , 57 letá vládní zaměstnankyně, uvedla, že „migrace není zločinem.“ „Každý by měl mít právo se pohybovat, ale současně chápu, že Itálie nemá k dispozici všechny hosty. Musíme být lidmi a Evropská unie musí převzít odpovědnost, Itálie nemůže dělat všechno sama o sobě, „řekla The Globe Post .

Podle Salviniho však řešení krize nespočívá v rozdělení podílu migrantů mezi evropskými zeměmi, ale v blokování odchodu lidí v zemích jejich původu tím, že pomůže jižnímu Středomoří a severoafrickým národům kontrolovat přístavy, pláže, hranice a, zejména moře.

„Jediným způsobem, jak zastavit tento obchod, je přesvědčit je, že odjíždí na lodi zbytečně, protože budou posláni zpět,“ řekl Salvini.

 

Rossella Muroniposlankyně (Liberi e Uguali), řekla The Globe Post,  že pro migranty v Libyi „je to určitě jen týrání a beznaděj“.

„Salvini to ví, ale rozhodl se, že se o to nebude starat, jako to dělá ve své kampani nenávisti a strachu,“ řekla.

V pondělí řekla mluvčí Evropské komise Natasha Bertaud , že žádná evropská loď účastnící se záchranné mise nemůže vrátit migranty do Libye „protože ji nepovažujeme za bezpečnou zemi“.

Někteří italští občané se však domnívají, že tvrdý postoj nové vlády vůči migrantům není nic jiného než propaganda.

„Přistěhovalci přicházejí do Itálie, ale vláda chce [abychom věřili], že tok se zastavil,“ řekl The Globe Post Alessandro, 29letý novinář,  . „Také bych dodal, že Salvini je italská tvář toho, co dělají ostatní země. Podívejte se na [francouzský prezident Emmanuel ] Macron který uzavírá hranice , [rakouský kancléř Sebastian ] Kurz , který dělá to samé a [německý ministr vnitra Horst ]   Seehofer , který chce vytvořit přechodné hotspoty mimo německých hranic . Hrajeme si s lidskými životy. “

V pátek migrační strategie Evropské unie utrpěla velký převrat poté, poté co Itálie odmítla přijímat na moři zachráněné osoby bez omezení.

Italský premiér Giuseppe Conte předtím napsal předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, že jeho země již nebude přijímat migranty zachráněné ze Středozemního moře, dokud ostatní členské státy některé z nich nebudou přijímat.

V minulosti italská pobřežní hlídka koordinovala záchranu migrantů z libyjského pobřeží, ale od června jim bylo uloženo předat výzvy o pomoc a hlášení lodí v nouzi do libyjské metropole Tripolis.

„Itálie nechce být jedinou zemí, která na moři zachraňuje přistěhovalce vlastními loděmi,“ řekl  v pátek ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi.

Současně libyjský premiér Fayez al-Sarraj  odmítl návrh EU na azylová střediska ve své zemi.

„Jsme striktně proti tomu, aby sem Evropa oficiálně umístila nelegální migranty, kteří již nejsou v EU chtěni ,“ uvedl.

EU již jednala s Egyptem, Marokem a Tuniskem o myšlence takových středisek, ale návrhy byly zamítnuty.

https://theglobepost.com/2018/07/20/italy-seeks-russias-help-in-stemming-refugee-flow/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice twitter se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Itálie usiluje o pomoc Ruska při zastavení vlny uprchlíků

 1. strejda napsal:

  Článek napsaný podle příruček pro začínající novináře. Viz ta úžasná informace: „Emilio , 17letý student z Milána, řekl The Globe Post…“. Kdyby chtěl tak si vedle Emilia najde někoho jiného s úplně odlišným prohlášením. Co je mně do Emilia! Informační hodnota je 0, nebo 00.
  Autor se snažil a bude jistě pochválen. Třeba povýší na reportéra nějaké TV.
  Takové články budí dojem, že se něco „děje“. Neděje se naprosto nic, jen se píše a žvaní. Asi jako když máte rozvinutou rakovinu tlustého střeva a mluvíte o změně jídelníčku. Nikdo rozumný proti tomu nemůže nic říci, ale problému to pomůže také 0, 00.
  Těžká je pozice V4, rozkládané ze všech stran. To, že se „jako“ přidalo Rakousko je jen zajímavá informace. Rakousko, především Vídeň je postavena před složitější úkol než je zavření hranic. Co udělat s tou masou doktorů a inženýrů, jak a čím je zaměstnat, jak je přesvědčit, že nejsou nadřazeni nad původními Rakušany. Jak je integrovat, nebo jak se sami s nimi integrovat a ztotožnit s novou komunitou, která zdaleka není heterogenní.
  Současná situace řešení nemá, imigranti se budou dále nakládat, někdo si je bude muset vzít a vracet zpět se nemohou. To znamená čekat až na občanskou válku a její vyřešení situace, takové či onaké. Ale válka přijde ze Západu. A nebudou zapotřebí rakety, Gripeny, transportní letadla. Ani profesionální vojáci, těch je málo a hlavně jsou šarže na „velení“. Osobně jsem zvědav, kdo první vypustí sousloví lidové milice.
  Řešení samozřejmě je a není tak složité, jen ho EU nedokáže aplikovat, protože by musela přiznat fatální omyly. Jugoslávie – Afghánistán – Somálsko – Libye – Jemen – Sýrie – Ukrajina – Rusko. A také je napravovat. Současná světová společnost je taková, jaká pod vedením našich představitelů vznikla, jsme za ni odpovědni a také za ni zaplatíme. O tom, kdo zaplatí nejvíc, není nejmenší pochybnost.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   V principu šlo hlavně o ten fakt, že Itálie snad jako první pochopila, že bez Rusů to asi nepůjde. Všechno ostatní bylo pro mne jen překážka v překládání.

   Líbí se 1 osoba

   • strejda napsal:

    Itálie se zajímá o Rusko jen jako o bič na EU. Má jen hole ruce. A ty ruce má svázané stejně jako my. Zatím se jen pokouší, bahno kolem ní ji ale silně svírá. Vzpírá se, a probouzí občany. To je nejdůležitější, překonat tupost v lidském myšlení.
    Ti, co naplánovali invazi do Evropy nejsou hloupí a připravovali se desítky let. Vybírali a preferovali také vhodné politiky, tvárné a třeba bezdětné a tak podobně. Museli čekat na zhroucení SSSR impéria. NIKDO nic netušil, obrana a odpor přichází s obrovským zpožděním a navíc s tucty (chachá, nejen tucty) žab na pramenech.
    Teď jim jde především o to, odpor proti změně populace kanalizovat, udržet v korytě. Že mají podporu i u části místních politiků, ukazují třeba v Brně. Můj tip na výsledek znáte, ale stále je ještě důvod se vzepřít a bojovat.
    Ničí Evropu a za zády mají Čínu, ta se jim vymkla z ruky. Ukazuje to, že nejsou tak chytří, jak si myslí. Něco podcenili.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tak trochu udělám reklamu na zítřek, kde se podobné téma objeví také. Shodou náhod.

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      V tom Vám fandím,
      na světě – stačí v tom malém, našem – jsou neuvěřitelně stupidní politici. Nějaký Pospíšil, předseda TOP 09 odvolal co řekl – troufl si podpořit Babiše, fujtajbl – a dnes tvrdí, že máme přijmout všechny imigranty, kteří podle našich zákonů mají právo na přijetí. Nezajímají ho počty, divné, za něj byla matematika povinný maturitní předmět. Jistěže zvládneme tisíce, stěží desetitisíce a statisíce nás spolehlivě zničí. A on jaksi bude mezi prvními zničenými, nebude vyhovovat novým importním standardům – nemám na mysli halal jídlo.
      S takovou posádkou, dobrovolně vybranou místními lidmi, moc šance nemáme. Politici nemají žádnou odpovědnost, jsou nepostižitelní – do určité hranice. Nějaký Nikolaj Romanov by mohl vyprávět, kdyby mohl.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       V tomhle tuhle sortu lidí vůbec nechápu. Vždyť islám něco podobného likviduje a oni i přesto chtějí tu verbež sem natáhnout. To si snad myslí, že je změní? Je vidět, že nejsou „normální“

       To se mi líbí

       • strejda napsal:

        On, ten dotyčnej, nechce, ale jeho svoboda volby je mizivá. Má jen dvě možnosti, skákat jak pískají a jak umí a jak to vždy dělal. Nebo se pochlapit, ale co to tárám, třeba to nejde, co já vím co vlastně je? Některé věci jsou pro mně velkou záhadou.

        To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  OT, ale v Itálii taky hoří (na Sicilii)

  https://blisty.cz/art/91928-globalni-oteplovani-recko-zapoli-s-divokymi-pozary.html#utm_content=freshnews&utm_term=řecko oteplování&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

  Nevím je-li zrovna tohle tak úplně GO, ale už dlouho považuju vývoj počasí za největší bezpečnostní hrozbu.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   PS. O (zastaveném) jet streamu jsem prvně slyšel v roce 2010, kdy nám propršel na dovolené skoro celý srpen. V téže době v oblasti kolem Moskvy byla po týdny vedra a zuřily požáry.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Svět si neumí poradit s globálním oteplováním a tak bude muset nést následky. Když si uděláme model zeměkoule o průmětu 127 cm, to je takový velký globus někde ve staré knihovně, tak bude v měřítku 1 : 10 000 000, tj. 1 milimetr bude 10 kilometrů. (1270 x 10 km = 12 700 km).
    To znamená, že na našem globu bude vrstva života silná necelý 1 milimetr. Ve 2 mm se pak odehrává naprostá většina klimatických procesů, které nás ovlivňují. Pro ilustraci, mezinárodní kosmická stanice létá ve výšce málo nad 400 km, to je 40 mm, pouhé 4 cm nad povrchem globu o průměru 1,27 m. Skoro drhne.
    Proč to tak podrobně píši? To proto, že si naprostá většina lidí neuvědomuje o co se prostorově jedná. Jak je lehké zničit plynný obal Země, tu supertenkou vrstvičku ve které žijeme. Na to nepotřebujeme nějaké velké zemětvorné procesy, na to si vystačíme sami. A když k tomu přidáme i periodické změny podnebí, kterých je v různých cyklech několik, tak máme problémy.
    Někteří politici píšící modré knihy, nás chtějí přesvědčit, že ta milimetrová nic vrstva vzduchu je houževnatá a pevná, nezávislá na stavu přírody a vydrží vše. Stačí se na tu srandu vrstvu, kterou utře každá svědomitá uklízečka, podívat.
    Občas se mně ptají, proč jsem takový skeptik, dám jim tento příklad a zmlknou. Tvrdým povahám přidám případ jezera Balaton. Ale ten si nechám na jindy.
    Jo a je to hlavně o migraci, aby bylo jasno. O tom co to znamená. O tom, že žádný černoch či Arab tak neničil planetu jako ti nejbohatší. Evropané a severoameričané. Povedlo se!

    Líbí se 1 osoba

    • Slim napsal:

     politici píšící modré knihy

     😀 To je taky jeden z důvodů, proč Klausík nenávidí Stiglitze (kromě závisti vůči mnohem úspěšnějšímu kolegovi). Stiglitz totiž napsal:
     Že v omezeném prostoru je možný exponenciální růst může věřit jenom blbec.. nebo ekonom

     Líbí se 1 osoba

  • Josef K, napsal:

   Blicí listy jsou opravdu perfektní zdroj informací.

   To se mi líbí

 3. Laco G. Mlynář napsal:

  Jestli ono to nebude s tou Libyí a Ruskem tak, že zatímco Rusko se kamarádí s maršálem Haftárem ovládajícím z Tobruku 70% území bývalého státu, „legitimní vláda“ v Tripolis vládne asi 5%země, s tou se ale kamarádí EU, bohužel tato vládička není schopna zajistit nic.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   není schopna zajistit nic.
   Ba ne. Zajistila si penězovody z EU a také konta v EU, kam se na ni maršál hrabe. Lze z toho odvodit, že od zničení Kaddáfího nemá Evropa zájem na stabilní Libyii. Jen se tak mluví, aby se kritikům zacpaly huby. A migranti proudí dál.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.