Na podzim dojde ke zhroucení trhů …


Donald Trump se z nějakého důvodu chce setkat s Putinem. Proč? Co potřebuje – potřebuje-li? To se ale dá poměrně snadno odvodit a ani k tomu nepotřebujete nějakou insiderskou informaci. Domnívám se, že poměrně dost lidí v naší zemi to ví. Poměrně nedávno tady byl Bolton, něco řekl, šly nějaké zvěsti – ale ty neznám. Teoreticky by to bylo možné zjistit, ale to já ani nechci, protože situace je natolik zřejmá, že není o čem.

Trump má dva základní problémy: – první, – jeho osobní, který bude zítra, pozítří, a tím jsou listopadové doplňovací parlamentní volby, ve kterých potřebuje prudce posílit pozice lidí v republikánské straně a zachovat si většinu v parlamentu. Druhým jsou za 2 – 2,5 roku – další prezidentské volby, do kterých chce jít. Chceme-li mluvit o listopadových volbách, je zřejmé, že Demokraté musí zabojovat, a v rámci těchto voleb Trump Putina nepotřebuje – spíš naopak – v souvislosti se všemi těmi historkami kolem údajného vměšování Ruska do posledních prezidentských voleb, ruskými hackery, atd. Proč se tedy s Putinem setká, ačkoli si může 4 měsíce před volbami naběhnout? To mohu říci – je to sice hypotéza, ale velmi pravděpodobná. Jde o to, že Trump chápe, že o tomto podzimu, koncem srpna, či v říjnu – ještě před volbami, dojde ke zhroucení trhů, o kterém tolik hovořili bolševici. Vypočítat ho není problém, znáte-li insiderskou informaci FED – tu, na rozdíl od Trumpa, neznáme.  Musím poznamenat, že ti, kdo organizovali krizi v roce 2008, to vše věděli, ale tenkrát bylo kriterium – sazba –  pokud se přiblíží nule, nebude možné udržet trhy. Dnes jsou nejspíš jiná kritéria, která možná neznáme,  možná, že jakási data o reálné situaci v bankovní sféře jsou. Mým webem (chazin.ru – pozn.překl.) proběhla informace o tom, že FED zveřejnil informaci o špatné situaci některých velkých bank. Ale v každém případě – pokud dojde ke zhroucení, pak je Trumpovým úkolem zachovat ve světě stabilitu. Proč? Protože Demokraté budou vykřikovat jen jedno: za nás byl klid, ale vy jste zvolili Trumpa – a tady to máte!  Přitom vysvětlit zhroucení trhu tím, že to svedeme na Trumpa, se jim nepovede,  protože už je všem příliš zřejmé, že to Trump nezpůsobil  – a on už na to přišel. Téma je už natolik obehrané a všichni ho probírají už 10 let, že to na Trumpa nehodí. Ale jestliže k něčemu nepříjemnému dojde ve světě, pak se jim to na něj svalit podařit může.

Proto je pro Trumpa principiálně důležité, aby na podzim vládla stabilita, dokonce i bez ohledu na krizi. Aby nikdo neukradl nějakou atomovou bombu, nevyhodil do vzduchu nějaký velký chemický závod, atd. – představit si lze ještě mnohé. Co k tomu potřebuje? Potřebuje partnery, kolegy, spojence. Donedávna USA spojence v tomto smyslu neměli – ony potřebovaly politické spojence, podporující jejich iniciativu, ale konkrétní otázky v konkrétních regionech řešily USA samy. Dnes už je zřejmé, že takto to nebude, že proto jsou potřeba spojenci, z nichž jedním je Čína a druhým je Rusko. Na otázku, proč ne Západní Evropa? Odpovídám: – pochopitelně, že ne, protože západní lídři Evropy jsou Trumpovými ideologickými, politickými nepřáteli. Protože jak Clinton, tak May, Merkel, Macron a všichni ostatní, jsou všichni favority téhož seskupení – nadnárodních finančních korporací. On se na ně v případě problémů nemůže spolehnout, nemůže přes ně tyto problémy řešit.

Jiný problém je, že pokud vzniknou problémy na území samotné Západní Evropy, pak bude Trump na koni a bude moci říkat: – podívejte se na ně, to jsou oni, analogy Clintonové. Pokud byste ji zvolili, bylo by v Americe totéž, co tam. No, a pokud k něčemu dojde ve Východní Evropě, Africe, Asii, nebo jinde – pak potřebuje lidi schopné tam rychle nastolit pořádek. Kromě toho nepotřebuje, aby se Rusko vměšovalo do konfliktu mezi Izraelem a Iránem. Je to lokální problém a mám pocit, že Putinovi se také do angažmá tam nechce. Takže, to je první problém, který musí Tump řešit. Otázka, čím za to bude platit, je zajímavá, ale odpověď odložíme do další části.

Druhým, principiálně důležitým tématem pro Trumpa, jsou volby v roce 2020 (prezidentské). Už je zřejmé, že na těchto volbách finančníci budou ve velmi rozloženém stavu, politická síla jejich strany ale bude. Demokratická strana bude mít v ruce velmi silný trumf – dva roky hospodářského poklesu, protože krize bude velmi silná. A v té chvíli musí někdo předložit pozitivní scénář, jak se z krize dostat. Připomenu, že v roce 1929, kdy došlo ke krizi, se prezidentem právě stal Herbert Hoover. Byl to mimořádně pozitivní člověk, inženýr, který ve svém životě vykonal mnoho dobrého – např. v roce 1920 byl včele dobročinné organizace, pomáhající po občanské válce hladovějícímu Povolží. A to, mimochodem, nebyl jediný případ, kdy Američané pomáhali hladovějícím rolníkům v Rusku. Herbert Hoover velmi aktivně působil v krizi od počátku 30. let, a dělal totéž, co později Roosevelt. Nicméně, v podmínkách stálého poklesu prohrál v roce 1932 volby. Ale krize, trvající od jara 1930 do konce roku 1932 zaznamenala propad průměrně 1% měsíčně. A přesně, když nastoupil v lednu Roosevelt, se pokles zastavil a v důsledku toho ta 2-3% HDP, které stát mohl rozdělit, vykonalo své a tak Roosevelt, který vlastně dělal totéž, co Hoover, vstoupil do historie jako zachránce USA, zatímco Hoover byl tehdy považován za nejneúspěšnějšího prezidenta v celé historii. On zemřel koncem 60. let, nedožil se rehabilitace, nicméně dnes je považován za člověka, který tehdy udělal vše, co udělat mohl.

Pokud jde o současnou situaci, tak Trump je si velmi dobře vědom, že dva roky poklesu zasadí hospodářství silnou ránu, ale tento pokles bude ještě silnější než ve 30. letech. Tempo poklesu bude přibližně stejné, tedy 1% měsíčně, ale ne 2,5 roku, ale nejspíš čtyři. Podle hodnocení strukturálních disproporcí byl převis výdajů domácností nad jejich příjmy 15%, ale nyní 25%. Z tohoto důvodu Trump nezbytně potřebuje pozitivní strategii. Problém spočívá v tom, že v rámci monetaristické (třebaže to není zcela přesný výraz) ekonomické vědy, po desetiletí psané v zájmech finančního sektoru, žádný scénář, krom podpory tohoto finančního sektoru, vymyslet nelze. Ani jazyk, ani typové metody to prostě neumožňují. Inu, představte si naši vládu – jen vynásobenou za všecky státy USA – ať dělají, co dělají, vychází jim minus 2,5% ročně. Jim se nedaří nic nového vymyslet, protože vědecký jazyk, kterým oni mluví, v zásadě nepřipouští jiné metody, než ty, které odpovídají zájmům finančníků.

Trump a lidé za ním stojící to nedopustí nejen proto, že je to nesmyslné s hlediska ekonomiky, ale protože to odporuje jejich politickým zájmům (nacházejí se s tímto seskupením finančníků ve stavu tvrdého klinče). Takže v této situaci někdo musí předložit něco nového, což musí být zformulováno a adaptováno na amerického voliče. Adaptovat to budou experti na „PR“. Ale vymýšlet to mohou pouze lidé, kteří se v rámci svého ekonomického myšlení nacházejí za hranicemi paradigmatu této „economics“*) – a takových lidí zůstalo docela dost jen na jediném místě – v naší zemi. Je jich mnoho, mnoho různých škol (MGU, Finanční akademii a dalších místech). Já si dokonce ani nedělám nárok, že jsme nejlepší ze všech. My (Chazin a spol. – pozn.překl.) jsme jako první ze všech napsali teorii této krize, ale tady jde o něco jiného – jde o lidi schopné myslet jinak. V naší zemi je lidí, umějících myslet jinak, velmi mnoho. Navíc se u nás obrodila generace (zdálo se, že v 90. letech poslední odborníci vymřou – ale ono ne), nová vlna. A z toho důvodu je pro Trumpa zásadně důležité vytvoření mezinárodních institucí, postavených nikoli na základech „economics“ škol. Jak se to bude technicky dělat, to je jiné téma, ale je to pro něj zásadně důležité, protože to je pro něj otázka roku 2020. Tehdy musí být pozitivní program hotov a schválen na mezinárodní úrovni.

A teď se vraťme k otázce, – co může nabídnout Putinovi? Jsou to dvě věci: – první je hospodářská, podpora – tedy to, co zajišťovali finančníci přes liberální skupinu v ruské vládě. Druhá vyplývá z úkolů, které je nutno plnit – sféry vlivu. Trump nemůže nerozdělit svět na sféry vlivu. Tady se naprosto přesně vytváří určitý obrázek, který je pro nás velmi optimistický. A dál uvidíme, jak se s tím Putin vypořádá – to uvidíme k podzimu…

Zdroj:   https://www.youtube.com/watch?v=rMGQek-bdu0

Překlad:  180707

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Na podzim dojde ke zhroucení trhů …

 1. strejda napsal:

  K dnešnímu Chazinovi se hodí jeho poslední věta “ to uvidíme k podzimu…“
  Odhadovat Trumpa se nedá. Je patrně příliš složitý i sám na sebe. Každopádně je ve fázi kalení vod a čekání co z toho vyleze. Je jedno jestli je to Kim, EU, NATO, Si Ťing-pchin (jestlipak to vydrží napsané v originále 习近平 ?) či Путин.
  Svět je stále více komplikovaný a méně pochopitelný pro nás, kteří nejsme u zdrojů. Často to vypadá, že je nepochopitelný i pro ty, kteří mají rozhodovat. To vždy dopadlo špatně.
  Díky za překlad, ale ten Roosewelt? Proč?

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   … pro nic… – omlouvám se za překlep 🙂

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    U nás ve městě jsme měli desítky a desítky let Rooseweltovu ulici, někdy od roku 1946. Vydržela přes 55 let, prý by ta změna w a v znamenala miliony a ztrátu identity pro místní občany, přestaly by platit občanky, pošta by nedoručovala atd. Pak přišel NĚKDO a nechal vyměnit tabulky. Asi to byl nějaký Alexander, co si o dovolené zajel do Gordionu.
    Proto jsem na to w tak citlivý.

    To se mi líbí

   • LB napsal:

    Dtto Hoover

    To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Tentoraz Chazin viac naznačil ako povedal a na jeseň to bude naozaj napínavé.
  Svetová „economics“ je momentálne v takom nestabilnom stave, že vyvolať veľkú krízu, nielen obyčajné zrútenie akciových trhov, je pre veľkých finančníkov hračkou. Môžu to urobiť kedy sa im zachce. Problém je, že vďaka sankciám sa veľkej časti sveta zrútenie trhov nijako nedotkne, alebo len málo. Pri pohľade na to, ako funguje propaganda okolo novičoku je pravdepodobné, že zrútenie trhov bude niekto vydávať za dielo Ruska a cassus belli.
  Verím, že Trump vojnu s Ruskom nechce a práve preto sa chce stretnúť s Putinom. Vôbec mi nebude vadiť, ak sa nedozvieme, o čom rokovali a nebude mi vadiť, ak bude jeseň sychravá, nudná a nič vzrušujúceho sa neudeje.

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  „Problém spočívá v tom, že v rámci monetaristické (třebaže to není zcela přesný výraz) ekonomické vědy, po desetiletí psané v zájmech finančního sektoru, žádný scénář, krom podpory tohoto finančního sektoru, vymyslet nelze.“

  Predstavte si obrovskú Ponziho schému (pyramídovú hru), ktorá žije len z toho, že rastie geometrickým radom. Toto sa nedá transformovať na niečo iného jednoducho preto, že to stojí a padá na dôvere a keď sa ukáže, že režisér desaťročia klamal, tak je dôvera zákonite fuč.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   U pyramidové hry záleží na zadání, relativně nízká pyramida s širokou základnou je velmi stabilní, vysoká pyramida s malou základnou se hroutí. I v reálu.
   Každopádně žádná pyramida nedojde až do nebes. Z mnoha důvodů, třeba zmatení jazyků.

   To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  No já jsem jen zvědavá, jestli aplikace té jeho teze „Amerika first“ vede ke snižování státního dluhu, nebo jestli „úspory“ jdou do soukromých kapes. Nikde nic – zatím.

  To se mi líbí

 5. Cech napsal:

  To co se Trumpovi podařilo tak to je že oddělil Irán od Ruska.To že Čína ochrání Irán i za cenu třetí světové války.
  Generál Zhang Zhaozhong řekl: „Čína nebude váhat ochránit Írán dokonce i za cenu třetí světové války.“
  „Ruské přísloví říká: „Když nesedíte u stolu, jste u stolu požíráni“. Írán u stolu v Antalii nebyl.“To, že Rusko staví své zájmy více k USA, než k Íránu, není žádným překvapením.
  No a Chazinova teorie krize ve prospěch RF, je pouze zástěrkou k tomu aby přemalovala spolupráci USA a RF v neprospěch ČLR.
  Čínské firmy na íránském východě pilně modernizují jeden z hlavních železničních tahů s konečným cílem napojit ho na koleje směřující do Turkmenistánu a Afghánistánu.Totéž se děje na západě země ajatolláhů, kde se pracuje na propojení železnice do Turecka a následně do Evropy. Další železniční projekty spojí Teherán s přístavy na jihu.

  Většina íránských politiků proto spatřuje ve spolupráci s Čínou především výhody. Nelze se divit. Infrastruktura země je v kritickém stavu a po znovu obnovení sankcí kvůli íránskému jadernému programu zůstala Čína prakticky jediným zdrojem opravdu velkého kapitálu. Zdá se tedy, že íránské vedení rizika spojená s čínskou dominancí v domácí ekonomice přijalo.Po dokončení bude moderní železniční koridor táhnout z Urumči v západní Číně až do Teheránu. A to není všechno. Napojit se postupně mají všechny středoasijské země.Proběhnuvší test ukázal, že jde o racionální vizi. Vlak z Šanghaje plný čínského zboží, dorazil do Teheránu za 12 dnů – po moři to trvá dnů třicet.
  Proto setkání Trumpa a Putina je s velikou pravděpodobností hlavně o tom, jak naprosto bezohledně RF podrazí Irán za drobné ekonomické Trumpovy ústupky.
  To že krize přijde to to je asi to jediné v čem má asi Chazin pravdu a nikterak nespinuje ve prospěch RF ale jinak asi nic.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.